Tüm vücuda masaj yapmak birinin stresten ve kas ağrılarından kurtulmasını sağlamak için harika bir yoldur. Ayrıca iki insanın birbirine yakınlaşmasını da sağlayabilir. Tüm vücut masajının nasıl yapıldığını öğrenmek için bu wikiHow makalesini oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Rahatlatıcı bir Ortam Oluşturmak

 1. 1
  Yatıştırıcı müzik çal. Yatıştırıcı müzik çalmak masajın sakin ve rahatlatıcı ortamına katkıda bulunabilir. Yumuşak klasik müzik ya da doğadan seslerin ikisi de iyi seçeneklerdir.
  • Mümkünse partnerinin/müşterinin ne tür müzikten hoşlandığını öğrenmeye çalış. Masajın odağının sen değil o olduğunu unutma, bu yüzden onun zevklerine hitap etmeye çalışmalısın.
  • Müziğin sesini çok açma; arka planda çok yumuşak bir şekilde çalıyor olmalı. Deneyime katkıda bulunmalı, ondan bir şeyler götürmemeli.
 2. 2
  Birkaç mum yak. Mumların rahatlatıcı yönü vardır, bu yüzden odanın etrafında birkaç tane mum yakmak iyi bir fikirdir.
  • Mümkünse ışıkları azalt ya da tamamen kapat ve sadece mum ışığında çalış. Masaj yaptığın kişinin sonunda neredeyse uykuya dalacak kadar gevşemesi gerekir, bu yüzden ne kadar karanlık olursa o kadar iyi olur!
  • Tüm deneyime katkıda bulunmak için lavanta ya da deniz esintisi gibi gevşetici kokulu (ancak bayıltıcı değil) mum kullan.
 3. 3
  Bir masaj yağı kullan. Masaj yaparken bir yağ kullanmak şarttır. Bu, partnerin/müşterinde çekme, çimdikleme ya da herhangi bir acıya yol açmaman için ellerinin ciltte daha kolayca kaymasını sağlar.
  • Mağazalarda satılan çok sayıda süslü (ve pahalı) hazır yağlar vardır ancak herhangi bir tür doğal yağ da işini görür. Örneğin, mutfağında ayçiçek yağı veya üzüm çekirdeği yağı varsa bunları masajında kullanabilirsin. Jojoba ve badem yağları da çok etkilidir ve güzel kokar.
  • Masaj yağına birkaç damla esansiyel yağ katabilirsin. Kimyasal parfümlü yağlardan değil saf (doğal ve katkısız) esansiyel yağlardan kullanmalısın. Esansiyel yağların kan dolaşımına nüfuz edebileceğini bil, bu yüzden seçimini dikkatli yap. Lavanta ya da portakal yağı gibi nispeten hafif yağları tercih et. Ancak partnerin/müşterin hamileyse veya ciddi sağlık sorunları varsa ilk önce bir sağlık görevlisine danışmalısın.
  • Yağı partnerinin/müşterinin cildine uygulamadan önce yağı ve ellerini biraz ısıtmaya çalış. Soğuk yağ/eller rahatlatıcı bir masaj için elverişli değildir!
 4. 4
  Elinin altında bol miktarda havlu bulundur. Elinin altında masaj sırasında kullanabileceğin bol miktarda temiz havlu olmasına dikkat et.
  • İlk önce çalıştığın yüzeyi masaj yağından korumak için havluyla örtmen gerekir (leke bırakabilir).
  • İkinci olarak, partnerinin/müşterinin vücuduna çalışırken örtmek için havluya ihtiyacın olacak. Tercihen partnerin/müşterin teninin mümkün olduğunca açığa çıkması için iç çamaşırına kadar soyunmalıdır. Ardından kişinin gizliliğini korumak ve her bir vücut bölümünde çalışırken üşümemesini sağlamak için üstünü bir havluyla örtebilirsin.
  • Üçüncü olarak, masaj sırasında ve sonrasında ellerindeki fazla yağı silmek için fazladan havluya ihtiyacın olacak.
 5. 5
  Odanın rahat olmasına önem ver. Odanın masaj yapmak için yeterince rahat olması şarttır. Partnerin/müşterin masaj boyunca kendini rahat hissetmezse masajdan pek keyif almaz!
  • Uzanmak için bir yatak, yumuşak bir halı ya da düzgün bir masaj masası gibi bir yer olmasına dikkat et. Temiz kalması ve yağ bulaşmaması için yüzeyi yumuşak havlularla ört.
  • Odanın sıcaklığının uygun olmasına dikkat et. Partnerinin/müşterinin masaj süresince kısmen soyunmuş olacağını unutma; üşümesi iyi olmaz. Gerekirse bir oda ısıtıcısı kullan.
  • Masaj için kullanacağın odanın başka insanlar, çocuklar veya hayvanlar tarafından rahatsız edilmeyeceğin özel bir yer olmasına dikkat et.
  Justyna Kareta

  Justyna Kareta

  Sertifikalı Uzman Masaj Terapisti
  Justyna Kareta, Sertifikalı Uzman bir Masaj Terapisti ve San Francisco Kaliforniya’da bulunan bir masaj stüdyosu olan Lush Massage’ın sahibidir. Justyna terapist olarak dokuz yılın üzerinde deneyime sahiptir ve sinir sistemini yatıştıran ve derin iyileşmeyi kolaylaştıran Lomi Lomi Hawai Masajı ve Kraniosakral Terapi konularında uzmanlaşmıştır. Southwest Institute of Healing Arts’tan masaj terapisi eğitimi almıştır, California Massage Therapy Council (Kaliforniya Masaj Terapisi Konseyi) sertifikalıdır ve Associated Bodywork & Massage Professionals (Birleşik Terapi ve Masaj Profesyonelleri) üyesidir.
  Justyna Kareta
  Justyna Kareta
  Sertifikalı Uzman Masaj Terapisti

  Önce kendin rahatla. Başlamadan önce doğru havaya girmek için bir veya iki dakika sessizce oturmak veya derin nefes egzersizi yapmak gibi bir hazırlık yapmaya zaman ayır. Bundan sonra harika bir masaj yapmak için zihnen daha hazır olacaksın.

  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Doğru Tekniği Uygulamak

 1. 1
  Boyun ve omuzlarla başla. Her iki omuza da ellerini klasik masaj pozisyonunda yerleştir ve başparmaklarınla omuz kaslarını derinlemesine ov. Kavramak için parmaklarını kullan ancak köprücük kemiklerine fazla bastırma çünkü bu acı verebilir.
  • Omuzlarla işin bitince boyun boyunca saç başlangıcına kadar masaj yapmak için bastırıp bırakma tekniğini kullan. Ellerini omurganın her iki tarafında tutmayı unutma.
  • Şimdi müşterinin/partnerinin kafasının önüne geçip omuzları sana bakacak şekilde dikil. İki elini de yumruk yapıp gerginliği almak için parmak eklemlerini nazikçe fakat sıkıca omuzların tepelerine bastır.
  • Ardından omuzlarının tepeleri boyunca ve enseden yukarıya başparmaklarınla bastırıp bırak.
 2. 2
  Ayaklara masaj yap. İki elini ayağa sararak ve başparmaklarınla baskı uygulayarak ayakların tabanlarına masaj yapmaya başla.
  • Bu alan çok fazla gerginlik toplamaya meyilli olduğu için her bir ayağın kemerine de özel ilgi göster ancak topuklara ve ayak parmaklarının köklerine de masaj yap.
  • Ayak parmaklarına geldiğinde her birini tek tek tut ve nazikçe çek; bu, gerginliği alır.
  • Herkesin ayaklarına dokunulmasını sevmediğini ve bazılarının çok gıdıklandığını bil, bu yüzden ayaklarına dokunmadan önce partnerine/müşterine sor![1]
 3. 3
  Bacaklara doğru çık. Ayaklarla işin bitince bacakların arkalarına geç. Başlangıçta her bir bacağı baldırdan uylukların üst kısmına kadar birkaç kere uzun, rahatlatıcı bir şekilde sıvazla.
  • İki elinle cildi hafifçe esneterek hafif baskı uygula. Bu tekniğe efloraj denir ve yavaş ve dikkatlice masaj yapmak için iyi bir yoldur.[2]
  • Sonra o anda masaj yapmadığın bacağı bir havluyla örtüp bir bacağın baldırına masaj yapmaya odaklan. Baldır kasına masaj yapmak için bir yoğurma tekniği (ekmek yoğurur gibi) kullan.
  • Uyluğa doğru ilerle ve yoğurma tekniğini burada tekrarla. Sonra elinin topuk kısmıyla cilde bastırıp yavaşça uyluktan yukarıya doğru çık. Her zaman kalp yönünde ilerlemelisin.
  • İşinin bittiği bacağı bir havluyla ört (sıcaklığı korumak için) ve masajı diğer bacakta tekrarla.
 4. 4
  Belden sırta doğru ilerle. Yukarıda tarif edilmiş olan efloraj tekniğini kalça kaslarının üstünden başlayıp boynun köküne kadar uzun, yumuşak hareketler uygulamak için kullan.
  • Avuçlarını omurganın iki yanına yerleştirip ellerini birbirine paralel tutarak yukarıya doğru ilerle. Sırtın tepesine ulaştığında ellerini omuzlardan dışarıya doğru bir kalbin üst kısmının ana hattını çizer gibi yelpaze şeklinde kaldır.
  • Bel kısmına dön ve yoğurma hareketiyle omurganın her iki tarafındaki büyük kaslara masaj yap. Bu bölgeler çok gergin olmaya meyillidir, bu yüzden buraya biraz zaman ayırmaya dikkat et.
  • Bundan sonra sırttan yukarıya doğru ilerlerken "bastır ve bırak" tekniğini kullan. Bu, sırt etine parmak uçlarıyla sıkıca bastırıp hızlıca kaldırma şeklinde yapılır. Baskı kaldırıldığında partnerinin/müşterinin beyni zevk veren kimyasallar salgılayacaktır.
  • Sırta geldiğinde kürek kemiklerinin dışa doğru çıkması için partnerinden/müşterinden dirseklerini bükmesini iste. Bu, çok fazla gerginlik ve düğümleri barındırmaya meyilli olan kürek kemiklerinin kenarlarındaki kaslara erişmeni kolaylaştırır.[3]
  • Düğümlerle uğraşmak için sorunlu bölgenin etrafında bir başparmağın ya da tek bir parmağınla bastırıp bırakma tekniği uygula.
 5. 5
  Ellere ve kollara masaj yap. Boyun ve omuzlarla işin bitince kollara geç ve bir seferde biri üstünde çalış.
  • Partnerinin/müşterinin bileğini bütün kolu yataktan kalkmış olacak şekilde sol elinde tut. Sonra sağ elini ön kolun arkası, kol kasları boyunca ve omuzun üzerinden geçirip diğer taraftan geriye getir.
  • Şimdi bileği sağ eline al, sonra sol elini ön kolu ve kol kasları boyunca sonra da omuzun üzerinden geçirip diğer taraftan aşağıya getir.
  • Partnerinin/müşterinin kolunu tekrar yatağa koy, sonra ön kollarını ve üst kollarını parmaklarınla nazikçe ov.
  • Ellere masaj yapmak için ellerini kendi ellerinin içine al ve başparmaklarını kullanarak küçük dairesel hareketlerle avuçlara masaj yap. Sonra, her bir parmağı sırayla alıp parmaklarını eklemlerden tırnaklara doğru yavaşça kaydır. Her bir parmağı sıkıca çek ancak çıtlatacak kadar sert çekme!
 6. 6
  Masajını kafayla bitir. Partnerinden/müşterinden kafasında ve yüzünde çalışabilmek için dönmesini iste. Havlusunu düzeltmesi gerekiyorsa ona biraz zaman ver.
  • Kafatasının tepesine hafifçe başparmaklarınla masaj yap. Daha fazla zevk vermek için tırnaklarınla hafifçe tırmala.
  • Sonra her bir kulağın kulak kepçesini ve memesini başparmağın ve işaret parmağının arasına alarak masaj yap. Sonra parmak uçlarını elmacık kemikleri ve çevresinin hatlarından hafifçe geçir.
  • Ellerini partnerinin/müşterinin kafasının altına koyup kafasını yataktan hafifçe kaldır. Parmaklarınla boynun kafatasının tabanıyla birleştiği küçük çukurları bul. Parmak uçlarınla sıkıca bastır, ardından bırak. Birkaç kere tekrarla.
  • Ellerini çenenin altına koyup boyun kaslarını esnetmek için kafayı hafifçe yukarıya doğru çek. Şimdi parmak uçlarınla alnın ortasına (kaşların arası) hafifçe bastır ve bırak. 30 saniye boyunca tekrarla.
  • Ardından parmak uçlarınla şakaklara yavaş yuvarlak hareketlerle masaj yap. Şakaklar önemli akupresür noktalarıdır, bu yüzden bu hareket gerginliği rahatlatmayı sağlar.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Masajı Mükemmelleştirmek

 1. 1
  Yavaş çalış. Asla masajını aceleye getirmeye çalışma; bu, partnerin/müşterin için lüks, rahatlatıcı bir deneyim olmalıdır.
  • Her bir vücut bölümüne tüm ilgini ve dikkatini vererek zaman ayır ve hareketlerin uzun, düzgün ve yavaş olsun.
 2. 2
  Ellerini her zaman vücutla temas hâlinde tut. Ellerin tüm masaj boyunca müşterinin/partnerinin cildiyle temas hâlinde olmalıdır; bu, hareketin akıcı olmasını sağlar ve gevşeme ortamını hiçbir zaman bozmaz.
  • Masaj sırasında bir havlu alman, su içmen ya da biraz daha masaj yağı alman gerekse bile her zaman bir elini ciltte tutmaya çalış.
 3. 3
  İletişim kur. Masaj boyunca iletişim çok önemlidir. Sen iyi hissettiren bir şey başkasını iyi hissettirmeyebilir, bu yüzden kişiye nasıl hissettiğini sormak ve yanıtlarını ciddiye almak önemlidir.
  • Ona baskının nasıl hissettirdiğini, neresine masaj yapmanı istediğini ve en çok neresine masaj yapılmasından hoşlandığını sor. Ancak sakin ortamı korumak için alçak, yatıştırıcı bir sesle konuşmaya çalış.[4]
 4. 4
  Düğümleri önemse. Masaj yaptığın kişinin sırtında çok fazla düğüm varsa bunları çözmek için üstlerinde çalışmak iyi bir fikirdir.
  • Ancak önce partnerine veya müşterine sormaya dikkat et çünkü bazı insanlar bunun çok acı verdiğini düşünür ve bunun gevşetici masajlarını mahvetmesini tercih etmez.
  • Düğümler eline büyük, yuvarlak gerginlik bölgeleri veya cildin altında neredeyse bezelye gibi hissedilen küçük tümsekler gibi gelebilir. Düğümün tam tepesine müdahale etmeye çalış yoksa düğüm parmaklarının altından kayabilir.
  • Düğüme artan baskı uygula, sonra onu dağıtmak için başparmağını ya da parmağını döndür. Tamamen dağıtmak için parmağını zıt yönlerde döndürmen gerekebilir.[5]
  • Derin doku işine fazla girmemeye çalış; bunu uzman masaj terapistlerine bırakmak en iyisi olur. Partnerini/müşterini iyi hissettiren hareketlere bağlı kal.
 5. 5
  Omurga ve kemiklerden uzak dur. Omurgaya veya diğer kemiklerin hiçbirine asla baskı uygulama. Bu, partnerine/müşterine kötü ve rahatsız edici bir his verir ve faydadan fazla zarar verme olasılığı vardır.
  • Ayrıca asıl çalışman gereken yer kaslardır çünkü en fazla gerginlik burada toplanır. Kaslara bağlı kal ve hata yapma!
  Reklam

İpuçları

 • Birine masaj yaptıktan sonra çoğu zaman ellerin ağrımaya başlar. Bu yüzden ağrını hafifletmek için avuçlarını hafifçe birbirine sürtebilirsin.
 • Masaj sürecinin her adımında seni yönlendirmesi için kullanabileceğin masaj uygulamaları vardır. Unutkan biriysen akıllı telefonun masaj alanında bulunabileceğinden bu senin için kolay bir seçenek olabilir. Sadece telefonunu yağla kaplamamaya dikkat et!
 • Sonrasında sırtın ya da bütün vücudun ağrırsa bol miktarda su iç.
 • Komşularının masajı izlememesine dikkat et; perdelerini kapat.
 • Masaj yapmadan önce kendini hazırlamayı unutma. Tırnaklarını kes, gevşemek için banyo yap, önündeki masaja ve kişiye odaklan, yoga, zihinsel yöntemler ya da nefes teknikleriyle gevşe ve rahat kıyafetler giy.
 • Herhangi bir bildirim, ses veya ışık seans sırasında müşterini rahatsız edebileceği için telefonunu kullanmaktan kaçın.
Reklam

Uyarılar

 • Dizin arkasından uzak dur. Burası bir tehlike bölgesi olarak bilinir çünkü burada dokular ve kaslar tarafından iyi korunmayan önemli yapılar bulunur ve kolayca hasar görebilir.
 • Kendini iyi hissetmiyorsan veya sende ya da partnerinde herhangi bir yaralanma veya hastalık varsa masaj yapma.
 • Asla damarları kötü olan bacaklara masaj yapma.
 • Asla bir yaraya masaj yapma.
 • Sonrasında cinsel ilişkiye gireceksen masaj yağının fiziksel doğum kontrol yöntemlerini olumsuz etkileyeceğini bil.
 • Bele baskı uygularken her zaman nazik ol. İç organları ellerinin baskısından koruyacak kaburgaların olmadığını unutma.
 • Masajın bir sağlık durumunu şiddetlendirebildiği bazı durumlar vardır. Aşağıdaki sorunlara/sağlık durumlarına sahip olan biri masaj yaptırmadan önce bir doktora danışmalıdır:[6]
  • Bel fıtığı gibi omurilik yaralanmaları veya hasarları
  • Bir kanama hastalığı veya Aspirin gibi kan inceltici ilaçlar alma
  • Derin ven trombozu (genelde bacaklarda derin bir damarda bir kan pıhtısı)
  • Hasar görmüş kan damarları
  • Osteoporoz, yeni bir kırık veya kanserden zayıflamış kemikler
  • Ateş
  • Masaj yapılacak alanda aşağıdakilerden herhangi birinin olması: açık veya iyileşmekte olan yara, tümör, hasarlı sinirler, enfeksiyon veya akut enflamasyon, radyasyon tedavisinden kaynaklanan enflamasyon
  • Hamilelik
  • Kanser
  • Diyabet veya iyileşmekte olan bir yara izinde olduğu gibi hassas cilt
  • Kalp sorunları
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Masaj yağı
 • Masaj yatağı
 • Temiz havlular
 • Mumlar
 • Müzik çalar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Marty Morales
Ortak yazarlar :
Profesyonel Masaj Terapisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Marty Morales. Marty Morales, Profesyonel Masaj Terapisti, San Francisco Bay Bölgesi’nde ve Los Angeles, Kaliforniya’da bulunan el ile masaj ve vücut kondisyon atrenmanları hizmetleri sunan bir işletme olan Morales Method’un kurucusu ve sahibidir. Marty 16 yılın üzerinde masaj terapistliği ve 13 yıldan fazla süre en iyi masaj uygulamaları hakkında diğerlerini eğitme deneyimine sahiptir. Marty 10.000 saatin üzerinde özel eğitime sahiptir ve Sertifikalı İleri Rolfer (bir tür bağ dokusu masajı uygulayıcısı) ve Rolf Movement Uygulayıcısıdır. Finans alanında Los Angeles Loyola Marymount Üniversitesi’nden Yüksek Lisans derecesi bulunmaktadır. Bu makale 14.285 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 14.285 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam