Bu wikiHow makalesi sana, masaüstünü görüntüleyebilmek için Windows veya Mac bilgisayarında tam ekran bir pencereyi simge durumuna nasıl küçülteceğini öğretir. Bazı programların (bilgisayar oyunları gibi) simge durumuna küçültülmesinin daha uzun süreceğini unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows’ta

 1. 1
  "Tam ekrandan çık" butonunu ara. Pencerende tam ekran modundan çıkan bir buton bulursan simge durumuna küçültmek için, ona tıkladıktan sonra pencerenin sağ üst köşesindeki - butonuna tıklayabilirsin.
  • Çoğu video oynatıcı penceresine (VLC veya YouTube gibi) çift tıklayınca tam ekran modundan çıkarsın.
 2. 2
  Tam ekrandan çıkmak için Esc’e bas. Video izliyorsan veya fotoğrafları tam ekran olarak görüntülüyorsan bu tuş tam ekran modundan çıkar.
 3. 3
  Görev çubuğunu görüntülemek için Windows tuşunu ( Win) kullan. Windows logosuna benzeyen bu tuşa basınca masaüstünün görev çubuğu, ekranın en altında zorla görüntülenir. Ardından simge durumuna küçültmek için tam ekran programın simgesine tıklayabilirsin veya görev çubuğunun en sağ köşesindeki "Masaüstünü Göster" çubuğuna basabilirsin.
 4. 4
  Açık tüm pencereleri simge durumuna küçültmek için Win+M tuşlarına bas. Bu, tam ekran tüm pencerelerden çıkar ve tüm pencereleri görev çubuğunda simge durumuna küçültür. Bu pencerelerden herhangi birini tekrar açmanın onu tam ekran modunda devam ettireceğini unutma.[1]
  • Simge durumuna küçültülmüş tüm programları tekrar açmak için Win+ Shift+M tuşlarına bas.
 5. 5
  Programı bölmek için Ctrl+Alt+Del tuşlarına bas. Özellikle donan bir oyun oynuyorsan bu tuş kombinasyonuna basınca pencereden neredeyse çıkarsın. Masaüstüne erişmek için:
  • Görev Yöneticisi’ne tıkla.
  • İşlemler sekmesine tıkla.
  • Tam ekran programa tıkla.
  • Görevi sonlandır’a tıkla.
 6. 6
  Bilgisayarını elle kapat. Kapanmayan bir tam ekran programla karşı karşıyaysan bilgisayarının Güç düğmesini bilgisayar kapanana kadar basılı tut (bilgisayar masaüstüyse güç kablosunu çıkar). Bilgisayarını yeniden başlattığında daha önce açık olan tüm pencereler kapatılmış olur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac’te

 1. 1
  Command+Ctrl+F kısayolunu kullan. Bu komut, pencereleri tam ekran modundan çıkarır, bu noktada pencerenin sağ üst köşesindeki sarı "Simge Durumuna Küçült" butonuna tıklayabilirsin.
 2. 2
  Tam ekran modundan çıkmak için Esc tuşunu dene. Bu, klavyenin sol üst tarafındadır. Esc tuşu, tam ekran YouTube videolarından veya bilgisayarındaki fotoğraflardan çıkmak için idealdir. Tam ekran modunu devre dışı bıraktıktan sonra penceredeki sarı "Simge Durumuna Küçült" butonuna tıklayabilirsin.
  • Oyun oynarken Esc tuşuna basınca oyun simge durumuna küçültülmez.
 3. 3
  Mevcut pencereyi simge durumuna küçültmek için Command+M tuşlarına bas. Dock’ında, Çöp Kutusu simgesinin yanındaki simge durumuna küçültülmüş simgesine tıklayarak pencereye dön.
  • Bazı programlar bu kısayolu kullandıktan sonra tam ekrandan çıkar; yani programı tamamen simge durumuna küçültmek için sarı "Simge Durumuna Küçült" butonuna tıklaman gerekir.
 4. 4
  Command+H tuşlarına basarak pencereni gizle. Bu, programdaki tüm pencereleri gizli hâle getirir. Belli pencereler Dock’ında görünmez. Bunun yerine uygulama simgesine tıklaman gerekir; TextEdit veya Safari gibi.
 5. 5
  Tam ekran modundan Command+F veya Command+ Return tuşlarıyla çık. Yukarıdaki kısayolların hiçbiri işe yaramazsa bu tuş kombinasyonlarından biri pencereyi simge durumuna küçülmeye zorlar.
  • Bilgisayarında bir oyun penceresi açıksa simge durumuna küçültmek veya tam ekrandan çıkmak için bir seçenek var mı diye tuş bağlantılarına bak.
  • Steam üzerinden oyun oynuyorsan Steam uygulaması programları simge durumuna küçültmene karışabilir.
 6. 6
  Tam ekran programdan zorla çık. Program donmuşsa ve önceki seçeneklerin hiçbiri çalışmadıysa Command+ Option+Esc tuşlarına bas, programa tıkla ve Çıkmaya Zorla’ya tıkla.
 7. 7
  Bilgisayarını elle kapat. Kapanmayan bir tam ekran programla karşı karşıyaysan bilgisayarının Güç düğmesini bilgisayar kapanana kadar basılı tut (bilgisayar masaüstüyse güç kablosunu çıkar). Bilgisayarını yeniden başlattığında daha önce açık olan tüm pencereler kapatılmış olur.
  Reklam

İpuçları

 • Özellikle oyunlarda oyunun donmasına veya aksamasına neden olmadan masaüstüne dönebilmek için kaydedip çıkman gerekebilir.
 • Modern oyunların çoğu, bazı klavye kısayolları üzerinde tam kontrol kaybetmeden oyunu kenarlıklı tam ekran modunda oynamana izin veren "Pencereli Mod" veya "Tam Ekran Pencereli Mod" için bir seçeneğe sahiptir.
Reklam

Uyarılar

 • Eski programlar, simge durumuna küçültülmeleri denendiğinde çalışmayı durdurabilir.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 9.383 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.383 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam