Dokunmatik ekranların ve akıllı telefonların standart olmasıyla birlikte telefonların çizilmesi hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Çizikler, şiddetine ve konumuna bağlı olarak yüzeyselden, cihazının enkaza dönmesine kadar değişen şekillerde olabilir. En kötü çiziklerde ekranın değişmesi gerekebilirken hafif-orta çizikler evde halledilebilir. Bir telefon ekranındaki çizikleri gidermek için diş macunu (ekran plastikse) ya da cam cilasıyla (ekran camsa) cilalamayı deneyebilirsin. Problemin icabına baktıktan sonra ilerideki çizikleri önlemek için de önlemler almalısın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Diş Macunu Kullanmak (Plastik Ekranlar İçin)

 1. 1
  Hazırda diş macunu bulundur. Diş macunu zaten ecza dolabının ve sabah rutininin bir parçası olmalıdır. Aşındırıcı olarak tasarlanan diş macunu, dişleri temizlediği gibi plastik çizikleri de giderebilir. Evde olması ve gidip almayı gerektirmemesi açısından diş macunu plastik çizikleri gidermede tavsiye edilen bir yöntemdir. Önemli olan, diş macununun jel bazlı değil gerçek macun olmasıdır.[1] Çizik üzerinde etkili olması için diş macununun aşındırıcı olması gerekir. Ne tür bir diş macunu kullandığından emin değilsen diş macununun kutusunu kontrol et.
  • Bir karbonat karışımı da diş macunu ile aynı aşındırıcı özelliklere sahiptir. Eğer karbonat kullanmayı tercih edersen bir macun oluşturup aynı şekilde kullanabilirsin.
 2. 2
  Diş macununu sür.[2] Bu evde yapılan bir uygulama olduğundan macunu nasıl uygulayacağınla ilgili kesin bir kural yok. Yumuşak bir kumaş, kâğıt havlu, kulak çubuğu ya da diş fırçası bu amaçla kullanılabilir. Süreceğin diş macunu bezelye büyüklüğünde olmalı. Bundan fazlası telefonunun her yerine bulaşabilir.
 3. 3
  Diş macununu çiziğin üzerine uygula. Diş macununu hafif, dairesel hareketlerle yedir. Çizik epey belirsizleşene kadar bunu yapmaya devam et. Diş macununun aşındırıcı olmasından dolayı çok fazla baskı yapman gerekmez. İlerleme görene kadar ovalamaya devam et. Çizik tamamen giderilemeyecek kadar derin olsa bile aşındırma çiziği azaltmalıdır.[3]
  • Eğer çiziğin çok belirli ise diş macunu onu gidermeye yetmeyecektir. Böyle olsa bile en azından çoğu çiziğin görüntüsü azalacaktır.
 4. 4
  Telefonunu temizle. Çizik istediğin kadar azaldıktan sonra diş macununu temizlemek basit bir işlemdir. Yumuşak, nemli bir bezle kalan diş macununu silerek başlayabilirsin.[4] Bundan sonra, bir cila bezi ile ekranında birikecek kir ya da yağı temizle. Bunu yaparak telefonunun görünümünü yenileyecek ve umulur ki çizikten önceki hâlinden bile daha iyi görünmesini sağlayacaksın.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Cam Cilası Kullanmak (Cam Ekranlar İçin)

 1. 1
  Bir seryum oksit cila satın al. Eğer telefonunun ekranı (plastik değil de) cam ise telefonundaki çizikleri gidermek için diş macunu ya da karbonattan daha yoğun bir çözeltiye ihtiyacın olacaktır. Bu durumda, seryum oksit cilası tavsiye edilir.[5] Bu tür bir cila çözünür toz şeklinde ya da sıvı olarak satın alınabilir. Sıvı cila tabii ki daha kullanışlı bir seçenek olsa da, toz şeklinde satın almak ekonomik olarak daha uygun olacaktır.
  • Telefon ekranını cilalamak için 100 gr seryum oksit tozu fazlasıyla yeterli olacaktır. Ancak ileride de kullanmak için daha fazla satın almak isteyebilirsin.
 2. 2
  Tozu bulamaç hâline getir. Eğer toz seryum oksit satın aldıysan önce bir karışım hazırlaman gerekir. Neyse ki, bu çok kolay bir işlemdir ve tasarruf ettiğin meblağa değecektir. Küçük bir kaba biraz toz dök (yaklaşık 50-100 gr). Çözelti kaymak kıvamına gelene kadar yavaşça su ekle. Ölçümlerinin doğru olduğundan emin olmak için su eklerken düzenli olarak karıştır.
  • Bu cilada, cilayı uygulayacağın ürüne yapışmasına yetecek kadar su olduğu sürece ölçülerin mükemmel olmasına gerek yoktur.
  • Eğer sıvı bir cila aldıysan bu adımı atlayabilirsin.
 3. 3
  Tüm hassas noktaları bantla kapat.[6] Seryum oksit cila hoparlör, kulaklık ya da şarj girişi gibi açıklıklara girmesi durumunda telefona zarar verir. Bu, telefonunun kamera lensine de zarar verebilir. Bunu aklında tutarak, cilalamak istediğin alanı önce bantla kordon altına al. Cilanın temas etmesi durumunda zarar görebilecek kısımları kapat.
  • Temizlemeden önce telefonunu bantlamak gereksiz görünebilir, ancak devam etmeden önce bu adımı uygulaman önerilir. Tıkanma durumunda telefonun hızlı bir şekilde bozulabilir.
 4. 4
  Cilayı çizilen alana uygula. Cila bezini seryum oksit karışımına batır ve güçlü, dairesel bir hareketle çizilen alanı ovala.[7] Alanda çalışma yaparken nasıl göründüğünü düzenli olarak kontrol et. Azami etki için her 30 saniyede bir karışımı bezin ters tarafıyla silip beze yeni cila sürmek ve işlemi tekrarlamak iyi bir fikirdir.
  • Aşındırıcı bir cila uygularken temizlemeye kıyasla daha sert uygulama yapmalısın. Fakat çok sert yapmamaya da dikkat et. Eski çatlakları onarmaya çalışırken ekranda yeni çatlaklar oluşturmaktan daha kötüsü yoktur.
 5. 5
  Uygulamadan sonra telefonunu temizle. Cilayı uygulayıp temizledikten sonra bir cila beziyle hızlıca son bir kez telefonun üzerinden geçmenin bir zararı olmaz. Bu, cila işlemi sırasında kalan birikintileri temizleyecektir. Cilalama öncesi yapıştırdığın bantları kaldır ve telefonunu sil. Telefonu etraflıca temizlemek için bir ya da iki dakikadan fazla uğraşmana gerek yok fakat kalan kirleri temizlediğinde telefonunun güzel görüntüsü seni etkileyebilir.
  • Ekranını düzenli olarak sil. Bunu günde iki kez yapmak fazla gelebilir, fakat sadece birkaç saniyeni ayırarak ekranının sağlıklı kalmasını sağlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Çizikleri Önlemek

 1. 1
  Bir ekran koruyucu satın al. Cep telefonları çizilmelere karşı hiç günümüzde olduğu kadar hassas olmamıştı. Ekran koruyucuları yaygın ürünlerdir ve eğer telefonuna zarar verme konusunda en ufak bir endişen varsa bunlardan bir tane satın almalısın. Çoğu ekran koruyucu genelde çok pahalı değildir ve telefonun zarar gördüğünde ekranı ya da telefonu değiştirmekten çok daha ekonomiktir. Kaliteli koruyucular neredeyse kırılmazdır, ancak daha uygun fiyatlı olanları en azından darbeyi emerek telefonun zarar görmesini engeller.
  • Plastik bir ekran koruyucu ile kırılmaz cam arasında kaldıysan ikincisine yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır. Kırılmaz camlar daha fazla dayanıklılık, görünürlük ve rahatlık hissi sunar.[8]
 2. 2
  Ekranını düzenli olarak sil. Eğer birikintileri ekranında bırakırsan ekranında küçük çizikler oluşabilir. Ekranını günde birkaç kez mikrofiber ya da ipek bir bezle temizlemek telefonunun ekranının görüntüsünü en iyi konumda tutacaktır. Ekranı silmek özellikle eğer telefonun dokunmatik ekranlı ise faydalıdır, zira biriken yağ ve parmak izleri ekrana bulaşıp onu bulandırabilir.
  • Ekranı silmek için tişört kolu gibi giysi kumaşı ya da bulaşık bezi kullanmak işe yarayabilir, ancak mevzu ekranı korumak olunca ipek ya da mikrofiber yumuşaklığı iyi olur.
 3. 3
  Telefonunu güvenli bir yere koy. Telefonun çoğu zaman hareket hâlindeyken çizilir ya da zarar görür. Çiziklerin nelerden kaynaklandığını ve nasıl olduklarını düşünmek önemlidir. Telefonunu anahtarların ya da bozuk paraların bulunmadığı bir cebe koy. Eğer mümkünse, kazara düşmesini engellemek için telefonunu fermuarlı bir cebe koy.
  • Telefonunu arka cebine koyma. Üzerine oturduğunda kırma riskinden ziyade, bunun arka kısımda oluşturduğu basınç nedeniyle sinir problemlerine yol açtığı söylenmektedir.[9]
  Reklam

İpuçları

 • Telefon çizikleri ne yazık ki yaygın bir problem ve geçimini bu problemi çözmekten sağlayan profesyonellerin sayısı oldukça fazla. Eğer telefondaki çizik önemli boyuttaysa ya da onu kendi başına gidermek için vaktin yoksa internet üzerinden yakın çevrendeki telefon tamircilerine bakabilirsin. Bu yerlerin oldukça pahalı olabileceği konusunda önceden uyaralım, bu nedenle her zaman en iyisi sorunu kendi başına çözmeye çalışmaktır.
 • Ekranının cam ya da plastik olup olmadığını dokunarak anlayabilecek olsan da, hangi ürünü kullanman gerektiğini tespit etmek için sahip olduğun telefon modeline (internet üzerinden ya da kullanım kılavuzundan) bakabilirsin.[10]
 • Yeni çıkacak olan bazı telefon modellerinde "kendini tamir etme" özelliği bulunuyor. Bu telefonlardaki plastik orta dereceli çizikleri kendi kendine onaracaktır. Eğer özellikle çiziğe karşı hassassan ve cihazlarını iyi durumda tutmak istiyorsan alacağın bir sonraki telefonun için kendini onaran bir modele bakabilirsin.[11]
Reklam

Uyarılar

 • Eğer yoğun bir cila kullanmayı seçersen ekran kaplamasının bir kısmını sökebilirsin. Ekran kaplaması (oleofobik kaplama gibi) cihazı kullanırken sürtünmeyi azaltmak ve konforu artırmak içindir. Bunu aklında bulundurarak ekranı cilalamanın artı ve eksi yönlerini değerlendir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam