Östaki boruları, kafanın içinde yer alan ve kulakları burun deliklerinin arkasına bağlayan küçük açıklıklardır.[1] Bu borular, soğuk algınlıkları ve alerjiler yüzünden tıkanabilir. Ciddi durumlar bir kulak burun boğaz uzmanının uygulayacağı tıbbi tedaviyi gerektirir. Ama hafif ve orta şiddetteki durumları kendi kendine ev çözümleriyle, reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla tedavi edebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kulak Tıkanıklığını Evde Tedavi Etmek

 1. 1
  Belirtileri tanı. İster soğuk algınlığından ister alerjilerden ya da enfeksiyondan olsun, şişme, östaki borularının açılmasını ve havanın geçmesini sağlamasını engeller. Bu da basınç değişikliklerine ve bazen kulakta sıvı birikmesine neden olur. Bu olduğunda, aşağıdaki belirtileri hissedersin:[2]
  • Kulak ağrısı ya da kulakta "doluluk" hissi.
  • Dış ortamdan gelmeyen çınlama ya da patlama sesleri ve hisleri.
  • Çocuklar patlama sesini “gıdıklanma” hissi olarak tarif edebilirler.[3]
  • Net duymakta zorluk.
  • Sersemlik ve dengeyi sağlamakta zorluk.
  • Hızlı bir şekilde yükseklik değiştiğinde, örneğin uçaktayken, asansördeyken ya da dağlık alanlarda yürüyüş yapıyorken/araba kullanıyorken belirtiler artabilir.
 2. 2
  Çeneni oynat. Bu çok basit manevra, Edmonds manevrasının ilk tekniği olarak bilinir. Sadece çeneni öne çıkar, sonra arkaya ve öne, sağa ve sola oynat.[4] Kulak tıkanıklığı hafifse bu hareket, östaki borusunu açabilir ve normal hava akışını yeniden sağlayabilir.
 3. 3
  Valsalva manevrası yap.[5] Havayı tıkalı açıklıktan geçmesi için zorlamaya ve hava akışını yeniden sağlamaya çalışan bu manevra daima nazikçe uygulanmalıdır. Tıkalı geçiş yollarından nefesini vermeye çalıştığında, vücudundaki hava basıncı etkilenir. Nefesini serbest bıraktığında oluşan ani hava akışı, tansiyonda ve nabızda ani bir değişikliğe yol açabilir.[6] [7]
  • Derin bir nefes al ve ağzını kapatıp burun deliklerini parmaklarınla sıkarak nefesini tut.[8]
  • Havayı, kapalı burun deliklerinden vermeye çalış.
  • Manevra başarılı olursa, kulaklarında patlama sesi duyarsın ve belirtilerin hafifler.
 4. 4
  Toynbee manevrasını dene.[9] Valsalva manevrası gibi, Toynbee manevrasının amacı da tıkalı östaki borularını açmaktır. Ama, hastanın hava basıncını soluma yoluyla değiştirmesini sağlamak yerine, yutkunmanın hava basıncı ayarlama etkisine dayalıdır. Bu manevrayı yapmak için:[10]
  • Parmaklarınla burnunu sık.
  • Bir yudum su al.
  • Yutkun.
  • Kulaklarında patlama sesi duyana ve kulakların tekrar açılana kadar bu işlemi tekrarla.
 5. 5
  Burnunla balon şişir. Bu aptalca gelebilir ama Otovent manevrası denen bu hareket, kulaklarındaki hava basıncını eşitlemek için etkili olabilir. Ya internetten ya da tıbbi malzeme dükkanından “Otovent balonu” satın al. Bu, ağızlığı burun deliğine uyan sıradan bir balondur.[11] Evde, güvenli bir şekilde balonun açıklığına ve burun deliğine uyacak bir ağızlığın varsa, evde kendi Otovent balonunu yapabilirsin.
  • Ağızlığı, burun deliklerinden birine sok ve diğer burun deliğini parmağınla sıkarak kapat.[12]
  • Balonu, yumruk büyüklüğüne gelene kadar sadece burun deliğini kullanarak şişirmeye çalış.
  • Aynı işlemi diğer burun deliğiyle de tekrarla. Östaki kanalında serbest kalan havanın çıkardığı “pıt” sesini duyana kadar devam et.
 6. 6
  Burnunu parmaklarınla sıkıp kapatarak yutkun.[13] Buna Lowery manevrası denir ve göründüğünden biraz daha zordur. Yutkunmadan önce, sanki tuvaletini yapmaya çalışıyormuş gibi ıkınarak vücudundaki hava basıncını arttırmalısın. Nefesini tutup burnunu kapatıyorken, havayı bütün kapalı deliklerinden vermeye çalışıyormuşsun gibi gelecek. Vücutta artan hava basıncı yüzünden bazı insanlara bu şartlar altında yutkunmak zor gelir. Ama, sabırlı ol ve devam et. Yeterli pratikle, kulaklarını açabilir.
 7. 7
  Kulağına ısıtıcı ped ya da ılık el bezi koy. Bu hem yaşayabileceğin ağrıyı azaltabilir hem de tıkanıklığı tedavi edebilir. Ilık kompresin hafif ısısı, tıkanıklığı gidererek östaki borularını açabilir.[14] Isıtıcı ped kullanırsan, yanmayı önlemek için ısıtıcı pedle cildinin arasına bir bez koymalısın.
 8. 8
  Nazal dekonjestan kullan.[15] Kulak damlaları, kulağın tıkalı olduğu için tıkanıklığı gideremez. Kulaklar ve burun, borularla bağlı olduğu için, burun spreyi, östaki borusu tıkanıklığını tedavi etmek için etkili bir yoldur. Burun spreyi şişesini yüze neredeyse dikey olacak biçimde, burun deliğinden genzine doğru tut. Dekonjestanı püskürtürken sıvıyı genzine alacak kadar şiddetli biçimde burnunu çek ama bunu, sıvıyı yutacak ya da ağzına getirecek kadar da sert yapma.
  • Nazal dekonjestan kullandıktan sonra eşitleyici manevralardan birini dene. Bu defa daha etkili olabilir.
 9. 9
  Sorunun alerjilerden kaynaklanıyorsa antihistaminik al.[16] Antihistaminikler, östaki borusu tıkanıklığı tedavisinde genellikle ilk sırada yer almasa da alerjilerden kaynaklanan tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun sana uygun bir seçenek olup olmadığını doktorunla konuş.
  • Antihistaminiklerin genellikle kulak enfeksiyonu olan kişilere tavsiye edilmediğini aklında bulundur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Tıbbi Tedavi Almak

 1. 1
  İlaçlı burun spreyleri iste.[17] Tıkanıklığı tedavi etmek için sıradan, reçetesiz burun spreylerini deneyebilirsin ama reçeteli dekonjestanlarla daha fazla başarı elde edebilirsin. Alerjilerin varsa, doktoruna, bu sorunu çözmeye yardımı olması için bir steroid ve/veya antihistaminik burun spreyi tavsiye edip etmeyeceğini sor.
 2. 2
  Kulak enfeksiyonun varsa antibiyotik kullan. Östaki borusu tıkanıklığı çoğunlukla kısa süreli ve zararsız olsa da ağrılı ve dengeni bozan kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.[18] Tıkanıklık o seviyeye ilerlerse, antibiyotik yazması için bir tıbbi uzmanla bağlantı kur. Ateşin 48 saattir 39°C ya da daha yüksek değilse doktorun sana antibiyotik yazmayabilir.
  • Antibiyotik için doz talimatlarına tam olarak uy. Antibiyotiği bitirmeden önce belirtilerin sona erse bile tüm antibiyotik kürünü bitir.
 3. 3
  Doktorunla miringotomiyi konuş. Ciddi tıkanıklık vakalarında doktorun, orta kulağa hava akışını tekrar sağlamak için cerrahi bir tedavi tavsiye edebilir. İki tür operasyon vardır ve miringotomi daha hızlı olan seçenektir. Doktor, kulak zarında küçük bir çizik atacak, sonra da orta kulakta sıkışıp kalan sıvıyı dışarıya çekecektir. Mantıksız gibi görünebilir ama çiziğin yavaş iyileşmesi daha iyidir. Çizik yeterince uzun süre açık kalırsa, östaki borusunun şişi inip normale dönebilir. Hızlı iyileşirse (3 gün içinde), sıvı tekrar orta kulakta toplanabilir ve belirtiler sürebilir.
 4. 4
  Basınç eşitleme tüpü taktırmayı düşün. Bu cerrahi yöntemin başarı şansı daha yüksektir ama uzun ve zahmetli bir işlemdir. Tıpkı miringotomideki gibi, doktor kulak zarını çizecek ve orta kulakta biriken sıvıyı dışarıya çekecektir. Bu noktada, orta kulağa hava vermek için kulak zarına küçük bir tüp yerleştirir. Kulak zarı iyileşirken, tüp kendiliğinden dışarıya itilir ama bu 6 ila 12 ay sürebilir. Bu yöntem, kronik olarak östaki borusu tıkanıklığı yaşayan hastalara önerilir, o yüzden bunu doktorunla dikkatli bir şekilde konuş.
  • Basınç eşitleme tüpleri takılıyken kulaklarını sudan tamamen korumalısın. Duş alırken kulak tıkaçları ya da pamuk kullan ve yüzerken özel kulak tıkaçları kullan.
  • Su tüpten orta kulağa geçerse kulak enfeksiyonuna neden olabilir.
 5. 5
  Altta yatan nedeni tedavi et. Tıkalı östaki boruları genellikle mukusa ve dokuların şişmesine neden olarak, havanın normal geçişini engelleyen bir hastalığın sonucudur. Bu bölgede mukus birikmesinin ve doku şişmesinin en yaygın nedenleri soğuk algınlıkları, grip, sinüs enfeksiyonları ve alerjilerdir.[19] Bu sorunların kontrolden çıkmasına ve ilerleyip iç kulak sorunlarına yol açmasına izin verme. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz soğuk algınlığı ve grip tedavisi gör, sinüs enfeksiyonu ve alerji gibi tekrarlanan durumlarla ilgili sürekli tedavi için doktorunla konuş.
  Reklam

İpuçları

 • Kulaklarında sıvı olduğunu biliyorsan kulak kiri giderici ürünler kullanma. Bunlar enfeksiyona yol açabilir ve sorun kulak kiri değil de sıvı olduğu için işe yaramazlar.
 • Kulak ağrın varsa o kulağının üstüne yatma.
 • Soğuk su yerine ılık bir şey, örneğin çay iç.
 • Birkaç papaya tabletini (sadece çiğnenir olanlarını) ağzında eritmeyi dene. Ham papayanın ana maddesi olan papain muhteşem bir mukus çözücüdür. Çemen otunu da deneyebilirsin.
 • Başını yükseltmek için ekstra bir yastık kullan. Bu, sıvıları boşaltmaya yardımcı olacak ve uyurken hissettiğin rahatsızlığı azaltacaktır.
 • Tıkalı kulaklardan kaynaklanan ağrı için, doktorundan analjezik damla iste. Ağrı kesici olarak ibuprofen, parasetamol ya da naproksen sodyum gibi reçetesiz ilaçları da deneyebilirsin.
 • Kulaklarını ve başını sıcak tutmak için kulaklarını örten bir şapka tak. Bu, sıvının boşalmasına yardım eder.
 • Vicks damla kullanmayı dene. Kulağındaki havanın çıkmasını kolaylaştırır.
Reklam

Uyarılar

 • Reçetesiz burun spreyini birkaç günden fazla kullanma çünkü daha uzun süre kullanırsan açtığından daha fazla tıkanıklığa neden olabilir. Sprey işe yaramazsa, doktoruna danış.
 • Kulaklarını burun çaydanlığıyla yıkamaktan ya da kulak mumu kullanmaktan kaçın. Bu ürünlerin tıkalı kulakları açmada güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.
 • Östaki borusu dengeleme sorunların varken TÜPLE dalış yapma! Basınçtaki dengesizlik yüzünden acı veren "kulak sıkışmalarına" neden olabilir.[20]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Payam Daneshrad, MD
Ortak yazarlar :
Board Onaylı Kulak Burun Boğaz Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Payam Daneshrad, MD. Dr. Payam Daneshrad, board onaylı bir kulak burun boğaz Uzmanı, aday bir yüz plastik cerrahı ve Los Angeles, Kaliforniya'daki DaneshradClinic'in sahibi ve müdürüdür. Dr. Daneshrad, 19 yılı aşkın tecrübesi ile yetişkin ve pediatrik kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi, tamponsuz burun cerrahisi, minimal invaziv sinüs cerrahisi ve horlama tedavisinde uzmanlaşmıştır. Ayrıca tonsillektomi, adenoidektomi, tiroidektomi ve paratiroidektomi için en yeni cerrahi KBB tekniklerini kullanmaktadır. Dr. Daneshrad, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden en yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Tıp Doktoru (MD) derecesini Amerikan Osteopatik Birliği, tıbbi onur topluluğu ve Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'na kabul edildiği Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden aldı. Dr. Daneshrad, tıp eğitimini şu anda klinik doçent olarak görev yaptığı Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde almıştır. Dr. Daneshrad, Los Angeles Sparks ve Loyola Marymount Üniversitesi atletik takımlarının kulak burun boğaz ve yüz plastik cerrahıdır. Bu makale 162.697 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 162.697 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam