Tıkanmış bir küvet, özellikle duşa girmek veya banyo yapmak istediğinde sinir bozucudur. Neyse ki problemini çözmek için bir tesisatçı aramana gerek olmayabilir. Evde veya markette bulabileceğin ürünleri kullanarak küvetini kendi başına açmak için kullanabileceğin birkaç numara var.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Bir Gider Pençesi Kullanma

 1. 1
  Süzgeci çıkar. Saç ve sabun genellikle giderin içinde veya üzerinde bulunan süzgecin altında birikir. Birçok süzgeç manuel olarak çıkarılabilse de bazılarının da çıkarılması gereken vidaları vardır. Uygun tornavidayla vidaları çıkar.
  • Hangi tip tornavidayı kullanacağını bilmiyorsan tornavidayı vida başı ile eşleştir.[1]
  • Tornavida kafasının boyutu ve şekli vidaya kolayca sığmalıdır.
  • Hepsi gevşeyene kadar süzgeci çevreleyen her vidayı çevir. Ardından, giderin tıkanıklığını açarken vidaları güvenli bir yere koy.
 2. 2
  Tapayı çıkar. Bazı giderlerde süzgeçler yerine küvet tapaları bulunur ve bunlar da giderde bulunur. Bunların çıkarılması daha kolaydır çünkü herhangi bir vida ile sıkıştırılmamaktadırlar. Tapayı döndürerek ve kaldırarak çıkar.[2]
 3. 3
  Süzgeç ve tapa etrafındaki fazla artıkları temizle. Süzgeç veya tapa üzerinde zamanla çok miktarda pislik birikmiş olabilir. Herhangi bir saç veya sabun pisliğini temizle; ne kadar kirli olduklarına bağlı olarak süzgeç ve tapayı fırçalaman gerekebilir.
 4. 4
  Gider çubuğunu gider kanalına yerleştir. Gider çubuğu yeterince derine sokulduğunda, giderin kavisli bir parçası olan bir gider tuzağına çarpacaktır.[3] Gider çubuğunu bu tuzağın içinden itmeye devam et. Çubuk esnektir ve bükülebilir.
 5. 5
  Gider çubuğunu dışarı çek. Pençenin birçok küçük birbirine kenetlenen kancası vardır, bu nedenle saçları tutacak ve yapışkanları çıkarmana izin verecektir. İleride tekrar kullanmak üzere saklamak istiyorsan gider çubuğundaki yapışkanları temizle. Saç ve sabun birkaç ay gibi kısa bir sürede birikebilir, bu nedenle genellikle bir gider çubuğuna sahip olmak işe yarar.
 6. 6
  Tıkanık olup olmadığını görmek için küveti test et. Su şimdi giderden düzgün bir şekilde aşağı inmelidir. Bu yöntem işe yaramadıysa başka bir yöntem dene.
 7. 7
  Kapağı veya tapayı çıkardığın şekilde tak. Gider pençesi işe yaradıysa artık süzgeç veya tapanı takabilirsin. Süzgeçlerin giderin üstüne tekrar vidalanması gerekir ama tapayı gidere geri yerleştirebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Kimyasal Gider Temizleyicileri Kullanmak

 1. 1
  Mağazadan kimyasal bir gider temizleyicisi satın al. Kimyasal gider temizleyicileri, potasyum hidroksit veya sülfürik asit gibi kimyasallarla giderleri açar.[4] Düzgün kullanıldığında, çoğu gider tıkanıklığını temizlerler. Yerel nalbuundan veya indirimli satış mağazandan bir tür gider temizleyicisi seç.
  • Ürünün sistemin için tasarlandığından emin ol; temizleyicinin arkasında, hangi tür borular için uygun olduğunu söyleyecektir.
  • Özellikle küvetler için tasarlanmış bir ürün satın al.
  • Temizleyicilerin nerede olduğu veya hangisini satın alacağın konusunda kafan karışırsa bir çalışandan yardım iste.
 2. 2
  Temizleyicinin arkasındaki talimatları oku. Bunlar üreticinin talimatlarıdır ve tüm gider temizleyicilerinde biraz farklı olanlar olacaktır. Bazıları koruyucu gözlük takmanı, yalnızca belirli bir miktarda sıvı doldurmanı vs. isteyebilir. Arkadaki talimatları okumak, kimyasal gider temizleyiciyi güvenli bir şekilde kullanmak için çok önemlidir.
 3. 3
  Küvetteki duran suyu boşalt. Küvetinde kalan suyu çıkarmak için bir kova veya büyük bir bardak kullanman gerekebilir.
 4. 4
  Gereken miktarda temizleyiciyi küvet giderine dök. Şişeyi açarken ve kimyasalları gidere dökerken kimyasal temizleyiciyi sıçratmamaya dikkat et.
  • Dökülenleri hemen temizle.
  • Herhangi bir kimyasalla çalışırken her zaman eldiven giy.
 5. 5
  Sonuçları bekle. Birçok temizleyici 15-30 dakikanın yeterli olacağını söylüyor, bu yüzden kimyasalların bu süre boyunca giderde kalmasına izin ver. Zamanı doğru bir şekilde takip etmek için bir zamanlayıcı ayarla.
 6. 6
  Gideri soğuk suyla yıka. 15-30 dakika bekledikten sonra gider çalışıyor olmalıdır. Küvetteki soğuk su musluğunu aç ve su hemen giderden kaybolmalıdır.
 7. 7
  Gider temizlenmemişse profesyonel bir tesisatçı ile iletişime geç. Farklı kimyasalları karıştırmak tehlikeli olabilir, bu nedenle ilki küvet giderini temizlemediyse farklı bir kimyasal temizleyici deneme. Bu noktada, yardım için profesyonel bir tesisatçı çağırmalısın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Karbonat Kullanmak

 1. 1
  Süzgeci veya tapayı temizle. Giderin içinde veya üzerinde bulunan süzgeç veya tapanın altında saç ve sabun kalıntılarının birikmiş olabileceğini göreceksin. Süzgeci sabitleyen tüm vidaları çıkar ve tapayı çevirip kaldırarak çıkar..[5] Birikmiş kirleri veya kılları fırçala.
 2. 2
  Suyu bir çaydanlıkta kaynat. Ne kadar su kullanman gerektiğine dair kesin bir ölçüm olmadığından, su ısıtıcısını üstüne kadar suyla doldur. Suyun kaynamasına izin ver. Çaydanlık yoksa büyük bir tencere kullanarak suyu kaynatabilirsin.
 3. 3
  Kaynar suyu doğrudan gidere dök. Bu, giderin hemen açılmasını sağlayabilir. Seni yakabileceğinden sıcak suyu sıçratmamayı unutma. Şimdi, normal şekilde boşalıp boşaldığını görmek için küveti aç.
 4. 4
  Kanalizasyona 1/4 bardak karbonat ve 1 bardak beyaz sirke dök.[6] Kanalizasyona sıcak su dökmek tıkanıklığı açmadıysa fazla kalıntıyı gidermek için karbonat ve sirke kullan.
 5. 5
  15-20 dakika bekle. Karbonat ve sirkeyi 15-20 dakika beklet. Zamanı takip etmek için bir zamanlayıcı kullanabilirsin.
 6. 6
  Su ısıtıcısında daha fazla su kaynat. Bir kez daha su ısıtıcısını suyla doldur ve kaynat.
 7. 7
  Doğrudan gider sıcak su dön. Su, giderin açılması için karbonat ve sirke ile reaksiyona girecektir. Bu yöntemin giderini açıp açmadığını görmek için küveti test et ve işe yaramadıysa başka bir yöntem dene. Kabartma tozu ve sirke kullanmak herhangi bir kimyasal kullanmaz ve genellikle küçük tıkanıklıklar için işe yarar, bu nedenle bu her seferinde işe yaramayabilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Tuvalet Pompası Kullanmak

 1. 1
  Herhangi bir kalıntıyı çıkarmak için süzgeci veya tapayı fırçala. Süzgeci sabitleyen vidaları uygun tornavidayla çıkar. Tapayı çevirerek kaldır ve çıkar. Kıl ve sabun kalıntılarını gidermek için süzgeci ve tapayı fırçala.
 2. 2
  Küveti birkaç cm suyla doldur. Küveti, pompayı daldırmaya yetecek kadar suyla doldurmak istiyorsun; pompa su sayesinde emer.[7]
 3. 3
  Giderdeki herhangi bir tıkanıklığı çıkarmak için pompayı kullan. Pompanın çanağını giderin üzerine yerleştir ve hızla bastırıp çek.[8] Burada biraz güç kullanman gerekecek ve dikkatli ol; üstüne sıçrayabilir. Büyük olasılıkla seni onu çekerken kirli su ve kirler giderden dışarı fırlayacaktır.
  • Yaklaşık 10 çekmeden sonra, giderdeki kirli su ve pisliğin çıkıp çıkmadığını kontrol et.
  • Gider hiçbir şey çıkmıyorsa daha fazla güç uygulamayı düşün.
  • Pompayı çıkardığında su boşalana kadar pompalamaya devam et.
  • Giderden onu tıkamış olabilecek herhangi bir şey çıkmıyorsa farklı bir yöntem kullanman gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Süzgeç ve Tıkaçları Temizlemek

 1. 1
  Süzgeci çıkar. Süzgeçler ve tapalar üzerinde kalıntı birikmesi genellikle suyun yavaş tahliye olmasına neden olur. Uygun tornavidayla süzgeç etrafındaki vidaları çıkar. Ardından süzgeci temizlerken vidaları güvenli bir yere koy. Tapanın çıkarılması daha kolaydır çünkü bunlar herhangi bir vidayla tutulmaz, bu nedenle tapayı döndürerek ve kaldırarak çıkar.[9]
  • Çoğu küvet giderinde süzgeç veya tapa bulunur.
  • Bu yöntem genellikle küçük tıkanmalarda etkilidir; yani giderin kötü bir şekilde tıkanmışsa o kadar etkili olmayabilir.
 2. 2
  Süzgeç ve tapa etrafındaki fazla pislikleri temizle. Süzgeç veya tapa üzerinde çok miktarda pislik birikmiş olabilir. Tüm saç veya sabun pisliğini temizle; süzgeci ve tapayı fırçalaman gerekebilir.
 3. 3
  Kapağı veya tapayı çıkardığın şekilde tak. Süzgeçlerin giderin üstüne tekrar vidalanması gerekir, tapayı gidere geri yerleştirebilirsin.
 4. 4
  İşe yarayıp yaramadığına bak. Giderin artık düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için küvetini aç. Çalışmıyorsa başka bir yöntem denemen gerekecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Birçok kimyasalı birbirine karıştırmaktan kaçın. Bu tehlikeli olabilir.
 • Giderle çalışırken lastik eldiven kullan.
 • Düzleştirilmiş bir ataç, bir gider pençesinin yerine kullanılabilir ancak yönetilmesi daha zordur.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tuvalet pompası
 • Kova
 • Tornavida
 • Gider çubuğu
 • Karbonat
 • Sirke
 • Tuz
 • Soğuk su
 • Kimyasal temizleyici
 • Lastik eldivenler
 • Su ısıtıcısı

Uyarılar

 • Sıvı bir gider temizleyicisi kullanıyorsan ve gider hâlâ tıkalıysa tesisatçına uygun önlemleri alabilmesi için haber verdiğinden emin ol.
 • Sıvı bir gider temizleyicisi kullanman gerekiyorsa banyo yapmaya karar vermeden önce birkaç saat bekle. Gider temizleyicinin artıkları kanalizasyondan banyo suyuna sızabilir. Gideri temiz su ile iyice yıka.
 • Herhangi bir sıvı gider temizleyicisini tutarken dikkatli ol. Cildini yakabilecek kimyasallar içerirler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kadi Dulude
Ortak yazarlar :
Temizlik ve Organizasyon Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kadi Dulude. Kadi Dulude, New York tabanlı bir temizlik şirketi olan Wizard of Homes’un sahibidir. Kadi, 70 üzerinde kayıtlı temizlik profesyonelinden oluşan bir ekibi yönetmektedir ve kendisinin temizlik tavsiyeleri Architectural Digest ve New York Magazine’de yer almıştır. Bu makale 1.881 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 1.881 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam