Tabu 1989 yılında Hasbro tarafından piyasaya sürülen klasik bir kart oyunudur. Oyunun amacı takım arkadaşlarının anlattığın kelimeyi bulmasını sağlamaktır ancak bu kelimeyi anlatırken kullanamayacağın kelimelerin bir listesi vardır. Oyunu oynayanlar eşit sayıda kişinin yer aldığı gruplara ayrılır, kartlar hazırlanır, süreye karşı yarışılır. Oyun oynarken yaratıcı ipuçları vermeye çalışman, rakiplerinin tabu olan kelimeleri söyleyip söylemediklerine dikkat etmen ve kart seni zorladığında pas demen gerekir. Doğru bildiğin her kart, takımına bir puan kazandırır ve pas geçtiğin bütün kartlar veya tabu kelimeleri kullandığın kartlar diğer takıma puan olarak yazılır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Oyuna Başlamak

 1. 1
  Grubu takımlara ayır. Her takımda eşit sayıda kişi yer alması için elinden geleni yap. Takımları beceri seviyesine göre de eşit yapmak isteyebilirsin. Oyunu yeni oynayanları daha yetenekli oyuncularla ve yaşı küçük oyuncuları yaşı büyük olan oyuncularla eşleştir.
  • Erkeklere karşı kızlar olacak şekilde ya da başka bir şekilde takımlara ayrılabilirsiniz. Takımlardan biri doğum günü ocak ile haziran ayları arasına denk gelenlerden, diğeri de doğum günü temmuz ile aralık ayları arasına denk gelenlerden oluşturulabilir.
  • Gruptakilerin sayısı tekse her turda daha büyük takımdan bir kişinin oyun dışında bekleyeceği veya bu kişinin bir kere fazladan kelime anlatacağı bir sistem bulmak iyi bir fikir olabilir.
  • Oyuncular arasında çiftler veya aynı aileden bireyler varsa diğer oyunculara karşı bir avantajları olmaması için bu kişileri ayrı takımlara koymak iyi bir fikir olabilir.
 2. 2
  Kartları kartlığa koy. Her tur başlamadan önce kelimeyi anlatmaya çalışan oyuncunun kartlara hızlı bakabilmesi için kartlığa kart doldurman gerekir. Elindekiler bitmediği sürece kart destesinden kart çekmek zorunda kalmak istemezsin.[1]
  • Bu, kuraldan çok bir öneridir çünkü bu şekilde oyun daha rahat akar, illa da yapılması gerekmez. Kartları deste hâlindeki kartlar arasından çekmek istiyorsan bu da kabul edilebilir.
  • Sadece Tabu kartları varsa ve diğer ekipmanların hiçbiri yoksa bile bu oyunu oynayabilirsiniz. Bu durumda da oyun aynı şekilde ilerler. Hatta üzerinde tahmin edilmesi gereken kelimenin bulunduğu kendi kartlarını yapıp tabu olacak kelimelere de sen karar verebilirsin.
 3. 3
  Bir defada bir kart çek. Destede bulunan diğer kartlara bakamazsın. Sadece anlatmak için çektiğin karta bakabilirsin. Eğer birini destedeki diğer kartlara bakarken yakalarsan bu hile yapmaya gireceği için bu kişiyi ele vermelisin.
  • Kart çektiğin zaman takımından kimsenin çektiğin kartı görmediğinden emin ol. Takımından biri çektiğin kartı görürse kartı iptal edersin ama rakip takım bu kart için puan almaz.
 4. 4
  Süreyi başlat. Her oyuncunun takım arkadaşlarına anlatabildiği kadar kelimeyi anlatması için belirli bir süresi vardır. Her seferinde zamanı takip etmesi için bir kişiyi tayin etmek iyi bir fikir olabilir. Aynı zamanda süre dolduğunda ses çıkaran bir zamanlayıcı da kullanılabilir.
  • Süre dolduğunda ses çıkarması için telefonlarda bulunan zamanlayıcıyı da kullanabilirsin. Her tur 1-2 dakika olmalıdır. Oyunda değişiklik yapıp süreyi daha uzun ya da daha kısa tutabilirsin.
  • Süre dolduğunda bakmakta olduğun kart herhangi bir takıma puan olarak yazılmaz, diğer oyuncuya verilmeden oyun dışına çıkarılır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bir Tur Tabu Oynamak

 1. 1
  Takım arkadaşlarına tahmin etmeleri gereken kelimeyle ilgili ipuçları ver. Tahmin edilmesi gereken kelime “kitap” kelimesiyse onlara “okulda ders çalışmak için kullandığımız bir şey” ve “bir çok kelimenin bir araya gelip oluşturduğu ana konusu olan şey” gibi şeyler söyleyebilirsin. Takım arkadaşların kelimeyi bulduğunda takımın puan kazanır. Anlattığın kelimenin bir bölümünü ya da kartta bulunan yasaklı kelimeleri kullanamazsın. [2]
  • Bilmediğin bir kelime denk gelirse ya da takım arkadaşların anlattığın kelimeyi bulmakta zorlanırsa bu kartı pas geçebilirsin. Ancak karttaki kelimeyi anlatmadan pas geçersen puan karşı takıma yazılır.
  • Kartta anlatman istenen şey yemek kitabıysa “yemek” veya “kitap” kelimelerini kelimeyi anlatırken kesinlikle kullanamazsın.
  • Takım arkadaşların tam kelimeyi bulmak zorundadır. Bu yüzden eğer takım arkadaşların anlatmaya çalıştığın kelimeye yaklaşırlarsa ya da bu kelimenin bir parçasını bulurlarsa kelimeyi tam bulana kadar onlara ipuçları vermeye devam etmen gerekir.
 2. 2
  Tabu olan kelimeleri kullanmaktan sakın. Her kartta tahmin edilmesi istenen kelimeyle bağlantılı olan en bilindik kelimeler bulunur ve bu kelimeler tabu kelimeleri yani kullanılmaması gereken kelimeler olarak tanımlanır. “Kitap” kelimesiyle ilgili tabu kelimeler “sayfa,” “okumak,” “hikâye,” “cilt” ve “yazı” olabilir. Tabu kelimelerinden birini kullanırsan bir puan kaybedeceğin için dikkatli olmak önemlidir.[3]
  • Tabu olan kelimenin bir parçasını bile söyleyemezsin. Mesela tabu kelime “otomobil” ise "oto" kelimesini kullanamazsın.
 3. 3
  Tabu kelimelerin kullanılıp kullanılmadığını karşı takımdan birinin takip etmesini sağla. Her turda o anda yarışmayan takımdan bir oyuncu tabu kelimeleri kullanıp kullanmadığından emin olmak için gözlemcilik yapmalıdır. Sırayla tüm takımlardaki tüm oyuncular düdüğü tutma ve tabu kelimenin kullanılıp kullanılmadığını takip etme görevini üstlenir.
  • Kelimeyi anlatan kişinin tabu kelimeyi kullandığını duyduğunda düdüğü öttür. Bu tur için kartı oyundan çıkarılan kartların arasına koy. Pas geçilen kartları da aynı yere koy.
 4. 4
  Her turda kartları iki gruba ayır. Birinci gruptaki kartlar kelimeyi tahmin etmeye çalışan takımın doğru bildiği kartlardır. İkinci grupsa kelimeyi anlatan kişinin pas geçtiği ve anlatırken yanlışlıkla kelimeyi veya tabu kelimelerinden birini söylediği için elenen kartlardır.
  • Herkesin kartları yere koyarken hangi grubun ne için olduğunu bildiğinden emin ol. Doğru puanlama yapmak için kartları ayrı gruplarda tutmak önemlidir.
 5. 5
  Turun puanlamasını yap. Kartlardaki kelimeleri anlatan takım tahmin edilen her doğru kelime için bir puan kazanır. Rakip takım elenen her kart için bir puan alır. Elenen kartlara pas geçilen kartlar ve anlatıcının zili çaldırdığı kartlar dâhildir.
  • Belli bir puan hedefi koyarak veya belli bir sayıda tur oynama hedefi koyarak oynamaya karar verebilirsiniz.
  • Süre bittikten sonra anlatılan kartları puanlamaya dâhil etmediğinden emin ol. Bu kart oyun sonuna kadar oyundan çıkarılır.
  • Bu turda kullanılan tüm kartları bir kenara koy. Bütün kartlar kullanılıncaya kadar bu kartları tekrar kullanma. Bu noktada, hâlâ oynamaya devam ediyorsanız kartları karıştırıp tekrar kullanabilirsiniz.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Rakip Takıma Karşı Üstünlük Kazanmak

 1. 1
  İpuçlarını hızlı ama dikkatli bir şekilde ver. Tabu oyununu eğlenceli yapan şeylerden biri de deli gibi ipucu vermeye çalışmaktır, bu yüzden olabildiğince hızlı bir şekilde verebildiğin kadar çok bilgi vermekten korkma. Dikkatli olmanın bir önemli sebebi de bir yandan tabu kelimeleri söylemekten kaçınmak zorunda olmaktır.
  • Anlatman gereken kelimeyi ve bütün tabu kelimeleri kelimeyi anlatmaya başlamadan önce oku. Hangi kelimeleri kullanamayacağını hatırlamak istersin.
  • İpucu verirken daha önce söylediğin bir şeyin çok da iyi bir ipucu olmadığını ve aslında takım arkadaşlarının kafasını karıştırdığını fark edersen arkadaşlarından bu ipucunu unutmalarını isteyebilirsin.
 2. 2
  Eş anlamlı ve zıt anlamlı kelimeleri kullan. Eğer insanların anlattığın kelimeye benzer kelimeleri düşünmesini sağlayabilirsen onları doğru yönlendirebilirsin. Unutma ki “şöyle sesi var” veya “şununla kafiyeli” diyemezsin. Bu yüzden, bunları ipucu verirken kullanmamaya çalış.
  • Örneğin, "poster" kelimesini anlatman gerekiyorsa duvara asılan şey ya da resim diye anlatabilirsin.
  • Anlatman gereken kelime "kızgın" kelimesiyse “mutlu ya da memnun olmayan” diyebilirsin.
 3. 3
  Bir kelimeyi diğer anlamlarını kullanarak anlat. Birçok kelimenin birden fazla anlamı olabilir ve kelimeyi hangi anlamıyla anlattığın önemli değildir. Bu yüzden kelimenin farklı anlamlarını kullanmak karşındaki kişilerin bu farklı anlamların ortak noktaları arasında bağlantı kurmalarını sağlayacaktır. [4]
  • Örneğin "yüz" kelimesini anlatman gerekiyorsa karşındakilere bunu hem sayı anlamıyla hem de surat anlamıyla anlatabilirsin.
  • Eğer "yaz" kelimesini anlatman gerekiyorsa hem en sıcak mevsim olarak hem de deftere kalemle yapılan eylem olarak anlatabilirsin.
 4. 4
  Çok zaman alan kelimeleri pas geç. Bazen takım arkadaşlarının tahmin etmekte zorlandığı kelimelere denk gelebilirsin. Pas yaptığın zaman bir puan kaybedecek de olsan daha kolay kelimelere geçtiğinde takımına daha fazla puan kazandırabilirsin. Bir puan kaybetmek takıma üç puan kazandırabilmek için göze alınabilir.[5]
  • Bir dakikalık sürede 6 puan kazanmak oldukça mümkündür, bu yüzden bir kelimede 15 saniyeden fazla zaman harcama. Muhtemelen kazanacağın puan bunu yapmana değmeyecektir.
  • Yine de kelimeleri pas geçme konusunda ihtiyatlı davranman gerekir, çünkü eğer çok fazla kelimeyi pas geçersen rakibinden daha az puanın olur. Sadece takımının liderliği yakalamasına gerçekten yardımcı olacaksa pas geç.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 14.104 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.104 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam