Burun tıkanıklığı, burun deliklerinin içini kaplayan zarlardaki kan damarlarının grip, nezle ya da alerji yüzünden iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Burnunda aşırı miktarda sümük olması, nefes almayı güçleştirebilir. Bu, yeni doğan bebekler için hayati tehlike oluştururken çoğu çocuk ya da yetişkin için sadece can sıkıcı bir durumdur. Neyse ki tıkalı burunlar, çok az bir masrafla ve kısa zamanda kolayca açılabilir.

Altta yatan enfeksiyon tamamen iyileşmedikçe burun tıkanıklığının da tamamen geçmeyeceğini lütfen unutma. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin, bulaşıcı patojenleri yakalayıp öldürmek için sümük üretmesidir. Bu adımlar hastalığı değil, tıkanıklığı gidermeye yönelik.

Yöntem 1 / 4:
Çocuklar ve Yetişkinler için Anlık Çözümler

 1. 1
  Burnunu sümkürürken yavaş ol. Burnun tıkalıysa ama akmıyorsa ya da sümkürdüğünde sümük dışarıya rahatça çıkmıyorsa zorlama. Dışarıya biraz sümük çıkana kadar içinde burnunu sümkürmek için güçlü bir istek duyabilirsin ama kâğıt mendilleri kendi haline bırakman en iyisi. Burnunu, sadece aktığında sümkür.
  • Burnunu üst üste şiddetli bir şekilde sümkürmek, burun deliklerinin içindeki zarların daha çok iltihaplanmasına yol açar ve tıkanıklığın hızla artmasına neden olabilir. Bu, ilk başta mantıksız görünebilir ama ama daha az mendil kullanırsan kendini gerçekten daha iyi hissedeceksin.
 2. 2
  Reçetesiz satılan dekonjestan ya da antihistaminik ilaçlardan al. Tıkanıklığın nedenine bağlı olarak yaygın şekilde mevcut olan ilaçlar seni biraz rahatlatabilir. İşte seçeneklerin:
  • Nezleysen dekonjestanları tercih et. Dekonjestanlar, geniz yollarındaki şişkinliği ve iltihabı azaltır ve böylece nefes almayı kolaylaştırır. Dekonjestanları ağızdan hap şeklinde alabilir ya da dekonjestan burun spreyi biçiminde kullanabilirsin. Dekonjestan burun spreylerinin peş peşe sadece 3 gün kullanılmasının tavsiye edildiğini unutma. Sudafed gibi oral dekonjestanlarsa yedi güne kadar kullanılabilir.
  • Saman nezlesi gibi alerjilerden yakınıyorsan antihistaminik kullan. Sorununun kökeninde alerjiler varsa antihistaminikler hem tıkanıklığı azaltır hem de hapşırma gibi diğer belirtileri ortadan kaldırır. Bazı antihistaminiklerin yatıştırıcı etkisi olduğunun aklından çıkarma. Gün içinde uyku yapmayan bir antihistaminik kullan ve seni nasıl etkilediğini görene kadar araba ya da ağır iş makineleri kullanma.
 3. 3
  Burun için tuzlu su spreyi kullan. Tuzlu su burun spreyleri, kullanışlı bir aplikatör içine konmuş tuzlu sudan ibarettir ve hiç ilaç içermez. Su, burnunun içindeki yangıyı azaltır ve sümüklerle bakterileri dışarıya atar.
  • Spreyi satın al ya da kendi spreyini yap. Çoğu eczaneden steril tuzlu su spreyi satın alabilirsin. Ya da nazal aspiratörün veya pompan varsa, ¼ tatlı kaşığı tuzu 1 su bardağı ılık, steril suya karıştırarak kendi spreyini yapabilirsin.
  • Lavaboya eğil, burnun lavabo deliğine baksın. Bu pozisyonda su, burnundan dışarıya rahatça akar.
  • Tuzlu su spreyini her bir burun deliğine yavaşça sık. Pompa kullanıyorsan, içindeki havayı boşaltmak için birazcık sık, tuzlu su solüsyonuna batır ve pompayı serbest bırak. Solüsyonu burun deliğine püskürtmek için pompayı tekrar sık.
  • Spreyi tekrar sıkmadan önce, solüsyonun burnundan tamamen akıp gitmesine izin ver.
  • Tuzlu su solüsyonunu günde iki ila üç kez kullan.
  • Sinüslerini tuzlu su solüsyonuyla yıkamanın farklı bir yolunu öğrenmek için Neti Pot Nasıl Kullanılır makalesine bir bak.
 4. 4
  Tıkanıklığı azaltmak için buhar kullan. Buhardaki nem ve ısı, yangıyı azaltıp daha kolay nefes almana yardımcı olur. Bu yöntemin iyi yanı şudur: İstediğin kadar kullanabilirsin; buna kendini daha iyi hissedene kadar sürekli bir hava nemlendiricisi çalıştırmak da dâhildir.
  • Buhar banyosu yap. Dışarıya hiç buhar çıkmaması için banyonun kapısını kapat ve suyun ısısını arttır. Banyo yapmak istemiyorsan, sadece suyu akıt ve banyoyu dolduran buharı içine çek.
  • Kaynayan tenceredeki buharı içine çek. Su hafifçe kaynayınca dikkatli bir şekilde üzerine eğil ve buharı içine çek. (Sakın kendini yakma!)
  • Hava nemlendiricisi ya da buhar cihazı çalıştır. Bu, özellikle uyurken faydalı olabilir. Cihazı temizlemek için talimatlara mutlaka uy çünkü hava nemlendiricilerinde kolaylıkla küf oluşabilir; bu da şikayetlerini daha da şiddetlendirebilir.
 5. 5
  Susuz kalma. Bol bol sıvı almak, burnundaki sümüğün seyrelip dışarı kolayca çıkmasını sağlar. Vücudundaki ekstra nem, tahriş olmuş burun kanallarını da rahatlatır ve sinüslerinin tıkanmasını önler.
  • Bazı insanlar, burunları tıkalıyken ılık şeyler içmenin daha faydalı olduğunu düşünür. Bitki çayı, et suyu ya da çorba içebilirsin.
 6. 6
  Burnuna ılık kompres yap. Bir el bezini seni yakmayacak sıcaklıktaki suyla ıslat, uzan ve sinüslerini kaplayacak ama burun deliklerine giden yolu açık bırakacak biçimde burnunun üstüne koy. El bezi rahatsız edecek kadar soğumaya başlayınca yeniden ıslat.
  • Faydasını görmek için bezi birkaç kez yeniden ısıtman gerekebilir, o yüzden sabırlı ol. Kompresi, müzik dinlemek ya da televizyon izlemek gibi rahatlatıcı şeyler yaparken uygulamayı dene.
 7. 7
  Merhem kullan. Göğse sürülen ya da buharı solunan merhemlerin birçoğu mentol, okaliptüs ve/veya kafur içerir. Kimileri bunun buharının solunduğunda tıkanıklığı açtığına inanır. Bu amaç için kullanılabilecek merhemler arasında Vicks, Tiger Balm ve IcyHot vardır. Bu ilaçların içindeki bileşenler, birçok insanda burundaki tıkanıklık hissini rahatlatsa da soğuk algınlığı belirtilerini etkili bir şekilde tedavi ettiklerine dair yeterli kanıt yoktur.[1] Rahatlamak için şu yöntemleri kullanabilirsin:
  • Uyuyacağın zaman merhemi boğazına ya da göğsüne sür. Böylece, uyurken sürekli soluyabileceğin kadar yakında ama gözlerini tahriş etmeyecek kadar uzakta olur.
  • Kâğıt mendile biraz merhem sür, sonra da burnuna götürüp derin bir şekilde içine çek.
  • Ya da merhemin yoksa burnunun altına bir ya da iki damla nane yağı sür. Aynı etkiyi gösterecektir.
 8. 8
  Dik bir pozisyonda dinlen. Uzandığında tıkanıklığın kötüleştiğini fark edersen başını biraz yükseltmeyi dene. Başının altına fazladan bir yastık koy ya da koltukta uyumayı dene.
 9. 9
  Yapışkan burun bandı kullan. Bu ince beyaz bantlar, burnunun kemerine yapıştırılır ve daha rahat nefes almanı sağlamak için burun deliklerini genişletir. Bazı mağazalarda, horlama önleyici bant adıyla satılabilir.
 10. 10
  Baharatlı yiyecekler ye. Sinüslerin tıkalıysa normalde yediğinden biraz daha baharatlı bir şeyler yemeyi düşün. Yerken bol su iç. Yemeğin sonunda burnunun aktığını göreceksin. Burnunu sümkür ve olabildiğince çok sümük çıkmasını sağla.
 11. 11
  Sabun sür. Sadece sümük dolu burunda bu yöntem işe yarayabilir. Duşta ya da banyodayken sabunu al ve parmaklarını ıslat ki cildinin üzerinde kolayca kaysınlar. Burnunun her iki yanına bir süre masaj yap; bu, burnunu rahatlatacak ve sıcaklık yüzünden sümük kolayca dışarıya çıkacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Bebekleri Tedavi Etmek

 1. 1
  Bebeklerdeki burun tıkanıklığında dikkatli ol. Bebekler henüz ağızlarından soluyamadıkları için burun tıkanıklığı, özellikle emzirme sırasında ciddi bir sorun olabilir. Yeni doğan bir bebeği sümkürtemeyeceğin için sümüğü başka yollarla temizlemelisin.
 2. 2
  Sümükleri yumuşatmak için tuzlu su damlaları kullan. Bebeği düz bir yüzeye yatır, omuzlarının altına rulo yapılmış bir havlu koy ki başı geriye eğilsin. Her bir burun deliğine birkaç damla tuzlu su solüsyonu damlat ve 30 ila 60 saniye bekle.
  • Kendi tuzlu su solüsyonunu yapmak için ¼ tatlı kaşığı tuzu ½ su bardağı ılık suyla karıştır.
 3. 3
  Sümükleri boşalt. Sümüğün boşalmasını sağlamak için bebeği yüzüstü çevir. Elle boşaltmak için iki seçeneğin var:
  • Kâğıt mendili kıvırıp koni şekline getir ve burun deliklerinin etrafını sil. Sakın bebeğin burnuna pamuklu çubuk sokma.
  • Sümükleri çıkarmak için pompa ya da nazal aspiratör kullan. Pompayı sıkarak içindeki havayı biraz boşalt, bebeğin burun deliğinin hemen önüne getirip pompayı nazikçe serbest bırak. Çıkarttığın sümükleri sıkıp kâğıt mendile çıkar.
 4. 4
  Ne zaman doktora başvurman gerektiğini bil. Burun tıkanıklığı çok uzun sürerse bebeklerde ciddi sorunlara yok açabilir. Aşağıdaki belirtileri fark edersen yardım al:
  • Tıkanıklık, bebeğin beslenmesine engel oluyor.
  • Bebeğin ateşi var.
  • Bebek aşırı derecede zor ve hızlı nefes alıyor.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Ne Zaman Doktora Gideceğini Bilmek

 1. 1
  Burun tıkanıklığın yedi günden uzun süredir devam ediyorsa doktordan randevu al.[2] Şiddetli burun tıkanıklığı bir haftadan uzun sürerse, muhtemelen alerji ya da basit bir soğuk algınlığından daha ciddi bir şeyle karşı karşıyasındır. Dikkatli olman gereken diğer belirtiler şunlardır:
  • Alnın çevresinde, gözlerde ya da yanaklarda, muhtemelen sinüs iltihabını işaret eden şişme
  • Bulanık görme
  • Genizde beyaz ya da sarı benekler
  • Sarı-yeşil ya da gri balgamlı öksürük
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Bebekler İçin Kaynamış Soğan Çayı Yapmak

Bu eski bir ev çözümüdür. Bebeğin nefes alamamasıyla ilgili endişelerin varsa, doktora git ya da hemen acil servisi ara.

 1. 1
  Birkaç büyük parça soğanı küçük bir tencereye koy ve birkaç su bardağı su ekle.
 2. 2
  Soğanları kaynat. Suyun rengi değişene ya da soğanlar yumuşayana kadar kaynat. Tencereyi ocaktan indir ve oda sıcaklığına gelene kadar soğut.
 3. 3
  Soğuduktan sonra, bebeğe yaklaşık 85 ml ila 113,5 ml ver. Bu, bebeğin burnunu açmaya yardımcı olacaktır. Bebeğe verecek kadar soğuduğundan emin olmak için sıcaklığını mutlaka kontrol et.
  Reklam

İpuçları

 • Sümükleri eritmek için merhem kullan.
 • Buhar kullanman mutlaka faydalı olacaktır. Burnunu kumaş mendille silme, kâğıt mendil kullan.
 • Gözlerinin arasından, burnunun kemerinden başlayıp bir ya da iki elinle dairesel hareketlerle nazikçe ovalayarak burun deliklerine kadar aşağıya in. Burnunun ne kadar tıkalı olduğuna göre bunu birkaç kez tekrarla. Sümükler akmaya başlayacaktır. Lavaboya eğil ve bunu yaparken sıcak suyu aç. Yararlı bir diğer ipucu da bunu, burun deliklerini örtmemeye özen göstererek burnunun üstüne ılık kompres uyguladıktan sonra yapmak.
 • Burnunun tek tarafı tıkalıysa, diğer tarafının üstüne yat. Burun deliklerin açılabilir.
 • Faydalı basınç noktası: Orta parmağını burun kemerinin üstüne koy. Bir girinti hissedene kadar yukarıya çık/ burun kemerinin girintisi orada başlar. Burası çoğunlukla gözlerinin arasında, bazen de daha yukarıdadır. 45 saniye boyunca bastırırsan burun kanallarının açılmaya başladığını hissedeceksindir.
 • Gözlerinden başlayarak burnunun iki yanını ovalayıp ağır ağır aşağıya, burun kemiğinin bittiği yere in. Bunu birkaç kez yaptıktan sonra, burnunu sümkür ve aşağı indirdiğin tüm sümükten kurtul.
 • Pastiller, burnundaki sümükleri sökmede faydalı olabilir. En iyisi mentollü ya da okaliptüslü olanlarıdır.
 • Kaynar su dolu kabın üzerine eğilip başını ve kabı havluyla ört ve buharın burun kanallarına girmesine izin ver. Bu, tıkalı burnunu açar.
 • Tahriş olmuş burnunun altına Hindistan cevizi yağı sür. Dezenfektan/mikrop öldürücü olmasının yanı sıra, kuru deriyi ve sümkürmekten tahriş olan yeri yumuşatır.
 • Rahatça uyumanı/dinlenmeni sağlayacak bir yastık bul ve uyuyabileceğin kadar yumuşak/sert olduğundan emin ol.

Reklam

Uyarılar

 • Pamuklu çubuğu asla burun deliklerine sokma.
 • Buhar ya da buharlı solunum cihazı kullanırken dikkatli ol çünkü buhar kötü yanıklara yol açabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

wikiHow

Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

wikiHow

Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?

wikiHow

Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?

wikiHow

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Test Kullanmadan Hamile Olduğun Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Reklam

Referanslar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 97.062 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 97.062 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam