Solitaire, bir bilgisayarda veya standart oyun kartlarıyla oynanabilen tek oyunculu bir oyundur. İlk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak alışırsan kolay ve hızlı tempolu bir oyundur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kartları Dizmek

 1. 1
  Oyunun amacını anla. Oyunun amacı, As’tan Papaz’a kadar artan şekilde sıralanmış, her biri aynı renk ve şekilden oluşan dört sıralı dizi yaratmak.
 2. 2
  Kartları diz. İlk kartı ön yüzü yukarı bakacak şekilde ve diğer 6 kartı kapalı şekilde yan yana diz. Sonra ilk kapalı kartın üzerine, hafifçe aşağıda olacak şekilde bir açık kart ve yanındaki beş kapalı kartın üzerine kapalı olacak şekilde beş kart daha diz. Her grubun üzerinde açık bir kart olana kadar devam et. En sonda bir kart, sonra iki kart ve sonra üç, dört, beş, altı ve son olarak yedinci sırada yedi kartın olmalı.[1]
 3. 3
  Kalan kartları ayrı bir desteye koy ve dağıttığın kartların üstünde veya altında bir yere koy. Bu deste, hamlelerin biterse daha fazla kart almak için gideceğin yer.
 4. 4
  Yukarıda dört sıralı dizi için yer bırak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Solitaire Oynamak

 1. 1
  Masadaki açık kartlara bak. Eğer aralarında As varsa onları dağıttığın yedi sıranın üzerine yerleştir. Eğer As yoksa sadece açık kartları oynatarak yeniden düzenleme yap. Bir kartı diğerinin üzerine koyarken (kartların hepsini görebilmek için hafif aşağıya doğru koy), koyduğun kart farklı renkte ve üzerindeki değer bir eksik olmalı. Yani, eğer yerdeki kart kalp altı ise üzerine maça veya sinek beşli koyabilirsin.[2]
  • Başka hamle kalmayana kadar kartların yerini değiştir.
  • Her dizi büyükten küçüğe sıralı ve değişen renklerde olmalı.
 2. 2
  En üstteki kartlar açık olmalı. Yedi sıra kartın en üstündeki kart mutlaka açık olmalı. Bir kartın yerini değiştirdiğinde, altındaki kartı açmayı unutma.
 3. 3
  Asların üzerine destelerini yap. Eğer kartlarının üzerinde ayırdığın yerde As varsa (eninde sonunda dört Asın tamamı yukarıda ayırdığın yerde olmalı) artan sırayla (A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K) yerde üstte duran kartları aynı renk ve şekildeki Asların üzerine koy.
 4. 4
  Eğer tüm hamlelerin biterse yedek kart desteni kullan. Destenin üstündeki ilk üç kartı aç ve en üstteki kartı herhangi bir yere koyup koyamayacağına bak. Çoğunlukla, oralarda bir yerde bir As olur! Eğer üstteki ilk kartı bir yere koyduysan ikinci kartı koyup koyamayacağına bak. İkinciyi de koyduysan bak bakalım üçüncüyü koyabilecek misin? Hepsini yerleştirdiysen yedek desteden yeni bir üçlü açabilirsin. Eğer yerdeki kartların hiçbiri bir yere uymuyorsa sırasını bozmadan bu kartları artık destesi olarak ayır. Yedek deste tamamen bitene kadar devam et.
  • Yedek desten bittiğinde, ayırdığın artık desteyi kullan. Fakat kesinlikle kartları karıştırmak yok.
 5. 5
  Eğer saklanmış bir kartın varsa diğer kartları hareket ettirerek o karta ulaşmanın yollarını bul ve ulaştığında istediğin kartın üzerine koy.
 6. 6
  Yedi sıralı destenden birini tamamen bitirdiysen bu sıranın yerine herhangi bir Papaz’ı koyabilirsin (ama sadece Papaz).
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Solitaire’in Başka Tiplerini Denemek

 1. 1
  Forty Thieves (Kırk Haramiler) solitaire oynamayı dene. Bu normal Solitaire’den daha kolay. Hepsi açık dizildiği için her sıradaki her kartı görebiliyorsun. Amacın hâlâ azalan sırayla tüm kartları sıralamak.
  • Kartları dizerken, her birinde dört kart olan on sıra kağıt dağıt. Kartların hepsi açık olmalı.
  • Bir kerede yalnızca her sıranın üst kartını taşıyabilirsin. Sıraların üstünde tutma hücresi olarak kullanılabilecek dört boşluk var. Sıralardan birinin üst kartını bir tutma hücresine koyabilirsin, böylece altındaki kartlardan birine ulaşabilirsin.
  • Dağıtma destesindeki kartları aç, fakat her seferinde bir kartı çevirebilirsin (üç tane değil).
 2. 2
  Freecell solitaire oynamayı dene. Bu Solitaire'in en zor tiplerinden biri. Yeteneğini ve zihinsel gücünü normal solitaire göre daha fazla zorlar, çünkü kullanabileceğin bir yedek desten yok. Amaç hâlâ her kart grubunu azalan şekilde sıralamak.[3]
  • Tüm kartları sekiz sıra halinde dağıt; sıraların dördünde yedi kart ve diğer dördünde altı kart olmalı ve hepsi açık olmalı.
  • Bu oyunda yedek deste için kart kullanılmıyor. Destedeki tüm kartlar dağıtılmış olmalı.
  • Forty Thieves'deki gibi, sıraların üzerinde dört kartlık boşluk gerekiyor. Her sıranın sadece üst kartını oynayabilirsin fakat en üstteki kartı bu dört kartlık boşluğa koyup altındaki kartı oynayabilirsin.
 3. 3
  Golf solitaire oynamayı dene. Solitaire’in bu tipinde oyunun amacı, dört farklı tip kartı sıralamak yerine, yedi sırada açık olarak dağıtılmış tüm kartları oynamaktır.
  • Her birinde beş kart olan yedi sıra dağıt. Her kart açık olmalı. Diğer tüm kartları yedek destesinde kapalı şekilde kenara koy.
  • Yedek destesinin en üstündeki kartı aç. Yerdeki yedi sırada açık olan kartları, yedek destesinden açtığın kağıdın üzerine koyarak oynamaya çalış. Tüm hamleler bittiğinde, yedek destesinden bir kart daha aç ve açık kartlarınla oynamaya devam et. Başka hamlen kalmayana ya da yerdeki tüm açık kartların bitene kadar oyna.
 4. 4
  Piramit solitaire oynamayı dene. Bu oyunun amacı, hem piramitte hem de yedek destende hiç kart kalmayana kadar, toplamları 13’e eşit olan kartları çift olarak eşlemek. Eşleşen kartlar oyunda bitmiş kağıtların arasına atılır.[4]
  • 28 oyun kağıdını piramit şekli oluşturacak şekilde açık olarak diz. Sıralar bir karttan, sonra iki karttan, sonra üç karttan oluşacak şekilde, 28 kartın tamamı piramide yerleştirilene kadar dizilmeli. Her sıra, üstündeki sıranın hafifçe üstüne gelecek şekilde dizilmeli. Not olarak belirtelim; bazıları piramidi sadece 21 kart dizerek oynuyor.
  • Kullanılmayan kartlardan yedek destesi oluştur.
  • Kartları her seferde bir ya da çift olarak topla. Sadece tek başlarına ya da çift olarak toplamları 13’e eşit olan kartları toplayabilirsin. Papaz tek başına 13 puan, Kız 12, Vale 11 ve diğer tüm kartlar üzerindeki sayıya eşit puan değerinde (Aslar 1 puan). Örneğin, Papaz’ı tek başına, 8 ve 5’i birlikte toplayabilirsin, çünkü toplamları 13. Yedek destenin en üstündeki kart da toplamda 13’ü yakalamak için kullanılabilir.
  • Eğer çift oluşturabileceğin hiç kart yoksa yedek destesinden bir kart daha açabilirsin. Tüm yedek kartlar bittiğinde oyuna devam etmek istersen daha önce topladığın tüm kartları yedek destesi olarak kullanıp piramitteki kartları toplamaya devam edebilirsin.
 5. 5
  Spider solitaire oynamayı dene. Bu oyun için iki deste kağıt kullanmalısın. [5]
  • Dördünde altı kart ve altısında beş kart olan olan 10 sıra dağıt. Her sıranın sadece en üstündeki kağıt açık olabilir. Kalan kağıtlar yedek destende olmalı.
  • Oyunun amacı, 10 sıra kart üzerinde Papaz’dan As’a azalan şekilde sıralanmış aynı gruptan kart dizileri oluşturmak. Bir diziyi sıraladığında sıraladığın kartları yukarıda ayırdığın sekiz yere koyabilirsin. Azalan sekilde sıralı sekiz grubun olmalı. Ayırdığın sekiz yeri kart tutmak için kullanamazsın.
  • Sıralı küçük gruplar oluşturabilir (örneğin maça 9, 8, 7 gibi) ve onları kalp veya herhangi başka bir gruptan 10’un altına koyabilirsin.
  • Oyun tüm sekiz diziyi tamamladığında biter.
  Reklam

İpuçları

 • Şunu aklından çıkarma ki, Solitaire’de kazanmak için belirli miktarda şans lazım.
 • Solitaire’in suits ve four aces gibi başka çeşitleri de vardır. Bu oyunla bir sıkıntı yaşarsan ya da sadece seni sarmadıysa diğer çeşitlerden birini dene.
 • Elinde As yoksa her zaman deste ile başla.
 • Eğer bilgisayarda oynuyorsan ve yardıma ya da ipucuna ihtiyacın varsa H düğmesine tıklayarak yardım alabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 82 kişi çalıştı. Bu makale 102.290 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 102.290 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam