Takma tırnaklar oje sürmenin yerine tercih edilebilen harika bir seçenektir. Manikürcüye gitmektense onları kendin çıkarmaya ne dersin? Bu wikiHow sana bunu yapabilmenin pek çok yolunu gösterecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Tırnakları Islatma

 1. 1
  Akrilik tırnaklarını kes ve olabildiğince kısalt. Bir tırnak makası kullan ve tırnaklarını iyice kısaltacak şekilde dikkatle kes. Akrilik tırnaklarının daha kısa olması onları çıkarmayı çok daha kolay hale getirecek.
 2. 2
  Tırnaklarının üstünü törpülemek için bir tırnak törpüsü kullan. En üstte akrilik tırnakların parlak olmasını sağlayan jel katman bulunur. Tırnaklarının üstünü törpülemen asetonun daha etkili olmasını sağlayacak.
 3. 3
  Tırnaklarının dibine hafif dokunuşlarla yedirerek biraz vazelin sür. Bu, tırnaklarının çevresindeki ölü deriyi nemlendirecek.
 4. 4
  Cam bir kaseyi asetonla doldur. Tırnaklarını içine sokup ıslatmak için bu kaseyi kullanacaksın.
 5. 5
  Tırnaklarını ve parmaklarının uçlarını kasenin içine batır. 15 -20 dakika kadar orada beklet. Aseton, akrilik tırnakların gerçek tırnaklarınla birleşmesini sağlayan yapıştırıcının etkisini azaltacak.
 6. 6
  Akrilik tırnaklarını çıkar. Akrilik tırnaklarını sıyırmak için diğer elini kullan. Yapıştırıcının etkisi ya azalmış ya da tamamen kaybolmuş olmalı.
  • Eğer yapıştırıcı yeterince yumuşamamışsa, etkisini kaybedene kadar tırnaklarını tekrar asetonun içine batır. Akrilik tırnaklarını kazıyarak çıkarmak için manikür kürdanı da kullanabilirsin. Manikür kürdanları kaleme benzer, bir uçları yuvarlak, diğer uçları keskin ve sivridir. Akrilik tırnakları kazıyarak çıkarmak için çok uygundurlar ve pek çok manikürcüde de kullanılırlar. Eczanelerin çoğunda onları bulabilirsin.[1]
 7. 7
  Elini iyice yıka. Böylece elinde kalan fazladan aseton ve vazelinden kurtulmuş olacaksın.
 8. 8
  Blok törpü kullanarak kalan yapıştırıcıyı çıkar. Üstlerindeki tüm yapıştırıcı gidip tırnakların pürüzsüz hale gelinceye kadar blok törpüyü tırnaklarının üzerinde gezdir.
 9. 9
  Ellerini kurula, üstlerine bolca zeytinyağı damlatarak tırnaklarını ve parmaklarını ovala. Ellerine ve tırnaklarına beş dakika boyunca zeytinyağıyla masaj yap. Böylece ellerinin asetonda kaldığı süre boyunca kaybettikleri doğal nem geri gelecek.
  • Ellerine masaj yapmak için zeytinyağı yerine nemlendirici krem de kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Diş İpi Kullanarak Tırnakları Çıkarma

 1. 1
  Sana yardım edebilecek bir arkadaş bul. Bu yöntemde başka birinin yardımı gerekiyor çünkü diş ipiyle takma tırnaklar çıkarılırken iki el birden kullanılıyor.
 2. 2
  Takma tırnakları nazikçe kaldır. Takma tırnağın dibine manikür kürdanını yerleştirerek tırnağın alt kenarını yavaşça kaldır.
 3. 3
  Arkadaşının diş ipini tırnağın altına kaydırmasını sağla. Arkadaşın yüzü sana dönük bir şekilde senin karşında oturmalı. Diş ipini tırnağın altına kaydırdıktan sonra bir eliyle ipin bir ucunu diğer eliyle de ipin öteki ucunu tutmalı.
 4. 4
  Arkadaşına tırnağın altındaki ipi ileri geri kaydırmaya başlamasını söyle.Tırnağı yavaşça ve nazikçe kaldırmak için ipi kullan. Takma tırnak gerçek tırnaktan tamamen ayrılana kadar bu testere hareketini yapmaya devam et. Arkadaşının tırnağı birden çekmeyeceğinden emin ol – çok kuvvetli çekerse takma tırnağınla birlikte gerçek tırnağın da çıkabilir.
  • Bu işlemi tırnaklarının hepsi için tekrarla.
 5. 5
  Tırnaklarında kalan yapıştırıcıyı çıkarmak ve tırnaklarını pürüzsüzleştirmek için blok törpü kullan. Takma tırnaklarını çıkarmak gerçek tırnaklarının pürüzlü kalmasına sebep olabilir, onları törpülediğinde bu pürüzler gider ve eski hallerine dönerler.
 6. 6
  Ellerine nemlendirici krem sür ve masaj yaparak yedir. Bu da tırnaklarında kalan çizikleri giderecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Tırnakları Sarma

 1. 1
  Akrilik tırnaklarını olabildiğince kısa kes. Islatma yönteminde olduğu gibi, akrilik tırnakları ne kadar kısa kesersen o kadar iyi. Kısaldıklarında akrilik tırnakları çıkarmak çok daha kolay hale geliyor.
 2. 2
  Akrilik tırnaklarının üstünü törpüle. Tırnakların üstünü törpülemek asetonun daha etkili olmasını sağlayacak.
 3. 3
  Makyaj temizleme pamuklarını asetona batır. Her bir tırnak için bir adet makyaj temizleme pamuğuna ihtiyacın olacak. İyice ıslandıktan sonra her bir tırnağının üstüne bir adet pamuk yerleştir.
 4. 4
  Pamuğun ve parmağının etrafını alüminyum folyo şeritlerle sar. Sıkıca sar ki pamuk hiçbir şekilde yerinden oynamasın.
  • Eğer alüminyum folyonun sabit duramayacağını düşünüyorsan, alüminyum folyo şeritlerle sarılı parmaklarının her birininin etrafını bantlayabilirsin.
 5. 5
  Pamuklar ve alüminyum folyo 30 dakika boyunca parmaklarında kalsın. Bu sürede, aseton, akrilik tırnaklarının gerçek tırnaklarına yapışmasını sağlayan yapıştırıcının etkisini azaltacak. Bir kronometre tut, böylece tırnaklarında asetonu gereğinden fazla bekletmezsin.
 6. 6
  Alüminyum folyoyu ve makyaj temizleme pamuklarını çıkar. Manikür kürdanını al ve akrilik tırnaklarını kazıyarak çıkar. Nazikçe kaldır ki tırnakların zarar görmesin. Akrilikleri çıkardıktan sonra ellerini yıka.
 7. 7
  Kalan yapıştırıcıyı çıkarmak için blok törpünü kullan. Tırnakların pürüzsüz hale gelene ve yapıştırıcı kalmayana kadar törpüyü nazikçe tırnaklarının üstünde gezdir.
 8. 8
  Tekrar ellerini yıka ve iyice kurula. Ellerine birkaç damla zeytinyağı damlat ve iyice masaj yap. Zeytinyağı, asetona batırma işlemi esnasında kaybolan nemin yerini alacak. Ellerinin nemini tazelemek için birkaç gün boyunca zeytinyağı kullanmaya devam et.
  • Eğer zeytinyağı kullanmak istemiyorsan nemlendirici el kremi de kullanabilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Nazik ol. Tırnakların “takma tırnak süreci” nedeniyle zarar gördü. Bu yüzden onları sertçe çekme.
 • Pamukları yeterince bekletmeden çıkarma yoksa tırnaklar yeniden sertleşecektir.
 • Aseton tehlikeli ve uçucu bir organik bileşimdir. Kolayca alev alır ve yoğunluğuna göre buharı patlayıcı olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir cam kase
 • Vazelin
 • Tırnak makası
 • Tırnak törpüsü
 • Blok törpü
 • Aseton
 • Makyaj temizleme pamuğu
 • Bant veya alüminyum folyo
 • Ahşap manikür kürdanı (veya herhangi bir manikür kürdanı)
 • Zeytinyağı ve/veya el kremi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 67.188 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 67.188 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam