Yüzündeki gözenekler yağla, kuru deri hücreleriyle ve dışarıdayken her gün karşılaştığın kir ve yabancı maddelerle tıkanabilir. Tedavi edilmeyen tıkalı gözenekler de siyah noktalara ve akneye yol açabilir; o yüzden bunları sık sık temizlemek önemlidir. Gözeneklerini açmak için şu dört teknikten birini dene: buhara tutmak, peeling yapmak, yüz maskesi kullanmak ve gözenek açıcı bir tedavi uygulamak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Gözeneklerini Buharla Aç

 1. 1
  Yüzünü yıka. Gözenek açma işlemine yüzünü yıkayarak başla. Cildinin tahriş olması gözeneklerinin daha büyük gözükmesine neden olabilir; cildini tahriş etmeden yüzünü tamamen temizlemek için bu nazik yüz yıkama yöntemini kullan:
  • Makyaj çıkarma solüsyonunu ya da pedlerini kullanarak yumuşak dokunuşlarla makyajını temizle. Göz makyajının, kapatıcını ve kullandığın diğer ürünlerin tamamını çıkar.
  • Yüzünü ılık suyla yıka. Sıcak su kullanmak yüzünü yakabilir ve kurutabilir, o yüzden şimdilik ılık ya da soğuk sudan şaşma. Makyaj çıkarıcının kalıntılarını temizlemek için yüzüne birkaç kez su çarp.
  • İstersen yumuşak bir temizleyici kullan. Kuru bir cildin varsa temizleyici kullanmana gerek yok. Kullanmak istersen aşındırıcı olmadığından ve yüzünü kurutacak kimyasallar içermediğinden emin ol.
  • Yüzünü yumuşak bir havluyla hafifçe dokunarak kurula. Yüzüne sürtme ya da ovuşturma. Yüzündeki deri, vücudunun geriye kalanındaki deriden daha ince ve hassastır, o yüzden ona nazik davranmak önemlidir.
 2. 2
  Bir tencereyi suyla doldurup ocağa koy. Isıyı orta-yüksek arasına getir, tencerenin ağzını kapat ve suyun ısınmasını bekle. Su, buhar çıkarmaya başlayacak kadar ısındığında, tencereyi ateşten al.
  • Buhar bakımı için suyu geniş bir kaba dök ya da tencerede bırak.
  • Suyun yüzünü beslemesi için suya yeşil çay, nane çayı, papatya çayı ya da başka bir bitki veya bitki özü ekleyebilirsin. Akneyi tedavi etmeye yardımcı olması için çay ağacı yağı ekle.
 3. 3
  Başına bir havlu ört ve buharlı suyun üzerine eğil. Buharın doğrudan yüzüne gelmesi için omuzlarını ve tencereyi havluyla kapat. Buharın 10 dakika boyunca yüzünü ve gözeneklerini ıslatmasına izin ver.
  • Bu adımları sırasıyla takip etmek çok önemlidir. Gözeneklerini buhara tutma girişiminden önce yüzünü iyice yıkamalısın. Buhara tutmanın kendisi biriken kiri gevşetmeye yardım edecektir ama yine de o kiri yüzünden temizlemelisin. Buharın gözeneklerini açtığı düşüncesinin gerçek olmadığını belirtmek de önemlidir.
  • Yüzünü aşırı derecede buhara tutmaktan kaçınmak da önemlidir çünkü düzenli yaparsan bu, cildinin kurumasına, sonra da bu kuruluğu telafi etmek için aşırı yağlanmasına yol açabilir. Yüzünü iyice temizledikten sonra haftada sadece 1 kez, 5-10 dakika buhara tut.[1]
 4. 4
  Yüzünü soğuk suyla durula. Gözeneklerinden çıkan parçacıkları soğuk suyla yıka. Bu, yüzünün yine sıkılaşmasını sağlayacaktır. Yüzünün kurumasını engellemek için nemlendirici sür.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Yüzüne Peeling Yap

 1. 1
  Kuru bir yüz fırçası kullan. Kuru fırçalama, son yıllarda popülerlik kazanan çok eski bir peeling tekniğidir. Doğal liflerden yapılan yumuşak kıllı bir yüz fırçası satın al. Kullandığın fırçanın özellikle yüzde kullanılmak için yapıldığından emin ol çünkü vücut fırçaları, hassas yüz derisi için aşırı serttir. Yüzüne peeling yapmak için aşağıdaki tekniği kullan:
  • İşe temiz bir yüzle başla. Makyaj temizleyicisi kullan, yüzünü durula ve bir havluyla hafifçe dokunarak kurula. Fırçalamadan önce hem yüzünün hem de fırçanın tamamen kuru olduğundan emin ol. Yüzün su veya sabun yüzünden ıslaksa bu yöntem işe yaramaz.
  • Fırçayı küçük daireler şeklinde hareket ettirerek yüzünü nazikçe fırçala. Cildinin en kuru olduğu yerlere odaklan.
  • Gözlerinin üstündeki ve altındaki deriye dikkatli davran çünkü bu bölgelerdeki deri ince ve hassastır.
  • Fırçalamayı bitirince yüzünü soğuk suyla durulayıp nemlendirici sür.
 2. 2
  Bir yüz peeling’i kullan. Yüzüne peeling yapan küçük parçacıklar içeren jeller, kremler, temizleyiciler ve peeling’ler, eczanelerde ve kozmetik dükkânlarında satılıyor. Aşağıdaki tarifi kullanarak, şeker, bal ve yeşil çayla kendi peeling’ini de yapabilirsin:
  • Bir kupa yeşil çay demle ve bir kâseye bu çaydan birkaç tatlı kaşığı koy.
  • Çay soğuyunca içine bir çorba kaşığı şekerle bir çorba kaşığı bal koyup karıştır.
  • Peeling’i temiz yüzüne sür. Peeling yapmak için nazikçe ovuşturarak sür ve en kuru yerlere odaklan.
  • Yüzünü soğuk suyla durula ve nemlendirici sür.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yüz Maskesi Kullan

 1. 1
  Bir kil maskesi dene. Kil maskeleri, kururken gözenekleri tıkayan maddeleri dışarıya çekerek işe yarar. Sağlık ve kozmetik dükkânlarında bulunur ama kendi kil maskeni de yapabilirsin.
  • 1 çorba kaşığı bentonit kili (sağlıklı gıda dükkânlarında bulunur), 1 çorba kaşığı su ve 1 çorba kaşığı yulaf ezmesini karıştır.
  • Karışımı temiz yüzüne sür, gözeneklerinin tıkalı olduğu bütün bölgeleri kapladığından emin ol.
  • Maskeyi yüzünde 10 dakika beklet. Kurudukça gerilmeye başladığını hissedeceksin; bu, kilin gözeneklerindeki yabancı maddeleri dışarıya çekmeye başladığını gösterir.
  • Yüzünü suyla yıka, yumuşak bir havluyla hafifçe dokunarak kurula ve nemlendirici sür.
 2. 2
  Alfa hidroksi ya da beta hidroksi asit maskesi kullan. Bunlar, kimyasal soyucular olarak bilinir. Bu maskeler kozmetik dükkânlarından satın alınabilir ve yüzünü ovman gerekmeden cildine peeling yapar.
  • İşe temiz bir yüzle başla, ürünü sür ve 15 dakika ya da ambalajda belirtilen süre kadar beklet. Çok uzun süre bekletme, yoksa cildini tahriş edebilir.
  • Yüzünü suyla durula, yumuşak bir havluyla hafifçe dokunarak kurula ve nemlendirici sür.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Gözenek Açıcı bir Tedavi Uygula

 1. 1
  Siyah noktaları temizlemeyi dene. Tıkalı gözenekler kirle veya ölü deri hücreleriyle dolunca siyah noktalar oluşur ve zaman içinde daha görünür olan sert, siyah pütürler ortaya çıkar. Siyah noktaları sürekli temizlemek, cildin tahriş olmasına, hatta iz kalmasına neden olabilir, o yüzden bu yöntemi uygularken çok dikkatli ol ve kesinlikle gerekmedikçe kullanma.
  • Yüzünün siyah nokta olan kısmını temizlemek için steril bir temizlik mendili kullan.
  • Parmaklarınla sıkarak siyah noktanın etrafındaki bölgeyi küçük bir tümsek hâline getir.
  • Diğer eline bir mendil sar ve siyah nokta cildinden çıkana kadar bununla nazikçe sık. Çıkan siyah noktayı sil ve burayı yıka.
  • Siyah noktaları temizlemek için alternatif olarak, siyah nokta çıkarıcı alet kullan (kozmetik dükkânlarında bulunur).
  • Yüzüne, akneye ya da cilt tahrişine neden olabilecek bakterileri bulaştırmamak için yüzünü, ellerini ve kullandığın aletleri daima sterilize et.
 2. 2
  Mikrodermabrazyonu dene. Bu tedavi güzellik merkezlerinde yapılır ve cildi derinlemesine soymak için, en üst tabakayı söken ve gözeneklerin derinlerine girmiş maddeleri çıkaran bir kimyasal kullanılmasını gerektirir. Bu tedavi ender kullanılmalıdır çünkü çok sık kullanılırsa cildine zarar verebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yüzünü egzersiz yaptıktan ya da dışarıda tozlu bir yerde zaman geçirdikten hemen sonra yıka.
 • Düzgün bir yüz fırçan yoksa yumuşak kıllı bir diş fırçası kullan! Ama o diş fırçasını asla dişlerinde kullanma!
 • Burnunun derisini bir parmağınla hafifçe kazı, sonra açığa çıkan, cildini tıkayan maddelerin başını cımbızla al.
Reklam

Uyarılar

 • Peeling’i ya da cilt bakımlarını çok sık yapma çünkü yüzünü tahriş edebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 92.836 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 92.836 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam