Tahtakuruları yatak, kanepe ve giysiler gibi yumuşak ve ılık yerlerde saklanan sinir bozucu böceklerdir. Bu böcekler geceleri ev sahipleriyle beslenir ve nadiren tehlikeli olsa da istenmeyen belirtileri ve potansiyel alerjik reaksiyonları önlemek için hemen tedavi edilmesi gereken küçük ısırık izleri bırakır. Daha fazla ısırmalarını engellemek için, tahtakurusu istilasından kurtulman gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Tahtakurusu Isırığını Belirlemek

 1. 1
  Isırık izlerini dikkatli bir şekilde incele. Tahtakurusu ısırıkları genellikle sivrisinek ısırığı ve pire ısırığı dahil, diğer böcek ısırıklarına benzer. Isırıklar genellikle kabarık ve kızarık bir tümsek şeklindedir ama kabarcık olarak da ortaya çıkabilir. Tahtakurusu ısırığını diğer böcek ısırıklarından ayırt etmek çok zordur; bir doktor bile genellikle sadece bakarak ısırıkları teşhis edemez.[1]
  • Ama, tahtakurusu ısırıklarının kendine özgü bir düzeni vardır. Bazı ısırıklar tek olarak ortaya çıkabilir ama çoğu ısırık art arda üç ila beş ısırık (bunlara “kahvaltı, öğle, akşam yemeği” denir) ya da kırmızı tümseklerden oluşan kümeler şeklinde olur (tahtakurusu dermatiti denen bir tahrişe yol açar). Isırıklar çoğunlukla zikzak şeklindedir ama böcekler seni sabah ısırırsa ısırıklar düz bir çizgi şeklinde de olabilir.
  • Isırıklar genellikle vücudun açıkta kalan kısımlarında olur. Çalışmalar, tahtakurularının gözkapaklarının etrafındaki deriyi ve boyun, yüz, ayaklar ve kollar gibi yerleri ısırmayı tercih ettiğini göstermektedir. Sivrisinek ısırıklarının tersine, tahtakurusu ısırıkları nadiren dizlerin arkasında ya da derinin kat yerlerinde meydana gelir.
  • Tümsekler ya da döküntüler çoğunlukla bir ila iki haftada kendiliğinden geçer. Ama, tek bir ısırık ya da birkaç ısırık iyileşebilse de sorunu haşere temizleyici yoluyla ortadan kaldırmadıysan ısırılmaya devam edebilirsin. Tahtakuruları yaşadıkları sürece sana saldıracaktır.
 2. 2
  Isırık izlerinin ne zaman olduğuna dikkat et. Örneğin, ısırıkları daha önce fark etmemişken uyandıktan sonra fark edip fark etmediğini düşün. Ama, bunu belirlemek zor olabilir çünkü her insanın tepki verme zamanı önemli ölçüde değişebilir. Isırıklardan kaynaklanan belirtiler, ısırık meydana geldikten sonra, birkaç saat ila bir haftadan daha uzun bir sürede ortaya çıkabilir.
  • Tahtakurusu ısırıklarının uzun bir kuluçka dönemi vardır. Isırığın görünür olan işaretleri (kırmızı ve kaşıntılı bir tümsek), ilk ısırılmandan sonra 10 güne kadar ortaya çıkabilir.
 3. 3
  Tahtakurusu istilasının işaretleri için evini kontrol et. Uyuduğun yerden başla çünkü tahtakuruları yatak çerçevelerini, bazaları ve şilteleri sever. Tahtakuruları, insanların ılık kanını emmek için insanların olduğu yerde olmak ister. Belirgin işaretlerden birisi, çarşafların üstündeki kırmızı noktalardır. Bunlar, beslendikten sonra ezilen bir tahtakurusundan ya da kanını emdikten sonra üzerinde kalan ısırıklardan geliyor olabilir.[2]
  • Kenarları ve dikiş yerleri dâhil şilteni, bazanı ve yatak çerçevelerini incele. Uyuyan yetişkin tahtakurularını, tahtakurusu ölülerini, boş kabuklarını (sert dış kabuklarını) ve dışkılarını (bunlar, küçük siyah noktalar ya da lekeler gibi gözükecektir) ara. Çarşaflarını, yastık kılıflarını ve yastıklarını da kontrol et.
  • Canlı bir tahtakurusunu görmek ve yakalamak çok zordur. Yetişkin tahtakuruları geniş, oval vücutlu, küçük ve kırmızımsı kahverengi böceklerdir. Saklanmakta iyidirler. Ama, seni ısıranın tahtakurusu olduğunu doğrulamanın tek yolu, yetişkin tahtakurularını bulmaktır.[3]
  • Tahtakurusu istilası stresli olabilir. Endişelenmemeye çalış çünkü bu sık görülen ve halledilebilen bir sorundur.

  Alternatif: Yakın zamanda yolculuk yaptıysan tahtakuruları belki de kaldığın otel odasındaydı. Bununla birlikte, tahtakurularını valizinle ya da giysilerinle eve getirmenin kolay olduğunu aklında bulundur, o yüzden kazara bir tahtakurusu istilası başlatmış olabilirsin.

 4. 4
  Bir sağlık uzmanına git. Yatağında tahtakurularının işaretlerini bulamazsan ve ısırıkların ya da döküntülerin kaynağını belirleyemezsen teşhis için bir doktora da gidebilirsin. Ama, doktorun tahtakurusu tarafından ısırıldığını kesin bir şekilde belirleyemeyecektir çünkü belirtiler, diğer böcek ısırıklarından ve cilt sorunlarından kaynaklananlara çok benzer. Yine de doktora gidip ondan tahtakurularının insana çok az fiziksel tehdit oluşturduğunu duymak seni rahatlatabilir.
  • Doktora gideceksen ısırıkları tedavi etmek için yaptıklarının, ısırıklara neyi, ne sıklıkta sürdüğünün ayrıntılı bir kaydını tut.[4]
  • Doktorun, kaşıntı ve yangıyı azaltmak için topikal bir kortikosteroidli merhem yazabilir. Bu merhemler, reçetesiz aldıklarından daha güçlüdür.
 5. 5
  Tahtakurusu istilası için bir böcek ilaçlama şirketini ara. Bu, bir tahtakurusu tarafından ısırıldığını doğrulamanın en kesin yoludur. Bir böcek ilaçlama uzmanı evini araştıracak ve tahtakurusu istilası olup olmadığını belirleyebilecektir.
  • Böcek ilaçlama uzmanı ne araması gerektiğini bilecektir ve evini ilaçlayarak tahtakurularını ortadan kaldırabilir ve gelecekte seni ısırmalarını engelleyebilir.
  • Evdeki ilaçlama makineleri ve böcek ilaçları genellikle tahtakurusu istilasını ortadan kaldırmayacaktır.[5] Evindeki tahtakurularını kesin olarak ortadan kaldırmak için, profesyonel bir haşere uzmanını tercih et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Tahtakurusu Isırıklarını Tedavi Etmek

 1. 1
  Isırıkları sabun ve suyla yıka. Isırılan yeri yumuşak bir sabun ve suyla yıka; bir kalıp sabun ve ellerinin yüzeyini ıslatacak kadar su kullan. Sabunu ellerine sürüp iyice köpürt. Köpüren sabunu etkilenen bölgeye bolca sür. Bütün bölge kaplanana kadar bunu tekrarla. Sabunu orada bırak ve durulama. Sabun köpüğünün ısırılan yerlerin üzerinde kurumasına izin ver. Kaşıntının hemen azaldığını göreceksindir.[6]
  • Isırıkları sabunlu suyla yıkamak, kaşıntıyı azaltmaya ve bir deri enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir.
 2. 2
  Kaşıntıyı azaltmak için ev çözümlerini kullan. Isırıklarla bağlantılı kaşıntıyı hafifletmek için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsin. Bunların hepsi büyük ihtimalle zaten elinde olan ürünleri kullanır.
  • Karbonat ve suyla bir macun yap. Karbonata yavaş yavaş ve azar azar su ekle ve yoğun kıvamlı bir macun elde edinceye kadar karıştır. Bu macundan tahtakurusu ısırıklarına kalın bir kat sür. Ilık suyla yıkamadan önce macunun kurumasına ve döküntünün üstünde bir saat ya da daha fazla kalmasına izin ver.
  • Bir makyaj pamuğunu hepsi damar büzücü olan limon suyuyla, sarı kantaronla ya da cadı fındığıyla ıslat. Pamuğu yaraya hafifçe dokundurarak yaranın kurumasını sağla ve kaşıntıyı kontrol altına al.
  • Tahtakurusu ısırıklarına aloe vera bitkisinin jelini sür. %100 saf aloe vera jeli kullan. Aloe veranın hem antibiyotik hem de mantar karşıtı özellikleri vardır ve bu özellikler, kaşıma yüzünden meydana gelen ikincil enfeksiyonları önlemeye yardım eder.
 3. 3
  Reçetesiz satılan steroidli bir kaşıntı giderici krem sür. Hipokort gibi hidrokortizon ya da kortizon içeren bir krem yangıyı ve kaşıntıyı azaltabilir. %1 bir hidrokortizon kremini herhangi bir eczaneden satın alabilirsin. Doktorun sana, senin için hangi kremin ve markanın ideal olduğunu söyleyebilir.[7]
  • Kremi doğru şekilde sürmek için ambalajdaki talimatlara uy. Krem çok hafiftir ve bir hafta gibi kısa bir süre kullanılırsa yan etkilere yol açmaz.
  • Bir doktor reçetesiyle daha güçlü bir kortikosteroid krem de alabilirsin.
 4. 4
  Kalamin losyonu kullan. Kalamin losyonu ısırıklara sürüldüğünde kaşınmaya karşı semptomatik rahatlama sağlayabilir. Döküntülerin kurumasına ve cilt iyileşirken korunmasına da yardım eder.[8] [9]
 5. 5
  Ağızdan alınan bir antihistaminik kullan. Difenhidramin (Benadryl) gibi ağızdan alınan antihistaminikler, ısırıklarla bağlantılı alerjik reaksiyonu (şişmeyi ve döküntüyü) kontrol etmeye yardımcı olabilir.[10]
  • Uygun bir doz için ambalajdaki talimatlara uy.
  • Benadryl’in sersemliğe neden olabildiğinin ve bunu kullanırken araba kullanmaktan kaçınman gerektiğinin farkında ol.
  • Etkilenen bölgeye topikal olarak sürebileceğin reçetesiz satılan bir antihistaminik krem de deneyebilirsin.
 6. 6
  Ağrı kesici al. Isırıklar sana rahatsızlık veriyorsa ya da ağrı yapıyorsa ibuprofen, naproksen ya da aspirin gibi reçetesiz satılan ve ağızdan alınan bir yangı giderici analjezik ilaç al. Kullanımlarıyla ya da bu ilaçların senin için doğru olup olmadığıyla ilgili şüphelerin varsa bu seçenekleri doktorunla konuş.[11]
  • İbuprofen (Advil), steroid olmayan antiinflamatuar (NSAİ) bir ilaçtır. Vücutta yangıya ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak işlev gösterir. Ateşi tetikleyen hormonları da azaltır.
  • Aspirin (Asetilsalisilik Asit) analjezik işlevi gören bir ilaçtır; beyindeki ağrı sinyallerini engelleyerek ağrıyı azaltır. Ayrıca, ateş düşüren antipiretik bir ilaçtır. Ama, çocuklara verme.
  • Parasetamol (Tylol Hot), çocuklar için aspirinden daha güvenlidir ve aspirinin çoğu etkisine sahiptir. Ama, NSAİ bir ilaç değildir ve yangıyı azaltmaz.
 7. 7
  Bir sağlık uzmanına danış. Isırığın, bir tahtakurusu ısırığının doğal akışında (bir ila iki haftada) geçmezse doktora git. Aşağıdakilerden birini sende varsa da doktora gitmelisin:[12]
  • Birden fazla ısırık
  • Kabarcıklar
  • Cilt enfeksiyonu belirtileri (hassasiyet ya da akıntı gelmesi)
  • Cildin alerjik reaksiyon göstermesi (cildin kızarıp şişmesi ya da ürtiker).
  • Bütün böcek ısırıkları gibi tahtakurusu ısırığı da aşırı kaşımaktan enfekte olabilir çünkü tırnakların altında bakteriyel patojenler bulunur. Isırıkların enfekte olursa kızarıklık, şişlik ve hassasiyet olacaktır ve ısırıktan irin de akabilir. Çoğunlukla derinin hatırı sayılır bir kısmı ısırılmadıysa ateş olmayacaktır. Bu belirtilerden herhangi birini gösterirsen ikincil bir enfeksiyona işaret ettiği için tıbbi yardım almalısın. Doktorun sana antibiyotik ya da hafif bir enfeksiyonsa reçetesiz satın alabileceğin bir antiseptik ilaç yazabilir.[13] [14] [15]
  • Ciddi bir alerjik reaksiyon gösterirsen doktorun sana bir antihistaminik, kortikosteroid ya da efinefrin (adrenalin) iğnesi yazabilir.[16] [17]
  Reklam

İpuçları

 • Tahtakurusu ısırığı için çoğunlukla tıbbi bir tedaviye gerek olmadığını unutma.[18] Tümüyle tıbbi bir bakış açısıyla tahtakuruları insanlar için yok denecek kadar az bir tehdit oluşturur. Ayrıca, tedavilerin ısırıkların doğal iyileşme sürecini (1 ila 2 hafta) kısaltacağını gösteren hiç kanıt yoktur çünkü bu konuda hiç araştırma yapılmamıştır.
 • Özellikle daha tropik iklimdeki bir tatilde kaldığın otel odasında tahtakuruları görürsen eve dönmeden önce bütün giysilerini mutlaka mümkün olan en sıcak suyla yıka. Bu, tahtakurularını eve getirmene engel olacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Mevcut ısırıklar bir ya da iki hafta içinde doğal olarak iyileşir ama bunları ilaçla da tedavi edebilirsin. Ne var ki istilayı ortadan kaldırmazsan ısırılmaya devam edeceksin.[19]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Corey Fish, MD
Ortak yazarlar :
Çocuk Doktoru & BraveCare Sağlık İdaresi Başkanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Corey Fish, MD. Dr. Corey Fish Çocuk Doktoru’dur ve Oregon, Portland’da yer alan bir çocuk sağlığı kuruluşu olan Brave Care’in Sağlık İdare Başkanı’dır. Çocuk sağlığı alanında 10 yıldan fazla deneyimi bulunan Dr. Fish, Amerikan Pediyatri Akademisi üyesidir. Dr. Fish 2005 yılında Pacific Lutheran Üniversitesi’nden Biyoloji alanında Lisans derecesi, 2009 yılında Washington Tıp Fakültesi’nden Doktorluk derecesi almış ve Pediyatri alanındaki İhtisasını 2012 yılında Texas Üniversitesi Southwestern Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Bu makale 16.446 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 16.446 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam