Hinduların ve/veya Budistlerin inanışlarına göre vücudumuzdaki enerjinin uçsuz bucaksız (ama etrafı çevrili) havuzları olan çakralar, psikolojik özelliklerimizi etkiler. Vücudumuzda yedi ana çakra olduğu; üst gövdemizde bulunan dört çakranın zihinsel özelliklerimizi etkilediği ve alt gövdemizde bulunan üç çakranın sezgisel özelliklerimizi etkilediği söylenir. Bunlar:

Muladhara (kök) çakra. Svadhisthana (sakral) çakra. Manipura (karın boşluğu) çakra. Anahata (kalp) çakra. Visuddhi (boğaz) çakra. Ajna (üçüncü göz) çakra. Sahasrara (taç) çakra.
Budist/Hindu öğretisine göre tüm çakralar, insanların ruhsal olarak iyi hissetmesine yardımcı olur. Sezgilerimiz, duygularımız ve düşüncelerimizle iş birliği içinde olur. Genellikle çakralarımızdan bazıları sonuna kadar açık değildir (yani doğduğunda etki ettikleri gibi etki ederler) bazıları ise aşırı aktiftir ya da neredeyse kapalıdır. Çakralar dengelenmezse insan kendisiyle barışık olmayı başaramaz.

Çakraların farkında olma becerisini ve ayrıca onları açmak için hazırlanmış çok güvenilir yöntemleri keşfetmek için okumaya devam et.

Adımlar

 1. 1
  Çakralarını açarken aşırı aktif olan çakralarını daha az aktif duruma getirmeye çalışmanın gereksiz olduğunu anlamalısın. Aşırı aktif çakralar, basitçe kapalı ve etkisiz olan çakraları telafi eder. Tüm çakralar açıldığında enerji eşitlenir ve denge bulur.
 2. 2
  Kök çakranı (kırmızı) aç. Bu çakra, bedenen yaşanan farkındalığa ve birçok durumda rahat hissetme durumuna bağlıdır. Bu çakra açıldığında dengeli, duyarlı, kararlı ve güvende hissedersin. Bir neden yokken çevrendeki insanlardan şüphe duymazsın. Kendini o anın bir parçası gibi hissedersin ve bedeninle aranda daha güçlü bir bağ kurarsın. Bu çakra yeterince aktif değilse korkak ve gergin hissetmeye yatkın olursun ve kolayca, kendini istenmeyen biri gibi hissedersin. Eğer aşırı aktifse maddi şeylere değer veren ve açgözlü biri olabilirsin. Sanki güvende olman gerekiyormuş ve bir değişikliğe ihtiyacın yokmuş gibi hissedersin.
 3. 3
  Sakral çakrayı (turuncu) aç. Bu çakra duygular ve cinsellik ile ilgilidir. Bu çakra açıksa duygular öylece ağızdan dökülür ve aşırı duygusallaşmadan söylenir. İlişkiye açık ve dışa dönük olduğun gibi tutkulu olabilirsin. Ayrıca cinsellikle ilgili hiçbir sorunun yoktur. Bu çakra yeterince aktif değilse duygusuz ve ruhsuz olmaya yatkınsındır, insanlara karşı çok açık değilsindir. Bu çakra aşırı aktifse her zaman hassas ve duygusal olmaya yatkınsındır. Cinselliğe düşkün olabilirsin.
 4. 4
  Göbek çakrayı (sarı) aç. Bu çakra özellikle bir topluluk içindeyken duyduğun güven hissini kapsar. Bu çakra açıksa kontrolün sende olduğunu ve içindeki ağırbaşlılığı hissedersin. Bu çakra yeterince aktif değilse pasif ve kararsız olmaya yatkınsındır. Sık sık şüpheye düşebilirsin ve hak ettiğini bulamayabilirsin. Bu çakra aşırı aktifse otoriter ve agresif olmaya yatkınsındır.
 5. 5
  Kalp çakrayı (yeşil) aç. Bu çakra aşk, şefkat ve sevgi ile ilgilidir. Bu çakra açıksa dostane ilişkilerde hep merhametli ve yardımsever olursun. Bu çakra yeterince aktif değilse soğuk olmaya yatkınsındır ve pek dost canlısı değilsindir. Bu çakra aşırı aktifse insanları boğabilecek düzeyde "sevecen" olmaya yatkınsındır ve böyle davrandığın için bencil olarak görünebilirsin.
 6. 6
  Boğaz çakrayı (açık mavi) aç. Bu çakra kendini ifade etme ve iletişim ile ilgilidir. Bu çakra açıksa kendini kolayca ifade edebilirsin ve sanat, bunu yapmak için mükemmel bir yol olabilir. Bu çakra yeterince aktif değilse çok konuşkan biri olmamaya yatkınsındır bu da seni utangaç gösterir. Sıklıkla yalan söylersen bu çakra tıkanabilir. Bu çakra aşırı aktifse çok fazla konuşkan olmaya yatkınsındır, bu da birçok insanı sinirlendirebilir. Ayrıca oldukça kötü bir dinleyici olabilirsin.
 7. 7
  Üçüncü göz çakrayı (çivit mavisi) aç. İsminden de anlaşılacağı gibi bu çakra sezgi ile ilgilidir. Bu çakra açıksa altıncı hissin oldukça gelişmiştir ve hayal kurmaya oldukça yatkınsındır. Bu çakra yeterince aktif değilse başka insanların senin yerine düşünmesini isteyebilirsin. İnançlara fazla bel bağladığından çoğu zaman kafan karışıktır. Bu çakra aşırı aktifse sürekli hayal ettiğin bir dünyada yaşamaya yatkınsındır. Aşırı düzeylerde hayallere dalmaktan hatta halüsinasyonlar görmekten dolayı sıkıntı çekebilirsin.
 8. 8
  Taç çakrayı (mor) aç. Bu yedinci ve en spiritüel çakradır. Kişinin bilgeliği ve evrenle tek vücut oluşu ile ilgilidir. Bu çakra açıksa önyargının hayatında bir yeri yoktur, dünyanın ve dünyayla arandaki bağın daha çok farkındasındır. Bu çakra yeterince aktif değilse pek spiritüel olmaya yatkın değilsindir ve düşüncelerin konusunda katı bir tutuma sahip olabilirsin. Bu çakra aşırı aktifse sürekli bir şeyleri derinlemesine düşünmeye yatkınsındır. Maneviyat ilk sırada gelir ama çok meşgulsen zaruri ihtiyaçlarını (yemek, su, barınma) bile göz ardı edebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Başlangıç seviyesindeysen aşırı meditasyon yapmamaya çalış.
 • Yeterince vaktin yoksa bile her gün meditasyon yapmaya çalış. İstediğin süre boyunca yapabilirsin.
 • "Üçüncü göz” çakrasını aktif hâle getirirken dairesel hareketle üçüncü göz çakrasının olduğu bölgeyi ov.
 • Sessiz ve sıcak bir bölgede otur ve bu egzersizi bir meditasyon egzersizi gibi yap. Yaz mevsiminde bir çimenlikte ya da bahçede oturabilirsin. Kış mevsiminde dikkatini dağıtabilecek hiçbir şeyin olmadığı sıcak bir odada oturabilirsin. Evinde sauna varsa (çok az insanın evinde sauna vardır) burası oturmak, sakinleşmek ve zihnini temizlemek için harika bir alandır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Nasıl Müslüman OlunurNasıl Müslüman Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Karina Klimtchuk, L.Ac., DACM, Dipl. OM
Ortak yazarlar :
Lisanslı Akapunktur Uzmanı & Oryantal Tıp Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Karina Klimtchuk, L.Ac., DACM, Dipl. OM. Dr. Karina Klimtchuk, lisanslı akupunktur uzmanı, oryantal tıp uzmanı, Yo San Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesi öğretim üyesi ve Kai Wellness’ın sahibidir. Bütüncül sağlık, Çin bitkisel tıbbı ve fonksiyonel tıpta uzmanlaşmıştır. Dr. Klimtchuk ayrıca duygusal ve ruhsal travma yoluyla hastalara yardımcı olur. Boston Massachusetts Üniversitesi'nden Psikoloji ve Sosyoloji alanında lisans derecesine, Santa Monica, Kaliforniya'daki Emperor's College'dan yüksek lisans derecesine ve Pacific College of Oriental Medicine'den Akupunktur ve Çin Tıbbı (DACM) doktorasına sahiptir. Bu makale 304.336 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 304.336 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam