Atalarının soyağacını çıkartmak çocukların köklerini anlamasına ve tanışma fırsatı bulamadıkları büyük büyükanne ve büyükbabaları ile diğer aile üyelerini tanımasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Yetişkinler içinse bu dünyadan göçmüş olanları anmak ve aile geçmişinin güzel bir temsilini hazırlamak için bir fırsat olabilir. Soyağacını nasıl çizeceğini öğrenmek için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Aile Geçmişini Araştırmak

 1. 1
  Aile kütüğün hakkında daha fazla bilgi edin. Bazı insanlar aile geçmişlerini çok yakından tanırken diğerleri büyükanne ve büyükbabaları, büyük büyükanne ve büyükbabaları, kuzenleri ve diğer akrabaları hakkında fazla bilgi sahibi değildir. Soyağacını çıkartmadan önce, aşağıdaki yollardan araştırma yaparak ihtiyacın olan tüm bilgileri öğren:
  • Bilgi için aile üyelerine danış. Bir okul projesi için soyağacını çıkartıyorsan, anne ve baban sana ailen hakkında bilmen gereken her şeyi anlatabilir. Daha kapsamlı aile geçmişi projeleri için bir aile kütüğü veri tabanına bakabilirsin. www.turkiye.gov.tr/ nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama adresinden varlığından bile bihaber olduğun hiç görmediğin akrabaların hakkında bilgi edinebilirsin.
  • Titiz davran. Soyağacında birini yanlışlıkla unutmak yararlı değildir. Bilgilerin doğruluğundan emin olmak için birkaç kaynağa başvurabilirsin.
 2. 2
  Ne kadar geri gideceğine karar ver. Aile geçmişinin izlerini mümkün olduğunca eskilere kadar sürmek ilginçtir ancak soyağacını çizerken birkaç nesilden fazla geriye giden bilgileri yazmak pratik değildir. Sınırlarını kullandığın kağıt ebadı belirler çünkü tüm isimleri sayfaya sığdırman gerekir.
  • Birçok kişi büyük büyük büyükanne ve büyükbabalarına ve onların kardeşlerine ya da büyük büyükanne ve büyükbabaları ve onların kardeşlerine kadar araştırmayı seçer. Bunlar senin, anne babanın veya büyükanne ve büyükbabanın tanıştığı kişilerdir ve bu nedenle senle uzak akrabalarına kıyasla daha yakın bağları vardır.
  • Birçok büyük teyze, amca ve kuzenlerin olduğu geniş bir ailen varsa, herkesi sayfaya sığdırabilmek için daha yakın bir nesle kadar gitmen gerekebilir. Daha küçük bir ailen varsa soyağacını daha uzak bir nesle kadar götürebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Çizim Planını Çıkartmak

 1. 1
  Bir kağıt ve çizim malzemesi seç. Soyağacını araştırmak ve çizmek için zaman ayırdığına göre bu bilgileri iyi sunmak için güzel çizim malzemeleri seç.
  • Resim malzemeleri satan mağazalarda büyük kağıtlar bulunur. Sulu boya kağıdı gibi dayanıklı ve göz alıcı bir kağıt seç.
  • Bir parça mukavva daha uygun bir seçenek olabilir. Bu tür kağıt tek bir yaprak halinde de satılır ve farklı renkleri vardır. Kırtasiyelerde bulabilirsin.
  • Soyağacını kurşun kalemle çiz ve sonra iyi bir dolmakalem veya renkli kalemle üzerinden geç.
 2. 2
  Ağacının nasıl bir şekil alacağına karar ver. Bazı soyağaçları gerçekten ağaç şeklinde çizilir ve ailenin her “uzantısı” için bir dalı vardır. Diğerleri ise aile şemaları gibidir; sonuç olarak ağaca benzer ancak aile adları bir ağaç resminin üstüne yerleştirilmez. Sınıfta sana söylenen stili kullan veya keyfine göre seç.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ağacı Çizmek

 1. 1
  Ağacı açık renkli kurşun kalemle çiz. Nasıl görüneceğini gözünde canlandır ve her ismi yazmak ve gerekli bağlantıları çizmek için ne kadar yer gerekeceğini planla. Kurşun kalemle çalışırsan yerin kalmadığında herhangi bir dala sil baştan başlayabilirsin.
 2. 2
  Adını yaz. Bu senin soyağacın olduğu için, her şey seninle başlar. Adını sayfanın üzerine etrafında diğer tüm isimlere bolca yer kalacak bir noktaya yaz.
  • Adını yazdığın yer ağacın başlangıcıdır. Adını sayfanın en altına yazarsan, dallar yukarı doğru uzanacaktır. Adını sayfanın en üstüne yazarsan geri kalanlar aşağı doğru uzanabilir veya adını sayfanın yanına yazıp ağacı diğer tarafa doğru çiçeklendirebilirsin.
  • Gerçek bir ağaç şekli kullanmaya karar verirsen, ağacın hatlarını açık renkli bir kurşun kalemle çiz ve adını istediğin yere konumlandır.
 3. 3
  Anne babanı ve kardeşlerini ekle. Anne babanın adını ağacın hangi yöne uzamasını istediğine bağlı olarak kendi isminin hemen üstüne veya altına yaz. Kardeşlerinin adlarını anne babanın adlarından çıkacak şekilde kendininkiyle aynı hizaya yaz.
  • Senin ve kardeşlerinin eşleri veya çocukları varsa, onları da yaz. Eşlerin adları doğrudan anne babalarının yanına yazılırken çocukların isimleri anne babalarının isimlerinin altına yazılır. İstersen çocuklarla anne babalarını birleştiren çizgiler çizebilirsin.
  • Ağacı ailene uyacak şekilde uyarla. Bir ebeveynin veya ikiden fazla ebeveynin varsa, onları da yaz. Üvey anne babanı, üvey kardeşlerini ve ailenin üyesi olan herhangi birini dahil etmek için çizimine yaratıcılık katabilirsin. Bir soyağacının en önemli unsuru herkesi ona dahil etmektir.
  • Ağacının iyi düzenlenmiş olması için kardeşleri sıralamak için düzenli bir şablon kullan. Örneğin, en soldan en büyük kardeşle başla, ardından kardeşleri sağa doğru sırasıyla listele, ya da tam tersi. Hangisini tercih edersen, tüm ağaçta tutarlı bir sıralama kullan.
 4. 4
  Teyzelerini, amcalarını, kuzenlerini ve büyükanne ve büyükbabanı yaz. Ağaç bu noktada dallara ayrılmaya başlar. Ağacın baba tarafına, babanın kardeşlerinin, onların eşlerinin ve çocuklarının (birinci derece kuzenlerinin) isimlerini yaz. Bir sonraki kademeye babanın ebeveynlerinin adlarını yaz ve her birini çocuklarıyla bir çizgiyle birleştir. Ağaçta annenin tarafına da aynısını uygula ve o tarafa da geniş ailenin tüm üyelerini yaz.
 5. 5
  Daha fazla nesli dahil et. Soyağacını istediğin kadar doldurana kadar büyük teyzelerinin, amcalarının, onların eş ve çocuklarının ve büyük büyükanne ve büyükbabanın isimlerini eklemeye devam et.
 6. 6
  Daha fazla detayla ağacı büyüt. İsimleri ve taslağı belirginleştirmek için siyah veya renkli mürekkeple ağacın hatlarının üzerinden geç. Ağacı daha ilginç kılmak için süsler ve başka detaylar ekleyebilirsin. İşte birkaç örnek:
  • Kadın ve erkekler için farklı şekiller kullan. Örneğin, kadınlar için ovaller, erkekler için dikdörtgenler veya istediğin herhangi bir deseni kullanabilirsin. Böylece soyağacına bakan biri bir bakışta, farklı bireylerin cinsiyetlerini ayırt edebilir.
  • Boşanmış çiftler için kesikli çizgi kullan. Bu sayede, ebeveynler artık evli değilse bile, çocuklarıyla aralarındaki biyolojik bağ görülebilir.
  • Doğum ve ölüm tarihlerini (geçerliyse) ekle. Bu, ağacına çok fazla bilgi katar ve onu arkadaşların ve diğer aile üyeleri için ilgi çekici kılar.
  • Her kişi için daha fazla biyografik bilgi ekle; örneğin doğum yeri, kızlık soyadı, ikinci isim vb.
  Reklam

İpuçları

 • Soyağacı çizmenin kolay bir yolu internetteki ücretsiz araçları kullanmaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl BakılırYeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Bakılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 38 kişi çalıştı. Bu makale 42.217 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 42.217 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam