Bu wikiHow makalesi, sana iPhone veya Android telefonundan Windows veya Mac yüklü bilgisayarına dosya ve bilgi aktarımını nasıl yapacağını öğretir. Telefonundan bilgisayarına göndereceğin veri; fotoğraflar, videolar, notlar, rehberler vb. olabilir. Birçok dosyayı ve bilgiyi bir USB kablosu kullanarak hem iPhone hem de Android telefonlardan aktarabilirsin veya iPhone dosyalarını Mac’e, Android dosyalarını da Windows yüklü bir bilgisayara aktarmak için Bluetooh kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 7:
iPhone için USB Kablo Kullanmak

 1. 1
  iTunes’unun yüklü olduğundan emin ol. iPhone’undaki tüm verileri ücretsiz iTunes programı aracılığıyla bilgisayarına kolayca yedekleyebilirsin.
  • Eğer iTunes’un yoksa, devam etmeden önce indir ve kur.
 2. 2
  iPhone’unu bilgisayarına bağla. iPhone’un şarj kablosunun USB tarafını bilgisayarının USB çıkışlarından birine tak, kablonun diğer tarafını da iPhone’una tak.
 3. 3
  iTunes’u aç. Bu, beyaz bir arka plan üzerine çok renkli müzik notasından oluşan bir simgedir.
 4. 4
  iPhone simgesine tıkla. iPhone’a benzeyen bu simge, pencerenin sol üst kısmında yer alır.
 5. 5
  ”Bu Bilgisayara” kutucuğunu işaretle. Bu, iPhone’unun sayfasının “Yedekler” bölümündedir. Bu sayede telefonunun verisi iCloud yerine bilgisayara yedeklenir.
 6. 6
  Şimdi Yedekle’ye tıkla. Bu gri buton, “Yedekler” bölümünün sağ tarafında yer alır. iPhone’un bilgisayarına yedeklenmeye başlar.
  • Yedekleme sürecini iTunes penceresinin en üstünde yer alan ilerleme çubuğundan takip edebilirsin.
 7. 7
  Yedeklemenin bitmesini bekle. Yedekleme bittikten sonra bir zil sesi çalacak ve iPhone’unun bilgisayarla olan bağlantısını kesebileceksin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 7:
Windows’ta Android için USB Kablosu Kullanmak

 1. 1
  Android’ini bilgisayarına bağla. Android şarj kablosunun USB tarafını bilgisayarının USB çıkışlarından birine tak, ardından şarj ucunu Android’ine tak.
 2. 2
  Android’indeki “USB” bildirimine dokun. Senden istendiğinde, Android’inde beliren ilgili bildirime dokunarak, USB bağlantısını kullanarak dosya aktarımı yapmak istediğini onayla. Bu aşamada bilgisayarına geçebilirsin.
 3. 3
 4. 4
 5. 5
  Bu Bilgisayar’a tıkla. Dosya Gezgini’nin sol tarafında yer alır, görebilmek için soldaki paneli aşağı veya yukarı kaydırman gerekebilir.
 6. 6
  Android’ine çift tıkla. Bu Bilgisayar klasöründeki “Cihazlar ve sürücüler” bölümünde, Android’inin adına çift tıkla. Bu, Android’in klasörünü açar.
 7. 7
  Aktarmak istediğin bir dosya bul. Birçok Android, depolanan diğer bilgileri görmeden önce senden bir depolama klasörünü açmanı ister (“Dahili” gibi); bunun dışında başka dosyalar açman da gerekebilir.
  • Çıkarılabilir depolama alanı olan Android’ler için; dosya yığınını “Dahili” klasörü yerine, genelde “SD” veya “Çıkarılabilir” klasörlerinde bulursun.
 8. 8
  Dosyayı veya klasörü seç. Bilgisayara taşımak istediğin dosyaya veya klasöre tıkla. Birden fazla özel dosya seçmek istiyorsan, her bir dosyaya tıklarken Ctrl tuşuna basılı tut.
 9. 9
  Dosyayı veya klasörü kopyala. Seçtiğin dosyaları veya klasörleri kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına bas.
 10. 10
  Kopyalanan öğeleri kaydetmek istediğin yere git. Dosya gezgininin, sol tarafta bulunan kenar çubuğunda, kopyalanan öğeleri yerleştirmek istediğin, bilgisayarında bulunan bir klasöre tıkla (“Belgeler”) gibi.
 11. 11
  Dosya veya klasörü yapıştır. Bunun için Ctrl+V tuşlarına bas. Kopyalanan öğeler seçili klasörde görünür, gerçi toplam boyutlarına bağlı olarak dosyaların kopyalanma işleminin tamamlanması biraz sürebilir.
  • Bu işlemin tam tersini, bilgisayarından bir dosya veya klasörü kopyalayıp Android’inin dahili hafızasına yapıştırarak uygulayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 7:
Mac’te Android için USB Kablo Kullanmak

 1. 1
  Android File Transfer programını indir ve kur. Bu programı indirmesi ve kullanması ücretsizdir ve Android’inin dosyalarını Mac’te görüntülemek için gereklidir. Android File Transfer’i indirmek için:[1]
  • https://www.android.com/filetransfer/ adresine git.
  • DOWNLOAD NOW butonuna tıkla.
  • Android File Transfer adlı DMG dosyasına çift tıkla.
  • İstenirse yazılımı doğrula.
  • Android File Transfer simgesine tıkla ve simgeyi Uygulamalar klasörüne sürükle.
 2. 2
  Android’ini bilgisayarına bağla. Android şarj kablosunun USB tarafını bilgisayarının USB çıkışlarından birine tak, ardından şarj ucunu Android’ine tak.
  • Eğer Mac’in USB 3.0 yerine USB-C çıkışlarına sahipse, Android’ini bağlamak için USB 3.0’ı USB-C’ye dönüştüren bir adaptöre ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Android’indeki “USB” bildirimine tıkla. Senden istendiğinde, Android’inde beliren ilgili bildirime dokunarak USB bağlantısını kullanarak dosya aktarımı yapmak istediğini onayla. Bu aşamada bilgisayarına geçebilirsin.
 4. 4
  Android File Transfer’i aç. Eğer Android File Transfer otomatik olarak açılmazsa, Mac’inin ekranının sağ üst köşesinde bulunan “Spotlight”a tıkla. Spotlight arama çubuğuna android file transfer yaz ve Android File Transfer uygulamasının simgesine çift tıkla.
 5. 5
  Aktarmak etmek istediğin bir dosya bul. Birçok Android, depolanan diğer bilgileri görmeden önce senden bir depolama klasörünü açmanı ister (“Dahili” gibi); bunun dışında başka dosyalar açman da gerekebilir.
  • Çıkarılabilir depolama alanı olan Android’ler için; dosya yığınını “Dahili” klasörü yerine, genelde “SD” veya “Çıkarılabilir” klasörlerinde bulursun.
 6. 6
  Dosyayı veya klasörü seç. Bilgisayarına taşımak istediğin dosyaya veya klasöre tıkla. Birden fazla özel dosya seçmek istiyorsan, dosyaların her birine tıklarken Command tuşunu basılı tut.
 7. 7
  Dosyayı veya klasörü kopyala. Seçtiğin dosyalarını veya klasörlerini kopyalamak için Command+C tuşlarına bas.
 8. 8
  Kopyalanan öğeleri kaydetmek istediğin yere git. Finder’ın sağ tarafında, kopyalanan öğeleri yerleştirmek istediğin, bilgisayarında bulunan bir klasöre tıkla (“Masaüstü” gibi).
 9. 9
  Dosyayı veya klasörü yapıştır. Bunu yapmak için Command+V tuşlarına bas. Kopyanana öğeler seçili klasörde görünür, gerçi toplam boyutlarına bağlı olarak dosyaların kopyalanma işleminin tamamlanması biraz sürebilir.
  • Bu işlemin tam tersini, bilgisayarından bir dosya veya klasörü kopyalayıp Android’inin dahili hafızasına yapıştırarak uygulayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 7:
Mac’te iPhone için Bluetooth Kullanmak

 1. 1
 2. 2
  Mac’inin Bluetooth’unu aç. Apple menüsü'ne tıkla, Sistem Tercihleri…’ne tıkla, Bluetooth’a tıkla ve pencerenin sol tarafındaki Bluetooth’u Aç’a tıkla.
  • Eğer Bluetooth zaten açıksa, bu butonun üzerinde Bluetooth’u Kapat yazar. Öyleyse butona tıklama.
 3. 3
  iPhone’unun adını ara. Bir süre sonra Bluetooth penceresinin “Cihazlar” bölümünde görüyor olman gerekir.
 4. 4
  Eşleş’e tıkla. iPhone’unun adının sağ tarafında olması gerekir. Bu, Mac’ini ve iPhone’unu birbirlerine bağlanmaları için yönlendirir.
 5. 5
  Paylaşmak istediğin bir dosya aç. iPhone’unda, Mac’ine eklemek istediğin bir fotoğraf, video veya not aç.
 6. 6
 7. 7
  Mac’inin adına dokun. Menünün en üstünde olması gerekir. Bu, dosyayı, Mac’inin Finder’ı açarak ve sol taraftaki kenar çubuğuna bakarak bulabileceğin “AirDrop” klasörüne taşır.
  • Mac’inin adının görünmesi için birkaç saniye beklemen gerekebilir.
  • Mac’indeki dosyaları, AirDrop klasörünü açıp iPhone’unun adının görünmesini bekleyerek ve ardından bir dosyayı iPhone’unun üzerine sürükleyerek iPhone’una yerleştirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 7:
Windows’ta Android için Bluetooth Kullanmak

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  Bluetooth veya başka cihazlar ekle’ye tıkla. Bu seçenek sayfanın en üstündedir. Bir menü açılır.
 4. 4
  Bluetooth’a tıkla. Menüde yer alır. Bu, bilgisayarını Android cihazını aramasını için yönlendirir.
 5. 5
  Android’inin adına tıkla. Menüde görünüyor olması gerekir.
  • Eğer Android’inin adını görmezsen, Android’in Bluetooth menüsünde bilgisayarının adını ara ve eğer görürsen ona dokun. Bu aşamadan sonra Android’inin adının Windows Bluetooth menüsünde görünüyor olması gerekir.
 6. 6
  Eşleş’e tıkla. Menüde, Android’in adının altında yer alır.
 7. 7
  Kod isteminde Evet’e tıkla. Eğer bilgisayarında görünen kod, Android’inde görünen kod ile aynıysa Evet’e tıkla. Değilse Hayır’a tıkla ve ardından Android’ini bilgisayarınla eşleştirmeyi yeniden dene.
 8. 8
  Bluetooth simgesine tıkla. Bilgisayarının ekranını sağ alt köşesinde olması gereken mavi bir simgedir, gerçi Bluetooth simgesini görebilmek için öncelikle ^ simgesine tıklaman gerekebilir.
 9. 9
  Dosya Al’a tıkla. Açılır menüde yer alır. Böylece yeni bir pencere açılır.
 10. 10
  Android’inden, paylaşmak istediğin bir dosya bul. Örneğin; bir fotoğraf veya video olabilir.
  • Eğer Android’inde yüklü bir Dosya Gezgini uygulaması varsa (ES File Explorer gibi), Android’in dahili dosyalarını (indirilmiş uygulama API’ları gibi) görüntüleyebilirsin.
 11. 11
  Dosyayı seç. Bunun için dosyaya dokun ve basılı tut. Dosya bir fotoğraf veya video ise açmak için bunun yerine dosyaya dokunabilirsin.
 12. 12
  Menü butonuna dokun. Bu, çoğu durumda bir &# 8942; veya simgesi olur; gerçi bazı Samsung Galaxy telefonlarında DAHA FAZLA simgesi bulunur. Böylece açılır bir menü görünür.
 13. 13
  ”Paylaş” seçeneğine dokun. Bu seçenek Android’ine bağlı olarak görüntü ve isim olarak değişir.
 14. 14
  ”Bluetooth”u seç. Bu seçeneğin görünüşü de Android’den Android’e değişir.
 15. 15
  Bilgisayarının adını seç. Açılan menüde bilgisayarına dokun.
 16. 16
  Bilgisayarındaki onay mesajına tıkla. Bilgisayarında dosya aktarımını kabul ettiğini veya reddettiğini soruyorsa Evet’e tıkla.
 17. 17
  Ekranda beliren yönergeleri takip et. Dosyayı bilgisayarına kabul edeceğini doğruladıktan ve bir indirme yeri belirttikten sonra, dosyanın bilgisayarına aktarılmaya başlamış olması gerekir.
  • Ayrıca açılır Bluetooth menüsünde Bir Dosya Gönder’e tıklayarak, aktarılacak dosyaları aktarım penceresine sürükleyerek, ekranda beliren yönergeleri takip ederek ve istendiğinde Android’inde Kabul Et’e tıklayarak Android’ine dosya gönderebilirsin.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 7:
iPhone İçin Kişi Verilerini İndirmek

 1. 1
  Kişi verilerini iCloud’a senkronize et. Bunun için:
  • Ayarlar’ı aç.
  • Sayfanın en üstündeki Apple ID isim kartına dokun.
  • iCloud’a dokun.
  • ”Kişiler”in yanındaki beyaz anahtara dokun. Eğer anahtar yeşilse dokunmana gerek yok.
 2. 2
  iCloud web sitesini aç. Tarayıcında https://www.icloud.com/ ‘a git. Bu, eğer giriş yaptıysan iCloud kontrol panelini açar.
  • Giriş yapmadıysan, giriş için Apple ID email adresini ve şifreni gir.
 3. 3
  Kişiler’e tıkla. Bir insan silüeti olarak görünür. Bu, kişilerinin bir listesini açar.
 4. 4
  Bir kişiye tıkla. Orta sütunda herhangi bir kişiyi seç.
 5. 5
  Tüm kişileri seç. Tüm kişileri seçmek için Ctrl+A’a bas (veya Mac’te Command+A’ya bas).
 6. 6
  ⚙️ simgesine tıkla. Sayfanın sol alt köşesindedir. Açılır bir menü görünür.
 7. 7
  vCard’ı Dışa Aktar…’a tıkla. Bunu açılır menüde görürsün. Kişilerinin vCard dosyası bilgisayarına iner.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 7:
Android İçin Bulut Verisini İndirmek

 1. 1
  Android’inin verilerini yedekle. Kişi bilgileri gibi şeyleri indirmeden önce, Android’inin verilerini Google Drive’a yedeklemen gerekir.
  • Bunu hücresel bir veri bağlantısı yerine İnternet bağlantısı üzerinden yaptığından emin ol.
 2. 2
  Google Drive’ı aç. Tarayıcında https://drive.google.com/ ‘a git. Bu, giriş yaptıysan Google Drive hesabını açar.
  • Google Drive hasabına giriş yapmadıysan, ilerlemek için email adresini ve şifreni gir.
  • Bunun, Android’ini yedeklediğin hesap olması gerekir. Eğer değilse, Drive sayfasının sağ üst tarafındaki bilgilerine tıkla, sonra Çıkış Yap’a tıkla. Daha sonra doğru hesapla tekrar giriş yap.
 3. 3
  Yedekler’e tıkla. Google Drive sayfasının sol alt tarafında yer alır.
 4. 4
  Yedeklemeni seç. Bilgisayarına indirmek istediğin yedekleme dosyasına tıkla.
 5. 5
  &# 8942; simgesine tıkla. Sayfanın sağ üst köşesindedir. Açılır bir menü görünür.
 6. 6
  İndir’e tıkla. Bu seçeneği açılır menüde görürsün. Bu, Android’ini yedeği indirmesi için yönlendirir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer telefonun bilgisayara bağlanmada sorun yaşıyorsa, farklı bir USB çıkışını dene.
 • Bilgisayarın ve telefonun arasında veri aktarmanın bir diğer yolu da bulut depolama (iCloud veya Google Drive) kullanmaktır. Bulut depolamaya telefonunu kullanarak dosya yükleyebilir, bulut depolama web sitesini bilgisayarında açabilir ve dosyayı oradan indirebilirsin.
 • Android kişileri Google’a otomatik olarak yedeklenir. Android kişilerini çevrimiçi olarak yönetebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı veri tipleri bazı platformlarla uyumlu değildir (bazı Apple verilerinin Android’de görüntülenememesi gibi).
 • Windows 10 yüklü bir bilgisayara Bluetooth üzerinden veri aktarmak için bir iPhone kullanamazsın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 5.027 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.027 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam