Bir sonuç paragrafı, okuyucuya iyi bir izlenim bırakmak için son şansındır. Amacın okuyucuya argümanını ve kanıtını anladığını hissettirmektir. Harika bir sonuç tüm fikirlerini bir araya getirmelidir. Bunu bazı belirli örnekler kullanarak, kilit noktaları tekrarlayarak ve dikkatli bir şekilde düzenleme yaparak yapabilirsin. Herhangi bir yazıya başarılı bir sonuç paragrafı yazmak için atabileceğin birkaç adım var.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Sonuç Paragrafını Tasarlamak

 1. 1
  Tez cümleni gözden geçir. Etkili bir sonucun en önemli bileşenlerinden biri, iyi yazılmış bir tez cümlesidir. Son paragrafını tasarlamadan önce, argümanının tutarlı ve şık olduğundan emin olmalısın. Tez cümleni düzenlemek ve cilalamak için biraz zaman harca.[1]
  • Tezinin belirsiz olmadığından emin ol. Örneğin, sadece "Bu, idam cezasıyla ilgili bir makale." deme.
  • Bunun yerine, açık ve net olmayı dene. Şöyle yazabilirsin, "Ölüm cezası Amerika'ya yılda milyonlarca dolara mal oluyor ve bu nedenle ceza sistemimizdeki en büyük harcamalardan biridir. Bu makale, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki adalet sisteminin neden önemli reformlara ihtiyaç duyduğunu inceleyecektir."
  • Bu aynı zamanda, makalenin istediğin şekilde organize edildiğinden ve tezini güçlü kanıtlar ve analizlerle desteklediğinden emin olma zamanıdır. Makaleni mantıklı bir şekilde düzenleyene kadar başarılı bir sonuç yazamazsın.
 2. 2
  Tez cümleni yeniden yaz. Sonuç paragrafın, ana fikirlerini yeniden ifade etmelidir. İyi bir sonucun büyük bir kısmı, argümanının tekrarıdır. Sonuç kısmında argümanını tekrar açıkça ifade etmeye özen göster.[2]
  • Tez cümleni sadece kopyalayıp yapıştırma. Onu farklı kelimelerle ifade et.
  • Örneğin, belki tez ifaden şu şekildedir: "Soğuk Savaş, Amerikan dış politikasını önemli ölçüde değiştirdi. Birçok karar vericinin tanımlanmış bir düşmana alışmasına neden oldu. Bu, 1990'larda, Sovyetler Birliği’nin düşüşünden sonra biraz kafa karıştırıcı bir dış politika oluşturdu." Sonuç paragrafında bunu yeniden ifade etmen gerekir.
  • "Başkan Bush ve Clinton’ın dış politika eylemlerine bakılarak gösterildiği gibi, Soğuk Savaş sonrası dış politikada uyumlu bir eylem eksikliği yaşandı." demeyi dene.
 3. 3
  Belirli örnekler kullan. Vardığın sonuç, okuyucuna ne öğrendiğini hatırlatmalıdır. Onlara argümanının neden güçlü olduğunu hatırlatmaya özen göster. Belirli örnekler kullanarak, ortaya koymak için çok çalıştığın argümanı güçlendirmiş olacaksın.[3]
  • Sonuç paragrafında faydalı bir anekdot sunmayı düşünebilirsin. Örneğin, kutup ayılarının dramı hakkında yazıyorsan San Diego Hayvanat Bahçesi'ndeki kutup ayısı hakkında bir hikâye ilet.
 4. 4
  Ana fikirlerini özetle. Makalen, argümanının ana bileşenlerini net bir şekilde açıklayacak şekilde düzenlenmelidir. Örneğin, İç Savaş hakkındaki makalen savaşın nedenleri ve bunun ekonomi ve siyaset üzerindeki etkilerini ele alabilir. Sonuç paragrafının, okuyucularına makalenin her bir bölümünü hatırlattığından emin ol.[4]
  • Sentezlemeye çalış. Bu, analizi fikirlerini özetlemekten daha ileriye götürmek anlamına gelir.
  • Sonuç pragrafı sadece özetlemek için değil, bağlantı kurmak için de harika bir yerdir. Okuyucuna farklı fikirlerinin nasıl ilişkili olduğunu anlat.
  • Örneğin, İç Savaş'ın hem ekonomiyi hem de siyaseti etkilediğini ve ikisinin iç içe geçtiğini belirtebilirsin.
 5. 5
  Kalıcı bir izlenim bırak. Sonuç paragrafın, okuyucun üzerinde güçlü bir izlenim bırakmak için son şansındır. Sonuç paragrafına gerekli tüm bileşenleri dâhil ettiğinden emin ol. Bir taslak yazdıktan sonra onu dikkatlice gözden geçirmen gerekir.[5]
  • Argümanını açıkça ifade ettiğinden emin ol. Okuyucun, fikrinle ilgili kafa karışıklığı yaşamamalı.
  • Ana fikirlerini gözden geçir. Hepsini sonucuna dâhil ettin mi?
  • Sonuç paragrafın konunun neden önemli olduğunu açıklıyor mu? Bunun okuyucunu yaptığın araştırmanın önemli olduğuna ikna etmek için son şansın olduğunu unutma.
  • Yazının önemine açıklık getir. "Bu araştırma, 19. yüzyıl edebiyatı ile günümüzün feministleri arasındaki bağlantıları gösterdiği için önemlidir." diyebilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Sonuç Paragrafına Başlamak

 1. 1
  Bir kapanış duygusu oluştur. Okuyucunun, makalenin sonuna geldiğini bilmesi gerekir. Sonuç paragrafının ifadesi ve içeriği bunu netleştirmelidir. Bir kapanış duygusu oluşturmanın birkaç yolu vardır.[6]
  • Son paragrafı ilk paragrafa bağlamayı dene. Örneğin, giriş paragrafında Sarı adında bir köpekten söz ettiysen yazını bir kez daha Sarı'ya atıfta bulunarak bitir.
  • İlk ve son paragrafları birbirine bağlamak, makaleni bitirmenin iyi bir yoludur. Bu, konunu "destekler".
  • Ayrıca makaleni, makalende daha önce atıfta bulunduğun bir alıntı veya olayla bitirebilirsin. Bu, okuyucun için güzel bir kapanış hissi sağlar.
 2. 2
  Bir eylem planı öner. Sonuç paragrafı, sadece daha önce belirttiğin noktaları vurgulayacağın yer değildir. Onu gerekli "sonraki adımları" da ifade edeceğin bir alan olarak kullanmalısın. Okuyucuna, sorunu çözmek için ne yapılması gerektiğini anlatabilirsin. Sonraki adımlardan bahsetmek okuyucuna makaleni bitirdiğini net bir şekilde belirtir.[7]
  • Belki Amerika'daki obezite salgını hakkında bir makale yazıyorsun. Sonuç paragrafın bazı çözümler sunmak için harika bir yerdir.
  • Örneğin, "Açıkça görülüyor ki, genç yaşta fiziksel aktiviteye daha fazla odaklanmaya ihtiyaç var." diyebilirsin. Veya "Obezitenin olumsuz yan etkilerini etkili bir şekilde tedavi etmeyi öğrenmeye yardımcı olması için daha fazla araştırma yapılmalıdır." diyebilirsin.
  • Sonuç paragrafını daha geniş temalara işaret etmek için de kullanabilirsin. Örneğin, 1961'deki Özgürlük Gezileri hakkındaki makalen Sivil Haklar hareketi hakkında daha geniş noktalara işaret edebilir.
 3. 3
  Basit bir dil kullan. Sonuç paragrafına başlamak için hangi yolu kullanırsan kullan, kelime seçimine odaklanmalısın. Söylemek istediklerin açık ve öz olsun. Argümanının net ve isabetli olması gerekir. Sonuç olarak büyük kelimeler veya süslü yazılar kullanmaya gerek yok.[8]
  • Sonuç paragrafına başlarken uzun bir cümle kullanmaktan kaçın. Okuyucunun dikkatini çekmen ve onu elinde tutman gerekir.
  • "Ve böylece, karmaşık kanıtların kullanımıyla etkili bir şekilde gösterdiğimiz gibi..." demeye gerek yok. Bunun yerine, sadece, "Değişime ihtiyacımız olduğu açık." de.
  • Sonuç paragrafının ilk cümlesini yalnızca tek heceli sözcükler kullanarak yazmaya çalış. Bu, makalenin etkisini artıracaktır.
 4. 4
  Bağlam sun. Bağlam, argümanını tam olarak anlaması için okuyucuna yardımcı olan bilgidir. Fikrini açıkça belirtmiş olabilirsin, ancak bundan daha fazlasını yapman gerekiyor. Bağlam, okuyucuna konunun ve argümanının neden önemli olduğunu anlatacaktır.[9]
  • Argümanının önemini açıkça belirtmek, sonuç paragrafına başlamanın iyi bir yoludur. Okuyucun tam olarak ne söylemeye çalıştığını anlayacaktır.
  • "Bu araştırma, hayvanların hayatlarını kurtarmaya yardımcı olabileceği için önemlidir." diyebilirsin. Bu doğrudan, açıklayıcı bir ifadedir.
  • Bağlam, bir konunun neden önemli olduğunu açıklamana yardımcı olabilir. Örneğin, sonuç paragrafın, "Bu makale yazılırken, Amerika Birleşik Devletleri'nde hapsedilmiş şu kadar sayıda genç var." gibi bir ifadeyle başlayabilir.
 5. 5
  Yaratıcı ol. Okuyucun muhtemelen makalenin sonuna ulaştığını bilecektir. Genel olarak, okuyacak başka sayfanın kalmaması bunu belli edecektir. Bilinen bir şeyi tekrar etmeye gerek yok.[10]
  • "Sonuç olarak" demekten kaçın. Sonuç paragrafına başlamanın daha ilginç başka yolları da var.
  • "Araştırmanın gösterdiği gibi..." demeyi dene. Ayrıca "Son olarak..." diyerek de son cümlelerini iletebilirsin.
  • Ayrıca, "Özetle..." veya "Görebiliyoruz ki..." diyerek okuyucunun sonuç paragrafında olduğunu da belirtebilirsin.
  • Ayrıca "Demek oluyor ki..." yazabilirsin. Kendi yazın için en iyi olanı görmek için birkaç farklı seçeneği dene.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Yazını Süslemek

 1. 1
  Geçişlere dikkat et. Geçişler, yazının farklı parçalarını birbirine bağlayan cümlelerdir. Giriş paragrafın, gelişme paragraflarının her biri ve sonuç paragrafın arasında net geçişler olmalıdır. Düzenleme yaparken, geçişlerinin iyi yazıldığından emin ol.[11]
  • Makalenin bir sonraki bölümüne geçiş yaptığını belirtmek için kullanabileceğin birkaç kelime var. Okuyucunun, sonuç paragrafına ne zaman vardığını bilmesi gerekir.
  • "Son olarak...." demenin yanı sıra, yapabileceğin başka seçimler de var. Örneğin, "Sonunda,..." veya "Bu makalenin gösterdiği gibi..." ifadeleri deneyebilirsin.
  • Her ana fikir arasında geçiş yaptığından emin ol. Konuları değiştirdiğini göstermek için "karşılaştırıldığında", "sonraki" veya "farklı bir yaklaşım" gibi kelime ve ifadeler kullanabilirsin.
 2. 2
  Dikkatlice düzenle. Sonuç paragrafına ve bir bütün olarak makalene çok emek verdin. Çabalarının kalitesiz bir düzenleme ile gölgelenmesini istemezsin. Göndermeden önce makaleni baştan sona düzenlemek için zaman ayır.[12]
  • Yazım ve dil bilgisi hatalarını ara. Sana yardımcı olması için yazım denetimini kullan.
  • İçeriği düzenle. Makalenin her bir cümlesini okuyarak mantıklı olduğundan ve meramını iletmene yardımcı olduğundan emin ol.
  • Kesintiler yapmaktan korkma. Argümanına katkı sağlamayan bir paragraf bulursan ondan kurtul.
  • Sesli oku. Bu, içinden okurken fark etmediğin hataları yakalamanın mükemmel bir yoludur.[13]
 3. 3
  Geri bildirim al. Bazen kendi yazın hakkında tarafsız olmak zor olabilir. Bir başkasından makaleni okumasını iste. Bir arkadaş, sınıf arkadaşı veya aile üyesi biraz fikir vermeye istekli olabilir.[14]
  • Yapıcı eleştiriye açık ol. Arkadaşın sana yardımcı olacak ipuçları veriyorsa bunu kişisel olarak alma.
  • Ödevi açıkla. "Bu makale Indiana'daki devlet okulu sisteminin bir değerlendirmesi olmalı. Fikirlerim net mi?" diyebilirsin.
  • Okuyucundan sonuç paragrafına çok dikkat etmesini iste. Görmediğin boşlukları görebilir.
 4. 4
  Gereksinimleri kontrol et. Düzenledikten sonra, yazına son bir kez daha bakmak için zaman ayır. Tüm gereksinimleri karşıladığından emin olmak için zaman ayırman gerekir. Örneğin, yönergelerde yazının 5-7 sayfa olması gerektiği belirtiliyorsa öyle olduğundan emin ol.[15]
  • Yazıyı belirtildiği gibi biçimlendir. 12 punto Times New Roman ile yazılması gerekiyorsa kullandığın yazı tipinin bu olduğunu doğrula.
  • Yazıyı belirtildiği gibi gönder. Öğretmenin yazının hem elektronik hem de basılı olarak gönderilmesini isterse bu talimatları takip et.
  Reklam

İpuçları

 • Esnek ol. Makaleyi yazarken argümanın değişebilir. Kararını değiştirmekten korkma.
 • Kendine yazmak için bolca zaman tanı. Makalenin son teslim tarihinde sonuç paragrafını yazmaya çalışma.
 • Dikkatli bir şekilde düzenle.
 • Sonuç paragrafın giriş paragrafıyla ilişkili olmalı, ancak hiçbir cümleyi kelimesi kelimesine tekrar etmemeye çalış. Tekrar bahsetmek istediğin fikirleri yeniden ifade et.
 • Bir yazarın sözünü paragrafın başlangıcında alıntılarsan sonuç paragrafında aynı yazardan başka bir alıntı eklemeye çalış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Emily Listmann, MA
Ortak yazarlar :
Eğitim Alanında Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı
Bu makaledeki ortak yazarlar Emily Listmann, MA. Emily Listmann San Carlos, Kaliforniya’da özel öğretmendir. Sosyal Bilimler Öğretmeni, Müfredat Koordinatörü ve SAT Sınavı’na Hazırlık Öğretmeni olarak çalışmıştır. Eğitim alanındaki Yüksek Lisans derecesini 2014 yılında Stanford Eğitim Enstitüsü’nden almıştır. Bu makale 4.331 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 4.331 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam