Portatif bir jeneratör; ana güç kaynağı, özellikle de ulusal şebekeden gelen güç kesildiğinde bir eve acil elektrik gücü sağlayabilir. Evdeki tüm cihazlara değil; sadece aydınlatma, TV, buzdolabı, vb. gibi temel hizmetlere güç sağlaması seçilebilir. Sobalar, klimalar ve çamaşır kurutma makineleri tipik bir taşınabilir jeneratör tarafından sağlanamayacak kadar çok güç kullanan cihazlar arasındadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Sistemin Kablo Bağlantılarını Yapmak

 1. 1
  Evdeki olmazsa olmaz temel aletleri belirle. Yaklaşık 3500W nominal güce sahip benzinle çalışan bir jeneratör; aydınlatma, TV, fanlar ve bir buzdolabı veya dondurucu için hizmet verir. Nominal güç genellikle jeneratörün gövdesine yazılır ve bu, jeneratörün tek bir yakıt deposu ile ortalama 12 saat boyunca sürekli olarak verebileceği güçtür.[1]
 2. 2
  Kullanmayı planladığın aletleri ve elektrikli cihazları listele, ardından watt veya güç gereksinimlerine bak. Örneğin tipik bir mikrodalga 1500 watt kullanırken, CFC ampullere sahip bir ışık devresi yalnızca 150 watt gerektirebilir. Buzdolapları yaklaşık 1200-1500 watt kullanır ancak kompresör başladığında anlık olarak güç gereksinimini artıran bir başlatma kapasitörü vardır. Televizyonlar türüne ve boyutuna bağlı olarak 1000 watt'tan daha az kullanır, küçük bir oda fanı yaklaşık 500 watt kullanabilir.
 3. 3
  Bir kablolama sistemi seç. Bir jeneratörü bir eve bağlamak için kullanılabilecek birkaç farklı kablolama sistemi vardır. İki temel sistem burada anlatılmaktadır.[2] Bölgende neyin yasal olduğunu öğrenmek için elektrik dağıtım şirketinle iletişime geç. Bölgende hangi sistemin yasal olduğunu öğrenmek için internete başvurma. Tavsiye verebilecek yetkiye sahip olmadan tavsiye veren birçok insan var ve yasalar ülkeler, hatta şehirler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir.
  • Bir kilitleme kiti düşün. Bunları kendin kurman oldukça basittir ve en ucuz seçenektir. Ancak, birçok alanda yasa dışıdır ve çok tehlikeli olabilir. Kesinlikle doğru şekilde kurulmaları gerekir. Güvenli kurulum ayrıca, mevcut sigorta kutunda fazladan birkaç yer olmasını veya profesyonelce yapılması gereken yeni bir tane kutu kurulumunu gerektirir. Ayrıca, kendi sigorta kutun için onaylanmış bir kit alman da katı bir gerekliliktir (aynı şirket tarafından üretilmiş olmalıdır).
  • Bir manuel transfer anahtarı düşün. Bu, profesyonel bir kurulum gerektiren biraz daha pahalı bir ekipman parçasıdır. Ancak, garantili tek yasal seçenektir ve buna göre en güvenli olanıdır. Bu, yanlışlıkla bir başkasına veya hatta kendine elektrik vermeni önlemeye yardımcı olacaktır.
 4. 4
  Bir giriş kutusu bağlantısı tak. Bu bağlantı, evinin dışına çıkacak ve gömme bir erkek konektöre (taktığın delikler yerine dışarı çıkan uçlar) sahip olacaktır. Evinin içine kurduğun panel sistemine bağlanacaktır. Kurulum hem seni güvende tutmak hem de sisteminin yasalara uygun olmasını sağlamak için bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunu bir profesyonele yaptırmazsan sigortan evini kapsamayabilir, yaşadığın şehir ağır bir para cezası kesebilir ve büyük olasılıkla (şanslıysan kendini hastanede bulacağın bir şekilde) kendine veya bir başkasına zarara verebilirsin.[3]
 5. 5
  Aileni güvende tut! İnternette güvenli olmayan ve seni yaralanma, elektrik çarpması veya ciddi ev yangını riskine sokan pek çok tavsiye ve talimat bulacaksın. Kendini veya aileni riske atacak herhangi bir şey yapmadan önce daima şehir uzmanlarına danış. Yaygın Yapılmayacak Şeyler şunları içerir:[4]
  • Onaylı bir transfer anahtarı olmadan jeneratörünü doğrudan sigorta kutuna bağlama.
  • Jeneratörünü çamaşır makinesi veya kurutucu çıkışına bağlama.
 6. 6
  Kurulumunu kontrol ettir. Elektrik işleri konusunda deneyimin yoksa bu özellikle önemlidir. Ailenin güvende olduğundan ve bir yangın durumunda sigorta şirketinin "hatalı kablolama" nedeniyle talebine itiraz edemeyeceğinden emin olmak istersin.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Jeneratörü Takmak

 1. 1
  Jeneratörü evinden uzağa yerleştir. Jeneratörü beraberinde gelen kablo ile evinden olabildiğince uzağa yerleştir. Bu, jeneratörde bir sorun olması durumunda evinin alev almasını önlemek ve jeneratör egzozundan ölümcül karbonmonoksit zehirlenmesini önlemek içindir. Bu temel bir güvenlik önlemidir ve göz ardı edilmemelidir.
 2. 2
  Jeneratörünü bağlantıya tak. Jeneratör kablosunun ucundaki delikleri, bağlantındaki uçlarla eşleştir. Tak. Bağlantıyı tamamlamak için büyük olasılıkla fiş bağlantısını çevirmen gerekecektir (genellikle yaklaşık 15 derece).
 3. 3
  Bağlantı kablonu jeneratörüne tak. Jeneratörün, evine bağlamak için kullanabileceğin bir kabloyla gelmelidir. Tak, istediğin voltajı seç (yapabiliyorsan) ve diğer uç ve priz için yaptığın döndürmenin aynısını yap.
 4. 4
  Motoru kontrol et. Motor gaz kelebeğinin doğru konumda olup olmadığını ve motorda yeterli yağ olup olmadığını kontrol et. Ayrıca nerede yaşadığına bağlı olarak motoru kızdırma bujisi ile önceden ısıtman gerekebilir.[6]
 5. 5
  Motoru çalıştır. Üreticinin talimatlarına göre jeneratörünün motorunu çalıştır.
 6. 6
  Sistem değiştir. Sigortana git. Şebeke hattını kapat ve jeneratör hattını aç.
 7. 7
  Sigortaları çevir. Kurduğun sistemdeki sigortaları çevir, tüm yükleri tek tek aç (yavaşça).
 8. 8
  Şebeke gücüne dön. Şebeke gücünün kullanımına geri dönmek için işlem sırasını tersine çevir.
  Reklam

İpuçları

 • Yardım ve tavsiye için elektrik dağıtım şirketini ara!
Reklam

Uyarılar

 • Elektrik işleri son derece tehlikelidir. Ne yapacağından emin değilsen en iyisi bir profesyoneli aramaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 28 kişi çalıştı. Bu makale 4.808 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 4.808 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam