Sosis, hemen hemen her öğün için lezzetli bir katkı sunar. Füme sosis önceden pişirilmiştir, ancak sosisi kızartmak onun lezzetini artırmanı sağlayabilir. Pişmemiş sosisleri her ne şekilde pişirecek olursan ol, ilk olarak haşlaman gerekir. En sevdiğin yöntemi bulmak için sosis pişirmenin farklı yöntemlerini dene!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Sosisleri Tavada Kızartmak

 1. 1
  Ocakta tavayı ısıt. Ocağın gözlerinden birini yak ve orta veya orta-yüksek ısıya ayarla. Ateş üzerine dayanıklı bir kızartma tavası veya döküm tava yerleştir. Isınması için bir iki dakika yanan ocakta beklet.
  • Tavadan çok hafif bir duman çıkmaya veya tavaya bir damla su döktüğünde hemen cızırdamaya başlarsa tava pişirmeye hazır demektir.
 2. 2
  Çok az yağ ekle. Sosisler oldukça yağlıdır; bu yüzden tavaya fazla yağ eklemene gerek yoktur. Ancak bu yağ, ilk başta sosisin gövdesinde hapsolur yani sosislerin tavaya yapışıp yanabileceği birkaç dakikalık bir zaman aralığı vardır. Tavaya iyice yayacağın 1 yemek kaşığı (15 ml) kızartma yağı (ayçiçek vb.), sosislerin içindeki yağlar tavaya dökülene kadar tavanın kaygan kalmasını sağlayacaktır.
  • Zeytinyağı kullanırken dikkatli ol. Zeytinyağı, birçok kızartma yağına göre daha düşük bir dumanlanma noktasına sahiptir. Bu da daha düşük sıcaklıklarda duman çıkarmaya başlayacağı anlamına gelir. Bu, tehlikeli değildir ama duman alarmını başlatabilir ve sosislerinin tadında da küçük bir etkisi olabilir.[1]
 3. 3
  Sosisleri sıcak yüzeye yerleştir. Sosisleri tavaya tek tek dikkatli bir şekilde koy. Birbirlerine değmeyecek şekilde sosislerin arasında boşluk bırak. Bu şekilde sosislerin her tarafının eşit bir biçimde pişmesini sağlayabilirsin. Çok fazla sosis pişiriyorsan sosisleri parti hâlinde pişirmen gerekecektir.
  • Sosis kılıfları birbirine bağlıysa tavaya koymadan önce bunları kes.
 4. 4
  Sosislerin her iki tarafı da kahverengi olana kadar pişir. İlk önce sosislere hiç dokunmadan biraz pişir. Yaklaşık iki dakika sonra ters çevir. Sosislerin her iki tarafı da kızarana kadar birkaç dakikada bir çevirmeye devam et. Sosislerin boyutuna bağlı olarak bu işlem yaklaşık 10 ila 15 dakika sürmelidir.
  • Sosisler iyice kızardığında bir tanesini tam ortasından kes. Sosislerin eti, tamamen iyi pişmiş olmalıdır. Pembe kalmamalı ve akan suyu berrak olmalıdır. Eğer bu şekilde değilse sosisleri pişirmeye devam et.
  • Uzun bir maşa, sağa sola sıçrayan yağdan elini korumana yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Pişirme süresini kısaltmak için sosisleri düzleştir veya ortadan kesip iki yana doğru kelebek gibi aç. Sosislerin tamamen pişmesini beklemek biraz sinir bozucu olabilir. Neyse ki ocağın başında harcayacağın zamanı kısaltmanın birkaç yolu vardır:
  • Bu yollardan biri sosisleri kelebek gibi açmak. Keskin bir bıçak alıp sosisleri bir ucundan diğer ucuna boylu boyunca kes. Sosisi (bir "kelebek" gibi) keserek iki yana aç ve kesmiş olduğun dolgulu yüzü aşağıya bakacak şekilde tavaya koy. İyice kızarana kadar bu şekilde pişir.
  • Ayrıca daha hızlı pişirmek için sosisleri düzleştirebilir ve daha ince hâle getirebilirsin. Bunu yapmak için pişirmeye başlamadan önce üzerlerine ağır bir tencerenin veya döküm tavanın altıyla ile bastır.
 6. 6
  Gerekirse buğulama yaparak pişirmeyi tamamla. Bazı sosislerin, özellikle büyük olanların, tam olarak pişmesi çok uzun sürebilir. Sosislerini pişirmeye devam etmek istiyor ancak onları yakmaktan da çekiniyorsan bu tekniği kullanmayı dene. Tavana tam olarak oturan bir kapağa ihtiyacın olacak.
  • Sosisleri iyice kızarana kadar normal bir şekilde pişir, ancak sosislerinin içi hâlâ çiğ kalabilir.
  • Sıcak tavaya yarım bardak su dök. Tavanın üzerini bir kapakla kapat. Sudaki buhar kapağın altında hapsolacak ve sosisleri her tarafından ısıtmaya başlayacak.
  • Ocağın sıcaklığını orta-düşük seviyeye kıs. Beş ila on dakika pişir, ardından buharın cildini yakmasını önlemek için kapağı dikkatlice kaldır. Sosislerin dış kısmına biraz "çıtırlık" katmak için birkaç dakika daha tavada pişir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Sosisleri Izgarada Pişirmek

 1. 1
  Izgaraya başla. Izgarada sosis pişirmek tavada pişirmeye benziyor, ancak tam da aynısı sayılmaz. Başlamak için ızgarayı yakıp ısınması için bekle. Gazlı ızgara kullanıyorsan gözleri orta-yükseğe ayarla. Mangal kömürü kullanacaksan bolca briket tutuştur ve üzerinde kül birikip turuncu renkte parlayana kadar yanmaları için bekle.
  • Mangal kömürü kullanıyorsan ve nasıl başlayacağından emin değilsen ayrıntılı talimatlar için mangal yakma kılavuzumuza bak.
 2. 2
  Izgarada "yüksek ısılı" ve "düşük ısılı" olmak üzere iki bölüm hazırla. Izgara yeterince ısındığında küçük bir ayarlama yapma zamanı gelmiştir. Izgaranın bir bölümünü sıcak bırakmak, diğer bölümünde ise ısıyı azaltmak hiç de zor değildir. Bunun için aşağıdakileri yap:
  • Gazlı ızgara kullanıyorsan bir taraftaki gözün sıcaklığını kıs.
  • Mangal kullanıyorsan sıcak kömürlerin çoğunu bir tarafa yığmak için metal bir ızgara maşasını dikkatlice kullan, mangalın diğer tarafında sadece ince bir tabaka kömür bırak. Izgarayı sıcak briketlerin üzerine dikkatlice koy.
 3. 3
  Sosisleri sıcak tarafta mühürle. Şimdi sosisleri ızgaranın sıcak tarafına tek tek koy. Sosislerin her iki tarafının da eşit bir şekilde pişebilmesi için aralarında boşluk olmasına dikkat et. Tavada sosisleri kızartmadan önce yaptığın gibi sosis kılıfları birbirine bağlıysa pişirmeden önce bunları kes.
  • Sosisleri iki dakika sonra çevir. Alt kısımda düzgün bir koyu kahverengi mühürleme olmalıdır. Devam etmeden önce ikinci tarafın da yaklaşık bir dakika kadar mühürlenmesi için bekle.
 4. 4
  Sosisi pişirmek için düşük ısılı tarafa aktar. Sosisleri iyice kızarttıktan sonra ızgaranın diğer tarafına taşımak için uzun bir çatal veya maşa kullan. Burada pişmeye devam edecek, ancak sıcak tarafta olduğu gibi artık sosisleri yakma riskin olmayacak. Sosisleri ara ara döndürerek yaklaşık 10 dakika daha pişir.
  • Yukarıda belirtildiği gibi sosislerin dışı iyi kızardığında ve etinde pembe renk kalmayacak şekilde tamamen piştiğinde sosisler hazır demektir. Sosisten akan sular berrak olmalıdır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sosisleri Haşlamak

 1. 1
  Bir tencereyi dörtte üç oranında su ile doldur. İçme suyu kullanabilirsin, ancak bu sosise ekstra bir lezzet katmayacaktır. Bunun yerine haşlama suyuna en sevdiğin malzemeleri ekleyerek bir karışım hazırlamayı deneyebilirsin. Örneğin, et suyu, bulyon, şarap, bira ve domates sosu veya salçası gibi malzemeler, pişerken lezzetlerini sosislere verebilir.[2] .
  • Haşlanan sosisler çıtır bir dış görünüme sahip olmaz, ancak içlerindeki nemi ve yağı hâlâ korur. Emülsifiye sosisler için haşlamak iyi bir seçim olacaktır. Emülsifiye sosisler, ince kıyılmış et, yağ ve sudan oluşan yumuşak bir karışımla doldurulmuştur. Örnek olarak Bratwurst, Hot Dog sosisi, Frankfurter, Weisswurst (Beyaz sosi), Knockwurst ve Serdelki türündeki sosisler sayılabilir.[3]
 2. 2
  Suyu kaynat. Ocağının gözünde mümkün olan en yüksek ayarı kullan. Çok fazla su olacağından suyu kaynatmak için çok daha fazla ısıya ihtiyacın olacak. Ancak bu yine de biraz zaman alabilir.
 3. 3
  Sosisleri kaynayan suya koy. Sıcak suyun sıçramasını önlemek için bir maşa veya başka bir uzun aletle sosisleri birer birer tencereye koy. Sosisleri düşürmemeye dikkat et. Tüm sosisleri suya koyduğunda yavaş yavaş haşlanmaları için ocağın kaynatma derecesini kıs.
 4. 4
  Sosisleri pişir. Kaynayan suyu bir kapakla kapat. Sosisler daha önce pişirilmişse (çoğu hot dog sosisinde olduğu gibi) iyice pişene dek yaklaşık 10 dakika kadar sosisleri haşlaman gerekecektir. Eğer sosislere ön pişirme yapılmamışsa sudan çıkarmadan önce yaklaşık 30 dakika kadar haşlaman gerekebilir. Her iki durumda da sosislerin eşit şekilde pişmesi içi ara ara sosisleri karıştır.
  • Haşlanmış sosisler piştiğinde ızgarada veya kızartılarak yapılan sosislerden biraz farklı görünür. Sosislerin kahverengi bir dış katmanları olmaz. Bunun yerine sosisler pembe kalmayacak derecede iyi pişmiş ve şeklini koruyor olacaktır. Sosis türüne bağlı olarak pek de çekici görünmeyen gri mumsu bir renk alabilir. Her yeri tam olarak eşit bir şekilde piştiği sürece sorun yoktur.
 5. 5
  İstersen bir tavada da kızartabilirsin. Haşlanmış sosisler artık yemeye hazırdır. Ancak diğer yöntemlerde oluşan çıtırımsı kahverengi dış yüzeyin olmasını istersen bunu biraz kuru ısıtma yaparak elde edebilirsin. Bir kızartma tavasını veya döküm tavayı ısıt, bir yemek kaşığı yağ ekle ve kahverengileşinceye kadar sosislerin her iki tarafını da birkaç dakika kızart.
  • Orta veya Doğu Avrupa'da pek çok sosis türü geleneksel olarak haşlanmış şekilde yenir. Ancak hâlâ güzel bir kızartma tadı vardır. Bu yüzden sosisleri bu şekilde pişirmekten çekinme.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Sosisleri Fırında Pişirmek

 1. 1
  Fırını önceden 180 °C'de ısıt. Fırının ısınmasını beklerken sonraki adımlara geç.
 2. 2
  Fırın tepsisini hazırla. Fırında sosis pişirmenin birçok yolu vardır: En basit olanı sosisleri doğrudan metal bir fırın tepsisine koymaktır. Ancak daha da iyi sonuçlar elde etmek için ızgarada olduğu gibi fazla yağın sosisten damlamasına izin veren şu yöntemi dene:
  • Tepsiyi alüminyum folyo ile kapla. Bu tepsiyi temizlemeyi çok daha kolay hâle getirecektir.
  • Metal fırın ızgarasını folyo kaplı tepsinin üzerine yerleştir. Izgaranın telleri, sosislerin düşmeyeceği şekilde birbirine yakın olmalıdır.
 3. 3
  Sosisleri fırın ızgarasına diz. Yukarıdaki yöntemlerde olduğu gibi sosislerin her iki tarafının da eşit bir şekilde pişebilmesi için aralarında 2,5 cm'den daha fazla boşluk olmalıdır. Sosis kılıfları birbirine bağlıysa sosisleri fırın ızgarasına yayabilmek için keserek birbirlerinden ayır.
 4. 4
  20 dakika fırında pişir. Sosisleri fırının ortasına yerleştir. Hiç çevirmeden 10 dakika pişir ve bir kez çevirdikten sonra 10 dakika daha hiç dokunmadan pişir.
  • Sıcak sosisleri çevirmek için maşa kullan. Ancak sosisler bazen tahmin ettiğinden daha çok yağ çıkarabilir.
 5. 5
  Servis yapmadan önce pişmiş olup olmadığını kontrol et. Fırında pişirildiğinde "pişmiş" bir sosis kabaca ızgarada pişirilmiş bir sosise benzer. Sosislerin dış kısım kahverengi ve çıtır çıtır olmalıdır. İç kısmı ise pembe kalmayacak şekilde iyi pişmiş ve sulu olmalıdır. Çıkan sular berrak olmalıdır.
  • Sosis pişmiş gibi görünmüyorsa pişene kadar beş dakikalık ilavelerle pişirmeye devam et. Büyük, kalın sosislerin pişmesi biraz daha uzun sürebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Mükemmel pişmiş bir sosisin, pişme işlemi tamamlandığında iç sıcaklığı 60-65 °C olmalıdır. Et termometren varsa sosislerinin güzelce pişmesini sağlamak için pişirme esnasında kontrol et.
 • Bazı sosisler (genellikle süpermarketlerden satın alınanlar) ambalaj üzerinde bu yöntemlere hiç benzemeyen hazırlık aşamaları gerektirebilir. Telaşlanmana gerek yok! Türkiye'de satılan sosis paketlerinin üzerinde pişirme önerileri mevcuttur. Tavada veya ızgarada nasıl pişirebileceğin açıklanmıştır. Bunlardan dilediğini yaparak gönül rahatlığıyla tüketebilirsin.
 • Tavada sosis hazırlarken diğer yiyecekleri (sebzeler, ekmek vb.) kızartmak için tavada sosislerden geriye kalan yağı kullanmayı dene. Bu yiyecekler de sosislerin lezzetinden bir nebze olsun alacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 39.412 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 39.412 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam