İster içme suyundaki ister akvaryumundaki veya bahçendeki klordan endişe ediyor ol, kloru sudan gidermenin birkaç hızlı ve kolay yolu vardır. Kaynatma veya buharlaştırma gibi doğal yöntemler, küçük hacimlerdeki su için kullanışlıdır. Bununla birlikte, büyük hacimdeki su için klordan arındırma uygulamak, muhtemelen bir katkı maddesinin kullanılmasını gerektirecektir. Her durumda, kaynağında kloru gidermek ve kendine biraz zaman kazandırmak için bir filtreleme sistemine yatırım yapabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Akvaryumu veya Gölet Suyunu Klordan Arındırmak

 1. 1
  Akvaryumun için havalandırmalı bir püskürtücü kur. Havuz suyunu klordan arındırmaya çalışıyorsan havuza girerken suya hava eklemek için bir püskürtme cihazı (bir hortuma bağlı bir püskürtme memesi gibi) kullan. Klor uçucudur ve açık havuzlarda doğal olarak dağılır ama havalandırma, işlemi önemli ölçüde hızlandıracaktır.
  • Ancak, bazı belediye su yetkilileri tarafından kullanılan daha az uçucu bir katkı maddesi olan kloramin için havalandırma işe yaramaz. Ayrıca bir klorsuzlaştırma maddesi eklemen gerekecektir.
 2. 2
  Klor ve kloramini gidermek için bir klorsuzlaştırma maddesi ekle. Herhangi bir evcil hayvan dükkanından klorsuzlaştırma maddesi satın alabilirsin. Her klorsuzlaştırma maddesinde arıtmak için tasarlandığı su miktarını belirtilir, bu nedenle talimatları dikkatlice oku. Klorsuzlaştırma maddesinin eklenmesi şişenin kapağının açılmasını, ardından şişenin baş aşağı çevrilmesini ve uygun miktarın dışarı akmasına izin verilmesini gerektirir.[1]
  • Su hemen kullanıma hazır olacaktır.
  • Suyu biyolojik filtreli bir akvaryumda kullanıyorsan filtrende sorunlara neden olabilecek amonyak giderici içermeyen bir klorsuzlaştırma maddesi seç.[2]
 3. 3
  Bir hava pompası kullanarak akvaryumun suyunu havalandır. Suyu bir akvaryuma eklemeden önce her zaman klorsuzlaştırmalısın ama suyu havalandırmak da klorun giderilmesine yardımcı olacaktır. Akvaryumlar genellikle suyu dolaştırmak için bir hava pompası gerektirir, bu nedenle bonus olarak bir havalandırma ve klor giderici madde alırsın.[3]
  • Tankının boyutuna ve türüne ve tankta tutacağın evcil hayvanlara uygun pompayı satın al.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İçme Suyunu Klordan Arındırmak

 1. 1
  İçme suyu için aktif karbon filtre kullan. Aktif karbon; kloru, kloraminleri ve organik bileşikleri sudan ayıran özel bir filtre ortamıdır. Bazı aktif karbon filtreleri evinin su kaynağına bağlanabilir veya aktif karbon filtre kullanan filtreli bir sürahi satın alabilirsin.
  • Aktif karbon filtreleri hem kloru hem de kloramini giderir.[4]
  • Su filtreleme ürünlerini test eden ve onaylayan kâr amacı gütmeyen NSF International tarafından onaylanmış bir aktif karbon filtre seç.
 2. 2
  Evine ters osmoz filtresi tak. Ters ozmoz, iyonların ve parçacıkların sudan uzaklaştırıldığı süreci ifade eder. Ters ozmoz sistemleri doğrudan mutfak lavabonun altına veya su kaynağının evine girdiği yere kurulabilir ve bu nedenle diğer klorsuzlaştırma yöntemlerine göre çok uygundur. Ama aynı zamanda çok pahalıdır ve genellikle fiyatı birkaç bin liraya ulaşır.
  • Ek olarak, ters osmoz filtreleri enerji ağırlıklıdır ve büyük hacimlerde atık su üretir.
 3. 3
  Filtreni gerektiğinde değiştir. Tüm filtrelerin eninde sonunda değiştirilmesi gerekir. Filtre değişiklikleri arasında geçen süre, filtrenin boyutuna ve ne kadar yoğun kullanıldığına bağlıdır. Filtreni uygun sıklıkta değiştirdiğinden emin olmak için üreticinin talimatlarını kontrol et.
 4. 4
  Klorlu suyu 20 dakika kaynat. Kaynatma ısı ve havalandırma (kabarcıklar yoluyla) oluşturur ve bu kombinasyon, 20 dakika sonra uçucu kloru gidermek için yeterlidir. Bununla birlikte, büyük miktarlardaki suyu klordan arındırmaya çalışıyorsan bu yöntem muhtemelen pratik değildir.
  • En az 20 dakika kaynatmak, bazı bölgelerde klor yerine eklenen kloramini de uzaklaştıracaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Genel Kullanım İçin Suyu Klordan Arındırmak

 1. 1
  Klorun doğal olarak buharlaşmasına izin ver. Bir kova veya küveti klorunu gidermek istediğin suyla doldur. Üstünü kapatma ve onu, kirlenmeyi önlemek için sınırlı miktarda havada uçuşan partikül ve döküntü bulunan bir alana yerleştir. Zamanla sudaki klor, güneşe ve havaya maruz kalma nedeniyle dağılacaktır.[5]
  • Bu yöntemi kullanarak suyu klordan arındırmak için gereken kesin süre, gidermeye çalıştığın klorun hacmine ve suyun aldığı doğrudan güneş ışığı miktarına bağlıdır. Ayrıca, konteyner ne kadar geniş ve sığ olursa süreç o kadar hızlı gerçekleşir.
  • Suda ne kadar klor kaldığını belirlemek için bir klor test kiti kullanarak suyu düzenli olarak kontrol et.
  • Buharlaşma, bazı su kaynaklarında klor yerine kullanılan kloramini ortadan kaldırmaz. Kolaylıkla kirlenme meydana gelebileceğinden bu, içme suyu için de tavsiye edilmez.
 2. 2
  3,8 lt suya 1 tatlı kaşığı askorbik asit ekle. Toz askorbik asit (C vitamini olarak da bilinir) kloru nötralize eder. Askorbik asidi suyun üzerine serp ve karıştır. Bu yöntem, bitkiler veya suda bitki yetiştirme sistemleri için kullanılan suyu klorsuzlaştırmak için en iyi sonucu verir.
  • Askorbik asit ekonomiktir ve çoğu evcil hayvan mağazasından temin edilebilir.
  • Askorbik asit hem kloru hem de kloramini uzaklaştırır. Bu yöntemi içme suyu için kullanmayı seçersen bunun suyun tadını da belirgin şekilde etkilememesi gerekir.
 3. 3
  Suyu klordan arındırmak için ultraviyole ışık kullan. Klorsuzlaştırmak istediğin suyu bir UV ışık kaynağına olabildiğince yakın bir yere koy. Suyunu klordan arındırmak için ihtiyaç duyacağın kesin UV ışığı miktarı, klorunu gidermeye çalıştığın suyun miktarına, kullandığın ışığın gücüne ve suda organik kimyasalların olup olmaması bağlıdır.[6]
  • Klorlu suyu genellikle 1 santimetrekare başına 600 mililitre radyant enerji yoğunluğuna sahip 254 nanometre dalga boyunda bir UV ışığı kullanarak arıtman gerekir.
  • UV ışığı, klorinin yanı sıra kloramini de ortadan kaldıracaktır. Bu aynı zamanda içme suyu için uygun bir klorsuzlaştırma işlemidir.
  Reklam

İpuçları

 • Ayrıca marketten klorsuz (filtrelenmiş) su da satın alabilirsin.
 • Çoğu klorsuzlaştırma yöntemi kloru tamamen ortadan kaldırmaz. Farklı balık ve bitki türlerinin klor için farklı toleransları vardır, bu nedenle amacın için hangi klor düzeyinin kabul edilebilir olduğunu öğren ve bununla ilgili endişelerin varsa klor düzeyini düzenli olarak kontrol etmek için bir klor test kiti kullan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 6.315 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 6.315 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam