Telefonunu suya düşürürsen ve kurutman gerekirse endişelenme. Telefonu bir kâse pişmemiş pirinç içine batırmadan bunu yapmanın birçok yolu vardır. Aslında pirinç, ıslatılmış bir telefondan nemi çıkarmak için en güvenilir madde bile olmayabilir. Telefonunu kuruturken, sudan çıkarman ve telefonu olabildiğince çabuk sökmen zorunludur. İç bileşenleri kurula ve en az 48 saat kurutucu bir maddede beklet. Ayrıca telefonunu ıslakken asla sallama çünkü bu, telefonunun daha fazla hasar görmesine neden olabilir.

Kısım 1 / 3:
Kurutma Maddesini Seçmek

 1. 1
  Kristal bazlı kedi kumunu dene. Kristal kedi kumu silika jelden yapılmıştır. Bu malzeme son derece emicidir ve sudan zarar görmüş bir telefondan kalan nemi çıkarmak için mükemmel bir iş çıkarır. Kristal kedi kumunu herhangi bir büyük marketten veya evcil hayvan dükkanından satın alabilirsin.[1]
  • Başka türde kedi kumu kullanma. Kil bazlı veya toz hâldeki kumlar telefonuna yapışabilir ve onu ıslak, kil kaplı hâle getirebilir.
 2. 2
  Hazır yulaf ezmesi dene. Hazır yulaf ezmesi, normal yulaf ezmesinden daha emicidir ve çelik kesilmiş yulaftan çok daha fazla emicidir. Ev dolabında hazır yulaf ezmesi varsa telefonunu kurutmak için kullanabileceğin en etkili madde olabilir.[2] Telefonunun bileşenlerini kurutmak için yulaf ezmesi kullanırsan telefonun içinde küçük, yapışkan yulaf ezmesi tozlarıyla karşılaşabileceğini unutma.
  • Yerel marketten aromasız hazır yulaf ezmesi satın alabilirsin.
 3. 3
  Kullanabileceğin bazı sentetik kurutucu paketler bul. Sentetik kurutucu paketler ayakkabı kutuları, kurutulmuş gıdalar (kurutulmuş et veya baharat gibi) ve elektronik cihazlar dâhil olmak üzere çeşitli ticari öğelerle birlikte gelen yaklaşık 2 cm’lik paketlerdir. Paketler tipik olarak yüksek emici silika boncuklarla doldurulur ve bu da telefonundaki nemi çeker. Paketleri yırtmana gerek yoktur. Bunları telefonunun üzerine koy ve nemi dışarı çekmelerine izin ver.[3]
  • Bu seçenek yalnızca silika jel paketlerini önceden birkaç aydır biriktirdiysen işe yarayacaktır. Ancak bu kötü bir fikir değil; birçok kişinin akıllı telefonu var ve bir noktada akıllı telefonunu suya düşürme şansı yüksek.
  • Veya silika jel paketlerini biriktirmediysen bunları İnternet'teki büyük perakendecilerden toplu olarak sipariş edebilirsin.
 4. 4
  Telefonunu kurutmak için kuskus taneleri kullan. Kuskus, ezilmiş ve kurutulmuş buğday tanesidir. Küçük, kuru taneler silika boncuklara veya hazır yulaf ezmesine benzer şekilde çalışır ve telefonunun bileşenlerinden kalan nemi çeker. Kuskus tanelerini herhangi bakkaldan veya süpermarketten satın alabilirsin. Tanelerin telefonun bileşenlerine kuskus tozu sokmaması gerekir; bu da bunu hazır yulaftan daha temiz bir seçenek hâline getirir.[4]
  • Baharatsız ve tatsız bir çeşit satın aldığından emin ol.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Telefonunu Sudan Çıkarmak

 1. 1
  Telefonunu hemen sudan çıkar. Telefonunu tuvalete, küvete veya göle düşürmüş olsan da ilk adım onu en kısa sürede sudan çıkarmaktır. Telefonunu suda ne kadar uzun süre bırakırsan su hasarı o kadar fazla olur.[5]
  • Telefonu daha uzun süre suda bırakmak, suyun iç elektrik bileşenlerine daha fazla nüfuz etmesine ve bileşenlerin suya doymasına olanak verir.
 2. 2
  Telefonun pilini ve diğer iç parçalarını çıkar. Telefonun dış yüzeylerini kurutmak için herhangi bir işlem yapmadan önce, elektrikli bileşenleri çıkar. Telefon kılıfını aç ve pili ve SIM kartı çıkar. Telefonuna bir mikro SD kart taktıysan onu da çıkar.[6]
  • İç bileşenler, telefonun işlevleri için çok önemlidir. Bunlar suya doygun hâle gelirse telefon çalışmaz.
 3. 3
  Telefon bileşenlerindeki suyu üfleyerek çıkar ve bir havluyla kurula. Telefonunun elektrikli kısımlarına üflemek, içindeki suyun çoğunu giderecektir. Telefon parçalarını temiz, kuru bir havluyla silmek, parçaların yüzeyinde kalan nemi giderir. Telefonunun bileşenlerine giren nemi gidermek için yalnızca kurutucu maddelere güvenmelisin.[7]
  • Telefon bileşenlerine üflemek yerine, bunları havada hızla ileri geri sallayabilirsin de. Yine de pilini yanlışlıkla odanın diğer tarafına fırlatmamaya dikkat et.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Kurutma Maddesi Kullanmak

 1. 1
  Telefon bileşenlerini 1-2 litre hacminde bir kaba koy. Telefonunu bir kurutma maddesiyle kapatacaksan biraz maddeye ihtiyacın olacak. Bu yüzden, dolaplarına bak ve büyük, boş bir sürahi, büyük bir karıştırma kabı veya büyük bir tencere çıkar. Telefonunun sökülmüş tüm bileşenlerini alta yerleştir.[8]
  • Telefonun plastik arka kapağını dışarıda bırakabilirsin. Bu, telefonun işlevi için çok önemli değildir ve kendi kendine kurur.
 2. 2
  Telefonunun üzerine en az 4 bardak (340 gram) kurutucu dök. Seçtiğin kurutucu madde konusunda elini korkak alıştırma. Telefonunun elektrik bileşenlerinden kalan son su kalıntılarını çıkarmak için bunun önemli bir miktarına ihtiyacın olacak.[9]
  • Silika jel gibi yenmeyen bir kurutma maddesi kullanıyorsan kabın üzerine bir kapak koy.
 3. 3
  Telefonu 2–3 gün boyunca kapta kurumaya bırak. Telefonunun tekrar kullanılabilir hâle gelene kadar kuruması zaman alır. Telefonunu en az 48 saat kurutucu madde içinde beklet.[10] Telefonu vaktinden önce çıkarırsan içinde hâlâ su varken yeniden birleştirirsin.
  • Bu süre içinde telefonunu kullanman gerekirse bir arkadaşına telefonunu kısa süreliğine ödünç alıp alamayacağını sorabilirsin. Veya mesajlar ve telefon görüşmeleri yerine e-posta ve sosyal medya aracılığıyla iletişim kur.
 4. 4
  Telefonunu topla ve açmayı dene. 48-72 saat geçtikten sonra kurutma maddesine git ve telefonunu çıkar. Kurutma maddesinin parçalarını silkele ve pili, SIM kartı ve SD kartı telefonuna geri tak. Ardından, telefonunu tekrar açmak için "güç" düğmesine bas.[11]
  • Telefon kuruduktan sonra açılmazsa veya açılırsa ancak zar zor çalışıyorsa veya ekran hasar gördüyse onu profesyonel bir telefon onarım şirketine götürmen gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Kurutma madden yoksa telefonunu serin bir odada, üzerine bir fan üfler hâlde bırak.
 • Telefonu asla sıcak bir fırına veya sıcak bir fön makinesinin altına koyma. Sıcak hava, telefonun önemli bileşenlerine zarar verebilir, hatta bunlar eriyebilir.
 • Bir Galaxy (veya başka bir Android) akıllı telefon kullanıyorsan kapağı tırnağınla açabilirsin. Bazıları, bir çift gözlük için kullandığın gibi küçük bir yıldız tornavida gerektirebilir. Bir iPhone için özel bir "pentalobe" tornavida kullanman gerekir.[12]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 202 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam