Tanıdığın birinin eşcinsel olup olmadığını temkinli davranarak anlamak istiyorsan bu hassas süreçte dikkatli davranman gerekir. Tanıdığın birinin eşcinsel olup olmadığını anlamak için bu kişiyi gözlemlemen ve yapmaman gerekenleri bilmen gerekir. Söz konusu kişi eşcinsel mi değil mi anlamak için bazı ipuçları bulabilirsin ama nihayetinde o kişi sana açılmadıkça onun eşcinsel olup olmadığından emin olamayacaksındır. Tanıdığın birinin eşcinsel olup olmadığını temkinli davranarak anlamak istiyorsan aşağıdaki adımları takip et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yapmaman Gerekenleri Bilmek

 1. 1
  Tanıdığın herkese bu kişi eşcinsel mi diye sorma. İnsanların cinselliği gizli bilgi olabileceğinden bu, yapabileceğin en kötü şey olur. Biri eşcinselse ama açılmamışsa bunun için bir sebebi vardır. Bu kişinin isteyeceği son şey, senin etrafta dolanıp ortalıkta herkese bu kişi sence eşcinsel mi diye sorman olur.
  • Kişi açılmamışsa sorduğun insanlar da büyük ihtimalle onun eşcinsel olup olmadığını bilmeyeceklerdir. Bu kişi, bu insanlara açılmışsa onlar bu bilgiyi seninle paylaşmayacaktır. Dolayısıyla herkese bu eşcinsel mi diye sorarsan tek yaptığın, eşcinsel olsa da olmasa da bu insanın hayatını daha da zorlaştırmaktır.
  • Söz konusu kişi eşcinselse belli ki herkesin henüz şüphelenmesini istemiyordur. Eşcinsel değilse aslında hiç sebep yokken eşcinsel söylentileri yayıyorsun demektir.
  • Ayrıca bu kişi, herkese bu soruyu sorduğunu duyarsa sana hiçbir zaman açılmayacaktır.
 2. 2
  Onun stilini irdeleme. Birinin eşcinsel olup olmadığını anlamak için kıyafetlerine bakman gerektiği saçma bir söylentiden ibarettir. Bu kişi dar, parlak ve şaşaalı desenleri olan kıyafetler giyiyorsa o zaman eşcinseldir, öyle mi? Hayır. Herhangi biri dar veya açık renkli kıyafetler giyebilir ve bunun eşcinsel olup olmamakla bir ilgisi yoktur.
  • Üstelik böyle giyinen pek çok heteroseksüel erkek ya da şık kadın vardır. İnsanların kıyafetleri cinsel yönelimlerinin bir göstergesi değildir. Bu nedenle kadın arkadaşın giyim şeklini değiştirirse veya erkek arkadaşın aniden dar pantolonlar giymeye başlarsa bunun ne anlama geldiğini analiz etmeye çalışmak için vaktini boşa harcama.
 3. 3
  Kişinin konuşma şeklini irdeleme. Bu, kaçınılması gereken diğer saçma bir söylentidir. Bu kişinin, konuşurken kelimeleri nasıl söylediğine, sesini nasıl alçalttığına veya bazı ifadeleri/tonlamaları nasıl taklit ettiğine bakarak vaktini harcama. Bir kişinin konuşma şeklini analiz etmek için yıllarını harcayabilirsin ama bu, seni hiçbir yere götürmeyecektir. Bu nedenle vaktini boşa harcama.
 4. 4
  Bu kişinin müzik veya dizi/film zevkini saplantı hâline getirme. Erkek arkadaşın Madonna’yı ve GLEE’yi seviyor diye onun eşcinsel olduğunu düşünebilirsin ama büyük ihtimalle vaktini boşa harcıyorsundur. LGBT’ler her yerde ve onların zevkleri çoğu zaman basmakalıp zevkler değildir. Aslında bir insan açılmamışsa muhtemelen uyum sağlamaya ve onun eşcinsel olduğunu düşündürecek müzik veya dizi/film zevkinden bahsetmemeye çalışacaktır.
  • Müzik zevki ve cinsel yönelim arasında bir bağlantı olduğunu düşünmek yalnızca deli saçmasıdır. Bunu düşünüp taşınarak vaktini boşa harcama.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Söz Konusu Kişiyi Gözlemlemek

 1. 1
  LGBT konusu açıldığında o kişinin nasıl tepki verdiğine bak. Bu, alengirli bir konudur. Eşcinsel birinin eşcinsel insanlarla ilgili bir konuya karşı verebileceği belirli bir tepki yoktur. Ama şu iki şeye bakılabilir:
  • Bu kişi eşcinsel haklarına kendini adamışsa, genelde eşcinsel haklarıyla ilgili ve eşcinsel insanlara verdiği destek hakkında konuşuyorsa ve o kişinin eşcinsel olabileceğine dair başka şüphelerin de varsa büyük ihtimalle o eşcinseldir. Ama yakınındakilere açılmamış çoğu insan bunu yapmaz. Bu konuyu onun önünde başkalarıyla tartışmayı dene ve ne kadar ilgilendiğine bak. Eğer cinsel yönelimini gizli tutuyorsa büyük ihtimalle diğerlerinin düşüncelerini dikkatlice dinliyor olacaktır.
  • Bu kişi çok homofobikse ve ne zaman fırsatını bulsa eşcinsel insanlara karşı kötü yorumlarda bulunuyorsa bu kişinin gerçekten eşcinsel olma ihtimali olabilir. Veya bu kişi, kendisinin eşcinsel olduğunu henüz bilmiyor olabilir ve açılma düşüncesi onu o kadar rahatsız hissettiriyordur ki böyle tepki veriyordur.
   • Yani o kişinin eşcinsel olup olmadığını belirlemede sana yardımcı olabilecek "bir" tepki yok.
 2. 2
  O kişinin karşı cinse nasıl tepki gösterdiğine bak. Yine belirtilmeli ki o kişinin eşcinsel olduğunu ortaya çıkaracak yalnızca tek bir tepki gösterme şekli yok. Sürekli yalnız takılacağından, bir eşcinselin büyük ihtimalle birçok kız arkadaşı/erkek arkadaşı olacaktır.
  • Tanıdığın kişi bir erkekse ve onun hiç kız arkadaşı olduğunu görmediysen veya kızlara hiç ilgi göstermiyorsa o zaman eşcinsel olma ihtimali olabilir. Tanıdığın kişi bir kadınsa bunun aynısı geçerlidir. Ama bu, o kişinin sadece çok utangaç olduğu anlamına da gelebilir. Lisedesin ve arkadaşının daha önce bir heteroseksüel ilişki yaşamadığını biliyorsun. Bu durumda lisedeki bu arkadaşının eşcinsel olma ihtimali, kırkında olup hiç heteroseksüel ilişki yaşamamış birine göre daha düşüktür.
  • Ayrıca bu kişinin sürekli heteroseksüel ilişkileri olabilir. Eşcinsel bir erkek, uzun zamandır kadınların gözdesi olan bir erkek bile olabilir.
  • Dışarı çıktığınızda bu kişi, hemcinsleriyle flörtleştiğine dair işaretler veriyor mu bakabilirsin. Yalnızca dik dik bakma veya çok belli etme. Söz konusu kişi aslında sadece arkadaş canlısı olabilir.
 3. 3
  Arkadaşlarının kim olduğuna bak. Eşcinsel birinin arkadaşları çoğunlukla heteroseksüel olabilse de bu kişi, daha çok diğer eşcinsel insanlarla arkadaşlık eder. Söz konusu kişi eşcinsel olarak açılmış birçok insanla takılıyorsa bu, o kişinin eşcinsel arkadaşlarına açıldığı ama henüz herkese açılmadığı anlamına gelebilir. Eşcinsel arkadaşlarıyla "eğlencesine" birçok gey bara gidiyorsa o zaman eşcinsel olma ihtimali oldukça yüksektir.
  • Henüz açılmamış insanlarla sadece takılıyor da olabilir.
  • Söz konusu kişi, bir hemcinsiyle çok fazla takılıyorsa ve bu kişinin eşcinsel olduğu biliniyorsa, genelde o kişinin mekânında sabahlıyorsa ve bu kişiyle flörtleşiyorsa o zaman söz konusu kişinin eşcinsel olma ihtimali vardır. Ama olmayabilir de. Açıkçası eşcinseller, heteroseksüellerle birbirlerine karşı bir şey hissetmeden çok iyi arkadaş olabilirler.
 4. 4
  Facebook profiline bak. Eşcinsel biri henüz açılmamışsa cinsel yönelimini Facebook’ta açıklamayacaktır ama cinsel yönelimiyle ilgili ipuçları bulmak için yine de Facebook profiline bakabilirsin. Fakat bu şekilde pek yol kat edemeyebilirsin.
  • Bu kişinin kaç arkadaşının eşcinsel olduğuna ve bu kişiyle yakın temas hâlinde olup olmadıklarına bak. Yine de bu, söz konusu kişinin eşcinsel olduğu anlamına gelmez. Ama Facebook bile sıradan bir insana göre daha fazla eşcinsel arkadaşın varsa senin büyük ihtimalle eşcinsel olabileceğini bir şekilde anlıyor.[1]
  • O kişinin paylaştıklarına bak. Sürekli eşcinsel haklarıyla ilgili şeyler mi paylaşıyor? Bu sadece o kişinin eşcinsel haklarıyla gerçekten ilgilendiği veya Facebook’ta cinsel yönelimiyle ilgili daha rahat olduğu anlamına gelebilir.
 5. 5
  Eşcinsel arkadaşlarına, temkinli bir şekilde bir şey bilip bilmediklerini sor. Bu kişinin eşcinsel olup olmadığını öğrenmeyi istemen için iyi bir sebebin varsa eşcinsel arkadaşlarına (varsa) bu kişiyi sor. Eşcinsel arkadaşların şu iki sebepten dolayı değerli bir kaynak olabilirler. İlk sebep: Diğer eşcinsellerden o kişiyle ilgili bir şey duymuş olabilirler veya o kişiyi bazı etkinliklerde görmüş olabilirler. İkinci sebep: O kişinin eşcinsel olup olmadığını daha iyi anlayabilirler.
  • Sadece bu insanlar, eşcinsel olduğundan şüphelendiğin insandan daha yakın arkadaşlarınsa onlara sormalısın. Aksi takdirde temkinli davranma planın geri tepecektir ve söz konusu kişi durumu öğrenecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Eşcinsel Olduğunu Düşündüğün Kişiye Sormak

 1. 1
  Haklı sebeplerden ötürü sorduğundan emin ol. Tanıdığın birinin eşcinsel olduğunu öğrenmeyi istemen için bazı çok geçerli sebepler ve çok geçerli olmayan sebepler vardır. Bu kişinin eşcinsel olup olmadığını öğrenmek istiyorsan bunun sebebi, bu kişiye yakın olup onu gerçekten desteklediğini ve onun yanında olmak istediğini göstermek olmalıdır.
  • Bu kişiyle ilişkiniz bu denli yakın değilse ve sadece meraktan öğrenmek istiyorsan bu işin peşini bırak.
  • Heteroseksüel olan arkadaşının sevgilisinin eşcinsel olup olmadığını merak ediyorsan yine bu işin peşini bırakmalısın. Bu kişinin eşcinsel olduğundan şüphelenmek için gerçekten ciddi sebeplerin ve arkadaşın için endişelenmeni gerektirecek bir durum olmadıkça bu seni hiç ilgilendirmez.
  • Bu kişiyi canıgönülden seviyorsan, önemsiyorsan, bu kişiyi yakın, değerli bir arkadaşın olarak görüyorsan ve onun eşcinsel olup olmadığını gerçekten bilmek istiyorsan o zaman ona sorabilirsin. Ama unutma ki sana açılmak için hazır olmayabilir. Bunu kişisel algılama.
 2. 2
  Sor. Gerçekten bilmek istiyorsan söz konusu kişiyle yalnız kalabileceğin bir zaman bul, ne olursa olsun onu gerçekten önemsediğini söyleyip sana söylemek istediği bir şey olup olmadığını sor. Söylemezse güzel güzel eşcinsel olup olmadığını sor ve onu desteklemek için, sana karşı açık olmasını istediğin için bunu bilmek istediği söyle.
  • Bunun büyük ihtimalle işe yaramayacağını unutma. Söz konusu kişi eşcinselse sana açılmaması için iyi bir sebebi vardır ve eşcinsel olduğunu söylemesi için onu zorlayamazsın.
  • Eşcinsel olduğunu kabul ederse ve açılması için sadece yardıma ihtiyacı olduğunu belirtirse onu ne kadar önemsediğini, her zaman onun yanında olduğunu söylemeye devam et. Bu kişinin cinsel yönelimini kabullenmesini sağlayan ilk kişiysen büyük bir adım atmış oldun ve arkadaşına destek olmak için hazırlansan iyi olur.
  Reklam

İpuçları

 • Sana ne cevap verirse versin ona farklı davranma. O hâlâ aynı kişi!
 • Ona eşcinsel olup olmadığını sorma. Sana güvenmesini beklersen cevap sonunda gelecektir.
 • Söz konusu kişiyle ne kadar iyi arkadaş olursan onun hakkında o kadar çok şey öğreneceksindir.
 • Ona eşcinsel olup olmadığını sorma, sana söylemesini bekle.
 • Bazen onun eşcinsel olduğunu farz etmektense onu tanımak daha iyidir.
 • Kimseyi dış görünüşüne göre yargılama. Yani insanların davranışlarına, konuşmalarına ve hatta kıyafetlerine bakarak eşcinsel olduklarını zannetme.
 • Birini çok iyi tanıyorsan, birçok durumda o kişiye destek olduysan (bir akrabasının veya evcil hayvanının ölümünde, stres durumunda vb.) ve zorbalığa uğradığında onun yanında olduysan o kişi büyük ihtimalle sana güven duyacaktır.
 • Arkadaşının eşcinsel olduğunu sana söyleme zorunluluğu olmadığını unutma. Açılmak için hazır hissetmiyor olabilir, bu bilgiyi vermek için sana yeterince güvenmiyor olabilir veya bu bilginin, kişiliğinin büyük bir parçasını oluşturduğunu düşünmüyordur, dolayısıyla açılmaya gerek duymuyordur.
 • O kişiden duygusal açıdan hoşlanmıyorsan (ya da tam tersi) nihayetinde cinselliğin bir önemi olmadığını anla. Arkadaşlığınız daha önce nasılsa öyle devam edecektir.
 • Eşcinsellere karşıysan ama arkadaşın eşcinselse onu değiştirmeye çalışma. Geçmişte eşcinseller hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduğunu açıkla ama onun yanlış bir şey yapmadığını bildiğini ve endişelenmesine gerek olmadığını söyle. Önceden nasıl bir insansa şu anda da aynı insan, hiçbir şey değişmedi. Sadece onun hakkında artık biraz daha fazla şey biliyorsun.
Reklam

Uyarılar

 • Bir kişi cinsel yönelimi konusunda sana açılmaya karar verirse bu, diğer insanlarla paylaşmaya hazır olduğu anlamına gelmez. Bu kişinin cinsel yönelimini başka insanlara söylemek onu, rahatsız olabileceği ve hatta tehlikeli bir durumun içine sokabilir. Bu kişinin cinsel yönelimini herkesin bilip bilmemesi seni ilgilendirmez.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 67.707 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 67.707 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam