Yaygın olarak "susturucular" olarak adlandırılan baskılayıcılar, ateşlenmekte olan bir silahın sesini susturmak değil, sesini kısmak için ateşli silahın ucuna sabitlenmiş cihazlardır. Bunlar paintball silahlarında da kullanılır ve rakip oyuncuların konumunu belirlemesini zorlaştırabilir. Bir paintball silahı susturucusu yapmanın birçok farklı yolu vardır, bunların çoğu yaygın ev ve donanım malzemeleri gerektirir. Not: Bu makale sadece tanıtım amaçlıdır! Türkiye’de susturucu kullanımı kesinlikle yasaktır ve birçok paintball silahı susturucusu ateşli silahlar için de kullanılabildiğinden bunlar da yasa dışıdır.

Adımlar

 1. 1
  Paintball silahının namlusunun çapını ölç. Bunu yapmak için, ölçüm bandının bir ucunu namlunun ucuna yerleştir ve dairesel namlunun en geniş kısmını düz bir şekilde ölç. Bu sana silahın namlusunun çapının en doğru ölçümünü verecektir.
 2. 2
  Namlu boyunca mesafeyi ölç. Namlu boyunca tüm mesafeyi ölçmek için mezura veya cetvel kullan. Başka bir deyişle, sadece deliği ölçme.
 3. 3
  Bir parça 2,5 cm ve bir parça da 5 cm PVC boru satın al.[1] Santimetre, uzunluğunu değil borunun genişliğini/çapını belirtir. Bu borular, susturucu için çerçeve oluşturacaktır.
 4. 4
  5 cm’lik PVC boruyu 25 cm uzunluğunda kes. Boruyu el testeresi, demir testeresi, plastik boru kesici veya gönye testeresi kullanarak kesebilirsin. Borunun bir ucundan 25 cm’e ulaşana kadar ölç, noktayı bir kalemle işaretle ve ardından boruyu buna göre kes. Unutma, dikkatli ölç ki bir kerede kesimi bitir.
 5. 5
  2,5 cm PVC boruyu 30,5 cm uzunluğunda kes. 30 cm’lik işareti bulana kadar ölç ve bir kalemle işaretle. Bu, susturucunun namlusu olacak.
 6. 6
  Susturucu namlusunu matkapla bir sıra şeklinde del. Sihirli kalem kullanarak susturucu namlusunun altına aralarında 0,6 cm olacak şekilde eşit aralıklarla bir sıra matkap deliği işaretle. Delikleri eşit şekilde ölçmek için mezura kullan ve çizgiyi düz tuttuğundan emin ol.
 7. 7
  Namlu boyunca başka bir sıra delik işaretle. Şimdi, susturucu namlusunu 1/4 veya 90 derece çevir ve başka bir sıra delik işaretle. Son seferinde delikleri işaretlemek için kullandığın tekniği kullan.
 8. 8
  Delikleri 0,5 cm matkap ucu ile aç. İlk yüzeyi deldikten sonra durma. Diğer tarafı görebilecek şekilde diğer tarafa kadar del. İşin bittiğinde dört sıra paralel matkap deliğin olmalıdır.
  • Bir el matkabı kullanabilirsin ancak bir matkap tezgâhı tercih edilir.
  • Mermilerinin boyutuna uygun boyutta bir matkap ucu kullan. Delikler mermilerden daha küçük olmalıdır.[2] Matkap ucunun doğru boyutta olduğundan emin olmak için onaylı bir üreticiye danış.
 9. 9
  Susturucu namlusunun içini ve dışını ve 5 cm PVC borunun içini zımparala. Kusurları gidermek için döner bir alet veya zımpara kâğıdı kullan.
 10. 10
  Uç kapakları oluştur. Dekupaj testeren veya kaydırma testeren varsa bir tahta parçasından uç kapakları yapabilirsin. Yoksa kalın karton veya başka bir sağlam malzeme kullanabilirsin. Uç kapakları şöyle yaparsın:
 11. 11
  Susturucu namlusunu daha büyük boruya sok. Namlu, 5 cm’lik PVC borudan diğer tarafa düz olarak uzanmalıdır.
 12. 12
  PVC boru içinde, susturucu namlusunun etrafına uç kapağını sıkıca tak. Yerine tam oturmalıdır.
 13. 13
 14. 14
  Namlu ve 5 cm’lik PVC boru arasındaki boşluğu çelik yün, pamuk toplar, ısıtma yalıtımı veya şilte köpüğü ile sıkıca doldur. Bu, susturucunun iki ana parçası olan iki parça boruyu yerine sıkıca sabitleyecektir.
 15. 15
  Diğer uç kapağını ekle. Kapağı tutkal veya dolgulama ile sabitle.
 16. 16
  Paintball silahının namlusuna susturucunun namlusunu tak. Susturucuyu paintball silahının namlusunun üzerine düzgünce yerleştir. Susturucunun silahının namlusundan daha geniş olmasının sebebi, üzerine sıkıca oturabilmesidir.
 17. 17
  Namluyu 1,25 ila 5 cm hortum kelepçesiyle sabitle. Namluyu yerinde sabitlemek için sadece kelepçeyi kullan ve yerinde tutan vidayı döndürmek için bir tornavida kullan. Her şey tamam! Düzgün bir şekilde kayıt altına alınmadığı sürece bunun yasa dışı bir susturucu olduğunu unutma.

İpuçları

 • Susturucu namlusunu düzgün bir şekilde zımparaladığından emin ol. Kusurlar ateşlemede düzensizliklere ve susturucunda hasara neden olabilir.
 • Paintball tabancasını kullanmadan önce profesyonel bir üreticinin susturucunu kontrol etmesini sağla.
 • Bu talimatlar yalnızca paintball silahında kullanılabilecek bir susturucu içindir.
 • Susturucular ateşli silahlar, yani patlayıcı bir kuvvetle mermi atan herhangi bir silah için yasa dışıdır. Bu makalede açıklanan susturucu yasal olabilir ama bunun sebebi yalnızca bir hava tabancası için üretilmiş olması ve gerçek bir ateşli silah için kullanılamamasıdır.[3]

Uyarılar

 • Paintball arenanın ev yapımı susturuculara izin verdiğinden emin ol.
 • Bir paintball silahını veya mermileri ateşlemek için kullanılan diğer herhangi bir silahı, uygun paintball etkinlikleri dışında bir kişiye, evcil hayvana veya yanıcı veya kırılabilir bir nesneye doğrultma.
 • Mermi ateşleyen herhangi bir şey için izinsiz susturucu inşa etmek yasa dışıdır. Susturucular tamamen yasaktır ve birçok paintball silah susturucusu ateşli silahlar için de kullanılabildiğinden bunlar da yasa dışıdır. Devam etmeden önce bu konudaki yasaları kontrol et.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • 5 cm’lik PVC boru.
 • 2,5 cm’lik PVC boru.
 • Ahşap, sert karton veya başka bir sert malzeme.
 • Döner alet veya zımpara kâğıdı.
 • El matkabı veya matkap tezgâhı.
 • Mezura veya cetvel.
 • İşaretleyici kalem.
 • Testere.
 • Çelik yün, pamuk, yatak köpüğü veya ısı yalıtım malzemesi.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 4.194 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 4.194 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?