Düşük tansiyon, sersemlik hissine ve bayılmaya yol açabilir. O yüzden, tansiyonunu sağlıklı bir seviyeye yükseltmek önemlidir. Neyse ki tansiyonunu tekrar olması gereken seviyeye çıkarmak için yapabileceğin bazı şeyler var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Akut Bir Düşüş Sırasında

 1. 1
  Durumu değerlendir. Bu sıklıkla oluyorsa, kronik olabilir. Söz konusu kişinin sağlık durumunu gözden geçir. Bu, bir hastalığın sonucu mu? O sırada kan şekeri düzeyini düşürecek sıra dışı bir şey oldu mu? Ayrıca, sakinliğini koru. Ortada daha büyük bir sorun olmayabilir.[1]
  • Belirtilerin, tansiyonunun tehlikeli derecede düşük olduğuna işaret edip etmediğini belirle. Genellikle, belirtilerin arasında sersemlik hissi, baş dönmesi, sarsaklık, gözlerin kararması ya da bulanık görme, güçsüzlük, hâlsizlik, mide bulantısı, cildin soğuk ve nemli olması, bayılma ve soluk ten bulunur.[2]
 2. 2
  Bir fincan sıcak, siyah çay demle. Suyu kaynat ve aromasının tamamen çıkması için çayı 5-7 dakika suda beklet. Tansiyonunun daha çok yükselmesi için 1 tatlı kaşığı (4 g) şeker ekle. Tansiyonun çayı içtikten sonraki 45 dakika içinde yükselecektir.
 3. 3
  Hastanın bol su içmesi ya da başka sıvılardan bolca alması için ısrarcı ol. Kan yoğunluğu artıp vücudun susuzluğu giderilirse, tansiyon düşüklüğü sona erebilir.[3] Elektrolit içeren spor içecekleri de vücutta eksik olan mineralleri yerine koyar. Bu içecekleri ya da su içmek, dehidrasyonu engeller.
  • Tansiyonu hızla (ama geçici olarak) yükseltmenin bir diğer yolu kafein almaktır. Bilim adamları kafeinin bunu nasıl ve neden yaptığından pek emin değiller, ama kafein ya atardamarları genişleten hormonları bloke ediyor ya da adrenalin seviyeni yükselterek doğrudan tansiyonunun artmasına yol açıyor.[4]
 4. 4
  Hastaya yemesi için tuzlu bir şeyler ver. Fazladan tuz almak, tansiyonun yükselmesini sağlar. Kalp hastaları o yüzden düşük sodyumlu gıdalarla beslenirler.
  • Sodyum, tansiyonu yükseltmesiyle ünlüdür (bazen fazlasıyla yükseltir), o yüzden doktorlar genellikle tuz alımının kısıtlanmasını tavsiye ederler. Tuz alımını arttırmadan önce aile hekimine danış. Sana uygun olmayan miktarda tuz tüketmek kalp yetmezliğine yol açabilir (özellikle de yaşlıysan).[3]
 5. 5
  Tansiyonla bağlantılı olarak dolaşım ihtiyaçlarını düşün. Bacaklarını kaldır ve eğer varsa, varis çorabı giy. Bu çoraplar, varisli damarları azaltmak için kullanılan çoraplardır ve bacaklarda toplanan kanı azaltmak için de aynı derecede iyidir.[3]
 6. 6
  Hastanın gerekli ilaçlarını alıp almadığını öğren. Sorun sadece doktorun dediklerine uymamaktan kaynaklanıyor olabilir. Birçok ilaç, sadece yan etki olarak olsa bile tansiyonu düşürebilir ya da yükseltebilir. Bazı ilaçlar birlikte alındıklarında, tek başlarına alınmalarına göre daha güçlü bir etkide bulunabilir.
 7. 7
  Almadığı ilaçlarını hastaya ver. Hastanın (ya da söz konusu kişi sen de olabilirsin) ilaçlarını almamasının önemini anlamasını sağla. Ya da aşırı dozda kullanmamasının!
  • Düzenli kullanılan ilaçlara ek olarak, asetaminofenin yani diğer adıyla parasetamolun (Tylol) ve bazı yangı önleyicilerle antidepresanların da tansiyonu yükseltebileceğini bil. Hâlihazırda bunlardan varsa kullanmayı düşün.[5]
 8. 8
  Ayağa kalkmadan önce, ellerini ve ayaklarını birkaç kez hareket ettir. Sağlıklı bireylerin bile, uzun süre oturduktan sonra kalktıklarında tansiyonlarının düşmesi yaygındır. Ayağa kalkacağında (özellikle de yataktan kalkarken), önce doğrul, sonra yavaşça ayağa kalk.[6]
  • Yapabiliyorsan, kan akışını desteklemek için düzenli egzersiz yap. Eğer bu kronik bir durumsa, egzersize devam et, az ve sık ye.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Daha Fazlası İçin

 1. 1
  Hastanın tansiyonu tehlikeli derecede düşükse doktoruyla bağlantı kur. Bir tıp uzmanının tavsiyesi, böyle bir durumda çok değerlidir.
  • Doktora, tansiyon düşüklüğünün detaylarını açıkla. Hasta konuşabiliyorsa, belirtileri olabildiğince detaylı şekilde tarif ettir.
  • Doktorun dediklerini harfiyen yap. Tehlikeli derecede düşük tansiyon durumlarında, doktor, hastanın acil servise gitmesini isteyebilir.
 2. 2
  Kriz sona erdiğinde eğer mümkünse, tansiyonunu ölç. Eğer hâlâ aşırı derecede düşükse, daha fazla tıbbi yardım isteyebilirsin. 120/80’nin biraz altı ideal kabul edilir.
 3. 3
  Hastanın artık tehlikeyi atlattığından emin olmak için, bir saat sonra hastayı ve tansiyonunu yeniden değerlendir. Hiç belirti gösteriyor mu? Kendisini nasıl hissediyor? Susuz değilse bile sıvı vermeyi sürdür.
  Reklam

İpuçları

 • Gün boyu düzenli bir şekilde bol su içmeyi alışkanlık edinmelisin.
 • Düşük tansiyon sorunun varsa, eve tansiyon ölçme aleti almalısın.
 • Multivitamin almak, kandaki besin düzeyini korur, bu da tansiyonunun uygun seviyede kalmasını sağlar.
 • Kronik düşük tansiyonu olanlar için varis çorabı, sağlıklı kan dolaşımını sürdürmek için gereklidir.
Reklam

Uyarılar

 • Düşük tansiyon, baş dönmesine neden olabilir. Bu, titremelere ve ciddi durumlarda şoka girmeye de neden olabilir.
 • Dehidrasyonun tehlikeli olduğunu ve hastayı öldürebileceğini unutma. O yüzden, güneş çarpması ya da diğer sıvı eksikliği durumlarında hızlı düşün.
 • Alkol vücudu susuz bırakır ve işlevlerine zarar verir. O yüzden, alkol kullanma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 190.506 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 190.506 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam