Çiğ veya pişmiş fark etmez, bozuk tavuk eti yemek seni hasta edebilir. Çiğ tavuğun bozulup bozulmadığını anlamak için rengini, kokusunu ve kıvamını normalin dışında olup olmadıkları açısından kontrol et. Eğer tavuk donmuş haldeyse buz ve don yanığı olup olmadığına bak. Pişmiş tavuk etinin bozulduğunu anlamak için kokusunu, rengini, tadını ve şeklini kontrol et. Göz önüne alınabilecek bir diğer şey ise tavuğun nasıl ve ne kadar süredir saklandığıdır.

Yöntem 1 / 4:
Çiğ Tavuğu Kontrol Etmek

 1. 1
  Renginde değişiklik olup olmadığına bak.[1] Taze çiğ tavuk pembe, etimsi bir renge sahip olur. Bozuldukça rengi solar. Eğer tavuğun rengi matlaşmaya başladıysa bozulmadan bir an önce pişirmelisin. Pembeden çok gri renge büründüyse artık kullanmak için çok geç demektir.
  • Çiğ tavuğun rengi gri ile üzerinde deri olmayan sarı noktalardan oluşan bir renk arasında olabilir.
  • Bozulmuş tavuğu pişirmeye başladığında donuk gözükmeye ve beyazlamamaya devam edebilir.
 2. 2
  Tavuğu kokla. Bozulmuş çiğ tavuğun çok ağır bir kokusu olur. Bazıları bu kokuyu ekşi olarak tanımlar ve bazıları ise amonyak kokusuna benzetir. Eğer tavuk hoş olmayan veya herhangi bir keskin koku yaymaya başladıysa gözden çıkarmak en doğrusu olur.
  • Tavuk pişirirken de kötü kokmaya başlayabilir, eğer bu şekilde hoş olmayan bir koku yaymaya başlarsa kullanmamak en doğru hareket olur.
 3. 3
  Tavuğa dokun. Çamur gibi yapışkan mı? Dokunma yöntemi koklama yöntemine göre biraz daha zordur; çünkü tavuğun doğal olarak cilalı gibi, kaygan bir yapısı vardır. Eğer tavuğu suyla duruladıktan sonra da bu balçık hissi hala duruyorsa bozulmuş olma ihtimali yüksektir. Eğer tavuk normalin dışında yapış yapış ise neredeyse kesinlikle bozulmuştur.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Donmuş Tavuğu İncelemek

 1. 1
  Buz katmanı olup olmadığına bak. Tavuğun çevresinde kalın bir buz tabakası varsa o tavuk bozulmuş demektir. Buz katmanı buzluktaki uzun süredir çözülmeyen buzlar gibi olacaktır. Şokla dondurulmuş tavuk eğer düzgün ise üzerinde kalın buz tabakası olmaz. Eğer buz beyaz ise don yanığı sorunu olabilir.
 2. 2
  Don yanığı olup olmadığını kontrol et. Don yanığı beyaz döküntü veya tavuk üzerinde yağ olmayan bir iz gibi gözükür. Etrafındaki deriden daha sert olur ve biraz kabarık durur.
  • Bu sana zarar vermese de tavuğun tadını çıkaramamana sebep olur.
 3. 3
  Tavuğun rengini incele. Donmuş tavuğun rengini kontrol etmek daha zor olur. Rengi daha solgun olmakla birlikte, çiğ veya pişmiş tavuğa benzer ve yağ sarısı veya hafif gri renkte olur. Eğer griden daha da koyu bir renge sahipse o tavuk çöp kutusuna atılmalıdır.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Pişmiş Tavuğu İncelemek

 1. 1
  Tavuğun kokusuna bak. Koku testi çiğ tavukta olduğu gibi pişmiş tavukta da işe yarayabilir, fakat bazen baharat ve diğer çeşniler kokuyu maskeleyebilir ve ayırt etmek zorlaşır.
  • Eğer tavuk çürük yumurta veya sülfür gibi kokuyorsa bozulmuş demektir.
 2. 2
  Renkteki değişiklikleri kontrol et. Eğer tavuk pane harcına bulanmışsa veya yağlanarak ya da marine edilerek şekli değiştirilmişse bu mümkün olmayabilir. Eğer pişirilen tavuğun rengi beyazdan griye doğru değişmeye başladıysa onu yemek güvenli değildir.
 3. 3
  Küf olup olmadığına bak. Küf çürümüş, kokuşmuş, bozulmuş tavuğun en bariz göstergelerinden biridir. Eğer tavuğun üzerinde siyah veya beyaz tüycükler ya da herhangi bir canlı organizma gelişimi beliriyorsa o tavuk acilen atılmalıdır. Kokusu birazcık garip olan bir tavuk bile seni rahatsız edebilir.
 4. 4
  Yutmadan önce tavuğun tadını iyice al. Eğer tavuğun bozulup bozulmadığından emin değilsen ve ziyan etmek istemiyorsan dikkatlice bir ısırık alabilirsin. Tavuğu hemen çiğneyip yutmak yerine tadını iyice alıp durup dikkatlice aldığın tadı kontrol etmelisin.
  • Garip veya biraz ekşi bir tadı varsa hemen ağzındaki parçayı tükür ve kalanını da çöpe at.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Tavuğun Saklanma Koşullarını İncelemek

 1. 1
  Son kullanma tarihini kontrol et. Bu tek başına çiğ tavuğun bozulmadığı anlamına gelmez, çünkü son kullanma tarihi sadece tavuğun müşterilere artık satılamayacağı tarihi belirtir. Son kullanma tarihine tamamiyle güvenmek yerine bozulmasından şüphelendiğin tavuğun son kullanma tarihini geçip geçmediğini öğrenmek için kullan.
  • Eğer dondurucuda satılan taze tavuklardan satın alırsan, son kullanma tarihinden sonra 9 ay kadar dayanabilir, tabii satın alındığında tazeyse.[2]
 2. 2
  Tavuğun ne kadar iyi koşullarda saklandığını kontrol et. Pişmiş tavuk eğer hava ile temas ederse çok çabuk bozulur ve düzgün koşullarda saklanmayan tavuğun bozulma ihtimali daha yüksektir.
  • Tavuğun hava geçirmeyen kaplarda veya saklama poşetlerinde tutulması gerekir.
  • Ayrıca alüminyum folyoya veya streç kağıdına da sıkıca sarılıp saklanabilir.
  • Örnek: Tavuğun güvenli şekilde yenebilir halde kalması için buzdolabına veya dondurucuya koymadan küçük parçalara bölünmesi ve herhangi bir şekilde içinin doldurulmaması gerekir.
 3. 3
  Tavuğun nerede ve ne kadar süredir saklandığını öğren.[3] Bu ayrıca tavuğu senin nasıl sakladığına da bağlı. Bu zaman aralığının aşılmasından sonra tavuğun bozulma ihtimali de artar.
  • Buzdolabında saklanan çiğ tavuk 1 veya 2 gün içinde tüketilmelidir, pişmiş tavuk ise 3-4 gün bozulmadan durabilir.
  • Buzlukta saklanan pişmiş tavuk 4 ay boyunca güvenle yenecek halde durabilirken çiğ tavuk 1 yıla kadar dayanabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer tavuğun bozulmuş sayılması için "Bu kadar gri veya yapışkan olması yeterli mi?" diye düşünüyorsan onu çöpe atmalısın.
 • Eğer tavuk tezgâha koyduğunda çözüldüyse, çöpe at.
 • Eğer dondurduktan sonra çözüp tekrar dondurursan artık o tavuğu artık kullanamazsın, çöpe at. Çözülüp tekrar dondurulmuş tavuğun bakteri yuvası olma potansiyeli yüksektir.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?

wikiHow

Kıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Çikolata Nasıl Yapılır?

wikiHow

Ev Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?

wikiHow

Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?

wikiHow

Votka Nasıl İçilir?

wikiHow

Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?

wikiHow

Mango Nasıl Olgunlaştırılır?

wikiHow

Ananasın Olgun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?

wikiHow

Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?

wikiHow

Aloe Vera Nasıl Yenir?

wikiHow

Kemiksiz Hindi Göğüs Nasıl Pişirilir?

wikiHow

Meyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 195.432 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 195.432 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam