Tansiyon Nasıl Yükseltilir?

Ortak yazar: Luba Lee, FNP-BC, MS

Bu Makalede:Akut Bir Düşüş SırasındaDaha Fazlası İçin6 Referans

Düşük tansiyon, sersemlik hissine ve bayılmaya yol açabilir. O yüzden, tansiyonunu sağlıklı bir seviyeye yükseltmek önemlidir. Neyse ki tansiyonunu tekrar olması gereken seviyeye çıkarmak için yapabileceğin bazı şeyler var.

1
Akut Bir Düşüş Sırasında

 1. 1
  Durumu değerlendir. Bu sıklıkla oluyorsa, kronik olabilir. Söz konusu kişinin sağlık durumunu gözden geçir. Bu, bir hastalığın sonucu mu? O sırada kan şekeri düzeyini düşürecek sıra dışı bir şey oldu mu? Ayrıca, sakinliğini koru. Ortada daha büyük bir sorun olmayabilir.[1]
  • Belirtilerin, tansiyonunun tehlikeli derecede düşük olduğuna işaret edip etmediğini belirle. Genellikle, belirtilerin arasında sersemlik hissi, baş dönmesi, sarsaklık, gözlerin kararması ya da bulanık görme, güçsüzlük, hâlsizlik, mide bulantısı, cildin soğuk ve nemli olması, bayılma ve soluk ten bulunur.[2]
 2. 2
  Bir fincan sıcak, siyah çay demle. Suyu kaynat ve aromasının tamamen çıkması için çayı 5-7 dakika suda beklet. Tansiyonunun daha çok yükselmesi için 1 tatlı kaşığı (4 g) şeker ekle. Tansiyonun çayı içtikten sonraki 45 dakika içinde yükselecektir.
 3. 3
  Hastanın bol su içmesi ya da başka sıvılardan bolca alması için ısrarcı ol. Kan yoğunluğu artıp vücudun susuzluğu giderilirse, tansiyon düşüklüğü sona erebilir.[3] Elektrolit içeren spor içecekleri de vücutta eksik olan mineralleri yerine koyar. Bu içecekleri ya da su içmek, dehidrasyonu engeller.
  • Tansiyonu hızla (ama geçici olarak) yükseltmenin bir diğer yolu kafein almaktır. Bilim adamları kafeinin bunu nasıl ve neden yaptığından pek emin değiller, ama kafein ya atardamarları genişleten hormonları bloke ediyor ya da adrenalin seviyeni yükselterek doğrudan tansiyonunun artmasına yol açıyor.[4]
 4. 4
  Hastaya yemesi için tuzlu bir şeyler ver. Fazladan tuz almak, tansiyonun yükselmesini sağlar. Kalp hastaları o yüzden düşük sodyumlu gıdalarla beslenirler.
  • Sodyum, tansiyonu yükseltmesiyle ünlüdür (bazen fazlasıyla yükseltir), o yüzden doktorlar genellikle tuz alımının kısıtlanmasını tavsiye ederler. Tuz alımını arttırmadan önce aile hekimine danış. Sana uygun olmayan miktarda tuz tüketmek kalp yetmezliğine yol açabilir (özellikle de yaşlıysan).[3]
 5. 5
  Tansiyonla bağlantılı olarak dolaşım ihtiyaçlarını düşün. Bacaklarını kaldır ve eğer varsa, varis çorabı giy. Bu çoraplar, varisli damarları azaltmak için kullanılan çoraplardır ve bacaklarda toplanan kanı azaltmak için de aynı derecede iyidir.[3]
 6. 6
  Hastanın gerekli ilaçlarını alıp almadığını öğren. Sorun sadece doktorun dediklerine uymamaktan kaynaklanıyor olabilir. Birçok ilaç, sadece yan etki olarak olsa bile tansiyonu düşürebilir ya da yükseltebilir. Bazı ilaçlar birlikte alındıklarında, tek başlarına alınmalarına göre daha güçlü bir etkide bulunabilir.
 7. 7
  Almadığı ilaçlarını hastaya ver. Hastanın (ya da söz konusu kişi sen de olabilirsin) ilaçlarını almamasının önemini anlamasını sağla. Ya da aşırı dozda kullanmamasının!
  • Düzenli kullanılan ilaçlara ek olarak, asetaminofenin yani diğer adıyla parasetamolun (Tylol) ve bazı yangı önleyicilerle antidepresanların da tansiyonu yükseltebileceğini bil. Hâlihazırda bunlardan varsa kullanmayı düşün.[5]
 8. 8
  Ayağa kalkmadan önce, ellerini ve ayaklarını birkaç kez hareket ettir. Sağlıklı bireylerin bile, uzun süre oturduktan sonra kalktıklarında tansiyonlarının düşmesi yaygındır. Ayağa kalkacağında (özellikle de yataktan kalkarken), önce doğrul, sonra yavaşça ayağa kalk.[6]
  • Yapabiliyorsan, kan akışını desteklemek için düzenli egzersiz yap. Eğer bu kronik bir durumsa, egzersize devam et, az ve sık ye.

2
Daha Fazlası İçin

 1. 1
  Hastanın tansiyonu tehlikeli derecede düşükse doktoruyla bağlantı kur. Bir tıp uzmanının tavsiyesi, böyle bir durumda çok değerlidir.
  • Doktora, tansiyon düşüklüğünün detaylarını açıkla. Hasta konuşabiliyorsa, belirtileri olabildiğince detaylı şekilde tarif ettir.
  • Doktorun dediklerini harfiyen yap. Tehlikeli derecede düşük tansiyon durumlarında, doktor, hastanın acil servise gitmesini isteyebilir.
 2. 2
  Kriz sona erdiğinde eğer mümkünse, tansiyonunu ölç. Eğer hâlâ aşırı derecede düşükse, daha fazla tıbbi yardım isteyebilirsin. 120/80’nin biraz altı ideal kabul edilir.
 3. 3
  Hastanın artık tehlikeyi atlattığından emin olmak için, bir saat sonra hastayı ve tansiyonunu yeniden değerlendir. Hiç belirti gösteriyor mu? Kendisini nasıl hissediyor? Susuz değilse bile sıvı vermeyi sürdür.

İpuçları

 • Gün boyu düzenli bir şekilde bol su içmeyi alışkanlık edinmelisin.
 • Düşük tansiyon sorunun varsa, eve tansiyon ölçme aleti almalısın.
 • Multivitamin almak, kandaki besin düzeyini korur, bu da tansiyonunun uygun seviyede kalmasını sağlar.
 • Kronik düşük tansiyonu olanlar için varis çorabı, sağlıklı kan dolaşımını sürdürmek için gereklidir.

Uyarılar

 • Düşük tansiyon, baş dönmesine neden olabilir. Bu, titremelere ve ciddi durumlarda şoka girmeye de neden olabilir.
 • Dehidrasyonun tehlikeli olduğunu ve hastayı öldürebileceğini unutma. O yüzden, güneş çarpması ya da diğer sıvı eksikliği durumlarında hızlı düşün.
 • Alkol vücudu susuz bırakır ve işlevlerine zarar verir. O yüzden, alkol kullanma.

Makale Bilgisi

Luba Lee, FNP-BC, MS bu makalenin ortak yazarıdır. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır.

Kategoriler: Sağlık

Diğer dillerde:

English: Raise Blood Pressure, Español: aumentar la presión, Deutsch: Den Blutdruck erhöhen, Italiano: Alzare la Pressione Sanguigna, Русский: повысить кровяное давление, Português: Aumentar Sua Pressão Sanguínea, Français: faire remonter la tension sanguine, 中文: 提高血压, Čeština: Jak si zvýšit krevní tlak, Nederlands: Bloeddruk verhogen, Bahasa Indonesia: Meningkatkan Tekanan Darah, العربية: رفع ضغط الدم, हिन्दी: रक्तचाप बढ़ाएँ, Tiếng Việt: Tăng Huyết áp, 한국어: 혈압 높이는 방법, ไทย: เพิ่มความดันโลหิต, 日本語: 血圧を上げる

Bu sayfaya 76.898 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?