Kuru ve soyulan tırnak etleri oldukça can sıkıcı olabilir ve çirkin gözükebilir. Neyse ki bu, çok fazla zaman ya da çaba harcamadan çözebileceğin bir sorun; ellerine biraz özen göstermeye hazırlıklı olman yeterli. Kuru tırnak etlerini, nemlendirme ve bakım yoluyla düzeltebilirsin. Hatta aynı zamanda tırnak etlerinin soyulmasını da önleyebilirsin!

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Tırnak Etlerini Nemlendirmek

 1. 1
  Tırnak etlerine evde bakım yap. Zamanın varsa, biraz el kremi ve yağ kullanarak tırnak etlerine evde çok etkili bir bakım yapabilirsin. İşte bunu yapmak için takip edilecek adımlar:
  • Mikrodalgada, bir kâsenin içinde bir su bardağının 1/3’ü kadar el kremini, biraz zeytinyağını (ya da eğer varsa üzüm çekirdeği yağı) ve 3-4 damla lavanta yağını (sağlıklı gıda ürünlerini satan markette bulabilirsin) el yakmayacak kadar ısıt.
  • Her bir tırnağına bolca sür ve tırnaklara, tırnak etine ve çevredeki deriye, her biri için bir ya da iki dakika harcayarak hafifçe masaj yap. Bu krem, ellerin (ve ayakların!) için son derece yararlıdır ve tırnak etlerinin yumuşak kalmasını sağlar.
  • Bu ev yapımı kremi koyu renk camlı bir şişede saklarsan, dolabında üç güne kadar muhafaza edebilir ve yeniden ısıtabilirsin.
 2. 2
  Hızlı ve kolay sonuçlar için zeytinyağı kullan. Zeytinyağı, tırnak etlerine bakım yapmak için tek başına kullanılabilen mükemmel bir nemlendiricidir. Her bir tırnak etinin üzerine, parmak ucunla ya da nemlendirilmiş pamuklu çubukla küçük bir miktar sür. Her bir tırnak etine 1-2 dakika boyunca yağla masaj yap. Sonra, ellerini yıkamadan önce tırnak etlerinin yağı çekmesini bekle.
  • Yemek pişirmekte kullandığın aynı zeytinyağını kullanabilirsin.
 3. 3
  Parafin bakımı yaptır. Buna ayıracak paran varsa, yaşadığın yerdeki manikür-pedikür salonunda sıcak parafin bakımı yaptırmak, ellerin, tırnakların ve tırnak etlerin için harikalar yaratabilir.
  • Parafin bakımı sırasında, manikürcü ellerine krem ya da yağ sürer. Sonra, ellerini erimiş parafin mumuyla kaplar. Hemen arkasından, ellerine plastik eldiven takarsın ve iki elini, büyük bir eldivene daha sokarsın.
  • 10-15 dakika sonra, ellerini büyük eldivenden çıkarırsın ve manikürcü parafin mumunu ellerinden çıkarır. Ellerin ve tırnak etlerin yumuşacık olur.[1]
  • Parafin mumu tedavisi setini internetten satın almak da mümkün, böylece evde kendin kullanabilirsin.
 4. 4
  Nemi hapsetmek için vazelin kullan. Vazelin, nemlendirici değildir ama doğal nemini hapseder ve cildini dış etkenlerden korur. Vazelini, nemi hapsetmesi için el kreminden sonra da sürebilirsin. Vazelin, tırnak etlerini yumuşatır ve soyulmalarını engeller ama çok da yağlıdır. Bir şey yiyip içmeden önce mutlaka ellerini iyice yıka.
  • En iyisi vazelini başka bir ürünle birlikte kullanmak olsa da ucuz bir alternatiftir. Kocaman kutuyu gayet ucuza alabilirsin.
 5. 5
  Esansiyel yağları dene. Esansiyel yağlar, hem tırnak etlerini nemlendirmede faydalı olabilir hem de harika kokar! Tırnaklarını nemlendirmek için jojoba yağı, susam yağı; limon, lavanta, mür, buhur, balsam ağacı ya da keklik üzümü esansiyel yağı kullanmayı dene. Tırnaklarını temiz tutmak ve enfeksiyonu önlemek için de çay ağacı yağı kullanabilirsin.[2]
  • Çoğu durumda esansiyel yağları taşıyıcı yağlarla seyreltmen gerekir çünkü bu yağlar, cildinde doğrudan kullanılamayacak kadar yoğundur. Zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ya da Hindistan cevizi yağı, harika taşıyıcı yağlardan bazılarıdır.
 6. 6
  Sıkışınca biraz dudak parlatıcısı kullan. Dışarıdaysan ve tırnak etlerin sinirine dokunuyorsa, çantandan dudak parlatıcını al ve tırnak etlerine biraz sür. El kremini bulana kadar geçici bir rahatlama sağlar.[3]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tırnak Etlerine Bakım Yapmak

 1. 1
  Parmak uçlarını sıcak suya batır. Parmak uçlarını sıcak (kaynar olmayan) suya batırabilirsin ya da uzun bir banyo yapabilirsin. Bu, tırnak etlerinin ve gevşek derilerin yumuşamasına yardımcı olur. Eğer istersen suya taze sıkılmış limon suyu ya da sirke ekleyebilirsin. Bu, ölü derileri soymaya yardımcı olur.
 2. 2
  Bir krongla (tırnak eti itici) tırnak etlerini geriye it. Tırnak etlerin yumuşayınca krongla geriye itmek kolay olacaktır.
  • Krong, tırnak etlerini geriye itmek ve tırnakların altını temizlemek için kullanılan küçük tahta ya da metal çubuktur. Eczaneden, güzellik malzemeleri dükkanından ya da internetten ucuza satın alınabilir.
  • Tırnak etlerini geriye itmek için krongun düz ucunu kullan. Bunu çok nazikçe yapmaya çalış – çok sert itersen canın yanabilir ve tırnak etlerini daha kötü hale getirebilirsin!
  • Tırnak etlerini, her bir tırnağın alt kısmındaki lunula adı verilen beyaz yarım ay şeklini görene dek geriye it. Bunu, ayda bir ya da iki defadan fazla yapma çünkü tırnak etleri oldukça hassastır.
  • Metal ya da plastik kronglar her kullanımdan sonra sterilize edilmelidir, tahta olanlarsa atılmalıdır.[4]
 3. 3
  Tırnak etlerini asla kesme. Tırnak etlerin önemlidir – pisliklerin ya da bakterilerin içeriye girmesini önleyerek tırnaklarının büyüme matrisini korur (tırnaklar, matris adı verilen alandan büyür). Sonuç olarak, tırnak etlerini kesmekten kaçınmalı, onun yerine geriye itmelisin.
  • Tırnak etlerini kesmek, bu koruyucu tabakayı yok eder ve tırnaklarını enfeksiyona açık hale getirir. Ayrıca, tırnak etlerini sertleştirir, ayrılmaya ve soyulmaya daha eğilimli yapar.
  • Tırnak etlerini kesmeyi bırakınca eskisinden daha hızlı büyüyecekleri konusunda endişe etme – bu bir hurafe. Tırnak etlerini kesmeyi bıraksan bile büyüme hızları aynı kalır.[1]
 4. 4
  Tırnak etlerini düzenli olarak nemlendir. Tırnak etlerini düzenli olarak nemlendirmek, soyulmalarını engellemekte en önemli adımlardan birisidir. Tırnak etlerini, bir kez sabah, bir kez de akşam olmak üzere günde en az iki kez nemlendirmelisin.
  • Tırnak etlerinin, dokularının kalınlığına rağmen deriden yapıldığını unutma ve bütün derilerin nemli kalması, soyulup pul pul dökülmemesi için nemlendirilmesi şarttır.
  • Gün içinde hemen emilen ve ellerinde yağlı bir his bırakmayan bir nemlendirici el losyonu kullanabilirsin. Ama gece, daha yoğun bir nemlendirme için daha yoğun bir krem ya da tırnak eti merhemi tercih edebilirsin.
  • Ellerini ve tırnak etlerini nemlendirdikten sonra yatarken pamuk ya da yün eldiven takmak iyi bir fikirdir. Bu, hem kremin ya da merhemin çarşaflara sürtünüp çıkmasını engeller hem de ekstra sıcaklık cildinin nemlendiriciyi tam anlamıyla emmesine yardımcı olur. Sabah ellerin ve tırnak etlerin yumuşacık uyanacaksın!
 5. 5
  Tırnak etlerin çatlamışsa ve acıyorsa topikal bir antibakteriyel merhem kullan. Tırnaklarının etrafındaki deri çatlamış ve tahriş olmuşsa küçük bir enfeksiyon kapmış olabilirsin. Durum buysa, tırnak etlerinin düzelmesi için önce enfeksiyonu iyileştirmen gerekir.
  • Bunu, Neosporin gibi bir topikal antibakteriyel merhemi, tırnak etlerine kalın bir katman halinde sürerek yapabilirsin.
  • Krem versiyonundan daha etkili olan antibakteriyel merhemi sürdükten sonra, enfeksiyondan etkilenmiş her bir tırnağa yara bandıyla sarman gerek.
  • Yara bandı gece kaldıktan sonra sabah tırnak etlerinin durumunun çok daha iyi olduğunu ve öyle gözüktüğünü göreceksin![3]
 6. 6
  Ne zaman doktora danışman gerektiğini bil. Tırnak etlerin acıyorsa, iltihaplıysa ya da şişmişse veya kırmızı noktaları varsa, paronişi denen bir enfeksiyon kapmış olabilirsin. Durumun bu olabileceğinden şüpheleniyorsan bir an önce doktora git çünkü enfeksiyonu kurutmak için bir antibiyotik kürüne ihtiyacın olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tırnak Etlerinin Kurumasını Önlemek

 1. 1
  Ellerini soğuk havadan koru. Soğuk hava ellerini çok kurutabilir, bu da tırnak etlerinin çatlayıp soyulmasına neden olur.
  • Bu nedenle, ellerini kışın, ya da hava her soğuduğunda ellerini korumaya özel olarak dikkat etmek önemlidir.
  • Dışarıya çıktığında daima eldiven tak ve yanında, ellerine düzenli aralıklarla sürebileceğin küçük bir el kremi taşı.
 2. 2
  Parmaklarını ağzından uzak tut. Tırnaklarını yemeye ya da tırnak etlerini kemirmeye meyilli kişilerin parmaklarının etrafındaki derilerin kuruma ve soyulma ihtimali bunu yapmayanlarınkinden çok daha yüksektir.
  • Ağzın, kolayca tırnaklarına geçebilecek bakteriler içerdiği için enfeksiyon kapma riskine de girersin. Tükürükte de deriyi çatlatarak daha çok kuruluğa neden olan enzimler de içerir.
  • O yüzden, tırnak etlerinin kuruyup soyulmasını engellemek için alabileceğin en etkili önlemlerden biri, tırnak yemeyi bırakman ve ellerini ağzından uzak tutman.
  • Sana yardımcı olması için, tırnakların için özel tadı iğrenç olan merhemler satın alabilirsin. Bunlar, parmaklarının tadını o kadar kötü yapar ki tırnaklarını yemeden önce bir kez daha düşünmen gerekir!
 3. 3
  Cildi kurutan maddelerden kaçın. Ellerinin kuruması tırnak etlerinin çatlayıp soyulmasını hızlandırabilir, o yüzden sakın ellerini gereksiz yere cildi kurutan maddelere maruz bırakma.
  • Bulaşıkları sık sık sıcak, sabunlu suda yıkamak, ellerinin çok fazla kurumasına neden olabilir, o yüzden her bulaşık yıkadığında plastik eldiven takarak ellerini koru.
  • Eldiven takmayı sevmiyorsan, o zaman bulaşık yıkarken elleri nemlendiren daha nemlendirici bir bulaşık deterjanı satın al. Tırnakların ıslandığında onları mutlaka iyice kurula.
  • Aseton bazlı oje çıkarıcılardan uzak dur çünkü bunlar tırnakların nemini aşırı derecede yok eder. Ellerini yıkamayı da en aza indirmeyi denemelisin çünkü elleri sık sık yıkamak, derinin ve tırnakların yüzeyindeki önemli doğal yağları yok eder.
 4. 4
  Sağlıklı beslen. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, vücudunun sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar. Tırnak etlerin nemli olur ve tırnakların daha çabuk uzar. Bol bol sebze ve meyve ye, mümkün olduğunda organik olanlarını seç.[5]
  • Tırnaklarını güçlendirmek için daha çok yumurta, badem, çilek, tavuk, keten tohumu, Hindistan cevizi yağı, mercimek, karpuz, dolmalık biber ve tam tahıllar ye.[6]
 5. 5
  Vücudunu susuz bırakma. Sıvı almak nasıl ki cildini nemli tutuyorsa tırnak etlerinin sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilir. Günde en az 8 bardak su içmek, tırnak etlerini nemlendirmeye ve kurumalarını önlemeye yardımcı olur.[7]
  • Çok aktifsen daha çok su iç!
  • Koştururken su içmeni daha kolay hale getirmek için yanında yeniden kullanılabilir su şişesi taşı.
 6. 6
  Manikürcünü dikkatli seç. Manikür ve pedikür için bir manikürcü seçerken dikkatli ol çünkü kötü yapılan bir manikür, yarardan çok zarar getirir.
  • Bazı manikürcüler, tırnaklarına ve tırnak etlerine çok sert davranabilirler, bu da soyulmaya, çatlamaya ve ağrıya sebep olabilir.
  • Manikürcün tırnak etlerini kesmeye ya da tırnak etlerini çok fazla geriye itmeye çalışırsa ondan kibarca durmasını rica et. Bunlar senin tırnakların, o yüzden onlara yapılacaklara sen karar verirsin.
  • Manikürcün, tırnak etlerini keserse ve sonuçta ağrı ve enfeksiyon ortaya çıkarsa bu, düzgün şekilde sterilize edilmemiş aletlerden kaynaklanmış olabilir. Bu olursa, manikür-pedikür salonunu değiştirmeyi düşünmelisin.
  Reklam

İpuçları

 • Tırnakların durumunda değişiklikler var mı diye bak. Çıkıntılar, beyaz çizgiler ve aniden çok kalınlaşan tırnaklar, bazıları diğerlerinden daha ciddi olan sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.
 • Birçok kişi, tırnak bakımının önemini bilmez. Görüntüyü korumanın yanı sıra tırnaklar başlıca sağlık işaretidir. Tırnaklarının durumunun normal olup olmadığından ve bunun başka sorunların belirtisi olup olmadığından emin değilsen bir doktora danış.
 • Sigara içme. Sigara tüm vücudunu, en çok da cildini kurutur.
 • Tırnak etlerin konusunda ekstra dikkatli ve temiz de olmalısın.
 • Tırnaklarını ya da tırnak etlerini asla yeme çünkü bu, ciddi zararlara neden olabilir.
 • Hindistan cevizi yağı çok faydalıdır.
Reklam

Uyarılar

 • Tırnak etlerini asla tamamen alma ya da başkasının bunu yapmasına izin verme. Kesme aletlerini ya da makaslarını çıkarıp tırnak etlerini doğramaya başlayan manikürcülerle karşılaşabilirsin. Bu asla yapılmaması gereken bir şey! İyi manikürcüler böyle yapılmayacağını bilirler ve sen de kimsenin bütün tırnak etlerini kesmesine izin vermemelisin. Tırnak etleri, beş dakika sıcak suda kaldıktan sonra sadece geriye doğru itilmelidir. Sonra, gevşek (ve beyaz) ölü deriler kesilebilir ama bütün tırnak etleri asla tamamen kesilmemelidir. Bu olursa ve tırnakların şişer, kızarır ya da ağrırsa kirli aletlerden enfeksiyon kapmış olabilirsin. Tırnak etlerini kesmek hijyenik değildir. Dahası, tırnak etlerinin yarılmasının başlıca nedeni de budur.
 • Tırnaklarını yaptıracağın salonları mutlaka iyice araştır. Hizmet konusunda bilinçli bir müşteri ol. Aletlerin nasıl temizlendiğini sor.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Martin
Ortak yazarlar :
Lisanslı Güzellik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Martin. Laura Martin Georgia’da Lisanslı bir Güzellik Uzmanı’dır. 2007 yılından bu yana saç stilisti ve 2013 yılından bu yana güzellik uzmanlığı öğretmenidir. Bu makale 70.972 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 70.972 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam