Takma kirpikler, kirpiklerini daha uzun ve daha hacimli göstererek bakışlarının çok daha çarpıcı olmasını sağlar. Takma kirpikleri düzgün bir şekilde takmayı öğrenmek kesinlikle alıştırma yapmayı gerektirir ama takma kirpikleri çıkarabilmek için kirpik yapıştırıcısını temizlemek o kadar karmaşık değildir. Sadece yapıştırıcıyı çözecek ve kolayca dökülmesini sağlayacak doğru ürünleri ya da yöntemleri öğrenmen gerekir. İster göz makyajı temizleyicisi ister sevdiğin bir yağ ya da biraz buhar kullanmayı tercih et, kirpik yapıştırıcısını dakikalar içinde kolayca temizleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Göz Makyajı Temizleyicisi Kullanmak

 1. 1
  Takma kirpiklerin için doğru göz makyajı temizleyicisi formülünü seç. Yağ bazlı makyaj temizleyicileri genellikle kirpik yapıştırıcısını çıkarmakta en etkili olanlardır. Öte yandan, kirpiklerini yeniden kullanmayı planlıyorsan yağsız bir formül kullanmak en iyisidir. Kirpiklerin üzerinde kalan yağ kalıntısı gelecekte yapıştırıcının kirpik şeridine tutunmasını zorlaştırabilir.[1]
 2. 2
  Bir pamuklu çubuğu göz makyajı temizleyicisine batır. Çoğu göz makyajı temizleyicisi zararsız olacak şekilde tasarlanmıştır ama bazıları gözleri tahriş edebilir. Temizleyiciyi gözlerine kaçırmamak ve nereye gittiğine odaklanabilmek için, en iyisi bir pamuklu çubuk kullanmaktır. Pamuğu ıslat ama temizleyicinin damlamamasını sağla.
  • Bazı makyaj markaları kirpik yapıştırıcısı temizleyicisi satar; bunlar özellikle yapıştırıcı çıkarmak için tasarlanmıştır. Ama standart bir makyaj temizleyicisi de yapıştırıcıyı çıkarabilir.
 3. 3
  Pamuklu çubuğu göz kapağının üstündeki kirpik şeridinde gezdir. Pamuk, temizleyiciyle ıslanınca bunu takma kirpiklerin göz kapağına dayandığı birleşim noktası boyunca gezdir. Bu, temizleyicinin ikisinin arasına sızmasına ve yapıştırıcıyı gevşetmesine izin verir.
 4. 4
  Çıkarıcının göz kapağında birkaç dakika beklemesine izin ver. Temizleyicinin yapıştırıcıyı tamamen çözmesi bazen biraz zaman alabilir. Yapıştırıcının yapışkanlığını kaybetmeye başlamasını sağlamak için onu kirpik şeridinde 1 ila 3 dakika beklet.[2]
 5. 5
  Kirpikleri dış köşelerinden tutup çekerek çıkar. Takma kirpiklerin kolayca hareket ettiğini hissedebildiğinde parmağını düz bir şekilde kirpiğine koy. Yukarı ve dışa doğru çekerek ciltteki gevşekliği gider.[3] Sonra takma kirpikleri parmaklarınla ya da bir cımbızla tut ve nazikçe aşağı ve kaşından uzağa doğru çek.[4]
 6. 6
  Kirpiklerine ve kirpik şeridine bir pamuklu çubuk daha sür. Takma kirpikleri çıkardıktan sonra bile göz kapağında hâlâ biraz yapıştırıcı kalmış olabilir. Pamuklu çubuğun diğer ucunu makyaj temizleyicisine batır ve geriye kalan yapıştırıcıyı gevşetmek için pamuklu çubuğu göz kapağına ve kirpik şeridine sür.[5]
 7. 7
  Kalan yapıştırıcıyı kirpiklerden çekerek çıkar. Göz makyajı temizleyicisinden biraz daha sürdükten sonra kalan yapıştırıcıyı soymak için parmaklarını kullanabilirsin.[6] Yapıştırıcı yerinden çıkmazsa biraz daha temizleyici sür ve işlemi tekrarla.[7]
 8. 8
  Cildindeki fazla temizleyiciyi sil ve yüzünü yıka. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonra bile, biraz göz makyajı temizleyicisi kalmış olabilir. Bir parça pamuk veya makyaj temizleme mendiliyle fazla temizleyiciyi sil, sonra da sevdiğin yüz temizleyicinle cildini güzelce yıka.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yapıştırıcıyı Yağla Çözmek

 1. 1
  Bir parça pamuğu seçtiğin bir yağa batır. Yağ genellikle kirpik yapıştırıcısını çözmekte işe yarar. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, saf sızma zeytinyağı ya da bebe yağı kullanabilirsin. Bir parça pamuğu yağla ıslat ama yağın damlamamasına dikkat et.
  • İstersen pamuk yerine pamuklu çubuk kullanabilirsin.
  • Yağ, göz makyajı temizleyicilerinden daha yumuşaktır, o yüzden gözlerin hassassa bu yöntem işe yarayabilir. Yağ, çok iyi nemlendirir de, o yüzden göz çevrendeki deri kuruysa yağ işe yarar.
  • Yağlı ya da akneye eğilimli bir cildin varsa yapıştırıcıyı yağla çıkarmak en iyi yöntem olmayabilir çünkü yağ, gözeneklerini tıkayabilir. Bu, cilt tipi yağlı olan kişilerde ağrılı arpacıklara da yol açabilir.
  • Yağın gelecekte kirpik yapıştırıcısının kirpik şeridine tutunmasını zorlaştırabileceğini aklında bulundur. Kirpikleri yeniden kullanmayı planlıyorsan yapıştırıcıyı temizlemek için başka bir yöntem kullanmalısın.
 2. 2
  Bir parça pamuğu kirpik şeridine bastır ve birkaç dakika öyle tut. Yağın yapıştırıcıya ulaşıp gevşetmesine izin vermek için, pamuğu kirpik şeridinin üstünde tut. Pamuğu, göz kapağınla kirpik şeridinin arasındaki birleşim yerine mümkün olduğunca yakın yerleştirmeye çalış. Pamuğu göz kapağına 1 ila 3 dakika ya da yapıştırıcının gevşemeye başladığını hissedene kadar basılı but.
 3. 3
  Kirpikleri dış köşelerden tutup çekerek çıkar. Yapıştırıcının gevşediğini hissedince parmaklarınla ya da cımbızla takma kirpiklerin dış köşesinden nazikçe tut. Doğal kirpiklerini çekmemek için takma kirpikleri yavaşça ve dikkatli bir şekilde çıkar.
 4. 4
  Geriye kalan yapıştırıcıyı çıkarmak için bir parça temiz pamuk kullan. Göz kapağında ya da kirpik şeridinde hâlâ yapıştırıcı kalıntısı varsa bir parça temiz pamuğu yağla ıslat. Yapıştırıcıyı çıkarmak için pamuğu göz kapağına ve/veya kirpik şeridine sür.
 5. 5
  Fazla yağı sil ve yüzünü yıka. Yapıştırıcıyı çıkardıktan sonra göz çevrende hâlâ biraz yağ olabilir. Bir makyaj pamuğuyla ya da bir parça pamukla yağı nazikçe sil. Sonra, yüzünü iyice temizlemek için her zamanki yüz temizleyicinle yıka.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Yapıştırıcıyı Buharla Temizlemek

 1. 1
  Bir kâseye birkaç bardak kaynar su dök. Isıya dayanıklı bir kâseye 3 ila 4 bardak (700 ila 950 ml) kaynar su koy. Bir yüz buhar makinen varsa kâsenin yerine bunu kullanabilirsin.
 2. 2
  Başının üstüne bir havlu ört ve yüzünü kâsenin üstüne getir. Havlu, buharı hapsedecek ve böylece buhar kirpik yapıştırıcısının gevşemesine yardım edebilecektir. Ama, yüzünü suya çok fazla yaklaştırma, yoksa kendini yakabilirsin. Suya 45 santimden daha fazla yaklaşma.[8]
 3. 3
  Yüzünü 3 ila 5 dakika buhara tut. Kirpik yapıştırıcısını gevşetmek için yaklaşık birkaç dakika buhara tutman gerekir. Yüzünü buhara çok uzun süre maruz bırakmamak için bir kronometre kullanman iyi olur.
  • Yapıştırıcıyı çıkarmak için yüzünü buhara tutmanın bir faydası da gözeneklerini temizlemesidir.
 4. 4
  Kirpikleri dış köşesinden tutup çekerek çıkar. Buhar, yapıştırıcıyı yeterince gevşetince takma kirpikleri özenle dıştan tutup çek.[9] Göz kapağında ya da kirpik şeridinde yapıştırıcı kalırsa parmağınla nazikçe ovalayarak çıkar.
 5. 5
  Yüzüne soğuk su çarp ve ardından bir nemlendirici sür. Kirpik yapıştırıcısını buharla çıkardıktan sonra gözeneklerin açılmış olacak, o yüzden bunları tekrar kapatmak önemlidir. Yüzünü her zamanki gibi yıkadıktan sonra soğuk su çarp. Bir havluyla hafifçe dokunarak kurula ve cildini mühürlemek için her zamanki nemlendiricini sür.[10]
 6. 6
  Buhar yöntemini haftada bir kereden fazla kullanmaktan kaçın. Haftada birkaç kez takma kirpik takıyorsan kirpikleri her defasında buharla çıkarmamalısın. Yüzünü çok sık buhara tutmak kızarıklığa, hassasiyete ve sivilcelere neden olabilir. Cildini korumak için buharı diğer yöntemlerden biriyle dönüşümlü olarak kullan.[11]
  Reklam

İpuçları

 • Takma kirpiklerini yeniden kullanmayı planlıyorsan kirpikleri yerine kaldırmadan önce eski kirpik yapıştırıcısının tamamını temizlemek önemlidir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Göz makyajı temizleyicisi
 • Hindistan cevizi yağı, badem yağı, saf sızma zeytinyağı ya da bebe yağı gibi yağlar
 • Pamuklu çubuklar ya da pamuk
 • Kaynar su
 • Isıya dayanıklı kâse
 • Havlu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tymia Yvette
Ortak yazarlar :
Makyaj ve Kirpik Sanatçısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Tymia Yvette. Makyaj ve kirpik sanatçısı olan Tymia Yvette; Baltimore, Maryland'de kişiselleştirilmiş güzellik hizmetlerine odaklanan bir makyaj sanatı ve kirpik uzatma şirketi olan Tymia Yvette Beauty LLC'nin kurucusudur. MAC Cosmetics'ten eğitim alan Tymia'nın çalışmaları 2008'de Bravo A-List Awards'da, 2011, 2012 ve 2013'te BET Honors Award Show'da, 2011, 2012 ve 2013'te Mercedes-Benz New York Moda Haftası'nda ve 2014'te White House Correspondents' Dinner'da yer aldı. Ayrıca 2010'dan 2012'ye kadar Betsy Royal Casting Agency ve Baltimore Raven'ın amigo takımı için makyaj ve kirpik hizmetleri verdi. Müşterileri arasında Terrence Howard, Torrey Smith, Lester Holt, Adrienne Lofton ve Natasha Hastings bulunmaktadır. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında WeddingWire's Couple's Choice Ödülü'ne layık görüldü. Bu makale 7.417 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.417 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam