Tırnak temizlemek için yaratıcı ipuçları mı arıyorsun? Hızlı bir temizlik rutini uygulamak veya daha kapsamlı, derinlemesine temizlik tarifleri bulmak istiyorsan merak etme. Tırnakların yeniden parlak ve güçlü görünmesini sağla.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Tırnaklarını Temizlemek (Hızlı Temizlik)

 1. 1
  Tırnaklarının altındaki kiri temizle. Tırnaklarının altındaki kirleri çıkarmak için, tırnaklarının altını tırnak makasındaki törpüyü kullanarak temizle. Bunu banyoda yeterli ışık altında yap, böylece tırnaklarını net bir şekilde görebilirsin.
  • Genel olarak, tırnaklarının altındaki kiri ellerini yıkamadan önce temizlemek daha kolaydır. Ne kadar kuru olursa o kadar iyi.
  • Kurşun, tırnaklarının daha kirli görünmesine neden olabileceğinden tırnaklarını temizlemek için kurşun kalem kullanmaktan kaçın.
  • Tırnaklarının altını temizlemek için ıslak mendil kullanmayı dene. Tırnaklarının rengini bozan her şeyi nazikçe çıkarmak için mendilinin kenarını tırnağının altına sokabilirsin.
 2. 2
  Ellerini yıka. Yumuşak, doğal bir sabun kullan ve ellerini ılık suyla yıka. Özellikle tırnaklarına odaklanmana gerek yok, ellerini yıkaman yeterli.
  • Yumuşak sabun kullanmak ve ellerini daha düzenli yıkamak genellikle daha iyidir. Güçlü, paraben bazlı sert sabunlar tırnakları kırılgan hâle getirir ve alkol bazlı el dezenfektanları da aynı şekilde tırnakları zayıflatır. Tırnaklar için üretilmiş bir sabun kullanmayı dene.
 3. 3
  Tırnaklarını bir kâse sıcak sabunlu suda yaklaşık üç dakika beklet. Ellerinin tamamını değil, parmaklarının uçlarını suya daldır ve tırnaklarının hafifçe yumuşamasına izin ver. Suyun çok ılık veya kaynar derecede sıcak olmadığından, ellerini rahatça sokabileceğin kadar sıcak olduğundan emin ol.
  • Tırnakları suya batırmak, onları daha yumuşak ve daha esnek hâle getirmeye yardımcı olarak, temizleme işlemi sırasında tırnağının bir parçasını koparma veya tırnağını kırma olasılığını azaltır.[1]
 4. 4
  Tırnaklarının üstlerini fırçalamak için bir tırnak fırçası kullan. Islattıktan sonra, tırnaklarının altı da dâhil olmak üzere tırnaklarını sert bir şekilde fırçala. İşin bittiğinde ellerini kurula.
  • Tırnak temizliği için özel bir fırçan yoksa temiz bir diş fırçasını özel olarak bu işleme ayır.
 5. 5
  Gerekirse ojeyi çıkar. Güçlendirici özellikli bir oje çıkarıcıyı ve pamuk veya ıslak mendile dök. Tırnaklarında kalan ojeyi, tırnağın etinden başlayıp parmak ucuna doğru ilerleyerek, kenarları yapmayı unutmadan iyice ovalayarak çıkar. Daha sonra tırnaklarında oje kalıp kalmadığını kontrol et ve gerekirse ojeleri çıkar.
  • Oje çıkarıcı kendi kendine kuruyacaktır ancak ıslak pamuğu uyguladıktan sonra ovalamak için yanında bir kâğıt mendil veya kuru pamuk bulundurabilirsin.
 6. 6
  Ellerini tekrar yıka. Ellerini bir kez daha hızlıca durula, ardından ovalamadan hafifçe kurula. İstersen yoğun bir el kremi sür ya da rutininin geri kalanını uygula.
  • Tırnakların tamamen eşit olduğundan emin ol ve gerekirse tırnaklarını törpüle veya kes. Tırnağı güçlendirmek için, muntazam bir şekilde bir katman şeffaf oje sürerek görünümü tamamla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tırnaklarını Temizlemek (Derin Temizlik)

 1. 1
  Beyazlatmak için karbonat sür. Temiz görünecek ve temiz kalacak sağlıklı görünümlü, güçlü tırnaklar istiyorsan bir macun oluşturmak için bir çorba kaşığı hidrojen peroksit başına yaklaşık 2 buçuk yemek kaşığı karbonat kullanarak karbonat ve hidrojen peroksiti karıştır. Macunu tırnaklarının üzerine ve altına sür, ardından durula ve kurula.
  • Haftalık olarak uygulanan bu karışım, özellikle koyu bir oje kullandıktan sonra tırnaklarının beyaz ve parlak kalmasına yardımcı olur.[2]
  • Alternatif olarak, aynı şekilde beyazlatıcı diş macunu kullanmayı dene. Ev yapımı bir karışımla ilgilenmiyorsan aktif bileşenler temelde aynıdır.
 2. 2
  Tırnaklarını her hafta nemlendir. Tırnaklarını esnek tutmak, çatlaklardan ve diğer problemlerden korumak için düzenli olarak aloe vera, kakao yağı losyonu ve hatta zeytin veya Hindistan cevizi gibi doğal yağlarla nemlendirmek iyi bir fikirdir. Bu doğal tedaviler tırnaklarının görünümünü mutlaka değiştirmez ancak hafta boyunca yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Sarı tırnaklara limon suyu veya çay ağacı yağı uygula. Tırnaklarının rengi sarımsıysa bu; sigara tüketimi, oje lekesi veya mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Mantarın tedavisi ve ondan kurtulması zor olabilir. Bununla birlikte, çay ağacı yağı, antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahip doğal bir mantar ilacıdır; limon suyu veya limon esansiyel yağı, tırnaklara orijinal parlaklığını geri kazandırmaya yardımcı olan sitrik asit içerir.
  • Tırnakların sarıysa her bir tırnağına az miktarda çay ağacı yağı damlatmak için bir damlalık kullanmayı dene ve yağı 5 dakika beklet, ardından durula. Limon suyunu da aynı şekilde uygula, durula ve ellerini normal şekilde temizle.
 4. 4
  Tırnaklarında protez diş temizleme solüsyonu kullan. Kulağa garip gelse de protez diş temizleme solüsyonları yapmak için kullanılan tabletler, tırnaklarını temizlemek, beyazlatmak ve görünümünü iyileştirmek için kullanılabilen sitrik asit ve sodyum bikarbonat (kabartma tozu) bakımından zengindir. Takma dişleri batırmak yerine tırnaklarını batır.
 5. 5
  Elma sirkesini dene. Elma sirkesi, tırnakları beyazlatmaya ve onları enfeksiyondan ve renk değişikliğinden korumaya yardımcı olabilecek temizleme ve mantar önleyici özelliklere sahip malik ve asetik asitler açısından zengindir. Sirkeyi eşit miktarda temiz suyla seyrelt ve tırnaklarını 20 dakika kadar bu karışımda tut.
 6. 6
  Tırnakları güçlendirmek için takviyeler kullan. Tırnaklarını güçlendirmek için uygulanan doğal tedaviler hakkında birçok yanılgı vardır, ancak bunu yapmanın tek kesin yolu beslenmene takviyeler eklemektir. Tırnakları güçlendirdiği kanıtlanmış tek takviye, herhangi bir etki göstermesi ortalama altı ay süren biotindir.[3]
  • Sarımsak sürmek veya daha fazla protein yemek gibi evde uygulanan tedavilerin çoğu tırnaklarının daha hızlı veya daha güçlü uzamasına yardımcı olmaz.
 7. 7
  Tırnaklarına oje sürmeyi periyodik olarak bırak. Düzenli olarak oje sürüyorsan uygulamalar arasında iyice temizlesen bile bu, tırnaklarını uzun vadede lekeleyebilir ve zayıflatabilir. Tırnakların ortalama yılda bir kez sağlamlık ve sağlıklı bir renk kazanmasına bir süre izin vermek için bir ya da iki ay boyunca oje sürmemek iyi bir fikirdir.
  • Oje sürmek yerine, tırnaklarının tekrar güzel görünmesi için ev yapımı temizleyiciler ve beyazlatıcılar sürerek tırnaklarını gerçek anlamda şımart.
  • Aksi hâlde kolayca lekelenebileceği için, renkli oje sürmeden önce lekelenmeyi önlemek adına tırnaklarına şeffaf oje sürmen önemlidir.
  Reklam

İpuçları

 • Şeytan tırnaklarını önlemek için tırnak etlerini geriye doğru it.
 • Tırnakları daha fazla uzatmak için, losyon veya yağ sürerken kan akışını hızlandırmak adına alt tırnak yatağına ve tırnak etlerine masaj yap.
 • Tırnaklarını limon suyu çözeltisiyle ovala. Böylece tırnakların o kadar kolay kırılmaz.
 • Doğal olarak parlayan ve uzun, sağlıklı tırnaklara sahip olmak için tırnaklarını düzenli olarak zeytinyağı ve limon suyu ile temizle! Basit!
 • Tırnaklarının suya/kimyasallara (temizlik malzemeleri gibi) aşırı maruz kalmasına izin verme.
 • Tırnaklarını koru. Tırnaklarına renkli oje sürersen katmanları birer kat şeffaf oje arasına uyguladığından emin ol. Şeffaf ojeyi her gün tekrar uygula ve temizlik gibi işler yaparken eldiven giy.
 • Tırnakları daha fazla uzatmak için 5-7 gün boyunca her gün manikürün üzerine bir kat şeffaf oje sür. Uçları korumak için ojeyi tırnağın ucundan arkasına taşır. Ojeyi bu makalede anlatıldığı gibi çıkar ve temizle.
 • Tırnaklarını yeme. Tırnaklarını yemek onları zayıflatır, bağımlılık yapar ve tırnakların kötü görünür. Tırnaklarına şeffaf oje sür ki tadı kötü olsun. Tırnaklarını kısa tut ya da güzel bir manikür yap ki tırnaklarını yemek istemeyesin.
 • Tırnaklarını asla alet olarak kullanma çünkü bu onlara zarar verebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Tırnaklarını keserken ve temizlerken dikkatli ol. Acıyacak veya kanayacak kadar derin kesme ve tırnak temizleyicisini doğrudan ete saplama. Dikkatli ol.
 • Tırnak ojesi zaman zaman biraz yapışkanlaşabilir. Tırnaklarını boyama alıştırması yap ve ojeyi bir beze sür. Beceremiyorsan bunu senin için yapacak bir arkadaş bul.
 • Tırnak etlerini yumuşatırken ve keserken, cildine dokunmamaya dikkat et çünkü bu acıtır ve tırnağın diğerlerinden farklı görünür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 77 kişi çalıştı. Bu makale 6.868 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.868 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam