Tavuk ile yapacağın yemekler lezzetli ve düşük maliyetli olur. Ancak artakalan tavuğu tekrar ısıttığın zaman kuruma eğilimi gösterebilir. Eğer artakalan pişmiş tavuğun varsa ve tekrar ısıtmak istiyorsan bunu yaparken nemli ve yumuşak kalmasını sağlayacak ve kızartırken olduğu gibi "tekrar pişirmeyecek" şekilde yapmanın güvenli birkaç basit yolu var.

 • Toplam süre (Mikrodalga): 2 ila 4 dakika

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Mikrodalgada Tekrar Isıtmak

 1. 1
  Tavuğu küçük parçalar hâlinde kes. Tavuk, özellikle göğüs eti, çok uzun süre ısıtıldığı zaman kurumaya eğilimlidir. Tavuğun daha küçük parçalara kesilmesi tekrar ısıtma süresini kısaltır ve böylece parçaların kurumasını önler.[1]
 2. 2
  Tavuğu mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa yerleştir.[2] Tavuğu tek bir kat olacak şekilde düzenle, böylelikle hiçbir parça üst üste gelmez. Eşit şekilde ısınmaları için her parça arasında biraz boşluk bırak.
  • Mikrodalgada hiçbir şeyi plastik bir kabın içinde ısıtma. Mikrodalgada kullanılan plastik malzemelerin kanser yaptığı ile ilgili efsanelerin birçoğu bilimsel olarak temelsizdir. Burada aldığın asıl risk plastiğin yemeğin üzerinde erimesidir.
  • Normal tabak, kâğıt tabak veya cam kaplar iyi sonuç verir.[3]
 3. 3
  Tavuğun üzerini nemli bir kâğıt havluyla ört. Nemli bir kâğıt havlu kullanmak tavuğun kurumasını önler. Normal streç film kullanmaktan kaçın çünkü yiyeceklerin üzerinde eriyebilir. Alüminyum folyo da kullanma çünkü kıvılcım çıkararak yangına neden olabilir ya da mikrodalga fırınını bozabilir.
  • İstersen mikrodalgaya dayanıklı plastikten üretilmiş mikrodalga kapağı satın alabilirsin.
  • Ayrıca tavuğun kurumasını önlemek için tabağa 1 yemek kaşığı (15 ml) kadar su veya tavuk suyu koyabilirsin.
 4. 4
  Tavuğunu 1,5 ila 5 dakika bir kez çevirerek tekrar ısıt. Ne kadar tavuğun var? Eğer tavuk miktarı az ise (tek bir seferde yemek için bir porsiyon) mikrodalgandaki normal ayarı kullanarak 1,5 dakika süre ile tekrar ısıtmaya başla. Normal mikrodalga ayarı genellikle 1000 vat olur. Eğer tavuk miktarı çoksa o zaman mikrodalgada tekrar ısıtmaya 2,5 ila 3 dakika ile başla.
  • Her iki tarafın eşit şekilde ısınması için sürenin yarısına ulaştığında tavuğu dikkatlice ters çevir.
  • Tamamen düzgün bir şekilde ısınıp ısınmadığını görmek için tavuğa parmağınla dokunarak veya küçük bir parça tadarak sıcaklığı kontrol et. Uygun bir sıcaklığa ulaşana kadar 30 saniyelik artışlarla tekrar ısıtmaya devam et.
 5. 5
  Tabağı çıkar ve tavuğu dinlendir. Kabın muhtemelen çok sıcak olacağını unutma. Bu nedenle güvenli bir şekilde tavuğu mikrodalgadan çıkarmak için fırın eldiveni veya tencere tutucu kullan. Kapağı tavuğun üzerinde bırak ve kesmeden veya servis yapmadan önce 2 dakika dinlendir.
 6. 6
  Kapağı çıkar. Bunu yaparken dikkatli ol çünkü çok miktarda sıcak buhar çıkabilir. Yanıkları önlemek için yüzünü ve parmaklarını uzak tut.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Ocak Üzerinde Tekrar Isıtmak

 1. 1
  Bir tavayı düşük ila orta ısıya getir. Tavuğu tekrar ısıtmak için yapışmaz bir tava idealdir, özellikle derisi etin üzerinde bırakıldığında çünkü yağlı deri ısıtılmış tavaya yapışmaya eğilimlidir.
  • Elini tavanın 5 cm kadar üzerinde tuttuğunda tavadan çıkan ısıyı hissedebilmelisin.
  • Aşırı ısı tavuğu kurutacağı için tavanın çiğ tavuk pişirdiğinde olduğu kadar sıcak olmasını istemezsin.
 2. 2
  Tavaya 1 yemek kaşığı (15 ml) sıvı yağ veya tereyağı koy. Tavaya biraz yağ eklemek tavuğun kurumasını önleyecektir.[4] Dilersen sıvı yağ veya tereyağı yerine su veya tavuk suyu kullanabilirsin.
 3. 3
  Tavuğu tavada tekrar ısıt. Soğuk tavuğu tavaya yerleştir ve yakından takip et. Yanmasını önlemek için tavanın içinde hareket ettir, bu sayede tavuğun tavaya yapışma ihtimali olmaz. Tavuğun her iki tarafını da iyice ısıtmak için parçaları zaman zaman çevirdiğinden emin ol.
 4. 4
  Tavuğu servis etmeden önce dinlendir. Suyunun yeniden dağılabilmesi için tavuğa bir veya iki dakika süre ver ve sonra ye!
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Fırında Tavuğu Tekrar Isıtmak

 1. 1
  Eğer dondurulmuşsa tavuğu çöz. Eğer dondurulmuşsa tavuğu oda sıcaklığına getirmen gerekmez ancak katı bir şekilde donmuş olmadığından emin ol. Sıcaklığı yavaşça yükseltmek için tekrar ısıtmadan önce donmuş tavuğu birkaç (6 ila 8) saat buzdolabına koy.[5]
  • Eğer tavuğu hemen tekrar ısıtacaksan o zaman donmuş tavuğu su geçirmez bir kilitli torbaya koy ve çözülene dek soğuk suyun altında tut.
  • Ayrıca tavuğu mikrodalgada “buz çözme” ayarında da çözebilirsin.
 2. 2
  Tavuğu küçük parçalar hâlinde kes. Bu durum tavuğun tekrar ısıtma işlemi sırasında kurumasını önler.
 3. 3
  Tavuğu fırına dayanıklı bir kaba veya tavaya koy ve üzerini kapa. Bir kurabiye tepsisi ideal olur. Aşırı sıcaklığa dayanabileceğinden emin olmak için kabın altını kontrol et.
  • Önceden pişirilmiş tavuk parçalarını kabın içine dağıt ve bu sırada parçalar arasında eşit boşluk bırakmak için elinden geleni yapmaya çalış.
  • Eğer varsa tavuk parçalarının üzerini tavada kalan sıvı ile kapla. Ya da biraz su veya tavuk suyu kullan.
  • Tavuğun kurumasını önlemek için kabı veya kurabiye tepsisini alüminyum folyo ile kapla.
 4. 4
  Fırını 220 °C ila 240 °C sıcaklığa gelecek şekilde önceden ısıt. Fırınlar birbirlerinden farklı olduğu için önceden ısınmaları farklı sürelerde olur. Bu nedenle tavuğu tekrar ısıtmak için fırına yerleştirmeden önce fırının doğru sıcaklığa ulaştığından emin ol.
 5. 5
  Tavuğu 75 °C’ye ulaşacak şekilde tekrar ısıt. Fırın önceden ısıtıldıktan sonra tavuğu fırına yerleştir. Eğer tavuk küçük parçalar hâlinde kesilmişse düzgün bir şekilde tekrar ısıtılması sadece birkaç dakika alır. Eğer bütün tavuk göğsü gibi büyük parçaları tekrar ısıtıyorsan daha uzun bir süre beklemen gerekebilir.
  • Tavuğun iç sıcaklığını kontrol etmek için bir et termometresi kullan ve orta kısmının soğuk kalmadığından emin ol.[6]
 6. 6
  Tavuğu çıkar ve servis et. Tavuğu fırından çıkarırken ellerini korumak için fırın eldiveni kullan ve tezgâhını kabın ısısından korumak için bir tencere tutucu veya sacayağı kullan.
  • Eğer tavuk parçaların büyükse kesmeden önce birkaç dakika dinlendir. Bu durum tavuğun suyunun yeniden dağılmasını sağlar ve böylece tavuk kuru ve sert olmaz.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Dışarıdan Satın Aldığın Piliç Çevirmeyi Fırında Tekrar Isıtmak

 1. 1
  Fırını önceden 175 °C’ye ısıt. Fırınlar birbirlerinden farklı olduğu için önceden ısınmaları farklı sürelerde olur. Bu nedenle tavuğu tekrar ısıtmak için fırına yerleştirmeden önce doğru sıcaklığa ulaştığından emin ol.
 2. 2
  Tavuğu hazırlanmış bir kızartma tepsisine koy ve üzerini kapat. Tavuk zaten önceden pişirilmiş olduğu için derin kenarları olan bir kızartma tepsisine ihtiyacın yok çünkü tavuğun suyu olmayacaktır. Bununla birlikte kızartma tepsisi piliç çevirmeyi tekrar ısıtmak için uygun bir ölçüdedir.
  • Tavuğun yapışmasını önlemek için tepsinin üzerine tereyağı veya sıvı yağ sür ya da yapışma önleyici pişirme spreyi sık.
  • Bütün piliç çevirmeyi tepsiye yerleştir. Sonra üzerini alüminyum folyo ile kapla.
 3. 3
  Tavuğu 75 °C’ye ulaşacak şekilde tekrar ısıt. Tepsiyi önceden ısıtılmış fırına koy. Eşit ısı dağılımını sağlamak için orta rafa yerleştirdiğinden emin ol. Tavuğunun ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak ihtiyacın olan zaman biraz daha az veya çok olabilir. Ancak tavuğunun tümüyle tekrar ısıtılması yaklaşık 25 dakika kadar sürecektir.[7]
  • Sıcaklığı birkaç dakika erken kontrol etmeye başla, özellikle de tavuğun küçükse.
  • Tavuğun fazla pişmesine izin verme yoksa sert ve kuru olur, en çok da beyaz et kısmı.
 4. 4
  Tavuğu 5 dakika dinlendirdikten sonra servis et. Ellerini ve tezgâhı sıcak kaptan korumak için fırın eldiveni ve sacayağı kullanarak tavuğu fırından çıkar. Tavuğu kesmeden önce yaklaşık 5 dakika kadar oda sıcaklığında beklet. Bu yöntem tavuğun tamamında sularının yeniden dağılmasına izin verir ve servis edildiğinde nemli kalmasını sağlar.
  Reklam

İpuçları

 • Mikrodalgalar yiyeceklerin önce dış kısımlarını ısıtır, özellikle de bütün bir tavuk gibi "kalın" yiyeceklerin. Mikrodalgaya koymadan önce artakalan tavuğunu kestiğinden emin ol.
 • Mikrodalgalar daha hızlı çalışır ancak fırınlar eti daha eşit bir şekilde tekrar ısıtır.
Reklam

Uyarılar

 • Her ne kadar mikrodalgaya dayanıklı olsa bile streç filmin yiyeceklerin için kötü olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olduğunu belirtmek gerekir. Bunun sebebi ise mikrodalgayı kullanırken toksinlerin yiyeceklerin içine karışmasıdır. Aynı kaygılar mikrodalgada plastik kap kullanmak için de geçerlidir. İnternet her ikisine de alternatif bulmak konusunda bilgi sağlayabilir.
 • Artakalan tavuğu (veya başka yiyecekleri) tutmadan önce ellerini sabun ve suyla iyice yıkadığından emin ol. Soğuk algınlığın veya alerjin ya da öksürme veya hapşırma olasılığın varsa bunu yaparken yiyecekleri tutmadığından emin ol. Stafilokok bakteri türleri burun pasajlarının ve cildimizin düzenli bir sakinidir ve bu da [8] gıda ile temas edip çoğaldığında gıda zehirlenmesinin ana sebebidir.
 • Tamamen pişirilmiş yiyecekler bile Salmonella gibi zararlı bakterileri barındırabilir. İçinde tavuğu beklettiğin terbiye karışımı gibi şeyleri attığından ve bunları diğer başka yiyeceklerde kullanmadığından emin ol.
 • Yiyeceklerin iç kısımlarından ziyade dış yüzeylerine bakteri bulaşması çok daha muhtemeldir. Dış yüzeylerdeki kirlenmeyi önlemek için soğutmadan önce tüm yiyeceklerin üzerini kapattığından emin ol. Hava geçirmez bir kap kullanmadan ve soğutmadan önce yiyecekleri soğumaya bırak. Ilık veya sıcak yiyecekler de hava geçirmez bir ortamda bakteri üretebilir.
 • Asla mikrodalgaya alüminyum folyo koyma!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 21 kişi çalıştı. Bu makale 10.553 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 10.553 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam