Birçok insan soğuk, kuru hava ve tırnak yeme gibi nedenlerle tırnaklarını çevreleyen kuru, çatlak deriden mustariptir. Bazen insanlar tırnaklarını yemenin yanı sıra tırnaklarını çevreleyen deriyi bile ısırırlar. Bu, enfekte olma potansiyeline sahip ağrılı yarıklara ve yırtıklara yol açabilir. Neyse ki tırnağın etrafındaki kuru, çatlamış ve yırtık cilt, ellerinin bakımlı ve nemli kalmasını sağlayacak birkaç kolay adım izleyerek onarılabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Tırnak Etlerini Onarmak

 1. 1
  Ellerini suya sok. Orta boy bir kâse al ve yaklaşık 10 cm derinliğinde ılık suyla doldur. Ellerini suya batır; tırnaklarını ve tırnak etlerini batırdığından emin ol. Ellerini yaklaşık 5 dakika suda tut.
  • Ilık su, kolay ve ağrısız bakım için tırnak çevresindeki deriyi yumuşatmaya yardımcı olur.
 2. 2
  Ellerini kurula. Ellerini bir havluyla hafifçe kurula. Tırnak etlerinde su damlası olmamalı ancak yine de nemli olmalıdır. Tırnak etlerine manikür yaparken cildinin nemli ve yumuşak kalması iyi olur; böylece ölü deriyi almak daha kolay ve daha az acı verici olur.
 3. 3
  Tırnak etlerini geri it. Tahta bir tırnak eti itici (sivri ve düz uçları olan bir manikür çubuğu) kullanmak tırnak etlerinin tırnağın üzerine doğru büyümesini engelleyebilir. Tırnak etini geri itmek için çubuğun düz ucunu, tırnağının alt tarafında gezdirip biriken kirleri temizlemek için sivri ucunu kullan.
  • Metal veya plastik tırnak eti iticiler her kullanımdan önce ve sonra sterilize edilmeli ve tahta çubuklar her kullanımdan sonra atılmalıdır, aksi takdirde bakteri barındırabilirler.[1]
 4. 4
  Tırnaklarının etrafındaki fazla deriyi kes. Manikür pensleri ve manikür makası kullanarak tırnaklarının etrafındaki fazla, ölü deriyi kes. Bu, manikür çubuklarıyla geri ittiğin tırnak eti yakınındaki deriyi içerebilir, ancak tırnak etlerini değil, yalnızca ayrılmış, yumuşak ve yarı saydam olan deriyi kesmeye çok dikkat et. Kesmen gereken tek deri, tırnağının üzerine büyüyen ve şimdi ayrılmak üzere olan kısımdır.
  • Üst tırnak etin olan, tırnağını çevreleyen ve koruyan cildi kesmemelisin.
  • Ayrılan, fazla deri, parmaklarındaki gerçek deri ile karşılaştırıldığında beyaz renkte olacaktır. Sadece bir şeylere takılıp ciltte yırtılmalara neden olabilecek deriyi kesmen iyi olur.
 5. 5
  Nemlendirici uygula. Tırnaklarının etrafındaki kuru alanları nemlendirmek için losyonlar, nemlendirici yağlar kullan veya tırnak etleri için özel olarak yapılmış, mağazadan alınan nemlendiriciler kullan. Tırnağa bol miktarda nemlendirici sür ve tırnak etlerine özen göster. Tırnağını çevreleyen tüm alan nemlendirici ile kaplanmalıdır.
  • Tırnaklarının altına da nemlendirici sürmeyi deneyebilirsin.
  • Alkolsüz ve kokusuz nemlendiriciler genellikle cildi daha iyi nemlendirir.
 6. 6
  Nemi hapseden eldivenler giy. Gece boyunca pamuk eldivenler giy. Eldivenler nemi hapseder ve tırnaklarını ve tırnak etlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Eldivenleri sabah çıkar.
  • Nemlendiricinin emilimini artırmak istiyorsan nemi korumak için üzerini vazelin veya parafin mumu ile kapla. Ardından eldivenlerini giy.
  • Daha iyi, daha uzun süreli sonuçlar için bu prosedürü her gece tekrarla.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Tırnak Etlerinin Kurumasını Önlemek

 1. 1
  Sık sık nemlendir. Tırnaklarının etrafında daha pürüzsüz, nemli bir cilt için, her gün günde birkaç kez tırnaklarını nemlendir. Tırnak etlerinin ve tırnaklarının her zaman nemlendirilmesi iyi olur çünkü şeytan tırnakları, yırtıklar ve yarıklar tırnakların ve tırnak etlerin kuruduğunda olur.[2]
  • Ellerini nemli tutmak özellikle kuru kış aylarında önemlidir.
 2. 2
  Kurutucu maddelerden kaçın. Kuru eller çatlamaya ve soyulmaya meyillidir, bu nedenle ellerini, cildini kurutabilecek aktivitelere gereksiz yere maruz kalmaktan koru. Aşağıdaki gibi şeylerden kaçın:
  • Eldiven olmadan sıcak suda bulaşık yıkamak. Sıcak su ve deterjan ellerindeki nemi çeker. Tırnaklarını ve ellerini korumak için bulaşıkları yıkarken eldiven giy. Bulaşıkları yıkadıktan sonra ellerini tamamen kuruttuğundan emin ol.[3]
  • Aseton bazlı oje çıkarıcı. Aseton, cildinden ve tırnaklarından önemli doğal yağları çıkarır.
  • Kış aylarında eldiven giymemek. Kışın soğuk ve kuru hava cildini kurutur, bu nedenle ellerini eldiven kullanarak koru.
 3. 3
  Derini yemekten kaçın. Tırnaklarının etrafındaki gevşek deriyi yemek yerine ellerini suya sok ve nemlendir. Deriyi yemek, enfeksiyonlara yol açabilecek açık kesiklere neden olabilir.
  • Bazı insanlar sinirsel bir alışkanlık olarak tırnaklarının etrafındaki deriyi yerler. Endişeliyken gelişen alışkanlıkları azaltmanın daha iyi yollarını aramak ve öz denetim pratiği yapmak bu alışkanlığı kırabilir.
 4. 4
  Ellerini ağzından uzak tut. Tırnaklarını yemekten veya tırnak çevresindeki gevşek deri parçalarını kemirmekten kaçınmaya çalış. Tırnağının etrafındaki cildi yararsan veya tırnağını çok derin şekilde yersen ağızdaki bakteriler enfeksiyona yol açabilir.[4]
  • Parmaklarını ağzına götürmeyi önlemek için özel bir kötü tatlı merhem kullanmayı dene.
 5. 5
  Günde en az 8 bardak sıvı tüketerek susuz kalmayı önle. Susuz kalmamak, tırnak etlerin de dâhil olmak üzere cildinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur.[5] Su en iyi seçeneğindir ve portakal, limon, misket limonu veya salatalık dilimleri kullanarak suyuna lezzet katabilirsin. Ayrıca çay veya meyve suyu gibi diğer sıvılarla vücudunun susuzluğunu giderebilirsin. Çorba ve sulu meyveler gibi su bazlı yiyecekler yemek de susuzluğun giderilmesine yardımcı olur.
  • Çok terliyorsan sıvı tüketimini artır.
 6. 6
  Sağlıklı ve dengeli beslen. Vücudunda besin eksikliği varsa cildin, saçların ve tırnakların bunun sıkıntısını çeker. Bol miktarda yağsız protein, sebze ve meyve ye. Vücudunun besinleri doğru şekilde emdiğinden emin olmak için sağlıklı yağlar ye.[6]
  • Sağlıklı tırnakları desteklemek için vitamin takviyesi de alabilirsin. Bununla birlikte, herhangi bir takviye almadan önce doktorunla konuş.
 7. 7
  Tırnaklarını törpüle. Tırnaklarını bir şeylere takılmalarını engelleyecek uzunlukta tut. Tırnaklarının köşelerine özellikle dikkat et ve tırnağının etrafındaki deriye zarar vermemesi için onları pürüzsüz tut.
  • Tırnaklarını törpülediğinde törpüyü tırnağının üzerinde tek ve sabit bir yönde gezdir. Bu, tırnaklarda "testere hareketinin" (tırnak törpüsünü ileri geri çekmenin) yarattığı çatlakların ve yırtılmaların önlenmesine yardımcı olur.
  Reklam

Uyarılar

 • Tırnağının etrafındaki tırnak etlerini asla tamamen alma. Gevşek, ölü (beyaz) derilerin hepsi kesilebilir ancak tüm tırnak eti asla tamamen alınmamalıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kristin Pulaski
Ortak yazarlar :
Salon Sahibi ve Tırnak Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kristin Pulaski. Kristin Pulaski, profesyonel bir tırnak sanatçısıdır ve Williamsburg, Brooklyn'de faaliyet gösteren ve kendisinin işlettiği tırnak salonu olan Paintbucket'in kurucusudur. Paintbucket'ı üç yılı aşkın bir süredir işletmektedir ve tırnak teknisyeni lisansına sahiptir. Paintbucket süslemeli manikür, pedikür ve yumuşak jel ile tırnak uzatmanın yanı sıra düğün ve gelin partileri için özelleştirilmiş paketler sunmakadır. Manhattan Üniversitesi, Yönetim Bilimi mezunudur. Bu makale 2.068 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.068 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam