Takma tırnak uygulaması yapmak ancak tırnak yapıştırıcısı kullanmaktan kaçınmak istiyorsan (ya da elinde hiç yoksa) şanslı günündesin! Takma tırnakların yerinde durması için kullanabileceğin birkaç seçenek vardır. Bu teknikler yapışkan kadar kalıcı olmasa da görüntünü çok sık değiştirmek istiyorsan ya da takma tırnakları özel bir etkinlikte kullanmak istiyor ancak onları bir hafta veya daha uzun bir süre takmak zorunda kalmak istemiyorsan mükemmeldir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Çift Taraflı Bantla Takma Tırnak Uygulamak

 1. 1
  Daha dayanıklı olması için tırnak yapışkanları kullan. Bazı takma tırnak markalarının yanında tutkal yerine yapışkanlı bantlar bulunur. Bu yapışkanlı, çift taraflı bantlar tırnaklara uyacak şekilde kesilmiştir ve genelde birkaç gün dayanır.[1]
  • Tırnak bantlarını kendin de güzellik malzemesi mağazasından ya da internetten satın alabilirsin.

  İpucu: Bandın tırnaklarına zarar vereceğinden korkuyorsan önce bir kat şeffaf tırnak cilası ya da baz kat sür!

 2. 2
  Geçici bir görüntü için çift taraflı kıyafet bandını tercih et. Kıyafet bandı birkaç saat yapıştırılan yerde kalacak şekilde tasarlanmıştır ancak çekip kaldırırken cildine ya da tırnağına zarar vermez. Bunu takma tırnakları en fazla bir günlüğüne yapıştırmak için kullanabilirsin.[2]
  • Bu, bir randevun ya da hafta sonu katılacağın bir düğün varsa ancak pazartesi günü işe gitmeden önce tırnaklarını zamanında çıkartman gerekiyorsa harikadir!
  • Bu, insanların straplez elbiseleri tutması için kullandıkları banttır. Genelde kumaşla ten arasına koyulur. Bunu alışveriş merkezlerinde, internette veya süpermarketlerde bulabilirsin.
  • Çift taraflı peruk bandı da kullanabilirsin.
 3. 3
  Kıyafet bandı kullanıyorsan bandı tırnaklarına uyacak şekilde kes. Kıyafet bandı uzun bir rulo hâlinde satıldığı için makasla tırnaklarına uyacak parçalar kesmen gerekir. Tırnaklarının her birinin büyüklüğü farklıdır, bu yüzden hepsini aynı büyüklükte kesmek yerine her bir tırnağa uyacak şekilde parçalar kesmeye çalış.
  • Daha kolayına geliyorsa iki kat bandı üst üste koyup aynı anda iki parça kesebilirsin. Örneğin, başparmaklarından biri için bir parça ölçersen iki başparmağının parçalarını birlikte kesebilirsin çünkü ikisinin büyüklüğü hemen hemen aynıdır.
 4. 4
  Tırnaklarını temizleyip hazırla. Ellerini yıka ver her bir tırnağını asetonsuz bir oje çıkartıcıya batırılmış bir pamuk parçasıyla sil. Bu, kirin ve yağın çıkmasını ve bandın kesin olarak yapışmasını sağlar.
 5. 5
  Bandın bir tarafının desteğini soy ve bunu tırnağına bastır. Bantlardan birini tırnaklarından biriyle eşleştir, ardından desteğin bir tarafını soy. Bandın yapışkan tarafını dikkatlice tırnağına koy, ardından pürüzsüz olmasını sağlamak için parmaklarından birini bandın üst tarafına (yapışkan olmayan) sürt.[3]
  • Tırnağına uygulayınca bant kendi üstüne katlanır ya da altında baloncuk oluşursa onu kaldırıp başka bir parça kullanman gerekebilir.
  • En kolayı bir kerede bir tırnağı yapman olur.
 6. 6
  Bandın üst tarafındaki desteği kaldır. Bant tırnağına yapışınca desteğin üst tarafını dikkatlice soy. Şimdi tırnağında sadece yapışkan kalmış olacak.[4]
  • Desteğin son kısmını da soyduktan sonra banda dokunmamaya dikkat et.
 7. 7
  Tırnak yatağından başlayarak takma tırnağı uygula. Takma tırnağın dibini tırnak yatağınla aynı hizaya ya da doğal tırnağının en dibine getir. Sonra tırnağı dikkatli bir şekilde bandın üzerine oturt. Sıkışmış havayı çıkartmak ve eşit bir şekilde yapışmasını sağlamak için bandı hafifçe bastırıp tırnağın üzerinde düzelt.[5]
  • Yapışkan hemen etkisini gösterecektir ve tırnakların kurumasını beklemeye gerek kalmayacaktır.
 8. 8
  Kalan tırnakları da aynı şekilde yapıştır. İlk tırnağı uyguladıktan sonra setinin geri kalanını yapıştırarak bitir. Tırnakların çoğunu uyguladıktan sonra desteği soymak biraz uygulama gerektirebilir ancak parmaklarının uçlarından ziyade etli kısımlarını kullanırsan bunu başarırsın.
  • Bu, özellikle kuruması için beklemek zorunda olmadığından hızlı bir uygulamadır!
 9. 9
  Tırnakları kaldırmak için bandı soy. Bantla uyguladığın tırnakları kolayca çıkartabilirsin. Tırnakları banttan dikkatlice ve nazikçe soy, sonra bandı doğal tırnaklarından çıkart.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Şeffaf Ojeyle Tırnak Yapıştırmak

 1. 1
  Doğal tırnaklarını hazırla. Ellerini yıka ve tırnaklarına kurutucu sprey sık. Kurutucu spreyin yoksa her bir tırnağı asetonsuz oje çıkartıcıyla temizle. Bu, kiri ve yağı alarak ojenin tırnaklarına yapışmasını sağlayacak önemli bir adımdır.
 2. 2
  Takma tırnağın arkasını şeffaf ojeyle boya. Ojeyi nispeten kalın bir kat olacak şekilde ancak uyguladığında tırnağının altından çıkmayacak kadar sür. Normalde doğal tırnağına uyguladığın miktardan fazla olmalıdır.[6]
  • Herhangi bir marka şeffaf oje, hatta içinde sim olan ojelerden kullanabilirsin. Ancak renkli oje kullanmaktan kaçın çünkü uyguladığında birazı tırnağın altından çıkarsa görünür.
  • Alternatif olarak ojeyi önce doğal tırnağına da uygulayabilirsin.
 3. 3
  15-30 saniye ojenin kurumasını bekle. Ojenin tamamen kurumasını bekleme ancak takma tırnağı uygulamadan önce birkaç saniye bekle. Şeffaf oje ıslak olmaktan ziyade yapışkansa takma tırnak daha iyi yapışır.[7]
  • Bazı ojelerin yapışkan olması için biraz zamana ihtiyaç olsa da çabuk kuruyan bir oje kullanıyorsan hiç kurumasını beklemen gerekmeyebilir. Önce bir tırnakta deneme yap ve hangi yolun en çok işine yaradığına karar ver!
  • Şeffaf oje kurursa bir kat daha sür. Çok kalın olursa kulak pamuğunu oje çıkartıcıya bandırıp tırnağı sil. Başka bir kat sürmeden önce tırnağın iyice kurumasını bekle.
 4. 4
  Takma tırnağı uygula ve 30-60 saniye boyunca uyguladığın yerde tut. Oje tamamen kurumayıp yapışkanlı hâle gelince takma tırnağı doğal tırnak yatağınla aynı hizaya getir. Tırnağı doğal tırnağına bastır ve şeffaf ojenin kuruması için tırnağı 30 saniye ila 1 dakika uyguladığın yerde tut.[8]
  • Koyduğun yerde tutarken tırnağı kaydırma, yoksa şeffaf oje tırnağa yeterince güçlü bir şekilde yapışmaz.
 5. 5
  Bitirene kadar tırnakları tek seferde bir tane olacak şekilde uygulamaya devam et. Her bir tırnağı uyguladığın yerde bir dakikaya kadar tutman gerekeceği için bu teknik biraz sabırlı olmanı gerektirir. Ancak bitirdiğinde birkaç gün boyunca dayanabilecek yeni tırnaklara sahip olacaksın!
  • Her bir tırnağı sadece yaklaşık bir dakika boyunca uyguladığın yerde tutman gerekse de şeffaf ojenin tam olarak kuruması 1-2 saat alabilir, bu yüzden bu süre içinde tırnakları çok sert bastırmaktan veya çekmekten kaçın.[9]
 6. 6
  Çıkartmak için tırnaklarını oje çıkartıcıyla ıslat. Ojeyle uygulanmış tırnakları çıkartmak için ojeyi çıkartman gerekir. Sığ bir kaba oje çıkartıcı doldurup tırnaklarını 5-10 dakika boyunca bunun içinde ıslat. Sonra nazikçe tırnakları soy.
  • Tırnakları kopartmaya çalışma çünkü bu canını acıtır ve doğal tırnaklarına zarar verir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Baz Kat ve Beyaz Tutkal Kullanmak

 1. 1
  Her bir tırnağı oje çıkartıcıyla sil. Önce ellerini yıka. Sonra bir kulak pamuğunu asetonsuz oje çıkartıcıya batır ve her bir tırnağı bununla temizle. Bunun yerine tırnaklarına kurutucu sprey de püskürtebilirsin. Bu adımı atlarsan tırnaklarındaki kir ve yağ, cila ve tutkalın yapışmasını önleyebilir.
 2. 2
  Bir tırnağını tırnaklar için üretilmiş bir baz katla boya. Baz kat, manikürün ömrünü uzatmak için genelde ojenin altına sürülen koruyucu bir tabakadır. Tırnağını kapatır, böylece tırnağının ürettiği doğal yağlar tutkalın takma tırnağı tutma özelliğini bozmaz.[10]
  • Baz kat şeffaf veya beyaz, krem rengi veya pudra rengi gibi soluk bir mat renkte olabilir.
  • Baz katın kurumaması için bir seferde bir tırnağa uygulama yapman en iyisi olur.

  İpucu: Acelen mi var? Önce baz katla beyaz tutkalı karıştır ve karışımı bir kat şeklinde uygula!

 3. 3
  Baz kat kurumadan önce bir kat beyaz tutkal sür. Tırnağına bir kat beyaz okul tutkalını temiz bir oje fırçası ya da küçük bir el işi boya fırçasıyla sür. Tırnağını bol miktarda kaplayacak ancak kenarlarından akmaya başlamayacak kadar tutkal uygulamalısın.[11]
  • Tutkalı önce çay tabağı ya da küçük bir kâse gibi küçük bir tabağa koyman işini kolaylaştırabilir. Ancak istersen doğrudan şişeden uygulayıp sonra fırçayla düz bir kat hâline getirebilirsin.
 4. 4
  Takma tırnağı tutkala bastır ve 30-60 saniye boyunca tut. Takma tırnağı doğal tırnağının hizasına getirip yerine oturt. Sonra tutkalın kurumaya başlaması için 30 saniye ila 1 dakika boyunca hafif ancak sürekli baskı uygula.[12]
  • Tutkal kururken takma tırnağı kaydırma. Bu, tutkal ve tırnağın birbirine iyice yapışmasını zorlaştırabilir.
 5. 5
  Tırnaklarını yaklaşık 5 dakika kurut. Bütün tırnakları uygulayınca tutkalın iyice kuruması için yaklaşık 5 dakika bekle. Tutkal kururken tırnaklarınla bir şeye çarpmaktan kaçın, onları çekme ve ıslatmamaya çalış.
  • Tırnakların yaklaşık bir gün dayanacaktır.
 6. 6
  Tırnaklarını oje çıkartıcısıyla ıslatarak çıkart. Küçük bir kaba biraz oje çıkartıcı koy. Parmaklarını oje çıkartıcıya 10 dakika kadar batır, sonra tırnakları nazikçe kaldır. Tırnakları önce ıslatmadan soymaya ya da kopartmaya çalışmaktan kaçın çünkü bu doğal tırnaklarını bozabilir.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Çift Taraflı Bantla Takma Tırnak Uygulamak

 • Oje çıkartıcı veya kurutucu sprey
 • Tırnak bandı veya çift taraflı kıyafet bandı
 • Makas (isteğe bağlı)
 • Takma tırnak

Şeffaf Ojeyle Tırnak Yapıştırmak

 • Oje çıkartıcı veya kurutucu sprey
 • Takma tırnak
 • Şeffaf oje
 • Kulak pamuğu

Baz Kat ve Beyaz Tutkal Kullanmak

 • Oje çıkartıcı veya kurutucu sprey
 • Oje baz katı
 • Beyaz okul tutkalı
 • Küçük oje fırçası veya el işi boya fırçası
 • Çay tabağı veya küçük kâse (isteğe bağlı)
 • Takma tırnak

İpuçları

 • Çocukların geçici tırnaklarla oynaması için eğlenceli, güvenli bir yol arıyorsan tırnakları uyguladığın yerde tutması için bir çubuk (mum) yapıştırıcı kullanmayı dene!
 • Yapışkanlı bantla uygulanmış tırnakları çıkartmak için biraz tırnak eti yağı kullan. Tırnak yatağına bir damla damlat ve birkaç saniye bekle. Bu şekilde kolay çıkacaklardır.[13]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Marta Nagorska
Ortak yazarlar :
Tırnak Teknisyeni ve Blog Yazarı
Bu makaledeki ortak yazarlar Marta Nagorska. Marta Nagorska Londra’da tırnak teknisyeni ve tırnak sanatı blog yazarıdır. Tırnak bakımı ve gelişmiş tırnak sanatı hakkında eğitici bilgiler verdiği Furious Filer adlı başarılı bir blogu yürütmektedir. 5 yıldan fazla süredir tırnak sanatını uygulamaktadır. Bu makale 48.273 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 48.273 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam