Zaman zaman, özellikle de hava basıncında ani bir değişiklik olduğunda (örneğin, uçaktayken ya da dalarken), kulakların tıkalıymış gibi gelebilir ya da kulaklarındaki tıkanıklığı “açma” ihtiyacı hissedebilirsin. Bu rahatsız duruma kulak barotravması denir. Barotravma, hava basıncının kulak zarının iki tarafından birinde dengesizleşmesiyle meydana gelir. Bu dengeyi yeniden kurmak için, orta kulağı boğazın arkasına bağlayan östaki borularının açılması gerekir.[1] Barotravma yaşarsan anlık rahatlama için basit yüz egzersizleri yaparak basıncı gider. Kulakların sık sık tıkanıyorsa altta yatan nedeni tedavi etmeyi ya da ev çözümlerini veya alternatif tedavileri dene.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Kulaklarını Hızlı Bir Şekilde Açmak

 1. 1
  Ağzını hafifçe açıp esne. Ağzını "ahhh," diyeceğin kadar aç ve esnemeye çalış. Ağzını açık tut ve "O" biçiminde açıp yavaş yavaş esne.
  • Kulaklarının açıldığını hissedince dur. İlk esnemende açılmazsa bir daha yap. Basınç yeniden dengelenince bunu anlarsın. Sadece bir patlama sesi duyup hissetmeyeceksin; aynı zamanda, aniden kulaklarının tıkalı olduğu zamandan çok daha net duyacaksın.
 2. 2
  Kafanı arkaya eğ ve çeneni öne doğru çıkar. Yukarıya bakmak, östaki borularını olması gereken pozisyona getirecektir. Çeneni öne çıkarmak, esnemeni kolaylaştırabilir, östaki borularını açabilir ve basıncı giderebilir.
 3. 3
  Sakız çiğne. Esnemek işe yaramazsa sakız çiğnemek, hatta sakız çiğniyormuş gibi yapmak bile çözüm olabilir. Bu hareket, kulağının içindeki ve dışındaki basıncı eşitlemeye yardımcı olur. Kulaklarının tıkanmasını önlemek için de sakız çiğneyebilirsin. İrtifa değişikliği yaşayacağını biliyorsan sakız çiğnemeye başla ve tıkanıklığı daha en başından engelle.
  • Büyük bir sakız çiğne. Çiğneme hareketi, boğazını açacak ve kulaklarındaki basıncı dengeleyecek kadar büyük olmalı. Çiğneyecek bir şeyin yoksa sanki çiğneyebileceğinden daha fazlasını ısırmışsın gibi abartılı, sahte çiğneme hareketleri yap. Gerçekten.
 4. 4
  Şeker ya da pastil em. Bir süre sert bir şeker, nane şekeri ya da pastil emmek, basıncı eşitleyebilir. Şekeri sakın çiğneme; amacın sadece şeker yemek değil! Basınçlandırma etkisi yaratmak için bir süre em.
 5. 5
  Büyük bir bardak su iç. İçme hareketi, hâlihazırda etkili olan tekniklerin çoğunu birleştirir. Büyük bir bardağa su doldur, östaki borularını doğru konuma getirmek içim başını geriye at ve kulaklarındaki basıncı eşitlemek için büyük yudumlar al. Doğru şekilde yaparsan kulaklarının açıldığını hissedersin ve ağrı diner.
 6. 6
  Kulaklarında su varsa çok dikkatli bir şekilde, biraz basınç oluştur. Sudan yeni çıktıysan ve o sinir bozucu, su basıncı kaynaklı ağrıyı hissediyorsan tıkalı kulağın yere paralel olacak şekilde belinden yana doğru eğilerek yerçekimini kullanabilirsin. Parmağını, tuvalet pompası gibi kulağına (içine değil) bastırıp çek. Bu, kulağındaki basıncı nazikçe değiştirmeye ve kulaklarını açmaya yardım edebilir ya da basıncı, içeride sıkışan suyu çıkaracak kadar değiştirebilir.
  • Parmağını asla kulağına sokma. Amacın suyu dışarıya çıkarmak değil, sadece basıncı değiştirmeye çalışmak. Parmağını kulağının çok derinlerine sokmak, işitme hasarına yol açabilir.
 7. 7
  Valsalva manevrası yap. Kulağa karmaşık gelse de aslında basit. Valsalva manevrası, hafifçe nefes vererek östaki borularına karşı basınç uygulamaya dayalıdır. Burnunu elinle sık, ağzını kapat ve burnundan hafifçe nefes vermeye çalış. Bu, kulaklarını açacak ve basıncın dengelenmesini sağlayacaktır.
  • Aşırı derecede nazik ol. Valsalva manevrasını zorlamaya gerek yok. Çok sert ve çok sık yapılırsa östaki boruların tahriş olup iltihaplanabilir; bu da onları açmayı daha zor hale getirir.
  • Bazı kişiler için, bunu yaparken öne eğilmek işe yarar. Ayak parmaklarına dokunarak esniyormuşsun gibi aşağıya eğil. Dönüşümlü olarak Valsalva manevrasını dene, sonra burnunu serbest bırak ve derin bir nefes al. Basıncı giderip kulaklarını açmak için eğilmiş haldeyken bu ikisini dönüşümlü olarak yapmaya devam et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Tıkanıklığı Gidermek

 1. 1
  Doktoru aramaktan çekinme. Kulaklarında sık sık tıkanma hissi oluyorsa ya da sanki açılmaları gerekiyormuş gibi hissediyorsan durumun, sürekli iltihaba neden olan daha ciddi bir sinüs sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Doktora gittiğinde sana reçetesiz ilaçlar, burun spreyi ve bir antibiyotik almanı tavsiye edebilir.[2] Doktora gidene kadar, kulak ağrını ya da enfeksiyonu azaltmak için adımlar at.
  • Ağrının TME ağrısının (çeneni kafatasına bağlayan eklemde bir sorun) bir sonucu olabileceğini düşünüyorsan bir diş hekimine, çene cerrahına ya da bir kulak-burun-boğaz uzmanına gitmek de faydalı olabilir.[3]
 2. 2
  Doktordan bir kulak açıcı ilaç yazmasını iste. Hâlâ kulaklarını açamadıysan doktorundan kulak açıcılarla ilgili bilgi al. Kulak açıcı, kulak zarının içindeki ve dışındaki basıncı eşitlemeye ve böylece kulağı açmaya yardımcı olur. Pahalı olsa da ve reçeteyle alınması gerekse de doktorun tam olarak almanı istediği şey bu olabilir.
 3. 3
  Sinüslerini düzenli olarak boşalt. Soğuk algınlığı ya da alerji yüzünden sinüslerin tıkandıysa kulakların tıkanabilir ve dengeyi bozarak kulaklarının açılması gerektiği hissini oluşturabilir. Bunu düzeltmek için, sinüslerini ılık ve tuzlu suyla düzenli ve nazikçe temizleyerek tıkanıklığı gider. Sinüs temizleme sıvılarını talimattaki gibi kullanmak, güvenli ve etkili olabilir ama unutma ki enfeksiyondan ve diğer komplikasyonlardan sakınmak için sıvılar düzgün bir şekilde kullanılmalı ve sinüsler iyice temizlenmelidir.[4]
  • Burun çaydanlıkları, kolayca bulunabilir ve biraz tuzla karıştırılmış ılık, saf suyla doldurularak kullanılabilir. Başını lavabonun üzerine eğ ve sinüs boşluğundan akıp diğer burun deliğinden dışarı çıkması için suyu bir burun deliğine dök. İlk seferde tuhaf gelecektir ama tıkanmış sinüslerde büyük bir rahatlama sağlar.
  • Sinüslerin, suyun geçmekte zorlanacağı kadar tıkalıysa basınç oluşturduğun değişim yine de tıkanıklığı ve kulaklarındaki tıkanıklık hissini gidermeye yetebilir.
  • Her kullanımdan sonra burun çaydanlığını temizlemeyi ihmal etme ve vücuduna zararlı bakterilerin girmesini önlemek için sadece saf ya da steril su kullan.
 4. 4
  Belirtilerin kötüleşmeden önce bir antihistaminik ya da dekonjestan al. Kendini tıkalı sinüslerden ya da tıkalı kulaklardan korumak için önceden tedbir al. Sinüslerinle sürekli sorun yaşıyorsan kulaklarını nasıl açacağını düşünmek için şiddetli bir ağrı hissedene ve kulaklarında basınç oluşana kadar bekleme. Sinüs sorunlarını reçetesiz ilaçlarla gidererek basıncı engelle.
 5. 5
  Ilık bir banyo yap ve kulaklarını suya sok. Hastaysan ve tıkalı kulaklarını biraz rahatlatmak istiyorsan küveti ılık suyla doldur ve kulakların suyun altında olacak şekilde arkana yaslan. Başını geriye at ve kulaklarını bu şekilde açıp açamayacağını görmek için birkaç kez sertçe yutkun. Basınç değişimi, kulaklarının eşitlenmesine yardım edebilir, sıcak su buharı da tıkanıklık sorununu gidermeye yardımcı olabilir. Banyodan çıkınca, hâlâ basınç hissediyorsan kulağın yere paralel olacak şekilde eğil ve biraz basınç oluşturmak için parmağını kulak kanalının girişine bastır.
  • Kulak enfeksiyonun ya da yüzücü kulağı hastalığın varsa kulaklarını suya batırma kısmını atla çünkü bu, enfeksiyonu kötüleştirebilir. Ama, ılık banyo ya da duştan çıkan buhar, tıkanıklığını azaltıp kulaklarının açılmasına yardım edebilir.
 6. 6
  Burnunu nazikçe sümkür. Burnunu sümkürmek temelde Valsalva manevrasının bir versiyonudur ama ek olarak tıkalı bir burnu açmak için faydalıdır. Bir kâğıt mendil kullan ve her defasında bir burun deliğini kapatıp diğerini nazikçe sümkür. Bu, kulaklarındaki basıncı eşitlemeye yardım edecektir.
  • Aşırı derecede nazik olmak önemlidir. Burnunu kâğıt mendile trompet çalarcasına sümkürmek kulak zarını patlatabilir ya da acını daha da beter hâle getirebilir.[5] Çok nazik davran.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Ev Çözümleri Kullanmak

 1. 1
  Ilık, tuzlu suyla gargara yap. Gargara yapacağın suyu, ağzının içini yakmamak için mümkün olduğunca ılık yap.[6] Yaklaşık bir tatlı kaşığı (5 ml) tuzu, bir kahve kupası dolu suya ekleyip erit. Gargaralar arasında bir dakikalık aralar vererek defalarca gargara yap. Kupadaki ılık suyun tamamını bitir, sonra da tekrar denemeden önce en az 30 dakika ara ver.
 2. 2
  Kulaklarını sirkeyle ve ispirtoyla aç. Orta kulağındaki basınç dengesizliğinin kulak kirinin birikmesi yüzünden olduğundan şüpheleniyorsan başka yöntemler denemeden önce kulağını açmanın faydası olabilir. Kulak enfeksiyonundan şüpheleniyorsan bu yöntemi denemeden önce bir doktora danış. İşte bunun yapılma şekli:
  • Eşit miktarda sirkeyi ve %70 izopropil alkolü karıştır. Bu solüsyon, kulak kirini gevşetmeye ve açmaya yardım edecek.[7]
  • Başını hafifçe yana yatır ve bir ilaç damlalığıyla kulağına birkaç damla sirke solüsyonu damlat.
  • Başını bir süre öyle tut, sonra da normal pozisyonuna getir. Sirke solüsyonunun tekrar kulağından dışarıya aktığını hissedebilirsin. Diğer kulak için aynısını tekrarla.
 3. 3
  Sirke ve alkol kullandıktan sonra kulağını yıka. Sirke solüsyonu, alkol içeriği yüzünden buharlaşacaktır ama sonrasında kulakları yıkamak iyi bir fikir olabilir. Başını yana eğip bir damlalıkla kulağına birkaç damla su damlat, sonra akıp çıkması için başını öbür tarafa eğ.
 4. 4
  Çok baharatlı bir şey, örneğin acı biber ye. Tadı ya da verdiği his pek hoş olmasa da kesinlikle sümüklerinin akmasını sağlayacaktır. Sümükler gerçekten akmaya başladığında burnunu sümkür ve çeneni sağa sola oynat. Kulaklarının bir patlama sesiyle açıldığını hissedebilirsin.[8]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Alternatif İlaçlar Kullanmak

 1. 1
  Kraniosakral terapiyi dene. 20. yüzyılın başında geliştirilen kraniosakral terapi, "serebrospinal sıvı akışının doğal ritmini" yeniden dengelemeyi amaçlar. Birçok farklı bozukluk ve terapi için kullanılsa da, kulaklarda tıkanıklık yapan östaki borularındaki basınç dengesizliğini düzeltmekte faydalı olabilir.
  • Kraniosakral terapinin çoğu iddiası kanıtlanmamıştır.[9] Eğer deneyecek alternatif arıyorsan bir denemekten zarar gelmez.
 2. 2
  Bir kiropraktöre git. Kulağındaki rahatsızlık, boynundaki ya da çenendeki bir sorundan kaynaklanıyorsa iyi bir kiropraktör, faydası olabilecek düzeltmeleri yapabilir. Lisanslı bir kiropraktörle bağlantı kur ve ona kulak ağrısı ya da rahatsızlığıyla ilgili yardım istediğini söyle.[10]
 3. 3
  Akupunkturu dene. Akupunktur, bağ dokusu ağrısından ayak ve çene rahatsızlığına, hatta kulak iltihabına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılabilir. Başvurmadığın yol kalmadıysa ama hâlâ kulaklarını açamadıysan bir akupunktur uzmanına git ve sorununu anlat.
  Reklam

İpuçları

 • Donmuş gıdaların yardımı olabilir. Örneğin, dondurmayı ya da donmuş yoğurdu dene. Çeneni hareket ettirebilen her türlü yiyecek de faydalı olabilir. Enerjik bir şekilde çiğnemeni gerektiren bir şey dene.
 • Kulak ucunu hafifçe çek ve daireler çizdirerek hareket ettir.
 • Yutkunmanın faydası olur. Sakız çiğnemek, tükürük salgılanmasını tetiklediği için çoğunlukla bunu çok daha kolaylaştırır.
 • Kulakların sürekli tıkanıyorsa ya da sesler boğuk geliyorsa (sadece sana) bu, sinüzitin ya da bir sinüs enfeksiyonunun işareti olabilir.
 • Burnunu kapat ve kapalıyken suyun altında sümkür.
 • Kulağın tıkalıyken burnunu sümkürmemek için, bir kâğıt mendil al ve birazını (tamamını değil) burnuna sok. Kâğıt parçaları birbirine bağlı olmalı, böylece ucunu kaybetsen bile geriye çektiğinde çıkarabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Gehrke, RN, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke Teksas’da Lisanslı Hemşire’dir. Hemşirelik alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2013 yılında Phoenix Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 96.833 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 96.833 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam