Teheccüd, tüm Müslümanlara tavsiye edilen (farz olmayan) özel bir namazdır. Teheccüd namazı yatsı (farz olan gece namazı) namazından sonra ve sabah (farz olan gündüz namazı) namazından önce kılınır. Mümkünse, Teheccüd namazının gece yarısı ile sabah namazı arasında, tercihen gecenin son üçte birinde kılınması makbuldür. Teheccüd farz olmasa da, birçok dindar Müslüman onu bir ibadet olarak günlük rutininin bir parçası hâline getirerek Allah'tan af ve mağfiret dilemeye çalışır. Teheccüd namazının Hz. Muhammed (sav)'in belirttiği şekilde nasıl kılınacağını öğrenmek için aşağıdaki 1. Adıma bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Namaza Hazırlanmak

 1. 1
  Kendini gece yarısından sonra uyanmaya hazırla. Yatsı namazını kıldıktan sonra ve yatağa gitmeden önce gece sabah namazından önce uyanmak için gerekli ayarlamaları yap (örneğin, alarm kurabilirsin ya da aile üyelerinden biri seni uyandırabilir). Teheccüd namazı gecenin herhangi bir kısmında kılınabilse de, eğer mümkünse gece yarısından sonra, özellikle gecenin son üçte birlik kısmında kılmak en iyisidir. Yatsı ve sabah namazı arasının son üçte birlik kısmı Teheccüd namazı için iyi bir zamandır. Çünkü bir hadis rivayetine göre Allah gecenin son üçte birinde dünya semasına iner ve şöyle buyurur: "Bana kim dua eder ki onun duasına icabet edeyim, benden kim ister ki dileğini vereyim, benden kim mağfiret diler ki onu bağışlayayım."[1]
  • Uyanıp Teheccüd namazı kılmaya niyet ettiysen ancak uyuyakaldıysan kendini suçlu hissetme. Bir hadise göre Allah, Teheccüd namazını kılma niyetini kaydeder ve sana bir merhamet olarak uyumanı bahşeder. Niyetini gerçekleştirmiş gibi sevap kazanırsın. Ancak, örneğin tembellik ederek Teheccüd namazı kılma niyetini sebepsiz yere bilinçli bir şekilde terk edersen bu göz ardı edilmeyebilir.[2]
 2. 2
  Uyan ve Abdest al. Gece belirlediğin saatte uyan. Uyandıktan sonra abdest (Müslümanların namazdan ya da Kur'an-ı Kerim okumadan önce yaptıkları bir temizlik ritüelidir) al. Geleneksel olarak abdest almak temiz suyla vücudunun aşağıdaki dört bölgesini yıkamak anlamına gelir:
 3. 3
  Namaz kılmak için temiz, sessiz bir yere git. Çünkü Allah'ın isimleri saftır, bu yüzden mümkün olan her durumda Müslümanlar bir saygı göstergesi olarak O'nun adını temiz, kutsal yerlerde anarlar. Normal namaz kıyafetlerini giyerek seccadeye otur ve farz namazlarında olduğu gibi Mekke'deki Kutsal Kâbe’ye dön.
  • İşin aslı, Teheccüd kılmak için cami ya da evindeki müsrifçe dekore edilmiş bir oda gibi özel bir yerde olman gerekmez. İhtiyacın olan şey temiz bir yerdir ve bu kendi odan bile olabilir.
 4. 4
  Kalbini tüm dünyevi endişelerden arındır. Namaz sırasında odaklan ve Rabbi’nin yüceliğini düşün. O'nun sonsuz hikmet ve merhametiyle karşılaştırıldığında sonuçta anlamsız olan geçici dünyevi problemleri endişe etme. Kendini sakinleştir ve dünyevi problemlerini, umutlarını ve korkularını unut. Olumsuz, dikkat dağıtıcı düşünce veya duygulara aldırma. Huşuya ermeye başlarken gözlerini kapat ve dikkatini kalbine odakla.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Teheccüde Niyet Etmek

 1. 1
  Namaza niyet et. Namazına başlarken Teheccüd namazını kılacağına içinden niyet et. Teheccüd namazını kaç rekât kılacağına ve hangi sureleri okuyacağına karar ver. Ayrıca Teheccüd namazını neden kıldığına karar ver (örneğin, Allah'ı yüceltmek, Allah'a şükretmek ya da Allah’tan af dilemek için. Bunu sesli olarak dile getirmek zorunda değilsin). Allah düşüncelerini bilir, bu nedenle niyetini belirlersen O bunu bilecektir.
  • Teheccüd namazı, Müslümanların günlük farz namazlarında olduğu gibi Namaz rekâtlarının birden fazla tekrarıyla gerçekleştirilir. Teheccüd için rekâtlar genellikle çiftler hâlinde kılınır, bu nedenle kaç rekât kılmak istediğine tam olarak karar vermen gerekir. Daha fazla bilgi için aşağıya bak.
 2. 2
  İki rekât kıl. Teheccüd namazına iki rekât namaz kılarak başla. Namaz, ayakta durarak ve Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak başlar. Sonra, namaz kılan kişi ellerini dizlerine koyup eğilerek (rüku), ardından dirsekleri havadayken alnını, burnunu ve avuçlarını yere koyup yere kapanarak (secde) ve ayaklarını alta katlayıp dizlerinin üzerine oturarak ve sonunda "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkarak devam eder. Namazın bu tanımı bir genellemedir; namazın doğru bir şekilde nasıl kılınacağından emin değilsen Teheccüd namazı kılmadan önce bu temel İslami ritüeli öğren.
  • Teheccüd namazında aşağıdaki sureleri okuyan Hz. Muhammed’in (sav) uygulamalarını taklit et:[4]
   • İlk rekâtta Fatiha suresini okuduktan sonra "Kafirun" suresini oku.
   • İkinci rekâtta Fatiha suresini okuduktan sonra "İhlas" suresini oku.
 3. 3
  Rekâtları istediğin kadar tekrar et. Genel olarak, Teheccüd namazı en az iki rekât olarak kılınır. Ancak, istediğin kadar tekrar etmek mümkündür. Örneğin, hadislere göre Hz. Muhammed genellikle 13 rekâta kadar kılmıştır.[5] Teheccüd namazı rekâtları çift olarak kılınır ve sekiz rekât birçok Müslüman tarafından uygun bir sayı olarak görülmüştür. Yani, çoğu kişi iki, dört, altı veya sekiz rekât diyecektir ancak daha fazlasının uygun görülmemesi söz konusu değildir.
  • Eğer gücün yetiyorsa zaman zaman da olsa Bakara, Nisa ya da Al-i İmran gibi uzun sureleri okumak şiddetle önerilir.
  • Hz.Muhammed’in (sav) sünnetine göre Teheccüd namazını kılarken günün ağardığını fark edersen namazını bir rekâtlık vitr (sabah namazından önce kılınan gece namazıdır) namazı kılarak sonlandırabilirsin.[6]
 4. 4
  Rekâtlardan sonra kendi duanı yap. Kılmayı planladığın rekât sayısını tamamladıktan sonra içten, saygılı ve takvalı bir şekilde kendi dualarını yapabilirsin. Duanı secdeni uzatarak kendi dilinde ve kendi kelimelerinle yapabilirsin. Allah’a şükür ve hamd edebilir, metanet ve yol göstermesi için dua edebilir ya da özel bir yardım isteğinde bulunabilirsin. Örneğin, sıkıntı içerisinde olan bir arkadaşın için hayır duasında bulunabilir ya da kendi ibadetlerin için yardım isteyebilir ya da sadece birkaç dakikanı Allah'a bir önceki gün sana bir lütufta bulunduğu için şükrederek geçirebilirsin. Dualar tevazu, korku, ümit ve sabırla yapılmalıdır. Bu, hata ve günahların için af dilemek için ideal bir zamandır zira birçok hadiste Allah’ın özellikle gece yapılan tövbeleri kabul ettiği rivayet edilmektedir.
  • Küçük ya da büyük tüm günahlarının farkında ol; bazılarının önemsiz olduğunu hissedebilirsin ama Allah bunun için bir cezaya karar verebilir. Samimi bir şekilde tekrar günah işlemeyeceğine dair söz ver ve Allah’tan bağışlanma dile.
  • Allah’ı razı edememekten korkarak daha iyi bir Müslüman olmaya çalış.
  • Allah’ın rahmetinden ümidini asla kesme, zira Kur’an’da Allah’ın çok bağışlayıcı olduğu 70’den fazla kez tekrar edilir.
  • Yaptığın her dua duyulacaktır ve Allah dilerse duaların kabul olacaktır.
 5. 5
  Teheccüd namazını kılarken çok yorulduysan tekrar yat. Teheccüd namazını kılmak için normal uykunu böldüğün için namaza başlarken biraz yorgun hissetmen mümkündür. Ancak, eğer duaları okurken ne söylediğini unutacak kadar kendini yorgun hissediyorsan ya da teheccüd namazının ortasında için geçerse namazı tamamlamaya çalışma. Bu durumda, birkaç hadise göre Allah samimi olarak teheccüdü tamamlama isteğini kaydeder. Utanma ya da gücenmeye gerek olmadan uykuya geri dönebilirsin fakat bir dahaki sefere erken uyuyarak kendini daha iyi hazırlamaya çalış.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Teheccüdü Keşfetmek

 1. 1
  Hz.Muhammed’in nasıl teheccüd kıldığı ile ilgili dini metinleri oku. Teheccüd namazının önemini daha fazla anlamak için namazla ilgili çok sayıda dini kaynağa başvurabilirsin. En önemlisi, teheccüd namazı Kur’an’da bahsedilmiş ve çok sayıda hadiste uzun uzadıya ele alınmıştır. Bununla birlikte, bu namaz İslam tarihi boyunca İslâm alimlerinin eserlerinde de söz konusu olmuştur.
  • Başlangıçta Sahih-i Buhari’nin 21. Kitabını (Gece Namazı) oku. Bu kitapta 70 kadar hadiste Peygamber’in (sav) teheccüd alışkanlıkları anlatılmaktadır, ki bu da iyi bir Müslümanın hayatında teheccüdün önemini gösteriyor.[7] Kur’an'da İsra suresinin 79. ayeti ve Zümer suresinin 9. ayeti dâhil birçok ayette teheccüd konusundan bahsedilmektedir.[8]
 2. 2
  Ailenle teheccüd namazı kılmayı düşün. Müslüman aileler teheccüd namazını cemaat hâlinde kılmaya teşvik edilir çünkü Hz. Muhammed (sav) ve eşi Hz. Ayşe eşlerin teheccüd namazını birlikte kılmalarını tavsiye etmişlerdir.[9] Teheccüd namazını ailece kılmak Allah’a teslimiyet noktasında birbirinize yakınlaşmanızı ve ibadetlerinizde birbirinize destek olmanızı sağlar.
  • Bunu denemeye niyetliysen teheccüd namazını birlikte kılmayı planladığın geceden önce eşinden ve/veya çocuklarından sana katılmalarını iste ve eğer bunun için yardımına ihtiyaçları varsa onları uyandır ve Allah’ın sonsuz büyüklüğünü ve merhametini sessiz bir namazla birlikte anın. On yaşından büyük çocukları hazır olduklarında teheccüd namazı alışkanlığını kazanmaları için tatlılıkla teşvik etmek gerekir fakat eğer gece uyanmakta güçlük yaşıyorlarsa sabah namazını ve tüm farz namazlarını kılıyorlarsa onları suçlamamalı ve azarlamamalı.
  • Çocuklarını teheccüd gibi nafile ibadetleri gerçekleştirdikleri için kazanacakları mükâfatı hatırlatarak cesaretlendir ve Allah'ın istediği ve layık olduğu fedakârlıkları yapmamanın sonuçları konusunda onları uyar.
  • Genellikle, teheccüd namazını birlikte kılan aileler küçük çocuklar, hastalar ve yaşlılar gibi uykuya ihtiyaç duyan üyeleri hoş karşılar.
 3. 3
  Hz.Muhammed’in (sav) sünnetini uygula. Bütün Müslümanlar, Allah'ın Elçisi ve Peygamberlerin Sonuncusu olan Hz.Muhammed’in (sav) örnek hayatını yaşamaya teşvik edilir. Eğer teheccüd namazını kılmak için bir kılavuza ihtiyacın varsa Hz.Muhammed’in (sav) teheccüd namazını nasıl kıldığını incelemek ve bu alışkanlıkları günlük yaşamına tatbik etmeye çalışmak isteyebilirsin. Müslümanlar Peygamberin (sav) teheccüd uygulamalarını taklit etmeye çaba göstererek onun temsil ettiği mükemmel ideale ulaşmak için çalışabilir ve böylece Allah'a daha yakın olabilirler.
  • Yukarıda belirtildiği gibi, Hz.Muhammed’in (sav) teheccüd alışkanlıkları ve uygulamaları hakkında bilgi arıyorsan Sahih-i Buhari'nin 21. Kitabı harika bir başlangıçtır.
 4. 4
  Teheccüd namazını rutinin bir parçası hâline getir. Herhangi bir Müslümanın kendini nafile bir namaz olan teheccüdü kılmak zorunda hissetmesi gerekmez ve onu kaçırmanın herhangi bir cezası yoktur. Ancak, birçok Müslüman teheccüdü mümkün olduğunca düzenli olarak (her gece olmasa da) uygulamayı tercih eder. Tüm namazlar gibi, teheccüd namazını kılmak seni Allah'a yaklaştırır. Buna ek olarak, teheccüd genellikle Allah'ın af ve mağfiretini elde etmenin bir yolu olarak görülür ve bu nedenle küçük hata, günah ve kusurları düzeltme arayışında harika bir yoldur.
  • Allah'ın devamlı ibadetleri takdir ettiğini unutma, bu yüzden teheccüd namazına başlarsan onu bırakmamaya çalış. Eğer teheccüdü hayatının devamlı bir parçası yapmak istiyorsan geceleri seni uyandırması için tekrarlı bir alarm kurabilir veya bu namaz için evinde bir alan bile belirleyebilirsin.
  • Eğer her gece teheccüd namazını kılman mümkün değilse zamanla artırma amacıyla haftada iki ya da üç kez, sadece iki ya da dört rekât kılma alışkanlığı kazanmaya çalışabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Namazdan önce yüksek sesle niyet etmenin bid’at (yenilik getirme) olduğunu unutma!
 • Telaffuz konusunda sana rehberlik edeceğini bildiğin bir Müslümana danış.
 • "Niyet kalben yapılır. Bu fiili kalben yapmaya karar veren bir kişi niyetini yapmış olur. Bu nedenle bir fiili yapmak istediği zaman kişinin sesli niyet etmesi tavsiye edilmemiştir. Sesli niyet etmek Allah’ın kitabında ya da Peygamberin (Allah’ın selamı onun üzerine olsun) sünnetinde olmayan ve de onun sahabeleri (Allah hepsinden razı olsun) tarafından aktarılmayan bir tür dinde yenilik gibidir. Eş-Şerhu'l-Mümti', 2/283’e bak."
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Reklam
 1. Drs. Abd. Rahman Mat (2003). 75 Solat-Solat Sunat Serta Doa & Wirid (75 Optional [Muslim] Prayers) adopted from pages 30-32.

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 53 kişi çalıştı. Bu makale 90.222 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 90.222 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam