Bu wikiHow makalesi telefonunu yerleşik ya da indirilen bir uygulama ile bir mikrofon olarak nasıl kullanacağını öğretecektir. Telefonunu bilgisayarında mikrofon olarak kullanmanı sağlayan çeşitli harika ücretsiz uygulamalar var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Windows’ta Telefonunu Bir Bilgisayar Mikrofonu Olarak Kullanmak

 1. 1
  Mobil uygulamanın yanında bilgisayar istemcisini indir. Windows için ücretsiz WO Mic indirme bağlantıları http://www.wirelessorange.com/womic/ internet sitesinde bulunabilir. Ayrıca aynı sayfada yer alan "Install device driver on PC" (PC’ye aygıt sürücüsü yükle) başlığı altındaki sürücü paketini yüklemen gerekecektir.
  • WO Mic uygulamasını Apple Store ve Google Play Store'da ücretsiz olarak bulabilirsin. Mobil uygulama iPhone ve Android telefonlarda çalışırken, bilgisayar istemcisini sadece bir Windows (veya Linux) bilgisayarda kullanabilirsin.
 2. 2
  WO Mic'i telefonunda ve bilgisayarında aç. Bu mobil uygulama simgesi, Ana ekranların birinde, uygulama çekmecesinde veya arayarak bulacağın bir mikrofon simgesine benzer. Bilgisayarında, bu yeni eklenen uygulamayı Başlat menüsünde bulacaksın.
 3. 3
 4. 4
  Transport’a (Aktar) dokun ve bir aktarım modu seç. Bir menü gözükecek ve USB, WiFi veya Bluetooth ile bağlanma seçeneklerini dokunarak seçebileceksin. USB ile bağlanmak en sağlam ve en yüksek bit oranına sahip olması nedeniyle en çok tavsiye edilen yöntemdir.[1]
  • USB yönteminde telefonunu USB üzerinden bilgisayarına bağlaman ve Ayarlar > Hakkında > Geliştirici Seçenekleri menülerinden USB Hata Ayıklama Modu’nu (sadece Android) etkinleşirmen gerekecektir.[2]
  • WiFi yönteminde, telefonunun kablosuz ağını tanıdığından ve ona bağlandığından emin ol. Telefonunun ana ekranında daima bir ağ bağlantısını gösteren küçük bir WiFi simgesi olacaktır.
  • Bluetooth yönteminde, cihazının Bluetooth’unun açık olduğundan emin ol. Bluetooth’u genellikle telefonunun "Ayarlar" menüsünden açıp kapatabilirsin. Bilgisayarında Bluetooth'u Denetim Masası veya kablosuz bağlantılar menüsünden de etkinleştirmen gerekir. Cihazın bilgisayarınla eşleşmesini bekle.
 5. 5
  Mobil uygulamanın ana ekranına dön. Geri dönüp menüyü kapatmak için ekrandaki gezinme düğmelerini kullanabilirsin. Ayrıca uygulamayı kapatıp yeniden açabilirsin.
 6. 6
 7. 7
  WO Mic bilgisayar istemcisindeki Connection (Bağlantı) sekmesine tıkla. Bunu istemci penceresinin sağ üst köşesinde göreceksin.
 8. 8
  Connect’e (Bağlan) tıkla. Bu genellikle menüdeki ilk seçenektir.
 9. 9
  Bir aktarım (bağlantı) türü seçmek için tıkla. Pencerenin sol tarafındaki panelde bir seçenek listesi göreceksin. Daha önce seçtiğinle aynı bağlantı türünü seçmen gerekecek.
 10. 10
  "Details" (Ayrıntılar) bölmesindeki bilgileri seç. USB kullanmıyorsan herhangi bir özel bilgi eklemene gerek olmasa da, diğer seçenekler için devam etmeden önce bağlantı için belirli parametreler belirlemen gerekir.
 11. 11
  Connect’e (Bağlan) tıkla. Bunu pencerenin en altında göreceksin.
  • İstemci penceresinin altındaki panellerde mevcut durumunu (Bağlandı, bağlantı kesildi) ve bağlantı türünü (USB, Bluetooth, Wi-Fi) görmelisin.
  • Bağlantı başarılı olduğunda, telefonunun algıladığı herhangi bir gürültü bilgisayarına aktarılacaktır. Alınan sesleri duymak istiyorsan bilgisayar istemcinde Options (Seçenekler) > Play in speaker (Hoparlörde çal) seçeneğine git.[3]
  • Bağlantıyı ve kaydı sonlandırmak için bilgisayarındaki Connection (Bağlantı) > Disconnect (Bağlantıyı Kes) seçeneğine tıklayabilir veya telefonundaki durdur düğmesine dokunabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Mac'te iPhone'unu Bilgisayar Mikrofonu Olarak Kullanmak

 1. 1
  iPhone'undaki App Store'dan Microphone Live uygulamasını indir. Mikrofon uygulaması ücretsizdir ve App Store puanı yüksektir.[4]
  • Ekranının altında bulunan arama sekmesinde "Microphone Live" araması yap. Uygulamanın geliştiricisi Von Bruno'dur.
  • Bu uygulama yalnızca Apple cihazları için App Store'da mevcuttur.
 2. 2
  iPhone'u USB üzerinden Mac'ine bağla. iPhone'unla birlikte gelen kablo, iPhone'unun şarj bağlantı noktasına ve bilgisayarındaki boş bir USB bağlantı noktasına takılacaktır.[5]
 3. 3
  Mac'inde Ses/MIDI Ayarları'nı aç. Bunu, menü tepsisindeki Spotlight simgesini tıklayıp "MIDI" yazıp ardından "Ses/MIDI Ayarları" yazan ilk arama sonucunu tıklayarak açabilirsin.[6]
  • iPhone'un takılıysa ve kilidi açıksa onun sol panelde bir seçenek olarak listelendiğini göreceksin.
 4. 4
  iPhone simgesinin altındaki Etkinlştir’e tıkla. Bunu, pencerenin sol kenarındaki panelde göreceksin.
 5. 5
  Sistem Tercihlerini aç. Dock'undaki dişli simgesine ya da menünün sağ üst köşesindeki Apple logosunu tıklayıp ardından Sistem Tercihleri’ne tıklayabilirsin.[7]
 6. 6
  Ses’e tıkla. Bu, ikinci sırada bir hoparlör simgesi şeklindedir.
 7. 7
  Giriş sekmesinden iPhone’a tıkla. Eğer bu zaten seçili ise bu adımı atlayabilirsin.
 8. 8
  iPhone'unda Microphone Live uygulamasını aç. Bu uygulama simgesi, Ana ekranlarından birinde bulacağın gri bir arka plan üzerinde bir mikrofon simgesine benzer.
 9. 9
  Ekranın orasındaki güç düğmesine dokun. Böylece açık olduğunu belirtmek için rengi kırmızıdan griye dönecektir.
  • Ekranının sol alt köşesinde seçili değilse Front iPhone Mic’e (Ön iPhone Mikrofonu) dokun.[8]
  • Mikrofonun sesini ayarlamak için parmağını ekranda yukarı ve aşağı kaydırabilirsin.
 10. 10
  No output’a (Çıkış yok) (eğer gördüğün buysa) dokun. Burada zaten doğru bilgiler gösteriliyorsa bu adımı atlayabilirsin.
  • Açılan menüde Dock Connector’a dokun.
  • Bilgisayarında, Sistem Tercihleri ekranındaki giriş ses seviyesinin iPhone'undaki mikrofon tarafından alınan sesleri gösterdiğini görmelisin.[9]
  • Sürekli çalışması için iPhone'unda Microphone Live uygulamasını açık tutman gerekir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Android Kullanmak

 1. 1
  Google Play Store’dan Smart Recorder’ı indir ve yükle. Smart Recorder, reklamlarla ücretsiz kullanılabilen bir uygulamadır, ancak aylık 11,99 tl’ye Google Play Pass ücreti ödeyerek reklamlardan kurtulabilirsin. Google Play Store'u Ana ekranlarından birinde, uygulama çekmecesinde veya arama yaparak bulabilirsin.[10]
  • Ekranının üst kısmındaki arama çubuğuna "Smart Recorder" yaz ve geliştiricisi "SmartMob" olan arama sonucuna dokun. Devam etmek için Yükle’ye dokun.
  • Android 6.0 çalıştıran bazı Samsung telefonlar, Samsung Ses Kaydedici adında ön yüklenmiş bir ses kayıt uygulamasına sahip olabilir. Bu uygulamayı Smart Recorder'a benzer şekilde kullanabilirsin, ancak Smart Recorder, Google Play Store'da daha iyi puana ve değerlendirmelere sahiptir.[11]
 2. 2
  Smart Recorder’ı aç. Uygulama simgesinde, bir mikrofon ve onun yanında bir kırmızı nokta bulunur ve bunu Ama ekranlarının birinde, uygulama geçmecesinde ya da arayarak bulabilirsin.
 3. 3
  Kayıt düğmesine dokun. Bu, içerisinde başka bir mikrofon simgesi olan kırmızı bir daire şeklindedir.
  • Eğer Smart Recorder’i ilk defa kullanıyorsan uygulamanın depolama için dosyalara ve ses kaydetmek için mikrofona erişebilmesi için İzin Ver’e dokunman gerekecek.
 4. 4
  Telefonunun mikrofonunu sese doğru yönelt. Çoğu akıllı telefonda mikrofon ağıza yakın olması için ekranla aynı yüzde, en altta yer alır. En iyi sonucu elde etmek için mikrofonu ses kaynağına olabildiğince yakın tut (3-5 santime kadar). Eğer çok yaklaşamıyorsan mikrofonu sese doğru yönelt.
  • Eğer ses bir sorun değilse (örneğin, sessiz bir odadaysan) telefonunu yüzü yukarı bakacak şekilde yanındaki masanın üzerine koyabilirsin.
 5. 5
  Kaydı durdurmak için onay işaretine dokun. Kaydı durdurmak ve kaydetmek için ekranın en altındaki onay işaretinin etrafındaki daireye dokun.
  • Eğer kaydı duraklatmak ve sonra tekrar başlatmak istiyorsan çalışan zamanlayıcının etrafındaki dairesel düğmeye dokun. "Pause" (Duraklat) yazısının kayda devam edebileceğini belirten "Resume" (Devam Et) şeklinde değiştiğini göreceksin.
 6. 6
  Kaydını dinle (isteğe bağlı). Kaydının net ve ses problemlerinden uzak olduğundan emin olmak için dosyayı çalmak için oynat düğmesine dokunabilirsin.
  • Ayrıca varsayılan adı (genellikle "Recording 1" gibi bir şeydir) gösteren alana dokunarak dosyanın adını değiştirebilirsin.
  • Kaydedilen ses dosyanı uygulamanın ana ekranının sol alt köşesindeki Recordings’e (Kayıtlar) dokunarak bulabilirsin.
  • Kayıt önizlemenin altındaki Share’e (Paylaş) dokunarak kaydını paylaşabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
iPhone Kullanmak

 1. 1
  Sesli Notlar’ı aç. Bu uygulamanın simgesi kırmızı ve beyaz dalgaboyu şeklindedir ve onu Ana ekranlarının birinde ya da Araçlar klasörünün içinde bulabilirsin.[12]
 2. 2
  Dairesel düğmeye dokun. Bu kayıt düğmesini ekranının en altında göreceksin.
 3. 3
  Telefonunun mikrofonunu sese doğru yönelt. Çoğu akıllı telefonda mikrofon ağzına yakın olması için ekranla aynı yüzde, en altta yer alır. En iyi sonucu elde etmek için mikrofonu ses kaynağına olabildiğince yakın tut (3-5 santime kadar). Eğer çok yaklaşamıyorsan mikrofonu sese doğru yönelt.
 4. 4
  Dur simgesine dokun. Bu düğmeyi, ekranın en altında, kayıt düğmesinin olduğu yerde göreceksin.
  • Dur simgesine dokunduktan sonra sesli notun otomatik olarak kaydedilir. Bu dosyayı aynı Apple Kimliği ile giriş yaptığın herhangi bir cihazda (iPad gibi) düzenleyebilirsin.[13]
  Reklam

İpuçları

 • Eğer WO Mic ile kablosuz bağlantı kuramazsan 8125 numaralı TCP giden bağlantı noktasının ve 8126 numaralı UDP gelen bağlantı noktasının Güvenlik Duvarı tarafından engellenmediğinden emin ol. Ek yardım için WO Mic FAQ (sık soruan sorular) sayfasına bak.[14]
 • Birden fazla kanal kaydedecek bir uygulama istiyorsan (müzisyenler için kullanışlıdır), J4T Multitrack (Android), FourTrack (iOS) uygulamalarını dene. Bunlar da dâhil en iyi çok kanallı kayıt uygulamalarının çoğu ücretsiz değildir.
 • Özel amaçlar için kullanılabilecek başka mikrofon uygulamaları da var, ancak listelenecek çok sayıda iyi ses kayıt uygulaması var. Kısıtlı kullanımlara yönelik birkaç kaliteli seçenek şunlardır:
  • StoryCorps, aile hikayelerini kaydetmek için tasarlanmıştır. Uygulama, tek seferde 45 dakikaya kadar ses kaydedebilir ve hikâyeleri paylaşmak ve arşivlemek için kolay seçeneklere sahiptir.
  • inClass, not alırken ses kaydetmene ve ders programını yönetmeni sağlar. Öğrenciler için mükemmeldir.[15]
  • Crowd Mics, büyük toplantılardaki izleyicilerin akıllı telefonlarını mikrofon olarak kullanmalarını sağlar.[16]
  • Voice Changer Plus (ve benzer uygulamalar), ses kliplerini eğlenceli efektlerle değiştirmeni sağlar.[17]
 • Kayıt yaparken çevrene ve gürültü sorunlarına dikkat et. Sert yüzeylerle dolu büyük, boş bir odada kayıt yapma, çünkü bunların tümü rahatsız edici bir yankıya sebep olabilir. Kilimler, halılar, yumuşak mobilyalar ve battaniyeler yankıyı hafifletir. İnşaat, çim biçme makinesi ve uçak sesi gibi arka planda ortam gürültüsü varken kayıt yapma, bu son kayıtta çok yüksek gelebilir. Ayrıca dışarıda kayıt yapma. Tamamen sessiz "görünebilir", ancak küçük esintiler bile mikrofonda fırtına gibi ses çıkarabilir.
 • Eğer iPhone’daki Sesli Notlar işine yaramıyorsa Voice Recorder uygulamasını deneyebilirsin.[18]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Darlene Antonelli, MA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Darlene Antonelli, MA. Darlene Antonelli wikiHow’un Teknoloji Yazarı ve Editörü’dür. Darlene üniversitede ders verme, teknolojiyle ilgili makaleler yazma ve teknoloji alanında uygulamalı olarak çalışma konularında deneyime sahiptir. 2012 yılında Rowan Üniversitesi’nden Yazarlık konusunda Yüksek Lisans derecesi almış ve tezini İnternet’teki topluluklar ve böyle topluluklarda oluşturulan kişilikler üzerine yazmıştır. Bu makale 1.065 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.065 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam