Takma tırnaklar seni bir anda günlük, sıradan görüntüden çıkarıp havalı bir görüntüye kavuşturabilir. Doğal bir görüntü için tırnakları ojesiz bırakabilirsin ya da kendine dikkat çekici bir manikür yapabilirsin; hepsi olur! İster randevun ya da mezuniyet gecen ister sadece yeni ve güzel bir görünüm için takıyor ol, takma tırnakların nasıl takıldığını öğrenmek için 1. adıma bak.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Tırnaklarını Hazırlamak

 1. 1
  Eski ojeni ve/veya tırnaklarını çıkar. Takma tırnakları takmak için renksiz olsa bile eski ojelerini çıkarman gerekir. Tırnaklarının ojeli olması, takma tırnakların yapışmasını zorlaştırır. Gerekli olan bu adımı uygulamazsan bir ya da iki gün sonra takma tırnakların düşecektir.[1]
  • Şu anda akrilik ya da jel tırnak takıyorsan bunları çıkar. Bunu yapmak için aseton ya da başka bir yöntem kullanabilirsin.
  • Aseton ya da başka bir oje çıkarıcı kullandıktan sonra ellerini yıka. Oje çıkarıcıda kullanılan kimyasallar tırnaklarını kurutabilir.
 2. 2
  Tırnaklarını suda ıslat. Takma tırnakları takmadan önce kısa bir manikür hazırlığı yapmak, tırnaklarının sağlıklı kalmasını ve takma tırnakların mümkün olduğunca uzun dayanmasını sağlayacaktır. İşe, güzel ve yumuşak bir hâle gelene kadar tırnaklarını ılık suda yaklaşık 5 dakika bekleterek başla. Ellerini ve tırnaklarını bir bezle kurula.[2]
  • İstersen suya biraz vücut şampuanı ya da el sabunu ekleyebilirsin ama ellerini içinde yağ olan bir solüsyonda bekletme. Ellerini iyi bir yağ solüsyonunda bekletmek, ellerini nemlendirmek için harika bir yol olsa da takma tırnakları takmadan önce tırnaklarında yağ kalması, takma tırnakların yapışmasını zorlaştıracaktır.
 3. 3
  Tırnaklarını kısalt ve törpüle. Tırnaklarının eşit boyda olması için bir tırnak makasıyla tırnaklarını kısalt. Tırnaklarını kısa kes ama dibine kadar kesme; takma tırnaklarının tutunması için kenarlarının biraz kalması gerekir. Tırnak törpüsü kullanarak tırnaklarının uçlarını pürüzsüz hâle getir. [3]
 4. 4
  Tırnak etlerini geriye it. Tırnak yatakların hâlâ yumuşak ve ıslakken bir manikür çubuğu ya da tırnak eti itici kullanarak tırnak etlerini nazikçe geriye it. Bu şekilde, takma tırnaklarını derine değil de tırnaklarına yapıştırdığından emin olabileceksin.[4]
  • Tırnak etlerini kesme, sadece geriye it. Tırnak etlerin, tırnak yataklarının enfekte olmasını önler ve bunları kesmek, pisliklerin ve mikropların orada birikme riskini arttırır.[5]
 5. 5
  Tırnaklarını parlat. Bir tırnak parlatıcısıyla tırnaklarını iyice parlat. Bu hafifçe pürüzlü bir yüzey oluşturacak ve böylece takma tırnakların yapışmasını kolaylaştıracaktır. İşin bitince çıkan tozları sil.[6]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tırnakları Takmak

 1. 1
  Takma tırnakları diz. Paketi aç ve tırnakların hepsini kendi tırnaklarına takacağın sırada yüzeye ser. En büyük takma tırnaklar başparmaklarına, en küçükleri de serçe parmaklarına takılacaktır. Tırnakların, gerçek tırnaklarına rahatça uyacağından emin ol ve gerekirse bir törpüyle alt kenarlara şekil ver.[7]
  • Uygulaması en kolay olan takma tırnaklar, tırnak yapıştırıcıyla basitçe yapıştırmanı gerektirir. Takma tırnak kitinde her bir parmak için bir tırnak ve küçük bir yapıştırıcı şişesi olacaktır.
  • Akrilik tırnak kitin varsa işlem daha karmaşıktır. Talimatlar için Akrilik Tırnaklar Nasıl Takılır makalesine bak.
  • Jel tırnak kitin varsa Jel Tırnaklar Nasıl Takılır makalesine bak.
  • Takma tırnakları yapıştırıcı kullanmadan takmak istiyorsan Takma Tırnak Yapışkan Kullanmadan Nasıl Uygulanır makalesine bak.
 2. 2
  İlk tırnağı tak. Bir damla yapıştırıcıyı gerçek tırnağına, bir damla da takma tırnağın tırnağına yapıştıracağın kısmına (yukarıya bakacak kısmına değil) sür. Alttaki kıvrımın tırnak etiyle mükemmel şekilde aynı hizada olması için takma tırnağı doğrudan gerçek tırnağının üstüne dikkatli bir şekilde yerleştir. Takma tırnağı bastır ve yapışması için 10 saniye öyle tut.[8]
  • Tırnağın, hiç boşluk kalmayacak şekilde gerçek tırnağına iyice yapıştığından emin ol.
  • Çok fazla yapıştırıcı kullanma. Yapıştırıcının kenarlardan fışkırması iyi olmaz. Birkaç damla yeterli olacaktır. Yapıştırıcı fışkırırsa pamuklu bir çubukla nazikçe sil.
  • Tırnağı eğri takmamaya çok özen göster. Yapıştırıcı hızlı kurur.
  • Tırnakları önce baskın eline takmaya başla.
 3. 3
  Aynısını geriye kalan tırnaklar için yap. Her bir tırnağa teker teker bir damla yapıştırıcı sür. Gerçek tırnağına iyice yapışmasını sağlamak için her bir tırnağı 10 saniye bastırmayı unutma.
 4. 4
  Tırnaklara törpüyle istediğin şekli ver. Standart bir törpüyle tırnaklarına klasik kare ya da oval şeklini ya da istediğin şekli verebilirsin. Tırnakların ambalajdan çıktığı hâlinden memnunsan törpülemeye gerek yok!
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tırnakları Süslemek

 1. 1
  Tırnaklarını boya. Bazı takma tırnakların üzerinde şekiller vardır ama seninkiler boşsa biraz ekstra zarafet katmak isteyebilirsin. Klasik bir görünüşü tercih ediyorsan birkaç kat hoş bir oje sürmekten iyisi yoktur. Monoton bir tarza ek olarak, aşağıdaki şekilleri de yapabilirsin:
  • Ombre tırnaklar
  • Çiçek tırnaklar
  • Galaksi tırnaklar
  • Uğur böceği tırnaklar
  • Mermer tırnaklar
 2. 2
  Biraz ışıltı kat. Her renge bir kat simli oje ekleyebilirsin ama tırnaklarının gerçekten göze çarpmasını istersen tırnaklarına yapıştırmak için bir paket küçük yapay elmas al. Her bir tırnağa birkaç tane yapıştırarak göz kamaştırıcı bir görünüm yaratabilirsin ya da bunları boyalı bir tasarımın parçası olan zevkli aksanlar hâlinde kullanabilirsin.
 3. 3
  Fransız manikürü yap. Bu, takma tırnaklarda harika gözüken doğal ve hoş bir tarzdır. Takma tırnaklarının gerçekçi bir havası olsun istersen Fransız manikürü tam bu iş içindir. Bir Fransız manikürü kiti satın alabilirsin ya da kendi pembe, bu iş için renksiz ve beyaz ojeni seçebilirsin.
 4. 4
  Tırnak süsleme kalemlerini dene. Bunlar, her renkte olur ve oje fırçası gibi etrafı batırmadan şekiller yapmayı kolaylaştırır. Puanlı bir görünümü seçebilir ya da daha karmaşık bir şey, örneğin bir panda ya da bir çilek deneyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Takma tırnakların, gerçek tırnakların için yeterince geniş olduğundan ve kendi tırnaklarının görünmediğinden emin ol.
 • Gerçek tırnaklarının temiz ve ojesiz olmasına dikkat et.
 • Takma tırnakları takarken tırnaklarında yağ olmamasına dikkat et, yoksa takma tırnaklar çok daha kolay düşecektir.
 • Takma tırnaklara elinden geldiğince dikkatli bir şekilde dokun. Takma tırnaklarını, gerçek tırnaklarını yediğin gibi yeme, yoksa takma tırnaklar mahvolur ve bunun olmasını istemezsin.
 • Cildine yapıştırıcı sürme. Yeterli miktarda yapıştırıcı sür.
 • Sana yakışan doğru takma tırnakları al!
 • Tırnakları sökerek çıkarma. Yaklaşık 2 dakika sıcak suyun altına tut.
 • En iyi sonuçlar için, takma tırnaklarını takmadan önce tırnaklarını bir tırnak parlatıcısıyla parlat.
Reklam

Uyarılar

 • Yapıştırıcı ÇOK hızlı kurur, o yüzden hemen hazır olman gerekir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir takma tırnak seti
 • Tırnak yapıştırıcısı
 • Tırnak törpüsü
 • Manikür çubuğu
 • Tırnak makası
 • Tırnak parlatıcısı
 • Oje


Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mia Rubie
Ortak yazarlar :
Tırnak Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Mia Rubie. Mia Rubie, bir tırnak sanatçısıdır ve San Francisco, Kaliforniya 'da bulunan Sparkle San Francisco isimli tırnak stüdyosunun sahibidir. Sekiz yılı aşkın tırnak sanatçılığı ve yöneticilik deneyimine sahiptir ve push-the-envelope (sınırları zorla) temalı tasarımları ve renklere yönelik sanatsal bakışıyla tanınmaktadır. Müşterileri arasında Sephora, Target ve Vogue bulunmaktadır. Çalışmaları San Francisco Chronicle ve StyleCaster'da yer almıştır. San Francisco State Üniversitesi'nden Girişimcilik ve Küçük İşletme Operasyonları alanına odaklanan lisans derecesine sahiptir. Çalışmalarına @superflynails Instagram hesabından ulaşılabilir. Bu makale 8.782 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.782 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam