Hiç bilgisayar ekranının resmini çekmek istedin mi? Düşündüğünden daha kolay. Windows’ta, Mac’te ve telefonunda nasıl ekran görüntüsü alacağını öğrenebilirsin. Yapman gereken tek şey birkaç klavye kısayolu ve hızlı hile öğrenmek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü Almak

 1. 1
  Klavyende "Prt Sc" yazan tuşu bul. Bu, "Print Screen" anlamına gelmektedir ve bu tuşa bastığında ekranın görüntüsü panoya kaydedilir. Bu, bir resmin üzerinde "kopyala" seçeneğine basmaya benzer.
  • Bu tuş genelde klavyenin sağ üst köşesinde, "Backspace" tuşunun üstündedir.
  • Mevcut ekranının görüntüsünü almak için bir kere "Prt Sc" tuşuna bas.
  • Bunu yaparken "Alt" tuşuna da basarsan, İnternet tarayıcın gibi sadece kullandığın pencerenin ekran görüntüsü alınacaktır. Dolayısıyla, yalnızca İnternet tarayıcının ekran görüntüsünü almak istiyorsan bu pencereye tıkla ve Alt ve Prt Sc tuşlarına birlikte bas.[1]
 2. 2
  Microsoft Paint’i aç. Bu ücretsiz program her Windows bilgisayarda önceden yüklenmiştir ve bu program, ekran görüntünü yapıştırmana ve eğer istersen düzenlemene izin verir.
  • Paint programını Başlat Menüsü’nden bulabilirsin. Paint’i açmak için "Tüm Programlar" → "Aksesuarlar" → "Paint" seçeneklerine tıkla.
  • Görüntüleri yapıştırmana izin veren Photoshop, Microsoft Word, InDesign gibi herhangi bir programı kullanabilirsin ama Paint, ekran görüntüsünü kaydetmenin en basit ve en hızlı yoludur.
 3. 3
  Ekran görüntünü görüntülemek için "Yapıştır" seçeneğine tıkla. Yapıştır tuşu Microsoft Paint’in sol üst köşesindedir ama yapıştırmak için aynı anda CTRL ve V tuşlarına da basabilirsin.
 4. 4
  Ekran görüntünü kaydet. Artık Paint üzerinden ekran görüntünü kaydedebilirsin. Küçük, mor kaydet tuşuna (mor flopi disk gibi görünür) tıkla ya da aynı anda CTRL ve S tuşlarına bas. Görüntüye ad verme ve görüntü kalitesini seçme şansın olacak.
 5. 5
  Alternatif olarak Windows Vista, 7 veya 8’deki Ekran Alıntısı Aracı’nı kullan. Microsoft, tüm Windows bilgisayarlara, özel ekran görüntüleri almanı sağlayan küçük bir araç koyar. Programı bulmak için başlat menüsüne "Ekran Alıntısı Aracı" yaz. Bu programdan özel boyutlu ekran görüntüsü oluşturabilir ve doğrudan Ekran Alıntısı Aracı programı vasıtasıyla bunu kaydedebilirsin:
  • "Yeni" seçeneğine tıkla.
  • Görüntüsünü almak istediğin alana tıkla ve fareyi o alanda sürükle.
  • "Ekran Alıntısını Kaydet" seçeneğine tıkla (kare, mor renkte flopi disk tuşu).
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mac OS X’te Ekran Görüntüsü Almak

 1. 1
  Aynı anda Command ("Apple"), Shift ve 3 tuşlarına bas. Tüm ekran resminin görüntüsü, dosya adına tarih ve saat de eklenerek "Ekran Görüntüsü" adıyla masaüstüne kaydedilecektir.
 2. 2
  Seçilen bir alanın ekran görüntüsünü almak için Command ("Apple"), Shift ve "4" tuşlarına bas. Bu, farenin imlecini küçük bir haç şekline çevirecektir. Haç belirdiğinde kaydetmek istediğin görüntünün üzerine tıklayıp imleci o alanda sürükleyip bırakabilirsin.
 3. 3
  Düzenlemek için görüntü dosyasını aç. Açmak için masaüstündeki görüntü dosyasına çift tıklayabilirsin. Buradan söz konusu görüntüyü en sevdiğin programla düzenleyebilir, kırpabilir veya yeniden adlandırabilirsin.
  • Dosyanın adına tıklayıp farenin üzerinde kalmasına izin verirsen masaüstündeki resmi yeniden adlandırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ekran Görüntüsü Almanın Diğer Yöntemleri

 1. 1
  Herhangi bir zaman ekran görüntüsü almak için GIMP programını kullan. GIMP ücretsiz ve açık kaynaklı bir fotoğraf düzenleme programıdır ve içinde ekran görüntüsü özelliği de vardır. GIMP programında ekran görüntüsü almanın iki yolu vardır.
  • "Dosya," → "Oluştur" → "Ekran Görüntüsü" seçeneklerine tıkla.
  • Aynı anda Shift ve F12 tuşlarına bas.
 2. 2
  GNOME Masaüstü ile Linux’ta ekran görüntüsü al. Windows bölümünde söz edilen "Prt Sc" yöntemi genelde Linux’ta çalışsa da OS’de birden fazla seçenekle ekran görüntüsü almanın birkaç yolu daha vardır:
  • "Uygulamalar" seçeneğine tıkla.
  • "Aksesuarlar" seçeneğine tıklayıp "Ekran Görüntüsü Al" seçeneğini bul.
  • Ekran boyutundan gecikme ayarlamaya kadar birçok seçeneğin olacak.
 3. 3
  Giriş ve Güç düğmelerine aynı anda basarak iPhone’da ekran görüntüsü al. Her iki düğmeye aynı anda basarsan parlak bir flaş göreceksin ve resim, ona her zaman ulaşabileceğin Fotoğraflar klasörüne kaydedilecek.
 4. 4
  Ses ve Güç düğmelerine aynı anda basarak Android telefonda ekran görüntüsü al. Çoğu Android telefon Güç düğmesine bastığında da "Ekran Görüntüsü" seçeneği sunar.
  • Ice Cream Sandwich 4.0 işletim sistemine sahip Android telefonlarda bu yapılabilir ama daha eski işletim sistemlerinde bu yapılamaz.
  • Bu imkana sahip olmayan telefonlara Google Play Store’dan bir uygulama indirilebilir. "Ekran Görüntüsü" yazıp arat ve en sevdiğin ücretsiz uygulamayı indir.
  Reklam

İpuçları

 • Beğendiğin bir görüntü bulduğunda o görüntünün hemen ekran görüntüsü almaya hazır olmak için şimdiden ekran görüntüsü almaya çalış.
 • Print Screen tuşuna bastığında oluşturulan görüntü ekran kadar büyük olacağından, bu görüntünün kırpılması veya küçültülmesi gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Ekran görüntüsünü yeniden boyutlandırmak görüntünün "büzülmüş" ya da bozulmuş görünmesine sebep olabilir. Mümkünse gelişigüzel boyutlandırmak yerine yalnızca basit ölçülerle (örneğin %50 oranında küçültme) yeniden boyutlandır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bilgisayar

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Bilgisayar Televizyona Nasıl BağlanırBilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chiara Corsaro
Ortak yazarlar :
General Manager of macVolks, Inc.
Bu makaledeki ortak yazarlar Chiara Corsaro. Chiara Corsaro San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan Apple Yetkili Hizmet Sağlayıcısı macVolks A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Apple Sertifikalı Mac ve iOS Teknisyeni’dir. macVolks A.Ş. 1990 yılında kurulmuştur, Better Businesss Bureau (BBB)’dan A+ derecesiyle akredite edilmiştir ve Apple Cosultants Network’ün (Apple Danışma Ağı) bir parçasıdır. Bu makale 2.769 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.769 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam