Sukulentler estetik, yaşam dolu ve az bakım gerektiren mucize bitkilerdir. Bakmak için az çaba gerektirmesi kafa karıştırıcı olabilir; özellikle de ne kadar sulamak gerektiğini bilme konusunda durum böyledir. Bu wikiHow makalesinde, iyi büyümeleri için sukulentlerini nasıl sulayacağını ve gereğinden az ve çok sulanan sukulentleri kurtarmanın en iyi yollarını öğreneceksin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sukulentlerini Sulamak

 1. 1
  Her 2 ila 4 günde bir sukulentlerine hafifçe su sık. Onlara tekrar su sıkmak için genellikle 2 ila 4 gün beklemen gerekse de bu kural her sukulent için farklı olabilir. Sukulentlerine hangi sıklıkta su sıkman gerektiğinden emin değilsen tekrar sıkmak için toprağın kurumasını beklemek iyi bir pratik yöntemdir.
 2. 2
  Bir program yapıp ona uyduğundan emin ol. Sukulentlerin körpe olduğu zamanlarda katı bir sulama programına sadık kalmak son derece önemlidir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yetişkin Sukulentleri Sulamak

 1. 1
  Bir sulama kabı kullanarak toprağa bolca su ver. Bu uygulama, sağlıklı bir kök yapısı oluşturmaya yardımcı olur.
 2. 2
  Tekrar sulamak için toprağın tamamen kurumasını bekle. Yetişkin sukulentleri hangi sıklıkta sulamak gerektiğinin tek bir cevabı yoktur. Bu, bitki cinsine, toprağa, ortamdaki nem oranına ve diğer etmenlere bağlı olacaktır. Genel olarak, kısalan günlerle birlikte bitkinin yarı dinlenme hâline geçtiği kış mevsimine nazaran, bitkinin aktif bir şekilde büyüdüğü yaz mevsiminde daha sık sulamalısın.
  Chai Saechao

  Chai Saechao

  Plant Therapy'nin Sahibi
  Chai Saechao, San Francisco’daki Plant Therapy’nin, kendini bitki doktoru olarak tanımlayan Kurucusu ve Sahibi’dir. 2018 yılında Plant Therapy’i kurmak için on yıllık işinden ayrılmıştır. Bu sırada stüdyo dairesinde 250’den fazla iç mekân bitkisine sahipti. Bitkilerin tedavi edici gücüne inanmakta ve dinlemeye, öğrenmeye istekli herkesle bitki sevgisini paylaşmaya devam etmeyi ummaktadır.
  Chai Saechao
  Chai Saechao
  Plant Therapy'nin Sahibi

  Bitkini gereğinden fazla sulamaktan kaçın. Plant Therapy’nin kurucusu ve sahibi Chai Saechao şöyle diyor: "Saksı boyutuna bağlı olarak, sukulentlerini yaklaşık her iki haftada bir sulamalısın. Bitkinin boyutu nispeten daha büyükse her 3 ila 4 haftada bir sulayabilirsin. Sukulenti daha az sulamak, gereğinden çok sulamaktan her zaman daha iyidir. Fazla sulamak bitkini öldürebilir, ama az sulanmışsa su verir vermez tekrar kendini toparlayacaktır."

 3. 3
  Sağlam bir kök yapısına sahip olmasını sağlamak için sulamaktan düzenli aralıklarla vazgeç. Daha da güçlü köklerin büyümesine izin vermek için toprak kuruduktan sonraki bir iki gün sulamayı es geçmek bazen faydalıdır. Yaygın inanışın aksine, yetişkin sukulentler için her zaman aynı sulama planına sadık kalmak zorunda değilsin. Tabii yine de genel bir programın olması iyidir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gereğinden Az Sulanmış Bir Sukulenti Tekrar Canlandırmak

 1. 1
  Az sulamanın göstergelerini teşhis et. Şu durumlar mevcutsa sukulentlerin gereğinden az sulanmış olabilir:
  • Üst yapraklar kuru ve çıtır çıtır bir hâle geliyorsa
  • Bitkinin bütünü buruşmuş durumdaysa (ki bu noktada canlandırmak zor olabilir)
  • Yaprakların çoğunun uçları buruşuyorsa
 2. 2
  1 ila 5 beş gün boyunca sukulentlerine hafifçe su sık. Bu, normal bir sulama düzenine geçmelerine yardımcı olacaktır. Uzun bir süre hiç sulamayıp sonra bir anda 'tam doz' su vermek bitkilere zarar verebilir.
 3. 3
  Su alımlarını yavaş yavaş artır. Sukulentler değişikliğe alıştıktan sonra yavaş yavaş normal sulama programlarına geri dön. Onları bir sulama kabıyla sulayabilirsin. 1 ila 3 hafta içinde normale dönmüş olacaklardır!
  Reklam

İpuçları

 • Sukulentlerini drenaj delikleri olan saksılarda ve drenajı iyi olan toprakta yetiştir. Sukulentler çok nemli toprakta yetiştirilirse küften ve diğer sağlıksız oluşumlardan dolayı zarar görebilir.
 • Sukulentleri sulama sıklığı, içinde yetiştikleri çevreye bağlı olarak değişebilir. Sukulentlerini daha sıcak havalarda daha sık sulaman, daha nemli havalarda ise daha az sulaman gerekecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Gereğinden az sulamak, çok sulamaktan daha iyidir. Sukulentler suyu yapraklarının içinde tuttukları için onları her gün sulamak bir gereklilik değildir. Şüpheye düşersen sukulentlerini tekrar sulamak için fazladan bir iki gün bekle.
 • Çok fazla nemli olan veya sürekli nemli kalan toprakta yetişen bitkilerin köklerine saldıran bir hastalık olan kök çürümesine dikkat et.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Küçük sulama kabı
 • Püskürtme şişesi
 • Drenaj delikleri olan saksı
 • Suyu tutmayan (drenajı iyi olan) toprak

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chai Saechao
Ortak yazarlar :
Plant Therapy'nin Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Chai Saechao. Chai Saechao, San Francisco’daki Plant Therapy’nin, kendini bitki doktoru olarak tanımlayan Kurucusu ve Sahibi’dir. 2018 yılında Plant Therapy’i kurmak için on yıllık işinden ayrılmıştır. Bu sırada stüdyo dairesinde 250’den fazla iç mekân bitkisine sahipti. Bitkilerin tedavi edici gücüne inanmakta ve dinlemeye, öğrenmeye istekli herkesle bitki sevgisini paylaşmaya devam etmeyi ummaktadır. Bu makale 14.746 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 14.746 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam