Tırnak mantarı enfeksiyonu, tırnağının ucunda beyaz ya da sarı bir nokta olarak başlayabilir ama tırnağın herhangi bir kısmını etkileyebilir de. Tırnak mantarı, tırnağının derinlerine yayıldıkça tırnak renginin bozulmasına, tırnağının kalınlaşmasına ve kenarlarının ufalanmasına neden olabilir; çirkin gözüken ve ağrıya yol açabilen bir sorundur. Bu enfeksiyonlar genellikle, sürekli olarak terli ayakkabılar ya da duş zeminleri gibi ılık ve nemli ortamlara maruz kalan tırnaklarda ortaya çıkar. Bazı kişiler genetik açıdan tırnak mantarı kapmaya daha yatkınken, yüzme ve terleme gibi davranışlar, nem birikmesi sonucunda mantar oluşumuna neden olur. Aşırı durumlarda, tırnak mantarı çok ağrı yapabilir ve kişinin ellerini ve/veya ayaklarını kullanma kabiliyetini etkileyebilir.

Yöntem 1 / 3:
Ev Çözümlerini Denemek

 1. 1
  Tırnağına çay ağacı yağı damlat. Çay ağacı yağı yüzyıllardır antiseptik ve mantar ilacı olarak kullanılmaktadır. Mantarlı bölgeye doğrudan birkaç damla damlat ya da pamuğu çay ağacı yağına batır ve etkilenen bölgeye sür.
  • Tırnağını nazikçe ovmak için diş fırçası kullan. Diş fırçasını bu amaçla kullandıktan sonra atmayı ihmal etme.
  • Çay ağacı yağıyla zeytinyağını karıştırıp tırnağına sürmeyi dene. Bu karışımı ya da sadece çay ağacı yağını istediğin kadar sık sürebilirsin. Hafif şiddetteki vakalar için genellikle günde iki kez yeterlidir.
  • Çay ağacı yağı yan etkileri olmayan, ucuz ve harika bir tedavidir.[1]
 2. 2
  Karbonat, peroksit, beyaz sirke ve tuz karışımı yap. 4 su bardağı (1 litre) sıcak suyla ¼ su bardağı (60 ml) hidrojen peroksidi ve ½ su bardağı (120 g) Epsom tuzunu karıştır. Sonra, ¼ su bardağı (60 ml) beyaz sirke ekle. Bütün bu malzemeler yaşadığın yerdeki eczanede bulunabilir. Tırnağını doğrudan bu karışıma sok ya da bir parça pamuğu karışıma batır ve yaklaşık 10 dakika tırnağının üstünde tut. Günde iki kez tekrarla.
 3. 3
  Tırnağına saf portakal yağı sür. Çay ağacı yağı gibi, portakal yağı da mantar ilacı olarak kullanılır ve tırnak mantarını geçirmeye yardım edebilir. Yağı, ayak tırnağının sadece üstüne değil altına da sürdüğünden emin ol. Portakal yağını sürmeden önce cildinin küçük bir yerine sürerek alerjin olmadığından emin ol.
 4. 4
  Taze sarımsağı ez ve beyaz sirkeyle karıştır. Sarımsak çiğ kullanıldığında, mantar giderici özellikleri vardır. Mantar giderici özelliklere sahip bir bileşik olan allisinin tamamını açığa çıkarmak için sarımsağı iyice ezmeye dikkat et. Ayak tırnağını rahatsızlık vermediği sürece karışımda beklet. Çiğ sarımsak tüketmek de mantarı defetmeye yardım edebilir.
 5. 5
  Bakterilerle savaşan asidik özelliklerinden dolayı elma sirkesi kullan. Elma sirkesinin asitliği hem mantarın yayılmasını engeller hem de aynı zamanda bakterileri öldürür. Sirkeyi eşit miktarda suyla seyrelt ve tırnağını solüsyonda 30 dakikaya kadar beklet. Bunu her gün tekrarla ve tırnağını solüsyonda beklettikten sonra iyice kurulamayı ihmal etme.
 6. 6
  Etkilenen bölgeyi bakterileri öldüren ağız yıkama suyunda beklet. Ağız yıkama suyundaki alkol, antiseptik görevi görür, mikroplarla savaşan bileşimlerse mantarı yok etmeye yardımcı olur. Tırnağı her gün ağız yıkama suyuna sokup yaklaşık 15 dakika beklet.
 7. 7
  Vicks VapoRub sür. Tırnağa dekonjestan kremden az bir miktar sür ve yatmadan önce ayaklarına çorap giy ya da ellerine kumaş eldiven tak. Vicks sürmeden önce tırnağının tüm nemini almayı ihmal etme.
 8. 8
  Etkilenen bölgeyi lavanta yağıyla kapla. Lavanta yağının antiseptik özellikleri vardır ve tahriş olmuş cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Lavanta yağını mikrodalga fırında cildini yakmayacak kadar ısıt. Bir parça pamuğu yağa batır ve etkilenen yere günde birkaç kez, birkaç dakika bastır.
 9. 9
  Mantar giderici özelliklerinden dolayı keklik otu yağı kullanmayı dene. Keklik otu yağı, tırnak mantarın için harikalar yaratabilir. Birkaç damla yağı günde birkaç kez etkilenen bölgeye damlat.
 10. 10
  Limonun suyunu tırnağının üstüne ve etrafına sık. Limondaki sitrik asit, mantarın diğer tırnaklara ya da vücudunun başka bölgelerine yayılmasını önler. Etkilenen bölgede 15 dakika beklet, sonra da suyla iyice durula.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Tıbbi Tedaviler Denemek

 1. 1
  Ağızdan bir ilaç al. Yukarıdaki ev çözümlerinden hiçbirisinin durumuna faydası olmadıysa ağızdan alınan reçeteli bir mantar ilacı almak için doktora git. Doktorun, ilaç tedavisine ihtiyacın olduğunu doğrulamak için bir tırnak örneği alacaktır. Terbinafin (Lamisil) ve itrakonazol (Sporanox), özellikle etkili olduğu düşünülen iki reçeteli ilaçtır. Senin durumun için hangi ilacın en iyisi olduğunu doktoruna sor.
  • Tırnak mantarı yüzünden acı çekiyorsan ya da selülit oluşma riski varsa doktor sana ağızdan alınan bir ilaç yazabilir.
  • Ağızdan alınan ilaçlar, tırnağın mantarsız bir şekilde yeniden çıkmasını sağlar ama tırnağın tamamen yenilenmesi uzun sürer. İlacın etkili olması genellikle 6-12 haftayı bulur ama enfeksiyonun tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.
  • Ağızdan alınan ilaçların döküntü ve karaciğer sorunları gibi bazı yan etkileri olabileceğinin farkında ol.
 2. 2
  Mantar giderici bir tırnak cilası kullan. Enfeksiyonun ağızdan ilaç almayı gerektirecek kadar şiddetli değilse doktorun sana topikal bir mantar giderici tırnak cilası yazabilir. Tırnak cilası, renksiz tırnak cilalarına benzer ve mantarın sadece yüzeyinde kullanılır. Siklopiroks (Opilox), en çok yazılan tırnak cilasıdır.[3]
  • Etkilenen bölgeye 48 hafta boyunca günde bir kez sür. Sonra, sürdüğün bölgeyi izopropil alkolle temizle ve tekrar katmanlar hâlinde cila sür.
  • Tırnak cilasının dezavantajı, enfeksiyonu gidermesinin inanılmaz uzun sürmesidir. Mantarı gidermesi bir yılı bulabilir.
 3. 3
  Topikal bir krem ya da jel dene. Alternatif olarak doktorun, mantar giderici özellikleri olan ya da üre içeren (üre, fazla nemin emilmesine yardımcı olur) kremler ya da jeller yazabilir. Bu tedavilerin bazıları reçete gerektirir, diğerleriyse reçetesiz olarak mevcuttur.
 4. 4
  Ameliyatla aldırmayı tercih et. Şiddetli enfeksiyonlar için, enfekte olan tırnağın bir kısmını ya da tamamını almak gerekebilir. Merak etme, tırnağın yeniden çıkacaktır ama bu biraz zaman alır ve bu süreçte biraz ağrın olabilir.
 5. 5
  Lazer tedavisi ol. Doktorlar tırnak mantarını artık lazer ya da fotodinamik terapi kullanarak tedavi edebiliyorlar. Lazer tedavisi yöntemi sadece birkaç yıldan beri vardır ve bazı yerlerde mevcut olmayabilir. Ek olarak, işlem çok pahalıya çıkabilir.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Tırnak Mantarını Önlemek

 1. 1
  Hijyene dikkat et. Tırnaklarının mümkün olduğunca havalanmasını sağla. Tırnakların için terli bir ortam yaratan sıkı ayakkabılardan, kadın çoraplarından ve külotlu çoraplardan kaçınarak ve açık burunlu ayakkabılar tercih ederek tırnaklarının kuru kalmasını sağlayabilirsin.
 2. 2
  Tırnaklarını kısa, kuru ve temiz tut. Tırnaklarına sık sık bakım yapmak için bir manikür/pedikür seti kullan. Tırnaklarını kısa tutmak, bakterilerin tırnaklarının altına hapsolmasını engeller.
 3. 3
  Nefes alan çoraplar giy. Giyerken terleyeceğini düşünüyorsan pamuklu ve yün çoraplardan kaçın. Sentetik çoraplar, nemin birikmesine ve çorabın için hapsolmasına izin vermeme açısından daha iyidir.
 4. 4
  Bulaşık yıkarken ya da temizlik ürünleri kullanırken plastik eldiven tak. Bu ev işi yaparken bakterilere temas etmeni engellemekle kalmaz, ellerinin de kuru kalmasını sağlar. Bakteriler, ılık, nemli yerlerde yaşamayı sever, o yüzden mümkün olduğunca tırnaklarını böyle ortamlardan uzak tut.
 5. 5
  Kamusal alanlarda daima ayakkabı giy. Spor salonunda duş alıyorsan bu özellikle önemli. Aynı duşu birçok insan kullanıyorsa mutlaka sandalet giy. Sürekli ıslak ve ılık olan ve terli insanlarla dolu bu yerler, bakteri yuvalarıdır.
 6. 6
  Baştan savma manikür pedikür salonlarından uzak dur. Gittiğin manikür pedikür salonunun, aletlerini ve leğenlerini her müşteriden sonra düzgün bir şekilde sterilize ettiğinden emin ol.
  • Salon sahiplerine sormak istemiyorsan ya da bu konuda dürüst olup olmadıklarından emin değilsen kendi tırnak setini getir ve manikür ve pedikürü senin aletlerinle ve senin tırnak cilanla yapmalarını iste.
  • Tırnaklarını boyamayı ya da takma tırnak takmayı da tamamen bırakabilirsin. Tırnak cilası, tırnaklarındaki nemi içeri hapseder ve bakterileri cezbeden küçük kesiklere yol açabilir.[4]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl UygulanırSaça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 69.406 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 69.406 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam