İnsanlar birçok farklı nedenden ötürü tütsü yakar. İster rahatlamak için, ister dinî sebeplerden, istersen de sırf kokusunu sevdiğin için yak, tütsüyü nasıl kullanacağını bilmen önemlidir.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Tütsünü ve Tütsülüğünü Seçmek

 1. 1
  Tahta içli bir tütsü çubuğu almayı düşün. Bu çubukların ortasında ince bir tahta çubuk bulunur (genelde bambu) ve dışı tütsü materyaliyle kaplıdır. Sadece alttaki yaklaşık 2,5 santimlik kısım kaplanmamıştır. Tütsü materyali ince ve pürüzsüz ya da kaba ve pürüzlü olabilir. Genellikle keskin olan aroma hem tütsünün kokusunu hem de yanan tahtanın kendi kokusunu içerir.
 2. 2
  Katı bir tütsü çubuğu almayı düşün. Bu çubuklar saf tütsü materyalinden yapılmıştır ve içinde tahta bulunmaz. Aromaları daha hafiftir; bu da onları yatak odaları ve ofisler gibi küçük mekânlar için ideal hâle getirir. İçinde tahta olmadığı için kokuları daha sadedir ve altında yanık tahta notaları bulunmaz.
 3. 3
  Uygun bir tütsülük bul. Tütsülüklerin birçok farklı boyu ve şekli vardır. Tütsüyü tutmak için ne kullandığın, elindeki tütsünün türüne göre değişir: tahta içli ya da katı. Tütsü çubuklarını tutmak için özel olarak tasarlanmış özel bir tütsülük alabilir ya da elinin altındaki malzemeleri kullanarak kendin bir tütsülük hazırlayabilirsin.
  • Eğer tahta içli tütsü çubuğu kullanıyorsan bir tütsü "sandalı" alabilirsin. Bu, bir ucunda küçük bir delik bulunan uzun ve ince bir tahta, metal ya da seramiktir. Tütsü sandalının ortasında genelde dökülen külleri tutmak için bir oluk bulunur.
  • Eğer katı bir tütsü çubuğun varsa tahta bir tütsülük kullanma. Katı tütsü çubukları dibine kadar yanar, o yüzden yanabilen materyallerden yapılmış tütsülükler kullanmak tehlikelidir. Onun yerine bir kâseyi ya da fincanı buğdayla, pirinçle, tuzla ya da kumla doldur ve tütsü çubuğunu içine yerleştir. [1] Eğer tütsülük kullanmak istiyorsan seramikten ya da taştan yapılmış bir tütsülük ara.
  • Şekilli bir tütsülük almayı düşün. Bu tütsülükler birçok farklı şekilde olur; örneğin fil, nilüfer çiçeği, yaprak ya da kâse. Bunlar genelde seramikten yapılmıştır (o yüzden hem tahta içli hem de katı tütsü çubukları için kullanılabilir) ve üst kısmında küçük bir delik bulunur.
 4. 4
  Kendi tütsülüğünü yapmayı düşün. Bunun için bir kâse ve taneli bir şey kullanabilir ya da kilden kendin yapabilirsin. İşte birkaç fikir:
  • Kil kullanarak bir tütsülük yap. Havada kuruyan doğal kil alıp ince bir tabaka hâlinde aç. Maket bıçağı ya da kurabiye kalıbı kullanarak istediğin şekilde kes. İstersen düz bırakabilir ya da kâseye daha yakın bir biçim vermek için kenarları yukarı doğru kıvırabilirsin. Tütsü çubuğunu alıp kilde bir delik aç. Çubuğu çıkar ve tütsülük olarak kullanmadan önce kili kurumaya bırak.
  • Bir kâse ya da kova kullanarak tütsülük yap. Tütsü çubuğundan düşen külleri tutacak kadar geniş bir kap seç. İçini buğday, pirinç, tuz ya da kumla doldur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tütsüyü Kullanmak

 1. 1
  Tütsüyü yakabileceğin uygun bir yer bul. Tütsü çubukları bolca duman çıkardığından çubuğu iyice havalandırılmış bir odada yakman gerekecek. Aynı zamanda, yanan tütsüyü hava cereyanı olan açık kapılardan ve pencerelerden uzak tut. Tütsünün yakınında perde ya da tül gibi tutuşucu bir şey bulunmadığından emin ol.[2]
 2. 2
  Tütsü çubuğunun ucunu yak. Bunun için çakmak ya da kibrit kullanabilirsin. Çubuk tutuşana kadar alevi çubuğun altında beklet.
 3. 3
  Ateşin 10 saniye kadar yanmasına izin ver.[3] Ateş kendi kendine sönebilir. Eğer sönerse tütsü çubuğunun ucuna bak. Eğer yanan bir köz görüyorsan tütsü çubuğu düzgün yanıyor demektir. Eğer bir şey görmüyorsan ve çubuğun ucu küllenmiş görünüyorsa çubuğu yeniden yakman gerekiyor demektir.
 4. 4
  Hafifçe üfleyerek ateşi söndür. Tütsü çubuğunun ucunda yanan bir köz ve ince bir tutam hâlinde duman görmen gerekiyor fakat ateş olmamalı. 30 saniye kadar sonra tütsünün kokusunu alabilmelisin.[4] Bu, tütsünün doğru düzgün yandığı anlamına gelir. Eğer bir şey görmüyorsan ve tütsünün ucu küllendiyse tütsü tamamen sönmüş demektir. Yeniden yak. Bu sefer ateşi söndürmek için üflerken elini tütsünün arkasında birleştir.
 5. 5
  Tütsünü tütsülüğe oturt. Eğer içi tahta olan tütsü çubuklarından kullanıyorsan tahta ucu tütsülüğe sapla. Eğer katı bir tütsü çubuğu kullanıyorsan tütsülüğe tütsünün hangi ucunu sapladığın fark etmez. Çoğu tütsülük, tütsüyü dikey ya da hafif bir açıyla tutar. Eğer tütsülüğün çubuğu hafif bir açıyla tutuyorsa tütsü çubuğunun ucunun yine tütsülüğün üstünde olduğundan emin ol. Tütsü çubuğunun ucu tütsülüğün dışına taşıyorsa çubuğun keserek kısalt ya da tütsülüğü ısıya dayanıklı bir yüzeye yerleştir.
  • Eğer içi buğday, pirinç, tuz ya da kum dolu bir kâse kullanıyorsan çubuğu, dik durur hâle gelene kadar buğdaya, pirince, tuza ya da kuma batır. Çubuğu tam dik olacak biçimde yerleştirebilir ya da hafif bir açı verebilirsin. Açı vermeyi tercih edersen çubuğun ucunun kabın içinde kalmasına dikkat et. Böylelikle çubuğu yaktığında küller masana ya da yere değil de kabın içine dökülür.
 6. 6
  Tütsünün sönene kadar yanmasına izin ver. Birçok tütsü çubuğu, uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak 20 ila 30 dakika yanacaktır.
 7. 7
  Yangın önlemlerini al. Yanan her şey gibi yanan tütsüyü de tek başına bırakma. Eğer odadan çıkman gerekiyorsa ucunu suya batırarak ya da ısıya dayanıklı bir yüzeye bastırarak tütsüyü söndür. Tütsülüğün ısıya dayanıklı bir yüzeyde ve tüllerden, perdelerden, çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta durduğundan emin ol.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Tütsüyü Ne Zaman Yakıp Yakmayacağını Bilmek

 1. 1
  Tütsüyü meditasyon için kullan. Meditasyon sırasında tütsü yakmak sadece zihnini rahatlatmakla kalmaz bir odaklanma hissi de verebilir.
 2. 2
  Tütsüyü oda parfümü olarak kullan. Tütsü çok miktarda kokulu duman çıkardığından bunu oda parfümü olarak kullanmak mümkündür. Ne var ki tütsünün kokuları sadece gizlediğini ve kötü bir kokudan tamamen kurtulmak istiyorsan kokunun kaynağını (ister çöp olsun ister kirli bulaşıklar, kirli kedi kumu vb.) ortadan kaldırman gerektiğini unutma.
 3. 3
  Tütsüyü aromaterapi için kullan. Tütsüyü odaklanmanı kolaylaştırmak, baş ağrılarını hafiflemek ve depresyonu azaltmak için kullanabilirsin. Tütsü yakmak rahatlamana ve kendini daha az stres altında hissetmene yardım edebilir.[5]
 4. 4
  Aşırı sık tütsü yakmanın akciğer hastalıklarına yol açabileceğinin farkında ol. Tütsü odayı, ciğerlerine çektiğin kokulu bir dumanla doldurur. Araştırmalar bu dumanı her gün solumanın akciğer kanserine yol açabileceğini göstermiştir.[6]
 5. 5
  Çok sık tütsü yakmak kapalı mekânda hava kirliliğini artırır. Aşırı tütsü kullanımından kaynaklanan duman evindeki hava kalitesini düşürebilir ve şu durumlara yol açabilir: astım, baş ağrısı ve diğer solunum problemleri. Ayrıca gözleri, burnu, akciğerleri ve genzi tahriş edebilir.[7]
  Reklam

İpuçları

 • Bir defada istediğin kadar tütsü çubuğu yakabilirsin ama genelde bir tanesi bir oda için yeterlidir.
 • Tütsü, etkisini 20 ila 30 dakika gösterir.
 • Eğer tütsü çubuğunun tamamını yakmayı düşünmüyorsan iyice söndürmek için ucunu suya batır.
 • Eğer hangi tür tütsü alacağından emin değilsen dükkânda çalışan birine en popülerlerinin hangisi olduğunu sor, sonra karışık tütsü çubuğu al. Bunları teker teker yakarak hangisinden hoşlandığını bul.
 • Zararlı etkilerinden korunmak için doğal tütsüleri tercih et ve kullandığın miktarı kısıtla.
Reklam

Uyarılar

 • Tütsüyü iyi havalandırılmış bir ortamda kullan. Tütsü dumanının fazlası baş ağrısına yol açabilir.
 • Yanmakta olan tütsüyü cereyandan ya da devrilebileceği yerlerden uzak tut.
 • Tütsülüğü ısıya dayanıklı, düz bir zemine koy. Bu, tütsünün devrilmesi ya da küllerinin tütsülükten aşağı dökülmesi durumunda yangın riskini azaltmak içindir.
 • Yanan tütsünün başından asla ayrılma.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tütsü
 • Tütsülük ya da tütsü sandalı
 • Çakmak ya da kibrit

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 30 kişi çalıştı. Bu makale 19.921 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 19.921 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam