Yanında taşınabilir şarj aletinin (power bank) olması, özellikle elektrik prizine ulaşımının olmadığı durumda son derece işe yarar. Taşınabilir şarj aleti, elektronik cihazlarının şarjının bitmemesini garanti altına alır. Ancak, cihazlarını ihtiyaç hâlinde şarj etmek için taşınabilir şarj aletinin kendisini şarj etmelisin. Taşınabilir şarj aletleri bir dizüstü bilgisayar veya priz ile kolayca şarj edilebilir. Taşınabilir şarj aletin tamamen şarj olduğunda, fişten çıkarıp yeniden kullanabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Taşınabilir Şarj Aletini Prize Takmak

 1. 1
  Taşınabilir şarj aletinin ne zaman şarj edilmesi gerektiğini anlamak için LED ışıklarını kontrol et. Taşınabilir şarj aleti herhangi bir zamanda şarj edilebilse de, gereksiz şarj etmek ömrünü kısaltabilir. Çoğu taşınabilir şarj aletinin yan tarafında 4 LED ışığı vardır. Bataryası azaldıkça ışıklar sırayla kapanacaktır. Taşınabilir şarj aletini şarj etmek için, yanan sadece 1 veya 2 ışık kalana kadar bekle.[1]
 2. 2
  Taşınabilir şarj aletini mümkünse bir elektrik prizine tak. Taşınabilir şarj aletinin bir USB kablosu ve duvar adaptörü olmalıdır. USB kablosunun büyük ucunu duvar adaptörüne tak. Ardından, daha küçük olan ucunu taşınabilir şarj aletine tak. Taşınabilir şarj aletini şarj olmaya bırak.
 3. 3
  Bir alternatif olarak taşınabilir şarj aletini masaüstü veya dizüstü bilgisayara bağla. Taşınabilir şarj aletini şarj etmek için bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar da kullanılabilir. USB kablosunun daha küçük olan ucunu taşınabilir şarj aletine bağla. Ardından, USB kablosunun büyük ucunu masaüstü veya dizüstü bilgisayarının USB sürücüsüne bağla.
  • Taşınabilir şarj aletini bilgisayarda şarj etmek, duvar priziyle şarj etmekten daha uzun sürer.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Taşınabilir Şarj Aletini Şarj Olmaya Bırakmak

 1. 1
  Tahmini şarj olma süresi için üreticinin talimatlarını kontrol et. Taşınabilir şarj aletini gereğinden daha uzun süre şarjda bırakmamalısın. Üreticinin talimatları, taşınabilir şarj aletinin yaklaşık olarak ne kadar sürede şarj edileceğini sana söyler. Çoğu taşınabilir şarj aleti 1-2 saat içinde şarj olur.[2]
 2. 2
  Şarjı tam olarak dolar dolmaz şarj cihazının bağlantısını kes. Prize takılıyken şarj cihazını düzenli olarak kontrol et. Taşınabilir şarj aletinin LED ışıklarının tümü yanar yanmaz şarj cihazını fişten çıkar. Tamamen şarj olana kadar taşınabilir şarj aletinin ışıkları yanıp sönebilir, tamamen dolduğunda da tüm ışıklar açık kalacaktır.[3]
  • Eğer LED ışıkların çalışmıyorsa tahmini şarj süresi geçtikten sonra şarj cihazını fişten çıkar.
 3. 3
  Taşınabilir şarj aletinin düzgün şarj edildiğinden emin ol. Taşınabilir şarj aletini şarj ettikten sonra, bir USB kablosu kullanarak elektronik cihazlarından birini taşınabilir şarj aletine bağla. Eğer taşınabilir şarj aleti doğru şarj edildiyse bağladığın cihaz şarj olmaya başlamalıdır.[4]
  • Bağladığın cihaz şarj olmadıysa farklı bir girişe takmayı dene. Taşınabilir şarj aletin hâlâ şarj etmiyorsa bozulmuş olabilir. Tamir edilip edilemeyeceğini öğrenmek için üreticisine başvur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Verimliliği Sağlamak

 1. 1
  Şarj etmek için çoğunlukla duvar prizini kullan. Genel olarak, duvar prizleri taşınabilir şarj aletini bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan daha hızlı şarj eder. Şarj edebileceğin tek kaynak bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar olmadığı müddetçe, taşınabilir şarj aletini duvardan şarj etmeye devam et.[5]
 2. 2
  Şarj etmek için yalnızca taşınabilir şarj aletiyle birlikte verilen kabloyu kullan. Taşınabilir şarj aletin, USB bağlantı yerine sahip bir şarj kablosu ve duvar adaptörü ile birlikte satılır. Taşınabilir şarj aleti için tasarlanmamış başka bir şarj kablosu kullanmaktan kaçın.
 3. 3
  Taşınabilir şarj aletini gereğinden fazla şarj etmekten kaçın. Taşınabilir şarj aletini çok uzun süre fişte takılı hâlde bırakmamaya dikkat et. Şarj aletini saatlerce şarj etmek pil ömrünün kısalmasına neden olabilir. Taşınabilir şarj aletini yalnızca LED ışıklarının yanıp sönmesi durana kadar şarj et.[6]
 4. 4
  Elektronik cihazlarını ve taşınabilir şarj aletini aynı anda şarj et. Taşınabilir şarj aletin şarj olurken, onu kullanarak şarj ettiğin tüm elektronik cihazları bir duvar prizine tak. Şarj cihazları, taşınabilir şarj aletinin pilini tüketir. Elektronik cihazlarını aynı anda şarj edersen taşınabilir şarj aletini şarj ettikten hemen sonra kullanmak zorunda kalmazsın. Bu, taşınabilir şarj aletinin pil ömrünü uzatacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Onlarla neyi şarj etmeyi planladığına bağlı olarak, alabileceğin birçok taşınabilir şarj aleti çeşidi vardır. Satın alırken ihtiyaçlarına en uygun olan taşınabilir şarj aletine bak.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ralph Childers
Ortak yazarlar :
Usta Elektrikçi
Bu makaledeki ortak yazarlar Ralph Childers. Ralph Childers Portland Oregon bölgesinde usta elektrikçidir. 30 yıldan fazla süredir elekrik işleri yapmakta ve bunları öğretmektedir. Elektrik Mühendisliği alanındaki Lisans derecesini Louisiana Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 13.611 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.611 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam