Kavrulmuş susam taneleri, yemeklere lezzet ve çıtırlık katmak için birçok tarifte kullanılır ve her türlü yemeğin üzerine serpiştirilir. Çiğ susam tanelerini kavurmak, yanmamasına dikkat ettiğin sürece kolaydır ve zaman almaz.

Yöntem 1 / 3:
Hızlı Kavurma

 1. 1
  Ocakta kavur. Susam tanelerinin içinde toz ya da küçük taşlar görmüyorsan doğrudan bir tavaya ya da saplı tencereye koyabilirsin. Kısıkla orta arası ateşte 2-3 dakika ya da susamlar kahverengileşene, parlayana ve arada bir patlayıp zıplayana kadar arada bir karıştır.[1]
  • Tavaya yağ koyma.
  • Daha keskin bir tat için, daha uzun olan kapsamlı kavurma yöntemini dene.
 2. 2
  Susamları fırında pişir. Alternatif olarak, fırını 175ºC’ye ısıtıp taneleri yağlanmamış fırın tepsisinin üzerine yay. Isıyı daha eşit bir şekilde dağıtmak için tepsiyi birkaç dakikada bir yavaşça salla ve susamlar hafifçe kahverengileşene kadar pişir.[2] Bu, susam tabakasının kalınlığına bağlı olarak normalde sekiz ila on beş dakika sürer.
  • Susamların dökülmesini önlemek için kenarları yüksek bir tepsi kullan.
  • Sıcaklık çok yükselirse susamlar yanabilir. Mutfaktan ayrılma ve susamları sık sık kontrol et.
 3. 3
  Susamları soğut. Susam tanelerini iki yöntemden biriyle kavurduktan sonra soğuk bir tepsiye aktar ve soğuyup oda sıcaklığına gelmelerini bekle. Susamlar metal yüzeylerde, plastik ya da cam yüzeylerde olduğundan daha hızlı soğuyacaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Kapsamlı Kavurma

 1. 1
  Kabuklu ya da kabuksuz çiğ taneleri seç. Kabuklu susam tanelerinin üstünde, renkleri hafif grimsi beyazla siyah aralığında olan, mat ve sert bir katman vardır. [3] Kabuksuz susam tanelerinin bu tabakası yoktur ve bunlar her zaman çok beyaz, neredeyse şeffaf ve parlaktır. İki çeşit susamdan istediğini kullanabilirsin ama kabuklu taneler daha çıtırdır ve tatları birazcık farklıdır. Kabuksuz tanelerse daha çok kalsiyum içerir ama öğütmediğin sürece hazmı daha zor olabilir, o yüzden besin değerleri aşağı yukarı aynıdır.[4]
  • Kabuklu susamları geceden suya ıslayıp sonra da kabuklarını elinle soyabilirsin ama bu çok zahmetli bir iştir ve nadiren evde yapılır. Susamın iki çeşidini de marketlerde bulabilirsin.
 2. 2
  Susamları yıka. Susamları, ta ki süzülen su temiz akana dek ince gözenekli süzgecin içinde suyun altına tutup yıka. Taneler doğrudan tarladan gelmişse ya da süzülen su epey kirliyse bir kâse suyun içinde birkaç dakika karıştırdıktan sonra bekletmeyi tercih edebilirsin. Önce yüzeye çıkan tozları, sonra da dibe çöken taşları at.[5]
  • Taneleri yıkamak besin değerlerini olumsuz yönde etkilemeyecektir. Hatta bazıları, taneler çimlensin diye geceden ıslatmayı tercih ederler. Çimlenme bazı besin maddelerinin hazmını kolaylaştırabilir.[6] Ama çimlenen bu tohumlar normalde kavrularak değil de çiğ yenir.
 3. 3
  Taneleri kuruyana kadar yüksek ateşte ısıt. Yıkanmış susamı kuru bir tavaya ya da saplı tencereye alıp harlı ateşe koy. Tahta bir kaşıkla arada bir karıştır ama gözün sürekli tanelerde olsun çünkü sıcaklık aşırı yükselirse göz açıp kapayana kadar yanabilir. Bu aşama normalde on dakika sürer. Taneler kuruduğunda tavada hiç nem kalmaz ve karıştırdığında susamlardan farklı bir ses geldiğini fark edersin.[7]
 4. 4
  Ateşi orta dereceye getir. Yedi ya da sekiz dakika daha karıştırmaya devam et. Taneler tamamen kavrulunca renkleri açık kahverengiye döner, parlaklaşır ve patlayıp zıplamaya başlar.[8]
  • Kaşıkla birkaç susam tanesi al ve parmaklarınla sık. Kavrulmuş susam ezilince ufalanır ve tadı çiğ susamdan daha belirgindir.
 5. 5
  Soğumasını bekle ve bir kaba doldur. Kavrulmuş susamları madeni bir tepsiye yay ve oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını bekle. Hemen kullanmayacağın susam tanelerini hava geçirmez bir kaba doldurup buzdolabında ya da buzlukta sakla.
  • Susam, buzdolabında ya da buzlukta tazeliğini bir yıldan uzun süre korusa da zamanla lezzetini yitirir.[9] Tekrar lezzetlendirmek için, taneleri kuruyana kadar birkaç dakika kavur.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Kavrulmuş Susamı Kullanmak

 1. 1
  Hazırladığın yiyeceğin üzerine serpiştir. Susam, Kore’den tut da Lübnan’a kadar bütün dünya mutfaklarının vazgeçilmezidir. Kavrulmuş susam tanelerini istediğin sebze yemeğinin, salatanın, pilavın ya da tatlının üstüne serpebilirsin.
  • Çıtır çıtır olmasından hoşlanmıyorsan ya da susamları bir içeceğe karıştırmak istiyorsan, alternatif olarak taneleri mutfak robotunda ya da mikserde çek veya havanda döv.
  • Şeker, tuz ya da karabiberi susam taneleriyle karıştırarak kendi çeşnini yapabilirsin.
 2. 2
  Susamdan tahin yap. Tek ihtiyacın sıvı yağ. Zeytinyağı, kendi yoğun lezzetini kattığı için geleneksel bir seçenektir ama onun yerine, daha güçlü bir susam tadı için susam yağı ya da kanola yağı kullanabilirsin.[10] Kavrulmuş susam tanelerini bir mutfak robotuna koy ve azar azar yağ ekle, ta ki karışım pürüzsüz ama cıvık olmayan bir kıvama gelene dek.[11]
  • Bir sonraki aşamaya geçip tahinden de humus yapabilirsin.
 3. 3
  Susamı tatlılarda kullan. Kavrulmuş susam taneleri, kurabiyelere harika bir tat katar ve glütensiz tariflere güvenli bir şekilde eklenebilir. Dünyanın birçok yerinde kavrulmuş susam taneleri, yapışkan şeker yapmak için tereyağı ve şekerle birlikte pişirilir.
 4. 4
  Susamı başka tariflerde kullan. Ev yapımı falafele (nohut köftesine) bir tutam serp, wok tavasındaki kızartmayı ateşten almadan içine bir kaşık at ya da salata sosuna karıştır.
  Reklam

İpuçları

 • Dükkândan alınan susamları bile, lezzetlerini geri kazandırmak için birkaç dakika hızlıca kavurabilirsin.[12] Özellikle de susam taneleri paketteyken biraz nemlendiyse bu çok işe yarar.
Reklam

Uyarılar

 • Kuru susamı kavururken ocağın altını çok açmamaya dikkat et, yoksa taneler yanar.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Tava
 • Hava geçirmez saklama kabı
 • Huni (isteğe bağlı, kabı daha kolay doldurmak için)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Donmuş Karides Nasıl Pişirilir?
Meyve Sinekleri Nasıl Yok EdilirMeyve Sinekleri Nasıl Yok Edilir?
Çatal Bıçak Nasıl Kullanılır?
Votka Nasıl İçilir?
Kuru Makarna Nasıl Ölçülür?
Elma Dondurucuda Nasıl SaklanırElma Dondurucuda Nasıl Saklanır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 29.890 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 29.890 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam