SIM kartın telefonunun GSM şebekelerine bağlanmasına imkan sağlar. SIM kartını farklı bir kilitsiz (operatör kısıtlaması olmayan) telefona taktığında, hattını bu telefonda kullanabilirsin. Benzer şekilde, telefonun kilitsiz ise ona farklı operatörlerin SIM kartlarını takabilirsin. Bu da seyahat ederken işine yarayabilir. Telefonlar arasında geçiş yaparken yeni telefonun, operatörünün SIM kartını kabul edeceğinden emin olman gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Kişilerini Yedeklemek

 1. 1
  Asıl telefonundaki kişiler listesini aç. SIM kartını aktarmadan önce kişilerini ona yedeklemek mümkün, ancak bu her zaman en uygun seçenek olmayabilir. Bu, eğer bir akıllı telefona geçmiyorsan kullanışlıdır. Ancak akıllı telefonlar kullanıyorsan kişilerin genellikle Google hesabınla veya Apple kimliğinle senkronize edilir.
 2. 2
  Menüyü aç ve "Dışa aktar" veya benzeri bir opsiyonu seç.
 3. 3
  Kişilerin aktarılacağı yer olarak SIM kartını seç.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Aktarmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Her bir telefonun kullandığı SIM kartın boyutunu kontrol et. SIM kartlar üç ana boyutta gelir ve telefonlarının herbiri farklı boyutta olanları kullanabilir. Bu durum, özellikle telefonlar birkaç yıl arayla üretilmişse geçerlidir. Birçok operatör doğru boyuttaki SIM kartı sana ücretsiz olarak sağlayacaktır.
  • Özel bir SIM kesici aletiyle daha büyük SIM'leri keserek küçültebilir veya operatöründen telefonuna uyumlu bir SIM isteyebilirsin.
  • Daha küçük SIM'lerin, adaptör kartına yerleştirilerek daha büyük yuvalara uyması sağlanabilir.
 2. 2
  Operatörler arasında geçiş yapıyorsan yeni bir SIM temin et. Operatörünü değiştirdiğinde yeni bir SIM karta ihtiyacın olacak. Yeni bir tarifeye kaydolduğunda bir SIM kart alacaksın. Operatörler arası geçiş yapar ve sonra farklı boyutta bir SIM karta ihtiyaç duyarsan genellikle müşteri hizmetlerine başvurarak ücretsiz bir tane alabilirsin.[1]
  • Bazı operatörler (dünya genelinde), GSM şebekeleri yerine, SIM kart gerektirmeyen CDMA şebekelerini kullanır. Bununla birlikte, çoğu 4G şebekesi GSM şebekesidir ve bir SIM kart gerektirir. Örneğin, Verizon Wireless bir CDMA şebekesidir, ancak yine kendi 4G LTE hizmeti bir GSM şebekesidir, bu nedenle 4G'ye erişmek için bir SIM kart gereklidir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
SIM’i Bir Telefondan Diğerine Aktarmak

 1. 1
  Eski telefonunu kılıfından çıkar. Telefonun koruyucu bir kılıfta bulunuyorsa SIM kartı çıkarmak için önce telefonunu bu kılıftan ayırman gerekir.
 2. 2
  SIM kartı bul. Sahip olduğun telefonun tipine bağlı olarak, SIM kart farklı noktalarda bulunur:
  • SIM tepsisi olup olmadığını kontrol et. Birçok modern akıllı telefonun yan kenarlarından birinde SIM tepsisi bulunur. Bunlar, tepsinin yan tarafındaki küçük deliğe bir SIM çıkarma aracı veya düzleştirilmiş bir ataş sokularak açılır.
  • Bataryanın arkasını kontrol et. Telefonunun bataryası çıkarılabilir bir bataryaysa SIM genel olarak onun arkasında bir yerde takılı durumdadır.
 3. 3
  SIM kartı telefondan çıkar. SIM kartı bulduktan sonra telefonundan çıkar.
  • SIM tepsileri için, tepsiyi bir araç veya ataş ile yuvasından çıkar ve ardından telefondan tamamen ayır. Daha sonra SIM kartı tepsiden çıkarabilirsin.
  • SIM kart bataryanın arkasındaysa telefonuna bağlı olarak kartı yuvasından çıkarmak için dışarı doğru kaydırabilir veya ona biraz bastırabilirsin.
 4. 4
  SIM kartı yeni telefona tak. SIM'i yeni telefona takmak için yukarıdaki çıkarma işlemini geriye doğru uygula.[2]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Yeni Telefonunu Etkinleştirmek

 1. 1
  Telefon yeniyse kurulum işlemini başlat (mevcutsa). Yeni bir akıllı telefon kuruyorsan ilk kurulum işlemini yapman istenecek. Bu işlem sırasında, SIM kartın normal olarak yeni telefonun için otomatik şekilde etkinleştirilir.
 2. 2
  SIM'i tak ve telefon zaten kurulmuş ise bekle. Telefonun önceden ayarlanmışsa genellikle SIM kartını taktıktan kısa bir süre sonra hizmet alırsın. Yalnızca SIM kartı tak, telefonun açık değilse aç ve ardından bağlandığını görmek için bekle. Telefonun bildirim alanında sinyal çubuklarının belirdiğini göreceksin ve genellikle de yanlarında operatör adı olacaktır.
 3. 3
  Bağlanamıyorsan operatörünle iletişim kur. SIM kartın hâlâ yeni telefonda aktive olmuyorsa muhtemelen operatörle iletişime geçmen gerekir. Telefon şebekeye bağlı olmadığından, etkinleştirme için başka bir hattan arama yapman veya operatörün bir mağazasını ziyaret etmen gerekir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 12.148 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 12.148 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam