Hiç kimse evin kapısında kalmayı sevmez. Çilingirler genelde iyi iş çıkarsa da bazen hizmetleri pahalı olabilir ya da çok zaman alabilir. Eğer alternatif bir çözüm arayışı içindeysen iki adet tel toka kullanarak evine girebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
"Takımı" Hazırlamak

 1. 1
  İlk tel tokayı açarak uzun ve düz bir metal parçasına dönüştür. Tel tokayı iyice bükerek uzun ve düz bir metal tel elde et. Bu senin maymuncuğun olacak ve bunu kilidin içine sokarak pinleri hareket ettireceksin.
  • Tokanın uçlarındaki plastik kısımdan kurtul çünkü bunlar işine engel olmaktan başka bir şeye yaramaz. Bunu dişinle ya da varsa bir adet tel keskisiyle yapabilirsin.[1]
 2. 2
  Kilidi kullanarak tokanın ucunu bük ve bir maymuncuğa dönüştür. Tokayı kilide yaklaşık bir santimetre sok. Tokanın düz kısmı yukarı bakmalı. Tokanın geri kalanını sola doğru iterek tokanın ucunu hafifçe bük. Sadece birkaç milimetre kıvrılması yeterli.
  • Doğru biçimde bükmek için tokayı sola doğru 5 ila 7,5 santimetre itmen gerekiyor.
 3. 3
  Maymuncuğun bir ucunu bükerek sapa dönüştür. Maymuncuğun bir ucunu tutup yarısını kendi üstüne doğru katlayarak küçük bir çembere dönüştür. Bu, maymuncuğu tutmanı ve basınç uygulamanı kolaylaştırmak için.
 4. 4
  Tam bir tel tokayı dik açı yapacak biçimde bükerek bir manivela elde et. En kolayı bunu bir kerpetenle yapmak ama biraz azimle bunu parmaklarınla da yapabilirsin. Manivela tıpkı anahtar gibi davranır ve (kilidin hareket etmesini önleyen) pinleri maymuncukla yoldan çektikten sonra, kilidin kendisini döndürür. Tek yapman gereken, tokanın plastik uçlardan geriye bükülmüş yarısının, tokanın alt kısmıyla doksan derecelik açı yapmasını sağlamak.
 5. 5
  Kilidin nasıl açıldığını anlamak için kilidin iç kısmını gözünde canlandır. Sıradan bir kilit iki kısımdan oluşur. Bunlar göbek ve pinlerdir. Göbek, anahtarı içine soktuğun bölümdür. Pinlerse göbeğin içine gömülü küçük metal silindirlerdir ve bir anahtar (ya da senin maymuncuğun) onları yukarıya doğru itip yolu açana kadar yerlerinde dururlar. Pinler ortadan ikiye bölünmüştür ve orta çizgileri kilidin göbeğiyle aynı hizaya geldiğinde kilidi çevirmek mümkün olur. Bir çilingir olarak sana düşen görev her bir pini elle yukarı iterek doğru konuma getirmek ve göbeği yavaşça döndürerek pinlerin tekrar geri düşmesini engellemek. Tüm pinler yoldan çekilince kilidin göbeği serbestçe döner ve kapı açılır.
  • Anahtar aslında karmaşık bir maymuncuktan ibarettir. Üzerindeki girinti ve çıkıntılar, kilide takıldığında tüm pinlerin kusursuz biçimde hizalanacağı ve böylece kapı kulpunu çevirebileceğin biçimde ayarlanmıştır.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kilidi Açmak

 1. 1
  Manivelayı kilidin alt yarısına sok. Bükülmüş ucu kilidin alt kısmından sok ve mümkün oldukça aşağıda tutarak göbeğin yapabildiğin kadar içine sok.
 2. 2
  Kilidi, normalde açmak için anahtarı çevirdiğin yöne hafifçe döndür. Manivelayı anahtar gibi kullan ve sanki kapıyı açacakmışsın gibi kilitte döndür. Çok fazla hareket etmeyecektir ama bu basınç çok önemli. Tüm bu süreç boyunca kilidi tutman gerekli. Bununla beraber, büyük bir basınç uygulamana gerek yok. Basınç, kilidi hafifçe hareket ettirecek kadar olmalı ama çok zorlanmamalısın. Unutma ki göbek içindeki pinlerin yukarı ve aşağı oynayacak kadar gevşek olmasına ihtiyacın var.
  • Kilidin hangi yöne döneceğinden emin değilsen ikisini de dene. Yanlış yöne döndürdüğünde tıkırtılar duyacak ve hafif bir sürtünme hissedeceksin.
 3. 3
  Maymuncuğu, bükülmüş kısmı yukarı bakacak biçimde kilide sok ve pinleri yokla. Pinleri maymuncukla aşağı yukarı hareket ettirerek bu işleme alışabilirsin. Pinler anahtar deliğinin üst yarısındadır. Birkaçını yukarı doğru itip nasıl hareket ettiklerini ve aşağı düştüklerini gözlemle. Pinlerin hepsine ulaşmak için maymuncuğunu aşağı yukarı hareket ettirmen gerekebilir ve bazı pinler hareket etmek istemeyebilir; bu normal. Şimdilik pinlerin sayısını, hangilerinin serbestçe hareket ettiğini, hangilerinin sıkışmış olduğunu aklında tut.
  • Bükülmüş olan uç yukarı bakmalı. Bu uçla pinleri yukarı iteceksin.
  • Eğer pinler hiç oynamıyorsa muhtemelen manivelaya çok fazla basınç uyguluyorsundur. Basıncı hafifletip tekrar dene.[3]
 4. 4
  İlk "sıkışmış," ya da hareket ettirmesi güç pini bul ve tık sesi duyana kadar yukarıya it. Pinleri test ederken diğerleri kadar hareket etmek istemeyen pini bul. Manivelaya sabit bir basınç uygulayarak pini rahatça duyulan bir "TIK" sesi duyana kadar hafifçe yukarıya it. Bu, pinin ortasındaki yarığın göbekle hizalandığı ve pinin artık kilidin dönmesine engel olmayacağı anlamına gelir.
  • Pin yerine oturunca manivelanın biraz döndüğünü fark edebilirsin. Bu, direnç uygulayan pinlerden biri eksildiği içindir.
 5. 5
  Geri kalan sıkışmış pinleri bulup aynı işlemi tekrarla. Tüm pinler yuvasına oturunca daha önceden boşta olan bazı pinler sıkışabilir. Bu aslında iyi bir şey çünkü sana sırada hangi pinlerin olduğunu gösteriyor. Şu işlemi, manivelanın kilidi tamamen döndürüp kapı açılana kadar sürdür:
  • Diğerleri kadar hareket etmek istemeyen, sıkışmış pini bul.
  • Kilidi açacakmışsın gibi çevirirken manivelaya sabit basınç uygulamayı sürdür.
  • Bir tık sesiyle kilidin içine oturana kadar pini hafifçe yukarı it.
  • Bir sonraki pine geç.[4]
 6. 6
  Zorluk çekiyorsan manivelaya uyguladığın basıncı değiştir. Kilit açmaya yeni başlayanların önündeki en büyük engel budur çünkü sırf hissetme becerisine dayalıdır. Kilide gereğinden fazla basınç uygularsan pinler sıkışır ve hareket edemez, o zaman da onları yolundan çekemezsin. Basıncı çok az uygularsan ya da çalışırken basınç uygulamayı kazara bırakırsan pinler kayarak eski yerlerine döner ve her şeye baştan başlaman gerekir. En iyisi gereğinden biraz fazla basınç uygulamak ve bunu yavaş yavaş gevşeterek pinleri hareket edebilir hâle getirmek. Bu hem pinleri kaybetmeni önler hem de doğru gerilimi yavaş yavaş bulmanı sağlar.[5]
  Reklam

İpuçları

 • Tel tokaların uçlarındaki siyah plastikleri çıkar çünkü bunlar kilidin içinde sıkışabilir.
 • Çalışırken acele etme. Yavaş ve istikrarlı biçimde hareket etmek, hata yapıp sil baştan başlamamanın en iyi yoludur.
 • Tel toka en çok asma kilitlerde ve sıradan (basit) ev kapı kilitlerinde işe yarar.
Reklam

Uyarılar

 • Sırf işe yarayıp yaramadığını görmek için kilidi kurcalama çünkü kilit kırılabilir ve değiştirmek zorunda kalabilirsin.
 • Sana ait olmayan ya da sahibinden izin almadığın hiçbir kilidi açmaya çalışma. Bu makale evinin anahtarını unutan ya da anahtarı evde bırakıp kapıda kalan kişiler için yazılmıştır. Ölüm kalım meselesi olmadıkça bunu yapma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • 2 adet tel toka
 • Bir kilit

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
İnsan Nasıl Çizilirİnsan Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam