Soğan, pek çok yemeğe lezzet katmasının yanında yetiştirmesi de kolay bir sebzedir. Elinde hazır alınmış soğanın olduğu sürece tohumdan yetiştirmene gerek olmaz. Soğanın taban kısmını kesip toprağa dikerek kendi soğanlarını yetiştirebilirsin. Sabır, zaman ve çokça su ile 90 ila 120 gün içinde elindeki soğandan yeni soğan yetiştirebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Soğan Parçasını Hazırlamak

 1. 1
  Soğanın dibinden 2,5 cm kadar kısmı kes. Soğanını bir kesme tahtasına yerleştir ve keskin bir bıçak kullanarak soğanın alt kısmını kesip dış kabuğunu soy. Sağlıklı bir soğan yetiştirebilmek için soğan parçanın yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda olması gerekir.[1]
  • Soğanları dışarıda yetiştireceksen kestiğin parçaları dikmeye ilkbaharın başında başlayabilirsin. İçeride yetişen soğanlar için yılın herhangi bir zaman uygundur.
  • Daha çok soğan yetiştirmek için marketten alınmış soğanlar da dâhil olmak üzere çoğu soğan çeşidini kullanabilirsin. Bu yöntem, henüz bozulmamış taze soğanla uygularsan en iyi sonucu verecektir.
 2. 2
  Soğan dibini kuruması için 12 ila 24 saat dışarıda bırak. Soğanın dibini kestikten sonra geri kalanını bir kenara ayır ve dibini kesilen kısmı yukarı bakacak şekilde düz ve kuru bir zemine yerleştir. Soğan dibini, dokusu sert ve kuru olana dek bir gün kadar kurumaya bırak.
  • Soğanın geri kalanını yemeklere katabilirsin ya da istersen kompost yapımında kullanabilirsin.
 3. 3
  Soğanın her bir kenarına kürdan sapla. Soğan dibinde dört kenar belirle ve her bir kenarına yarı yarıya girecek şekilde birer kürdan sapla. Kürdanlar "X" şekline benzeyecek şekilde aralarında eşit boşluklar bırakılarak yerleştirilmelidir.
  • Bu sayede soğanların kök salarken suyun üzerinde asılmış olur.
 4. 4
  Soğanı küçük bir kâse suyun üzerine as. Bir kâseyi ağzına kadar suyla doldurup düz bir zemine yerleştir. Soğanı dip kısmı yalnızca suyun üzerine dokunacak şekilde konumlandır ve büyümesi için 3 ila 4 gün o şekilde bırak. Altından küçük, beyaz kökler salmaya başladığı zaman parçayı toprağa dik.
  • Kâsenin çapı, kürdanların uzunluğundan daha az genişlikte olmalıdır.
  • Daha hızlı büyümesini sağlamak için soğan parçasını güneş gören bir pencerenin yanında askıya al ya da dışarıda bir yere yerleştir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Soğan Parçasını Dikmek

 1. 1
  Bir saksıyı sıvıyı iyi süzen bir toprak çeşidiyle doldur. Bitki malzemeleri satan bir yerden drenajı, yani sıvıyı iyi süzen bir toprak karışımı ile tabanında delikler olan geniş bir saksı satın al. Saksıyı yarısına kadar toprakla doldur. Kalan yarısını da soğan parçasını dikerken dolduracaksın.
  • Bahçendeki toprağın drenajı iyiyse soğan dibini dışarıya da dikebilirsin.
  • Drenajın iyi olup olmadığını anlamak için, toprakta 30 cm kadar derinlikte bir delik açarak test yapabilirsin. Su 5 ila 15 dakika içinde süzülüyorsa toprağın drenajı iyi demektir.[2]
 2. 2
  Soğan parçasını toprağa yerleştir ve saksıyı toprakla doldur. Dibinden beyaz kökler verdiği zaman, soğan parçasını toprağın ortasına yerleştir. Saksının üst kısmında 2,5 ila 5 cm boşluk kalana kadar, soğanın üzerine toprak atarak saksının geri kalan kısmını doldur.[3]
  • Tercihine bağlı olarak, soğan parçalarını içeride ya da güneşli havalarda dışarıda tutabilirsin.
  • Kesilmiş kısmın tümünü tek parça hâlinde ekersen bir yeni soğandan daha fazlasını elde edebilirsin, ama bunlar muhtemelen daha sıkışık ve küçük olacaklardır. Tek bir soğandan yetişebilecek ürün sayısı 1 ila 6 arasında değişecektir. Bu yüzden yukarıda resmedilen soğan iki parçaya bölünebilir. Tek bir parçadan tam boyutta birden fazla yeni soğan elde etmek amacıyla soğan tabanını bölmek için keskin bir bıçak kullan. Kesme işlemini, her bir parçada köklerin bir kısmını ve filizlenmeye başlamışsa da yaprakların bir kısmını bırakarak yap.
 3. 3
  Soğan parçasını ektikten hemen sonra sula. Sulamak, soğan parçasının yeni ortamına uyum sağlamasına ve köklerinin daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Soğanına, toprağa dokunduğunda nemli olacak kadar, ama aşırı ıslak da olmayacak şekilde su ver.
 4. 4
  Suladıktan sonra toprağa azotlu gübre püskürt. Soğan, yüksek azotlu içeriğe sahip toprakta iyi büyür. Soğanına büyümesi için ihtiyacı olan besinleri vermek için azotlu gübreyi doğrudan toprağa püskürt ve ellerinle toprağa karıştır.[4]
  • Bahçe malzemeleri satan dükkânların ya da fidanlıkların çoğundan azotlu gübre satın alabilirsin.
  • Toprağa ne kadar gübre sıkacağını belirlemek için etikete göz at.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Soğana Bakmak

 1. 1
  Soğanına her hafta üzerini yaklaşık 2,5 cm geçecek kadar su ver. Soğanın sağlıklı kalması ve daha fazla soğan vermesi için çokça suya ihtiyacı olur. Her gün toprağı kontrol et; toprağa dokunduğunda kuru olduğunu anlarsan nemli hâle gelene kadar soğanını sula.[5]
 2. 2
  Dışarıda yetiştiriyorsan düzenli olarak bahçendeki yabani otları temizle. Soğanlar, istilacı otlarla mücadele etmekte zorluk çeker ve bu yabani otlar soğanın suyunu ve besinlerini çalabilir. Yabani otların olup olmadığına bakmak için bahçeni sık sık kontrol et ve çıktığını fark edersen yabani otları hemen söküp at.[6]
  • Soğanın etrafına yabani ot öldürücü ilaçlar püskürtmekten kaçın çünkü bunların çoğu hem yabani otları hem de bahçe bitkilerini öldürebilir.
  • Ayrıca, soğanının üzerinde küçük böceklerin ya da bahçe zararlılarının olup olmadığını kontrol et. Bunlardan görürsen soğanına toksik madde içermeyen, bitki dostu bir böceksavar püskürt.
 3. 3
  Her iki haftada bir soğanına gübre ver. Soğanına düzenli olarak gübre vermek, geniş ve sağlıklı yumruların büyümesine yardımcı olur. Soğan bitkisinin yumrusu topraktan dışarı çıkmaya başlayana kadar, azottan zengin bir gübreyi en azından ayda iki kez soğanına püskürt.[7]
  • Yumrunun topraktan dışarı baş vermeye başladığı zamandan yumruyu sökeceğin zamana kadar soğana gübre vermeyi bırak.
 4. 4
  Çiçek verdiği zaman soğanını sök. Soğanın çiçek vermeye başladığı zaman sökmek için hazır demektir. Soğanın etrafındaki toprağı kürekle gevşet ve topraktan çıkarmak için yeşil kısmının dibinden soğanı çek.
  • Kesilmiş soğan parçasından yetişen soğanların yeni bir yumru vermesi ortalama olarak 90 ila 120 gün sürer.
  Steve Masley

  Steve Masley

  Organik Sebze Bahçıvanı
  Steve Masley 30 yıldan fazla süredir San Francisco’da organik sebze bahçeleri tasarlamakta ve sürdürmektedir. 2007 ve 2008 yıllarında Steve, Stanford Üniversitesi’nde Yerel Sürdürülebilir Tarımsal Alan Uygulamalı Dersi’ni vermiştir.
  Steve Masley
  Steve Masley
  Organik Sebze Bahçıvanı

  Yeşil soğan filizlerini sökmenin uygun olup olmadığını mı merak ediyorsun? “Grow it Organically” adlı İnternet sitesinden Pat Browne ve Steve Masley şunları söylüyor: "İstediğin zaman filizleri soğanlardan sökebilirsin, ama daha büyük yumrular istiyorsan onları öylece bırak. Her bir yaprak, soğanın bir katmanını besler. Bu sebeple, 8 ila 10 yaprağın olması, soğanın üzerinde 8 ila 10 katman gelişecek demektir."

  Reklam

İpuçları

 • Soğanını başlangıçta saksıya ekmiş olsan bile sonrasında istediğin zaman onu bahçene aktarabilirsin.
 • Bitkine iyi baktığın sürece, kesilmiş soğan parçasından birden fazla soğan yetişir ve bunlar da tohumdan yetişen soğanlar kadar uzun olur.
 • Bakımını yapmayı ve yabani otları söküp atmayı ihmal etme!
 • Birkaç ay taze tutmak için soğanlarını uygun şekilde saklamalısın.
Reklam

Uyarılar

 • Soğanın yumuşamışsa, bozuk renkteyse ya da bunlar olmasa bile hastalıklı görünüyorsa sebep bitki hastalığı olabilir. Soğanını diğer bitkilerden uzak bir yere taşı ve hastalığı iyileştirmenin en iyi yolunu belirlemek için belirtilerini konuşmak üzere bir fidanlık çalışanıyla görüş.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Steve Masley
Ortak yazarlar :
Organik Sebze Bahçıvanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Steve Masley. Steve Masley 30 yıldan fazla süredir San Francisco’da organik sebze bahçeleri tasarlamakta ve sürdürmektedir. 2007 ve 2008 yıllarında Steve, Stanford Üniversitesi’nde Yerel Sürdürülebilir Tarımsal Alan Uygulamalı Dersi’ni vermiştir. Bu makale 2.191 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.191 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam