Taranmış Bir Belge Microsoft Word Belgesine Nasıl Dönüştürülür?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Taranmış Belgeyi DönüştürmekWord Belgesi Olarak Taramak

Bu wikiHow makalesiyle taranmış bir dosyayı ücretsiz online bir dönüştürücü kullanarak nasıl Word dosyasına dönüştürebileceğini ve ayrıca akıllı telefonunla bir belgeyi nasıl tarayıp doğrudan Word belgesi olarak kaydedeceğini öğrenebilirsin. Word 2016’dan itibaren artık taranmış resimler Word üzerinden metin dosyasına dönüştürülemiyor, fakat Office Lens uygulamasını kullanarak dosyayı tarayıp Word dosyası olarak kaydedebilirsin. Bunu yapmak için Microsoft hesabın olması ve bilgisayarında Microsoft Word olması gereklidir.

1
Taranmış Belgeyi Dönüştürmek

 1. 1
  Bir web tarayıcısında https://www.onlineocr.net adresini aç. İstediğin bir web tarayıcısında OnlineOCR websitesini aç.
 2. 2
  Select file... (Dosya seç) seçeneğine tıkla. Bu seçenek, sayfanın sol tarafında bulunan mavi bir butondur. Tıkladığında dosyayı seçeceğin ekran açılır.
 3. 3
  Taranmış dosyayı seç ve seçeneğine tıkla. Dosya seçme ekranında taranmış resim dosyasını seç ve seçeneğine tıkla. Dosya direkt websitesine yüklenmeye başlayacak.
 4. 4
  Convert (Dönüştür) seçeneğine tıkla. Taranmış resim yüklendiğinde Convert (Dönüştür) seçeneğine tıkla. Dosya dönüştürülmeye başlayacak.
  • "Convert" (Dönüştür) seçeneği gri renkli gözüküyorsa dosya henüz yüklenmemiş demektir.
 5. 5
  Download Output File (Sonuç Dosyayı İndir) seçeneğine tıkla. Tıkladığında Word Dosyası inmeye başlayacak.
 6. 6
  Dosyayı aç. Dosya indirildiğinde çift tıklayarak dosyayı Microsoft Word’te açabilirsin. Taranmış resim dosyan artık bir Microsoft Word dosyası.
  • Dosya fabrika ayarı olarak kilitli olabileceği için sayfanın üst kısmındaki Düzenlemeyi Etkinleştir seçeneğine tıklaman gerekebilir.

2
Word Belgesi Olarak Taramak

 1. 1
  Office Lens uygulamasını aç. Uygulama simgesi kırmızı beyazdır ve simgenin ortasında kamera lensi ve "L" harfi vardır.
  • Telefonunda Office Lens uygulaması yoksa Android için Google Play Store, iPhone için ise App Store’dan indirebilirsin.
 2. 2
  İzin Ver seçeneğine bas. Bu seçenek Office Lens uygulamasını ilk açtığında çıkar. Bastığında Microsoft Lens’in kamerana ve galerine erişimine izin vermiş olursun.
  • Devam etmeden önce Tamam veya İzin Ver seçeneğine basarak izin verdiğini onaylaman gerekir.
 3. 3
  Fotoğraf çekme simgesinin altındaki Belge seçeneğine bas. iPhone’da alt kısımda deklanşörün hemen üstündeki Belge seçeneğine bas.
 4. 4
  Telefonunun kamerasını dosyaya doğru çevir. Taramak istediğin dosyayı kameranın görüş alanı içine denk getir.
  • Dosyanın yeterince aydınlık bir ortamda olmasına dikkat et ki kamera olabildiğince fazla ayrıntıyı yakalayabilsin.
 5. 5
  Fotoğraf çekme butonuna bas. Bu, ekranın alt kısmında beyaz yuvarlak bir simgedir. Bastığında belgenin fotoğrafı çekilir.
 6. 6
  Tik işaretine tıkla. Tarama istediğin gibi olduysa tik işaretine tıkla.
  • Android’te ekranın sol köşesinde üzerinde artı işareti olan kamera simgesine, iPhone’da ise ekranın sol alt köşesindeki "+1" simgesine basarak birden fazla sayfa tarayabilirsin.
 7. 7
  Dosya ismini gir. Üst taraftaki "Başlık" kısmına basarak belgenin ismini yaz.
 8. 8
  Word seçeneğine bas. iPhone’da dosyayı OneDrive’ındaki Word klasörüne göndermek için Word seçeneğine bas. Android’te Word seçeneğinin yanındaki kutucuğa bas, sonra ekranın alt kısmındaki Kaydet seçeneğine bas.
 9. 9
  Microsoft hesabına giriş yap. Giriş yapmış durumda değilsen Microsoft hesabı email adresini ve şifreni gir. Giriş yaptıktan sonra Word dosyan One Drive hesabına yüklenecek.
  • Bu hesap Microsof Word’e giriş yapmak için kullandığın hesap ile aynı olmalıdır.
 10. 10
  Bilgisayarında Word’ü aç. Üzerinde beyaz bir dosya ve "W" harfi olan mavi bir simgesi vardır.
 11. 11
  Sırayla Dosya ve seçeneklerine tıkla. Bu seçenekleri sayfanın sol üst köşesinde görebilirsin.
  • Mac’te pencerenin sol tarafındaki yazan simgeye tıkla.
 12. 12
  OneDrive - Kişisel seçeneğine tıkla. OneDrive seçeneğini bulamazsan:
  • Sırayla + Yer Ekle ve OneDrive seçeneklerine tıkla ve Microsoft hesabınla giriş yap.
 13. 13
  Sırayla Dosyalarım ve Office Lens klasörlerine tıkla. Bunlar, pencerenin sağ bölmesindedir.
 14. 14
  Word dosyana çift tıkla. Tıkladığında Office Lens uygulamasını kullanarak taradığın belge Microsoft Word’de açılır.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Turn a Scanned Document Into Microsoft Word Document, Italiano: Convertire un Documento Digitalizzato in un Documento di Microsoft Word, Español: pasar a Word un documento escaneado, Deutsch: Einen Scan in ein Word Dokument umwandeln, Português: Transformar um Arquivo Digitalizado num Documento do Word, 中文: 将扫描文档转换为 Microsoft Word 文档, Русский: превратить отсканированный документ в документ Microsoft Word, Français: transformer un document scanné en document Word, Nederlands: Van een scan een Word document maken, Bahasa Indonesia: Mengubah Dokumen Hasil Scan Ke File Microsoft Word, العربية: تحويل مستند ممسوح ضوئيا إلى مستند مايكروسوفت وورد, ไทย: แปลงเอกสารที่คุณสแกนให้เป็นเอกสาร Microsoft Word, 日本語: スキャンした文書をWord文書に変換する, Tiếng Việt: Chuyển đổi tài liệu scan thành văn bản Word, 한국어: 스캔 문서를 워드 문서로 바꾸는 방법, हिन्दी: किसी स्कैन किए डॉक्यूमेंट को माइक्रोसॉफ़्ट वर्ड डॉक्यूमेंट में बदलें

Bu sayfaya 841 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?