Teşekkür e-postası almak insanın her zaman hoşuna gider; kardeşinden veya patronundan gelmesi önemli değil. Nasıl karşılık vereceğine karar verirken hatırlaman gereken en önemli şey samimi olmaktır. Gönderen kişiye minnettarlığını göstermekten korkma ve ilişkini güçlendirmek adına bunu bir fırsat olarak düşün. Cevabını yüz yüzeyken, telefonda ya da e-posta yazarak vermek isteyebilirsin.

Yöntem 1 / 3:
İş Arkadaşına Cevap Yazmak

 1. 1
  "Bir şey değil." diyerek göndericiye karşılık ver. İş çevrenden gelen bir teşekküre karşılık vermeye zaman ayırmak, iş arkadaşınla ya da yöneticinle aranda daha güçlü bir bağ oluşmasını sağlayabilir. Bunu yüz yüzeyken veya e-posta yoluyla yapabilirsin, ama her iki yöntem için de gönderen kişinin e-posta yazmaya zaman ayırmasına karşı duyduğun minnettarlığı ifade et.

  İpucu: "Bir şey değil" istediğin tondaki karşılık değilse yalnızca minnet ifade eden hoş bir dil kullandığından emin ol. "Mesajın için çok müteşekkirim." demeyi dene mesela.

 2. 2
  Söz konusu görevden ya da projeden nasıl istifade ettiğini karşı tarafa anlat. Teşekküre karşılık vermek dışında, iyi bir iş çıkarmanın sana kazandırdıklarını ya da ondan aldığın keyfi belirterek sonraki fırsatlara kendini hazırlaman iyi olacaktır.
  • "Çok tatmin edici bir işti. Bu projeden çok şey öğrendim ve bana verilen bu fırsata minnettarım."
  • "Tasarım birimiyle tekrar çalışmayı çok isterim. Benim için büyük bir zevkti!"
 3. 3
  Kısa tut. İşle ilgili bir teşekküre karşılık vermek her zaman beklenmez ya da gerekli olmayabilir. İş arkadaşının zamanını çok fazla çalmamak için cevabını kısa tut.[1]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Müşteri Teşekkürüne Karşılık Vermek

 1. 1
  Minnettarlığını ifade et. Basitçe "Bir şey değil." yazmaya ek olarak, teşekkürlerini sunan bir müşteriye e-postayla karşılık verdiğinde, yaptığın işle ilgili karşı tarafa teşekkür etmek ve iş ilişkinizin devamını arzu ettiğini ifade etmek için iyi bir fırsat yakalamış olursun. Hatta karşı tarafı gelecekteki iş birlikleri için teşvik etmek amacıyla bir indirim yapabilir ya da ona ücretsiz bir hizmet sunabilirsin.
  • "Sizinle iş yapmak benim için bir zevkti, Ali Bey. Sizi tanıdığıma çok memnun oldum. En kısa zamanda tekrar görüşmeyi ümit ediyorum."
  • "Yeni sanat eserinizin hoşunuza gitmesinden dolayı çok memnun oldum, Mehmet Bey. Memnuniyetimin bir nişanesi olarak, size galeriden satın alacağınız bir sonraki eser için %10 indirim sunmak isterim."
 2. 2
  Zamanında karşılık ver. Tüm e-posta cevapları için aradan çok fazla zaman geçmesine izin vermemek en iyisidir. Dakiklik, göndericiye verdiğin önemin bir göstergesi olarak minnettarlık duygusunu güçlendirecektir.[2]
 3. 3
  Sıcak, kişisel bir tonda karşılık ver. Birinin teşekkürler demek için seninle iletişime geçmesi, karşı tarafın hatırlandığını bilmesini, kendini özel hissetmesini sağlamak ve ilişkiyi derinleştirmek için iyi bir fırsattır.[3]
  • "Bu iş birliği için size çok teşekkür ederim. Umarım tatiliniz harika geçer!"
  • "Sizinle tanışmak harikaydı. Büyük projenizde size iyi şanslar diliyorum!"
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Arkadaşa ya da Aile Üyesine Karşılık Vermek

 1. 1
  "Bir şey değil!" diyerek karşılık ver. Bu, teşekkürlerini sunan birine karşılık vermenin en yaygın yoludur. Bu şekilde, karşı taraf sözlerinin duyulduğundan ve minnettarlığının kabul edildiğinden emin olur.[4] Alternatif ifadeler şunlardır:
  • "Önemli değil."
  • "Her zaman."
  • "Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana."
 2. 2
  "Yerimde olsan sen de aynısını yapardın." diyerek karşılık ver. Daha derinlere inmek ve göndericiyle arandaki ilişkinin yakınlığına atıfta bulunmak istersen bu tarz bir ifade işini görür. Bu ifadeyle ilişkideki güvene işaret etmiş olursun.[5] Buna benzer diğer ifadeler şunlardır:
  • "Sen de benim için aynı şeyi yapmıştın."
  • "Birbirimize yardımcı olabilmek çok büyük mutluluk."
  • "Ne zaman ihtiyacın olursa yardıma hazırım."
 3. 3
  Yaptığın fedakârlıktan keyif aldığını karşındakine söyle. Şu ifadelerden birini kullanarak, fedakârlığın kendisinin zaten bir ödül olduğu fikrine vurgu yapabilirsin:
  • "Benim için zevkti."
  • "Senin için bunu yapmaktan çok keyif aldım."
  • "Benim için çok keyifliydi!"
 4. 4
  Vücut dilinle samimiyetini ifade et. Teşekkür e-postasına yüz yüzeyken cevap vermeye karar verirsen göndericiye karşılık verirken gülümseyerek göz teması kur ve kollarını göğsünün önünde kavuşturmaktan kaçın. Sözsüz işaretler, ağzından çıkan sözler kadar önemlidir.[6]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Televizyonun Ölçüsü Nasıl Alınır?

wikiHow

Google Arka Planın Nasıl Değiştirilir?

wikiHow

Windows Bilgisayarda Ses Çıkmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar: :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 297 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam