Hıristiyanlık, Yahudilik ya da İslam dininde yeniysen ve Tanrı'ya dua etmeye başlamak istiyorsan, Tanrı ile birlikte geçireceğin günlük zamanına mükemmel bir başlangıç yapmak için bu basit adımları izle.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Dua Etmeden Önce

 1. 1
  Ne hakkında dua edeceğini düşün. Başlamadan önce, neyle ilgili dua edeceğini düşün. Hayatında seni rahatsız eden şeyler neler? Ne için minnettarsın? Tanrı’yı hayatına nasıl katmak istersin? Hangi soruların var? Bunlar dua etmek isteyebileceğin şeyler. Önceden ne söyleyeceğini bilmek, dua ederken daha net ve rahat hissetmeni sağlayacaktır.
 2. 2
  Bir din görevlisine veya güvenilir bir arkadaşına danış. Tanrı ile konuşmak istediğin bazı şeyleri düşündükten sonra, rahibine, imamına, rabine veya güvendiğin bir arkadaş veya aile üyene danış. Onlara Tanrı'nın sana nasıl yardımcı olabileceğini düşündüklerini ve endişelerin ve soruların hakkında ne düşündüklerini sor. Aklına gelmeyen sorular ve cevaplar bulabilirler.
 3. 3
  Dua etmek için güzel bir yer bul. Dua etmeye hazır olduğunda, Tanrı'ya dua etmek için uygun bir yer ve zaman bulman gerekecektir. Bu, Tanrı'ya olan bağlılığını göstermek için duaya özel bir zaman ayıracağın ve konsantre olabileceğin sessiz bir yer olmalıdır.
  • Bununla birlikte, acil dua etmen gerekiyorsa, hemen dua et. Tanrı'nın seni duyması için özel bir yere ihtiyacın yok. Sıkıntını anlayacaktır ve sadece onu kalbinle sevdiğine ve onu takip etmeye çalıştığına önem verir.
 4. 4
  Gerekli veya ek öğeleri temin et. Mum, İncil, sevilen birinden kalanlar veya senin için önemli olan diğer eşyalar gibi dua ettiğinde belirli eşyaların yanında olmasını isteyebilirsin. Bunları uygun ve saygılı bir şekilde yerleştir.
 5. 5
  Yalnız veya başkalarıyla dua etmeyi planla. Kendi başına ya da başkalarıyla birlikte dua etmeyi isteyip istemediğine karar vermek isteyeceksin. Farklı inançlar farklı yöntemleri vurgular, ancak bulunduğun mezhebin kararları ile kendini kısıtlanmış hissetmemelisin. Kalbinde doğru hissettiğin şeyi yap, dua ibadetini ister insanlarla dolu bir kilisede şarkı söyleyerek ya da tek başına bir köşede kıbleye dönerek yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Hristiyanlarda Dua Etmek

 1. 1
  Saygı göster. Tanrı'nın önünde mütevazı davranarak saygı göster. Sade giyin (eğer yapabilirsen), duanı yakınlarındakilere gururla gösterme ve başını eğerek (eğer yapabiliyorsan) dizlerin üzerinde dua et.
 2. 2
  İncil'den oku. İncil’den, senin için önemi ve anlamı olan bir pasajı okuyarak başlamak isteyebilirsin. Bu, senin kalbini O'nun sözlerine açacak ve ona bağlılığını gösterecek.
 3. 3
  Tanrı'ya şükret. Verdiği tüm nimetlere şükret. Seni mutlu eden, hayatını daha iyi hale getiren veya dünyayı daha iyi bir yer haline getiren şeyler için ona teşekkür et. Bu nimetlerin Tanrı'nın kullarına olan sevgisini gösterdiğini ve övülmesi ve takdir edilmesi gerektiğini anla.
 4. 4
  Affedilmeyi iste. Tanrı'dan yaptığın hatalardan dolayı seni affetmesini iste. Kalbini açık tut ve hepimizin hata yaptığını hatırla: kimse mükemmel değildir. Bunu itiraf etmekte ya da yapmış olduğun bir hatayı düşünmekte zorlanıyor olsan da, daha iyi olabilmenin bir yolunu bulacaksın. Samimi ol ve eğer Tanrı seni affederse, bunu kalbinle bileceksin.
 5. 5
  Tanrı’dan yol gösterme iste. Tanrı'nın rehberliğini iste. O bir cin ya da büyülü bir dilek gerçekleştiricisi değil. O, sadece takip etmen gereken yolda seni yönlendirmek için yanında. O’ndan sana rehberlik etmesini, doğru kararları ve bir insan olarak kendini, bunun yanında dünyayı ve çevrendekileri daha iyi hâle getirmenin yollarını göstermesini iste.
 6. 6
  Başkaları için dua et. Duaya ihtiyacı olduğunu düşündüğün kişiler için dua et. Ailen için, arkadaşların için veya yabancılar için dua edebilirsin. Tanrı'ya onlara Sevgisini göstermesini ve kaybolduğunda onların yollarını bulmalarına yardım etmesini isteyin. Onlar hakkında veya onların sorunları hakkında peşin hüküm verme: Tanrı tek yargıçtır ve doğru olanı yapacaktır.
  • İnsanların şeytan ya da kötü ruhlu olmadığını unutma; onlar aynen senin gibi ruhlar ve Tanrı tarafından yönetilebilirler. Onların mahvolmasını isteme, hatalarını fark etmelerini ve tıpkı senin yaptığın gibi affedilmeyi istemelerini iste.
 7. 7
  Duanı bitir. Duanı, uygun olduğunu düşündüğün şekilde bitir. En yaygın olan 'Amen' demektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Yahudilerde Dua Etmek

 1. 1
  İbranice dua etmeye çalış. Çoğu mezhepler, İbranice dua etmenin daha iyi olduğuna inanıyor. Tanrı'n, konuştuğun herhangi bir dilde seni anlayacaktır. Elinden geleni yap, O anlayacaktır.
 2. 2
  Başkaları ile dua etmeye çalış. Yahudiler, daha bireysel olarak odaklanan Hıristiyanların duasından farklı olarak daha sık ve gruplar halinde dua etmeyi tercih ederler. Yapabilirsen başkaları ile dua et. Bu, bir tapınakta, ailenle evindeyken ya da arkadaşlarınla dışarıdayken olabilir.
 3. 3
  Farklı ritüeller için duaların her birini bil. Her gün söylenen bireysel dualar yerine, Yahudiler günün farklı bölümlerinde, farklı olaylarda ve yılın farklı zamanlarında dua ederler. Farklı duaları ve ne zaman edilmeleri gerektiğini ve özel dualar gerektiren Kutsal Günleri öğrenmek isteyeceksin.
 4. 4
  İstersen bireysel olarak dua et. Eğer dua etmenin normal yolları sana hitap etmiyorsa ve Tanrı'n ile kendi kendine ve kendine göre daha iyi iletişim kurduğunu hissediyorsan, o da tamamdır. Yukarıda anlatılan Hristiyan dua yönteminde dua edebilirsin, Tanrı'n anlayacaktır. O, senin O’na bağlılığına ve itaatine önem verir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Müslümanlarda Dua Etmek (Namaz Kılmak)

 1. 1
  Doğru zamanlarda dua et (namaz kıl). Müslümanlar günün belirli saatlerinde dua eder (namaz kılar)ve bu zamanları öğrenmen ve gözlemlemen gerekir. Bunları araştırabilir, imamına sorabilir veya mobil cihazın veya bilgisayarın için kullanışlı bir uygulama veya program edinebilirsin.
 2. 2
  Kendini yönelt. Dua ettiğin (namaz kıldığın) zaman Mekke yönüne bakman gerekecek. Bu Müslümanlar için duanın (namazın) önemli bir parçasıdır. Yaşadığın bölge için uygun yönün ne olduğunu bulman gerekecektir. Alternatif olarak, telefonun veya bilgisayarın için bir pusula işlevi görecek bir uygulama veya program alabilir ve nerede olursan olun doğru yöne yönlenebilirsin.
 3. 3
  Otur, ayakta dur ve doğru hareket et. Müslümanların dua ederken (namaz kılarken) oturmaları, ayakta durmaları, eğilmeleri ve ellerini ve bedenlerini hareket ettirmeleri için belirli yöntemler vardır. Bunlar oldukça karmaşık olabilir ve biraz araştırma yapman gerekebilir. Ayrıca, yerel Müslümanları etrafta ya da yerel camilerde izleyerek bu kuralları öğrenebilirsin.
 4. 4
  Duana (namazına) başla. Duana (namazına) uygun şekilde başla. Müslümanlarda dua (namaz), Hıristiyanların duasından çok daha spesifik ve katıdır. Standart açılış "Allah - u - Ekber" demek ve ardından Subhaneke Duası ve Fatiha Suresi'ni okumaktır.
 5. 5
  Sureleri oku. Günün saatine uygun olan veya yakınlardaki arkadaşların tarafından okunan Sureleri oku. Yalnızsan, uygun olduğuna inandığın Sureleri okuyabilirsin.
 6. 6
  Namazı doğru rekât sayısında kıl. Rekâtlar, ya da namaz döngüsü standarttır ve günün her bir saati için farklı sayıda rekât vardır. Uygun rekât sayısını bil ve en azından o kadarını kılmaya çalış.
 7. 7
  Namazını bitir. Başını sağa çevirerek ve "Es Selam Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatühü" diyerek namazını normal şekilde bitir. İyi işlerini kaydeden melek bu taraftadır. Sonra, başını sola çevir ve "Es Selam Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatühü" de. Yanlış işlerini kaydeden melek de bu taraftadır. Şimdi namazın bitti.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Dua Ettikten Sonra

 1. 1
  Tanrı'nın seni duyduğuna dair işaretleri ara. Dua ettikten sonra, gün boyunca ve daha sonrasında, Tanrı'nın dualarını duyduğuna dair işaretleri ara. Kalbini açık tut ve seni doğru yola yönlendirmeye çalıştığı yolları ara. Kalbinde neyin doğru olduğunu bileceksin.
 2. 2
  O’na karşı nazik ol ve sözlerini tut. Eğer Tanrı'ya kendini geliştireceğin ya da bir şey için daha çok çalışacağın hakkında söz verdiysen, sözünü tutmalısın. Dürüst ve alçakgönüllülükle olabildiğince sıkı çalış, Tanrı seni anlayacak ve razı olacaktır.
 3. 3
  Düzenli olarak dua et. Sadece büyük bir problemin olduğunda dua etme. Tanrı senin yara bandın değil. Her zaman dua et ve O'na hak ettiği saygıyı göster. Alışkanlık haline getir ve zamanla dua etmede çok iyi olacaksın.
 4. 4
  Yardım et ve başkalarıyla dua et. Daha fazla dua ettikçe, başkalarıyla dua etmek isteyeceksin ve onların da duadan ne kazanacaklarını anlamalarını isteyeceksin. Onlara dürüst, alçakgönüllü ve yargısız bir şekilde yardım ederek Tanrı'ya yönlendir ve onlar da senin gibi O'nu tanımak için ilham alabilirler.
  Reklam

İpuçları

 • Her zaman kalbinde doğru olduğunu bildiğin şeye güven. Bir rahip, lider, arkadaş ya da aile üyesi sana seni rahatsız eden bir şey söylerse, dua et. Tanrı sana doğru olanı söyleyecek ve kalbinde kendini emin ve mutlu hissedeceksin. Tanrıdan başka kimse sana neyin doğru olduğunu ve O’nun neyi dilediğini söyleyemez.
 • Ne zaman ve nerede ihtiyacın varsa, yani trafikte, bir sınavdan önce veya her yemekten önce dua et.
 • Tanrı ile arkadaşlarınla konuştuğun şekilde konuş. Bu, dua etmeden önceki gerginliğini atmana yardımcı olur.
 • Sabah uyandığında, gözlerini kapat ve Tanrı'ya şükret, çünkü uyanamayan ve uyanamayacak olan insanlar var. Hâlâ bir şansın olduğu için O’na teşekkür et.
 • Tanrı’nın duanı hemen cevaplamaması, hiç cevaplamayacağı ya da seni sevmediği anlamına gelmez. O seni her zaman sevecek. Geleceğini senin için planladı ve sorularının cevabı doğru zamanda cevaplandırılacak.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 7.561 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 7.561 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam