Zamana uygun, yeni ve şık bir televizyon alma zamanı gelmiştir. Televizyonu ünitenin içine veya iki nesnenin arasına sığdırmak istiyorsundur ve bu yüzden de televizyonun ekranının nasıl ölçüldüğünü bildiğinden emin olmak istiyorsundur. Televizyonun ölçüsünü almak tereyağından kıl çekmek kadar kolaydır; ama televizyon arama sürecini kolaylaştırmak için bilmen gereken bazı şeyler var.

Kısım 1 / 3:
Ölçüm Yapmak

 1. 1
  Televizyonun ekranını üreticilerin kullandığı ölçüye göre ölçmek için çapraz olarak, köşeden köşeye ölçü al. 81 ekran (32 inç) bir televizyonun sol alt köşeden sağ alt köşeye 81 cm genişliğinde olduğunu düşünebilirsin; ama öyle değil. 81 ekranlık bir televizyon sol alt köşeden sağ üst köşeye veya sağ alt köşeden sol üst köşeye 81 cm’dir.
 2. 2
  Ölçüyü ekrandan ekrana al, kenarlıktan kenarlığa değil. Bazıları ölçüyü televizyonun kenarlığının veya çerçevesinin dış köşesinden, kenarlığın karşısındaki köşeye kadar alma hatasına düşer. Bu ölçüm yanlıştır. Bunun yerine ekranın bittiği köşeden, karşıdaki köşede ekranın bittiği yere kadar çapraz bir şekilde ölçü al. Çünkü televizyonun kenarlığı neredeyse ekran kadar büyüktür; kenarlıktan kenarlığa ölçü almak ortaya yanlış bir sonuç çıkarır.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Dar Bir Alana Sığdırmak

 1. 1
  Televizyonun tam genişlik, yükseklik ve derinlik ölçülerini de al. Televizyonun tamamını (kenarlıklar dâhil), yalnızca ekran olmayacak şekilde ölç. Bu ölçüler, televizyonunu mevcut bir alana veya bir TV ünitesine sığdırmaya çalışırken işine yarar.
 2. 2
  Televizyonu dar bir alana sığdırırken fazladan yer bırak. Mesela 117 ekranlık (46 inç) bir televizyon almayı düşünüyorsun. Televizyon yaklaşık olarak 113 cm (44.5 inç) genişliğinde ve 63.5 cm (25 inç) yüksekliğindedir. 114 cm yüksekliğinde ve genişliğindeki TV ünitesine teknik olarak sığabilir ama estetik açıdan muhtemelen sıkış tıkış görünür. TV ünitene sığdırma niyetindeysen bunun yerine 102 ekranlık (40 inç) bir televizyona yönel.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Çerçeve Oranı

 1. 1
  Çerçeve oranının ne olduğunu ve televizyonla ne alakası olduğunu anla. Çerçeve oranı ekran görüntüsünün genişliğinin yüksekliğine oranıdır. Eski, standart televizyon modelleri ve yeni, geniş ekranlı modeller arasında çerçeve oranı farkı vardır. Standart televizyonların çoğunun ekranları 4:3 oranındadır. Bu, genişlik açısından her 4 inç’in 3 inç’lik yüksekliğe tekabül ettiği anlamına gelir. Yeni geniş ekranlı televizyonlar genelde 16:9 çerçeve oranına sahiptir. Bu da 16 inç’lik genişliğe karşılık gelen yüksekliğin 9 inç olması demektir.
  • Standart bir televizyon (4:3) ile geniş ekranlı bir televizyon (16:9) köşeden köşeye aynı ölçüde, örneğin her ikisi de 81 cm olabilse de, ekranın toplam alanı farklı olur. Standart televizyonun daha büyük bir ekran alanı olurken görüntü kare olur; geniş ekranlı televizyon ise daha yatay bir görüntü verir.
  • Geniş ekranlı televizyonlar, televizyon üreticilerinin filmlere daha fazla izleyici çekmek amacıyla çerçeve oranıyla oynamaya başlamasıyla ortaya çıktı.[1] Geniş ekranlı (16:9) çerçeve oranları, daha çarpıcı arka planlar gösterme olanağı sunan daha büyük görüntüler sergileyebiliyor.
 2. 2
  Standart bir televizyonun ekran boyutunu geniş ekranlı bir televizyon ile eşleştirmek için basit bir hesap yap. Şu anda 4:3 çerçeve oranlı bir televizyonun varsa ve görüntüleri 4:3 oranıyla geniş ekranlı bir televizyonda izlemeye devam etmek istiyorsan eski televizyon modelinin köşeden köşeye uzunluğunu 1.22 ile çarp. Sonuç, geniş ekranlı televizyonun eski televizyonla eşdeğer olabilmesi için köşeden köşeye ne kadar büyük olması gerektiğini verir.
  • Mesela 4:3 çerçeve oranlı 102 ekran (40 inç) bir televizyonun var; ama televizyonunu değiştirmek istesen de ekran boyutunun küçülmesini istemiyorsun. Görüntü küçülmeksizin 4:3 oranıyla izlemek için en az 127 ekran (50 inç) bir televizyona ihtiyacın olur. Çünkü 1.22 x 40 = 49’dur. Genelde 124 ekran (49 inç) televizyon üretilmediği için 127 ekran (50 inç) bir televizyon alman gerekir.
 3. 3
  Televizyonun boyutuna göre ne kadar uzakta oturacağını bil. Televizyonun boyutuna karar verdikten sonra yapbozu tamamlayabilmek için televizyondan ne kadar uzakta oturacağına karar vermen gerekir. Bunun için [2] bu rehberi örnek al:
  Reklam
Ekran İzleme Mesafesi
68 155 - 165 cm
81 120 - 200 cm
93 140 - 230 cm
101 150 - 250 cm
116 170 - 285 cm
132 195 - 325 cm
147 218 - 365 cm
165 245 - 410 cm

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Google Arka Planın Nasıl Değiştirilir?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar:
wikiHow Editör Ekibi
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 65.134 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 65.134 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam