Bir ödül aldığında veya onurlandırıldığında, teşekkür konuşması yapman istenebilir. Bu, başından beri sana yardımcı olan insanlara ne kadar minnettar olduğunu ifade etmek ve belki de izleyicilerini gülümsetecek bir iki komik hikaye paylaşmak için bir şanstır. Harika bir teşekkür konuşması hazırlamayı ve bunu yürekten yaptığını gösterecek şekilde nasıl sunacağını öğrenmek istiyorsan 1. Adıma bak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Konuşmanı Oluşturmak

 1. 1
  Minnettarlığını ifade ederek başla. İlk olarak aldığın ödül veya onur için teşekkür ederek başlayabilirsin. En doğalı, bu konuşmayı neden yaptığını belirterek başlamaktır. Şükran ifaden, konuşmanın gidişatını belirleyecektir. Tam olarak ne söylemek istediğine karar verirken aşağıdaki unsurları göz önünde bulundur:[1]
  • Aldığın onur türü. Bir ödül veya mesleki bir onur için teşekkür ederken, "Bu gece burada bulunmaktan onur ve bu ödüle layık görüldüğüm için minnet duyuyorum." gibi bir şey söyle.
  • Etkinliğin resmiyeti. Eğer katılacağın etkinlik arkadaşların ve ailen tarafından düzenlenen bir yıl dönümü partisi gibi daha gayriresmî bir etkinlikse teşekkür ifaden biraz daha sıcak olabilir. Örneğin, "Bu gece hepinizin burada bizimle olması nedeniyle ne kadar minnettar olduğumu ifade edemem." diyebilirsin.
 2. 2
  Seni onurlandıran insanlara karşı duyduğun saygından bahset. Bu, biraz daha derine inerek sana ödül veren kişilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için bir fırsattır. İster çalıştığın şirket, ister başka bir kuruluş ya da iyi tanıdığın kişiler tarafından onurlandırılıyor ol, onlara olan içten saygılarını ifade etmek için birkaç dakikanı ayır.
  • Eğer çalıştığın şirket tarafından onulandırılıyorsan şirketinin yaptığı harika işlerden ve orada çalışmanın büyük bir zevk olduğundan bahset.
  • Örneğin, bir sanat organizasyonu gibi haricî bir cemiyet tarafından, yönettiğin bir filmle ilgili bir ödüle layık görülürsen böyle harika bir organizasyon tarafından tanınmaktan ne kadar onur duyduğundan bahset.
  • Eğer arkadaşlarına ve ailene seni onurlandırdıkları için bir teşekkür konuşması yapıyorsan onlara sahip olduğun için ne kadar şanslı olduğunla ilgili birkaç cümle söyle.
 3. 3
  Komik veya dokunaklı bir hikâye anlat. Bir teşekkür konuşmasında, aldığın onura neden olan bir şey hakkında bir veya iki anekdot aktarmak hoş olur. Teşekkür konuşması çoğu zaman akşam yemeklerinde ve bayram etkinliklerinde yapıldığından, ortamı canlandıracak ve insanları gülümsetecek bir şey söylemek makbule geçer.
  • Üzerinde çalıştığın büyük bir proje sırasında meydana gelen komik bir aksilikten ya da hedeflerine ulaşmak için aşman gereken bir sorundan bahsedebilirsin.
  • Sadece kendinden bahsetmek yerine diğer insanları da hikâyeye dâhil etmeye çalış. İş arkadaşlarının, patronunun, çocuklarının veya dinleyen diğer insanların da dâhil olduğu bir şeyden bahset.
  • Eğer istersen konuşmana bu hikâye ile başlayarak teşekkür kısmına ilerleyebilirsin.
 4. 4
  Sana yardımcı olan insanlardan ismen bahset. Desteğiyle onurlandırmaya değer bir şey başarmana yardımcı olan kişileri övmek hoştur. Bu onuru almanda emekleri olan iş arkadaşlarının, arkadaşlarının ve aile üyelerinin kısa bir listesini oluştur.[2]
  • Listeyi, "Şu anda burada olmamın sebebi olan birkaç harika insana minnettarım." diyerek takdim edebilirsin. Sonra sana yardımcı olanların listesini oku.
  • Seni dinleyenleri de dikkate al. Patronunun ön sırada oturacağını biliyorsan ona da teşekkür etmek isteyebilirsin.
  • Teşekkür konuşmalarının bu kısmı sıkıcı olabilir. Önemli kişileri listenin dışında bırakma, ama tanıdığın herkesi de listeye yazma. Sana gerçekten yardım eden kişilerle sınırlı tut.
  • Birden fazla kişiye nasıl teşekkür edeceğin konusunda ilham olması adına Oscar veya Emmy gibi ödül törenlerinde yapılan konuşmaları izle.
 5. 5
  Konuşmanı iyi bir şekilde sonlandır. Teşekkür etmek istediğin kişilerin isimlerini söyledikten sonra konuşma nihayete ermek üzeredir. Konuşmanı bir kez daha teşekkür ederek ve ne kadar minnettar olduğunu belirterek bitir. Konuşmanın unutulmaz olmasını istiyorsan yazını biraz süslemeyi düşünebilirsin. Örneğin;[3]
  • İlham verici bir şeyler söyle. Eğer çalıştığın kâr amacı gütmeyen bir örgütteki başarıların için verilen bir ödülü alıyorsan şöyle söyleyebilirsin, "Daha yapacak çok işimiz var, fakat birlikte başardığımız şey yüzlerce insanın hayatında bir fark yarattı. Hep birlikte kollarımızı sıvayalım ve eskisinden çok daha adanmış bir şekilde bu serüvenimize devam edelim. Eğer bir yılda bu kadar mesafe kat edebildiysek üç yılda neler yapabileceğimizi bir düşünün."
  • Onuru ithaf et. Ödülünü, bir sevdiğine ya da akıl hocana özel bir teşekkür olarak ithaf edebilirsin. Şöyle bir şey söyleyebilirsin, "Ve son olarak, bu ödülü anneme ithaf etmek istiyorum. Öğretmenlerim disleksi rahatsızlığımın okumayı öğrenmeme engel olacağını söylediğinde, annem onları alaya almış ve bir gün harika bir yazar olacağımı söylemiş. Bugün burada ilk Pulitzer ödülümü alıyor olmam onun bana olan inancı sayesindedir. Seni seviyorum anne."
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Konuşmanı Prova Etmek

 1. 1
  Notlar çıkar. Bir teşekkür konuşması oldukça kısa olmalı ve ezberlenebilmelidir. Ancak, konuşmanın bir not kartı veya kâğıt parçasına yazılmış genel bir taslağını yanında bulundurman, konuşmanı eksiksiz yapmana ve anacağın tüm isimleri hatırlamana yardımcı olacaktır.[4]
  • Konuşmanı kelimesi kelimesine yazma. Konuşmanı yaparken izleyicilere hitap etmek yerine sürekli kâğıdına bakıyor olacaksın. İçten minnettarlığını belirtmek yerine gergin ve soğuk bir konuşma yapmış olursun.
  • Ek olarak, eğer kesinlikle eksiksiz ilettiğinden emin olmak istediğin bir söz veya düşünce varsa bunun tamamını yaz. Akıcı bir şekilde söyleyebilmek için bu kısma çalış.
  • Söylemek istediğin her paragrafın sadece ilk cümlesini yazmaya çalış. Kartına baktığında, ilk cümle hafızanı canlandıracaktır.
 2. 2
  Süre tut. Eğer resmi bir ödül töreninde konuşma yapacaksan kabul konuşmalarına ayrılmış bir süre sınırı olabilir. Organizasyonun ödül sorumlusuna dikkat etmen gereken herhangi bir kural olup olmadığını sor. Eğer bir süre sınırı yoksa organizasyondan ödül alan kişilerin yaptığı konuşmaların ne kadar sürdüğünü bulmaya çalış.[5]
  • Genel bir kural olarak konuşmalar çok kısadır. Örneğin, Akademi Ödülleri için kabul konuşmaları 45 saniye ya da daha kısa sürer. İki ya da üç dakikanın üzerindeki konuşmalar insanları sıkar, bu nedenle ne olursa olsun konuşmanı kısa tut.
  • Ne kadar sürdüğünü görmek için konuşmana çalışırken süre tut. Konuşmanı prova ederken kendini kaydederek uzun olması durumunda konuşmandan çıkarabileceğin kısımları belirleyebilirsin. Konuşmanın en önem kısmı şükran ifadesidir; geri kalanı gerektiğinde çıkarılabilir.
 3. 3
  Seni heyecanlandıran birinin önünde prova yap. Eğer insanların önünde konuşmaya pek alışık değilsen konuşmanı karnında kelebekler uçurtan kişi veya kişilerin önünde yapmaya çalış. Konuşmanı dört ya da beş defa veya kalbin ve nefes alışın hızlanmadan yapabilene kadar çokça tekrarla. Böylece, gerçek kitleye konuşma zamanı geldiğinde sahne heyecanı yaşaman daha az olasıdır.
  • Konuşmanı dinleyen insanlardan geri dönüş iste. Onlara hangi kısmın fazla uzun olduğunu ya da dâhil edilmesi gereken bir kısım olup olmadığını sor.
  • Konuşmanı, sana tamamen dürüst geri dönüş sağlayacak en azından bir kişiye dinlettiğinden emin ol.
 4. 4
  Duraklama kelimeleri kullanmak yerine bekle. Çoğu insan tuhaf anları "ee", "ıı" ya da "şey" ile doldurur. Kendini bu kelimeleri konuşmandan çıkarmaya eğit. Duraklama kelimesi kullanmak yerine duraksa ve bir süre sessiz kal. Konuşman, gelişi güzel hazırlanmış değil de etkili ve iyi prova edilmiş görünecektir.[6]
  • Duraklama kelimelerini bırakmana yardımcı olması için kendi konuşmanı kaydederek dinle. Boşlukları "ee", "ıı" ile doldurma eğiliminde olduğun noktaları yakalamaya çalış. Tüm konuşmanı bu şekilde yapana kadar bu satırları duraklama kelimeleri olmadan iletmeye çalış.
 5. 5
  Görüntünle ve konuşmanla doğal olmaya çalış. Teşekkür konuşmasının tüm amacı, seslendiğin kitlenin minnettarlığının derinliğini hissetmesini sağlamaktır ve soğuk ya da daha da kötüsü kibirli ve nankör göründüğünde bunu sağlamak oldukça zordur. Normal bir karşılıklı konuşmada yaptığın şeyleri yapmaya çalış: elinle biraz jest yap, gülümse, durakla ve gül. Kelimelerini tonlama şeklinin hissettiğin duyguyu ilettiğinden emin ol.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Konuşmanı Yapmak

 1. 1
  Konuşmandan hemen önce sinirlerini yatıştır. Eğer insanlara hitap etmeden hemen önce aşırı heycanlanıyorsan öncesinde kendini sakinleştirmek için biraz vakit ayır. Bazları, insanlar karşısında ne kadar konuşursa konuşsunlar sakinleşemezler. Neyse ki, kendini net ve sakin bir şekilde konuşmaya hazırlamak için kullanabileceğin denenmiş ve kanıtlanmış yöntemler var[7] :
  • Konuşmanı takılmadan yaptığını gözünde canlandırmaya çalış. Odayı olabildiğince detaylı hayal etmeye çalış. Eğer izleyicilerin arasında kimlerin olacağını biliyorsan provanı yaparken onlar oradaymış gibi davran. Kafanda konuşmanın tamamını kesintisiz bir şekilde yap. Bu teknik, asıl konuşma sırasında daha az endişe duymana yardımcı olabilir.
  • Konuşma öncesi katıla katıla gülmek bazı insanlara yardımcı olur. Bu, seni daha rahat bir ruh hâline sokar.
  • Eğer etkinlikten önce biraz enerjik egzersiz yapma şansın varsa bu da gerginlik enerjisini boşaltmak için harika bir yoldur.
 2. 2
  İzleyicilerle göz teması kur.[8] Notlarına çok fazla bakmaman gerektiğini unutma; sadece ne söyleyeceğini hatırlamak için arada sırada kısa bakışlar at. İzleyiciler arasından farklı alanlarda oturan iki ya da üç kişi seç ve konuşurken dönüşümlü bir şekilde onlarla göz teması kur.
  • Göz teması kurmak konuşmayı daha duygulu aktarmana yardımcı olur. Konuşmayı, meçhul bir insan kalabalığından ziyade bir arkadaşına yapıyormuş gibi yapabilirsin.
  • Birden fazla kişiye bakmak önemlidir. İzleyicilerin bulunduğu alanda birden fazla noktaya baktığında, izleyen herkes kendisini söylediğin şeylerin dâhilinde hisseder.
 3. 3
  Konuşurken minnettarlığını hatırla. Konuşmanın bazı kısımlarını unutma konusunda çok endişe ettiğin için konuşmayı yapma nedenini de unutabilirsin. Sözlerini sarf ederken kelimelerinin arkasındaki anlamı düşün ve konuşmanı, aldığın onur hakkındaki gerçek duygularınla yap. Ödülü kazanmak için sarf ettiğin çabayı ve bu süreçte sana yardım eden tüm insanları düşün. Eğer bunu yaparsan konuşman samimi olacaktır.
  • Teşekkür ettiğin insanlara bakman mümkünse isimlerini söylerken bunu yapmaya çalış. Örneğin; eğer ilk sırada oturan bir iş arkadaşına teşekkür ediyorsan konuşurken ona odaklanabilirsen minnet duygun daha belirgin olacaktır.
  • Biraz gözlerinin yaşarmasından utanma. Bu, teşekkür konuşmaları sırasında yaşanan bir şeydir.
 4. 4
  İnsanları duygulandıracak ve "Bu kişi çok düşünceli ve tatlı" düşüncesini uyandıracak düşünceli şeyler söyle. Kendin olmayı ve kendini dürüst bir şekilde ifade etmeyi unutma. Böyle yaparsan söylediklerin kulağa sahici ve samimi gelecektir.
 5. 5
  Sahneden hemen ayrıl. Konuşman bittiğinde izleyicilere gülümse ve gerektiğinde sahneden ayrıl. Kabul konuşmaları sırasında sahnede fazladan durmak klasik bir harekettir fakat bu, izleyiciyi sıkar ve ödül alacak sonraki kişiye daha az vakit kalır. Sana ayrılan süre dolduğunda zarif bir şekilde sahneden ayrıl ve koltuğuna geri dön.
  Reklam

İpuçları

 • Olaya tanıklık eden izleyicilere şükranlarını sun.
 • Standart üç bölümlü konuşma yapısını kullan. Kendini tanıttığın ve konunu ilettiğin bir girişe, konunu detaylandırdığın konuşmanın gelişme kısmına ve konuşmayı özetleyip bitirdiğin bir sonuç kısmına ihtiyacın var.
 • Akıcı bir hâle gelene kadar konuşmanın üzerinden geç ve sonrasında oturup seni dinlemesi için güvendiğin bir arkadaşına ricada bulun. Şu konularda geri dönüş iste: içerik ve tonlamanın uygunluğu, bir konudan diğerine geçiş, konuşma tarzı; ses, vücut dili, samimiyet, zamanlama.
 • Ödülün senin için ne anlam ifade ettiğini yaz; ödül veren organizasyonun temsil ettiği değerlere/hedeflere/arzulara ve sana nasıl ilham olduğuna atıfta bulunarak yaz.
 • Yapabilirsen kelimesi kelimesine yazmak yerine yardım kartları kullan. Yardım kartları daha doğal gözükmeni ve olmanı sağlar.
Reklam

Uyarılar

 • Kabul/Teşekkür konuşmalarında yapılacak esprilere dikkat edilmelidir. Eğer kendini çok fazla alaya alır ve kötülersen sana onur veren organizasyonu da alaya almış ya da alçaltmış olursun. Onlar seni layık görmüşler. Layık olmadığını söyleyerek ve onların kararını sorgulayarak onları gücendirmek istemezsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Deb DiSandro
Ortak yazarlar :
Speak Up On Purpose'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Deb DiSandro. Deb DiSandro, Wisconsin’de Speak Up On Purpose’ın Sahibidir. 1989 yılında bu yana motivasyon veren açılış konuşmacısı, yazar ve hikaye anlatıcı koç’tur. Bu makale 29.087 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 29.087 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam