O hissi bilirsin: Tam tırnaklarına oje sürüyorsun ki aniden birkaç damla oje, giysilerine dökülüp kocaman, renkli bir lekeye dönüşüyor. Ama korkma çünkü tırnak cilası, giysilerden ve diğer kumaş türlerinden çıkması en kolay maddelerden biridir.

Yöntem 1 / 3:
Giysilerden Tırnak Cilası Çıkarmak

 1. 1
  Lekelenen kumaşı birkaç kâğıt havlunun üzerine yüz üstü koy. Kumaşın lekeli kısmı, kâğıt havlulara bakmalı. Bu yöntemi, tırnak cilası ıslakken de kuruyken de kullan.
  • Bu yöntem, pamuk, keten, kot ve çoğu diğer kumaşta etkili olur.
  • Söz konusu kumaş, asetat ya da triasetat içeriyorsa dikkatli hareket et çünkü tırnak cilası çıkarıcısı, bu kimyasalları içeren kumaşları eritir.
 2. 2
  Lekeli kısmı asetonla sil. Kumaşın arka yüzünü, asetonla (eczanelerde tırnak cilası çıkarıcı bölümünde mevcuttur) ıslatılmış pamukla ya da kâğıt havluyla sil. Bu, lekeyi kâğıt havluya geçirir.
 3. 3
  Durula ve tekrar et. Giysiyi lavaboya götürüp lekeli kısmı durula, sonra temiz kâğıt havluların üstüne yüz üstü koy. Lekenin tamamen kâğıt havlulara geçmesi için silme işlemini tekrarla.
  • Kumaşı durulamaya ve aseton eklemeye devam et, ta ki sildikten sonra kâğıt havlular, tırnak cilasının rengini almayana kadar. Bu, lekenin çıktığını gösterir.
  • Tırnak cilasından iz kalmış mı diye lekeli kısmı son bir kez kontrol et. Biraz renk kaldığını görürsen pamuğu asetona batır ve bunu nazikçe çıkar.
 4. 4
  Giysiyi yıka. Önceden lekeli olan kısma leke çıkarıcı sür, sonra da giysiyi etiketteki talimatlara göre yıka. Giysi kuruyunca lekesi gitmiş ve giyilmeye hazır olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Tırnak Cilasını Döşemeden Çıkarma

 1. 1
  Islak tırnak cilasını hemen sil. Tırnak cilası, döşemenin üstünde kurumadan yetişebilirsen çıkarman çok daha kolay olacaktır. Kâğıt havluyla ya da bir bezle ıslak tırnak cilasını mümkün olduğunca sil.
  • Döşemeye çok daha fazla bulaşmaması için tırnak cilasını etrafa yayma; onun yerine, kâğıt havluyla tırnak cilasını etrafa yaymayacak şekilde kısa hareketlerle sil.
  • Döşemeye mümkün olduğunca az tırnak cilasının işlemesi için en emici bezi ya da kâğıt havluyu kullan.
 2. 2
  Lekeli yeri asetonla hafifçe dokunarak sil. Birkaç damla asetonu lekeli bölgenin tam üstüne koymanı sağlayacak bir pamuklu kulak çubuğu ya da başka bir şey kullan. Asetonu sadece lekeli kısma sürdüğünden emin ol.
  • Döşemenin göze çarpmayan yerinde asetonu test etmen iyi olur. Aseton, bazı kumaşlarla, örneğin asetat ya da triasetat içerenlerle tepkimeye girer ve dikkatli olmazsan lekeli kısmın daha kötü gözükmesine neden olabilir.
  • Asetonu lekeli kumaşa dökme çünkü pamuklu çubuk ya da kâğıt havlunun ucu gibi bir şey kullanmazsan nereye döküldüğünü kontrol etmek zordur.
 3. 3
  Temiz bir bezle tırnak cilasını sil. Lekeli kısmı dikkatli bir şekilde sil, sonra da havlunun temiz bir yeriyle yeniden sil. Biraz daha aseton sür ve leke çıkana kadar silmeye devam et.
 4. 4
  Lekelenen yeri ılık suyla durula. Aseton ya da hidrojen peroksit kalıntılarını temizlemek için bu bölgeyi süngerle yıka. Kullanmadan önce döşemenin tamamen kurumasını bekle.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Alternatif Tırnak Cilası Çıkarma Yöntemleri Kullanmak

 1. 1
  Hidrojen peroksit kullan. Asetona iyi tepki vermeyen bazı kumaşlar için aynı stratejiyi hidrojen peroksitle kullanırsan daha iyi sonuçlar alabilirsin.
  • Peroksidi bu bölgeye hafifçe dokunarak sür, temiz bir havluyla sil ve leke çıkana kadar bunu tekrarla.
  • Hidrojen peroksit, beyazlatıcı madde görevi görebilir, o yüzden lekeli kısımda kullanmadan önce döşemenin fark edilmeyen bir yerinde test et.
 2. 2
  Saç spreyini dene. Saç spreyini eski bir diş fırçasının kıllarına sık, sonra da lekeyi kumaştan çıkarmak için dairesel hareketler kullan.
 3. 3
  Böcek spreyi kullan. Bazıları, sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzak tutmak için vücuduna ve giysilerine sıktığın böcek kovucunun, tırnak cilası lekelerini çıkarmada harikalar yarattığını söylüyor. Böcek spreyini eski bir diş fırçasına sık, sonra da lekeyi diş fırçasıyla dairesel hareketlerle nazikçe ovala.
 4. 4
  Durula ve yıka. Hangi yöntemi kullanırsan kullan, tırnak cilasını çıkarmak için kullandığın maddenin kalıntılarını temizlemek için önceden lekeli olan yeri iyice duruladığından emin ol.
  Reklam

İpuçları

 • Kıymetli ya da pahalı bir eşya için başka bir şey yapmadan önce hızla kuru temizleyiciye gitmen iyi olur.
 • Saç spreyini pamuklu çubuğa sıkıp lekeyi birçok kez sertçe ovala. Saç spreyi tırnak cilasını çıkarırken, sertçe ovalamak da moleküllerin dökülmesini sağlar.
 • Lekeli kısma geçmeden önce daima kumaşın göze çarpmayan bir yerinde nokta testi yap.
 • Tırnak törpüsü ya da zımparalı tırnak törpüsüyle yapabildiğin kadar tırnak cilasını törpüle. Kumaşın kendisini törpülememeye dikkat et. Bunu yapmak, lekenin boyutunu küçültebilir ve leke daha kolay çıkar.
 • Yöntemlerden biri işe yaramazsa, leke çıkana kadar diğerlerini dene. Büyük ihtimalle en az bir temizleme yöntemi işe yarayacaktır. Leke çıkmazsa giysiyi profesyonel bir temizleyiciye götür.
 • Hemen harekete geç. Taze bir leke, eski bir lekeye göre daha kolay çıkar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Yeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl YapılırYeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl Yapılır?
Cilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl AçılırCilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 38 kişi çalıştı. Bu makale 1.797 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.797 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam