Tavandaki küf çirkin gözükür, sağlıksızdır ve temizlemesi de biraz zordur. Evinde kalıcı olarak hasar da bırakabilir ve bir an önce temizlenmesi gerekir. Birkaç basit yöntem kullanarak temiz ve sağlıklı tavanlara kavuşabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Küfün Kaynağını Ortadan Kaldırmak

 1. 1
  Çatıda sızıntı olup olmadığını kontrol et. Çoğu tavan küfü, sızıntı yapan çatıdan gelen suyla oluşur. Su, çatıdan geliyorsa o zaman küfü temizlemeden önce çatıyı tamir etmelisin. Çatıyı tamir etmezsen küf yeniden oluşacaktır.
 2. 2
  Düzgün bir havalandırma ve hava akımı olmasını sağla. Küf çoğu zaman banyo ve mutfak tavanında küf oluşur çünkü buralarda havalandırma yetersizdir. Nemli havanın dışarı çıkmasını sağlamak için odaya vantilatörler ya da aspiratör koyabilirsin.[1]
  • Bazı aspiratörleri kendin takabilirsin ama bazılarını profesyonellerin takması gerekir. Odana ne tür bir aspiratörün uyacağını öğrenmek için yaşadığın yerdeki hırdavatçıda görevli bir satış temsilcisiyle konuş.
 3. 3
  Fazladan doğal ışık sağlamaya çalış. Küf, karanlık koşullarda yetişmeyi tercih eder, o yüzden içeriye güneş ışığı girmesi için pencereleri açık tutmak tavanlarında küf kolonilerinin yetişmesini engellemeye yardım edecektir. Doğal ışık sağlayamıyorsan fazladan ışık eklemeyi dene; bu da ısıyı arttıracak ve küf oluşumunu azaltacaktır.[2]
 4. 4
  Yalıtımı iyileştir. Evinin yalıtımı zayıfsa bu küf oluşumunu tetikleyecektir ve buna tavan dâhildir. Duvarların dışındaki soğuk havanın ve içerideki sıcak havanın etkisi yoğuşmaya neden olabilir. Daha sıcak ve nemli hava soğuk duvara temas ederse yoğuşma olur ve bu da küf problemine yol açar.[3]
  • Yalıtım, dışarıdaki soğuk havayla içerideki sıcak hava arasında bir bariyer oluşturarak küf oluşturan şartları azaltır.
  • Yalıtım, duvarlarda, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin etrafında iyileştirilmelidir.
 5. 5
  Tavanın diğer tarafında büyük bir küf kolonisi olup olmadığını kontrol et ve eğer varsa bunu gider. Tavanın alt kısmındaki küçük bir küf oluşumu diğer tarafında büyük bir koloni olduğunu gösteriyor olabilir. Tavanın altındaki küçük küf oluşumunu giderirsen ama diğer tarafta hala büyük bir koloni varsa küf tekrar yetişecektir.[4]
 6. 6
  Bir nem giderici kullan. Küf, nemli ve ılık ortamları tercih eder. Nem gidericiler havadaki nemi gidererek küfün yetişme ve yayılma imkânını azaltır.[5]
 7. 7
  Duştan sonra duş kapılarını açıp vantilatörü 15 dakika çalıştır. Duş aldıktan sonra su buharının dışarı çıkmasını sağlamak için duş kapılarını açık tut ve vantilatörü en az 15 dakika çalıştır. Bu, küfün gelişmesi için gereken nemi ortadan kaldırır.[6]
 8. 8
  Havluları başka bir odaya as. Islak havlular bir odadaki nemi arttırabilir. Havlularını iyice kurumaları için tercihen başka bir odaya as. Bunu, nemliliği minimumda tutmak ve böylece küf gelişimi için gereken şartları azaltmak için yap.
  • Küf sorunun varsa giysileri iç mekânda, çamaşır askılığında ya da sandalyelerin üstünde kurutmaktan kaçın. Kuruyan giysilerden çıkan fazla nem daha fazla küf gelişimini teşvik edebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Küfü Gidermek

 1. 1
  Küf problemlerinin işaretlerini tanı. Genellikle küfü tavanında görebilirsin. Küf; siyah, yeşil, kahverengi ya da turuncu olabilir. Küf problemlerinin diğer işaretleri arasında, boyanın çatlaması ya da soyulması, renk bozulması, tekrarlayan siyah çizgiler, şişme ya da rutubetli/küflü bir koku vardır.
 2. 2
  Küfü fark ettikten sonra ortadan kaldır. Küfü hızlı bir şekilde gidermek ve küfün nedenini ortadan kaldırmak olumsuz sağlık etkilerini ya da evin kalıcı olarak zarar görmesini önleyecektir. Küfü giderme işlemi de daha kolay olacaktır ve tekrar oluşma ihtimali azalacaktır.
 3. 3
  Küfe ulaşmanın güvenli bir yolunu bul. Bir merdiven, tabure ya da üstüne çıkmaya uygun başka dayanıklı bir eşya kullan. Kaymayı önlemek için üstüne çıktığın şeyin plastikten ya da kaymayan ayakları olması en iyisidir. Özellikle zemin doğal olarak kaygansa (örneğin zemin fayans kaplıysa) ve üstüne çıktığın şeyin kaymayan ayakları yoksa altına sermek için kaymayan bir mat al.
 4. 4
  Tavanı inşa etmek için kullanılan materyali incele. Tavanında dokulu sıva, ahşap, alçıpan gibi geçirgen bir materyal kullanıldıysa o zaman düzgün bir şekilde temizleyemezsin. Küf daha sonra hızlı bir şekilde tekrar oluşacaktır. Tavanın etkilenen kısmını söküp yerine yenisini takman gerekecektir.
  • Küf oluşumunu gidermek için çıkarılıp yerine yenisi takılması gereken tavanlara dokulu sıva kaplı tavan panelleri dâhildir.[7]
 5. 5
  Merdiveni doğru pozisyonda yerleştir. Tabureyi ya da merdiveni tavandaki küflü bölgenin altına koy. Üstüne çık ve tavana uzan. Küfe rahatça ulaşabildiğinden ve güvenli bir pozisyonda olduğundan emin ol.
  • Kolunu kaldırarak temizlik yapmak, iyi bir fiziksel güç ve esneklik gerektirir.
  • Kollarında, boynunda, sırtında ya da bileğinde sorun varsa yukarıya doğru temizlik yapmak canını acıtabilir. Eğer öyleyse temizliği sık sık ara vererek yapabilir ya da temizlik için daha güçlü birini bulabilirsin.
 6. 6
  Bir boya raspası kullanarak boyayı gider. Tavan boyalıysa ve boya dökülüyorsa o zaman önce kalan parçaları gidermek için bir boya raspası kullanman gerekir. Bu, dökülen boyanın altında hiç küf kalmamasını sağlayarak küfü temizlemene yardım edecektir.[8]
 7. 7
  Ellerini korumak için eldiven tak ve eski giysiler giy. Ellerini hem temizlik maddelerinden hem de küften korumak için eldiven tak. Üstüne düşen ya da havayla yayılan sporları gidermek için çok sıcak suda kolayca temizlenebilen eski giysiler giy.[9]
 8. 8
  Bir küf giderici solüsyon yap. Küf giderici solüsyonlar için birçok seçenek vardır. En çok kullanılanı, 2 çorba kaşığı boraksı, ¼ su bardağı sirkeyi ve 2 bardak sıcak suyu karıştırmaktır; bunlar küfü öldürecek, havanın kokusunu giderecek ve küfün geri dönme şansını azaltacaktır.[10]
  • Boraks, tehlikeli dumanlar çıkarmayan doğal bir temizleme ürünü, koku giderici, mantar öldürücü ve doğal bir küf önleyicidir. Nispeten zararsız bir mineral ürünüdür ve oldukça uygun maliyetlidir.[11]
  • Sirke, küf türlerinin %82’sini öldüren, doğal ve güvenli bir hafif asittir. Toksik değildir, zehirli dumanlar çıkarmaz, koku gidericidir ve süpermarketten ucuza alınabilir. Sirke doğrudan yüzeye sıkılıp bırakılabilir.
  • Çamaşır suyu etkili bir küf öldürücüdür ve küfün neden olduğu lekeleri giderir ama zararlı dumanlar çıkarır ve hem üstünde kullanıldığı materyale zarar verebilir hem de geçirgen materyallerin içine işlemez. Çamaşır suyundaki klor, geçirgen materyallerin yüzeyinde kalır, suysa içeriye çekilir ve böylece küfün beslenmesi için daha fazla ıslaklık sağlamış olur. 1 ölçü çamaşır suyunu 10 ölçü suyla karıştır.
  • Hidrojen peroksit, çamaşır suyuna iyi bir alternatiftir çünkü kullanılması güvenlidir ve çevreye zarar vermez. Mantar önleyici, antivirüs ve antibakteriyeldir ve küfün yol açtığı lekeleri çıkarabilir. %3 hidrojen peroksidi doğrudan küfün üstüne sık.[12]
  • Amonyak sert yüzeylerde kullanılabilir ama geçirgen yüzeylerde işe yaramaz. Ek olarak amonyak, çamaşır suyuyla asla karıştırılmaması gereken sert ve toksik bir kimyasaldır; karıştırılırsa toksik bir gaz oluşturur. Temizlikte kullanmak için bir ölçü amonyağı bir ölçü suyla karıştırabilirsin.[13]
  • Karbonat küfü öldürür, güvenlidir ve havanın kokusunu giderir. Hatta nemi emerek küf oluşumunu önleyebilir. Sirkenin öldürdüğünden farklı türleri öldürdüğü için küf giderici solüsyonlarda çoğunlukla ikisi birlikte kullanılır. 1 tatlı kaşığı karbonatı 1 su bardağı suyla karıştır.
  • Çay ağacı yağı doğal ve etkili bir küf öldürücü solüsyondur. Pahalıdır ama insanlar ve ev hayvanları için zararsızdır, mantar önleyici ve antibakteriyeldir. Çay ağacı yağının Melaleuca alternifolia bitkisinden elde edildiğinden emin ol ve küf öldürücü solüsyonu yapmak için 1 tatlı kaşığı yağı 1 bardak suyla karıştır.
 9. 9
  Bir emniyet gözlüğü ve bir maske ya da respiratör tak. Temizlik yaparken tavandan temizlik maddesi damlarsa bunlar gözlerini koruyacaktır. Küf giderici maddelerin bazıları yakıcı olduğundan gözlerini korumak çok önemlidir. Ek olarak, ölü sporlar havada kolayca yayılır, o yüzden temizlik sırasında bu sağlıksız sporları solumaman için bir maske ya da respiratör takman şarttır.[14] .
  • Havadaki sporları solumamak için temizlik yaparken havalandırmanın yeterli olduğundan emin ol.
  • Hatta sporların yayılmasını engellemek için evin diğer yerlerini muşambayla kapatabilirsin. Kapı ağızlarını ve havalandırma kanallarını muşambayla kapat ve sporları dışarı çıkarmak için bir vantilatörü açık bir pencereye yönelt.
 10. 10
  Temizleme solüsyonunu tavanda gözüken küfün üstüne sık. Temizleme solüsyonunu bir sprey şişesine koy ve doğrudan tavandaki küfe sık. Üstüne damlamaması için çok fazla sıkmamaya dikkat et.
 11. 11
  Bir bulaşık süngerinin sert tarafıyla küfü ov. Küfü sökmek için bir ileri bir geri ovala. Aralarda gerektiği kadar dinlen, özellikle de küflü alan genişse. Küfün tamamına ulaşabilmek için aşağıya inip taburenin yerini değiştirmen gerekebilir.[15]
 12. 12
  Küfün yayılmasını engellemek için süngeri sık sık durula. Temizlik bezi kullanırken ya bezi değiştir ya da kullandığını sık sık durula. Öyle yapmazsan küfü gidermek yerine tavanın başka yerlerine yayma riskin vardır.
 13. 13
  Solüsyonu tekrar sık. Görünen küfü giderdikten sonra tavanı küf öldürücü solüsyonla kaplamak için solüsyonu bir kez daha sık. Bu, küfün birkaç gün sonra yeniden oluşma riskini azaltacaktır.
 14. 14
  Tavanın kurumasını bekle. Vantilatörler varsa aç. Alternatif olarak, sıcak bir günse pencereyi aç ve esintinin içeriye girmesine izin ver. Bu, tavanın kurumasına ve sporların dışarıya çıkmasına yardım edecektir.
 15. 15
  Tavanı zımparala. Tavanının rengi bozulmuşsa ya da tavanı yeniden boyamayı planlıyorsan o zaman zımparalaman gerekir. Kalan küf izlerini gidermek ve yeni boya için iyi bir zemin hazırlamak için eskiden küfle kaplı olan yerleri zımparala.
  • Örneğin, boya renkleri birbirine uymadığı için ya da yeniden zımparalanan yerler belli olduğu için bütün tavanı yeniden boyaman gerekirse tavanın tamamını zımparalaman gerekir.
 16. 16
  Özel olarak formüle edilmiş boya kullanarak tavanı yeniden boya. Tavanı su geçirmez bir boyayla yeniden boya. Su geçirmez boya küfün yeniden oluşmasını engelleyecektir, özellikle de küfün nedeni yoğuşmaysa. Nalbur dükkânından ihtiyaçlarına uygun bir marka iste ve aldığın boyanın talimatlarına uy.[16]
  Reklam

İpuçları

 • Küfü her zaman fark eder fark etmez temizle. Bu, durumun tehlikeli hâle gelmesini ve/veya evine kalıcı zarar vermesini engeller.
 • Temizlik solüsyonunun tavana zarar vermeyeceğinden emin olmak için tavanın küçük bir yerinde test et.
 • Temizlemeye başlamadan önce küfün kaynağını mutlaka bul ve sorunu çöz. Yoksa küf yeniden oluşacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Küflü tavanı asla öylece boyama. Küf, yeni boyanın altından yeniden çıkacaktır! Daima önce küfü gider.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Merdiven ya da tabure
 • Sünger ve/veya temizlik bezleri
 • Bir kovada ya da sprey şişesinde su
 • Emniyet gözlüğü
 • Maske ya da respiratör

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mike Kapur
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Küf Denetçisi ve Ev Denetçisi, Sonic Home Inspections
Bu makaledeki ortak yazarlar Mike Kapur. Bir ev denetçisi olan Mike Kapur Westchester, New York'ta bir ev denetleme şirketi olan Sonic Home Inspections'ın sahibidir. Gayrimenkullerin ön denetim işleminde 15 yılı aşkın deneyime sahip olan Mike; küf, radon, asbest, kurşun, su ve hava kalitesi testlerinin yanı sıra tehlikeli maddeler, haşere, kızılötesi ve genel ev denetimlerinde uzmanlaşmıştır. Mike, Sonic Home Inspections'ı kurmadan önce dairelerin ön denetimi işinde çalıştı. Mike, Queens College'dan Muhasebe alanında lisans derecesine sahiptir ve New York eyaletinde sertifikalı küf denetçisidir. Bu makale 24.783 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 24.783 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam