Soğan tohumu yetiştirmek veya biriktirmek genel olarak zor bir iş değildir. Ancak soğanın iki yıllık bir bitki olduğunu, yani her iki senede bir kez tohum verdiğini akılda bulundurmak gerekir. Kendi soğan tohumunu yetiştirerek ve saklayarak, gelecek yıl yapacağın bahçe için doğrudan yemek veya filizlendirmek üzere sağlıklı bir tohum kaynağına sahip olabilirsin.

Adımlar

  1. 1
    Soğanları ekip toprakta iki yıl bırak. İkinci sezonda yaz mevsiminin sonlarına doğru önce çiçeklerin sonra da tohum başlarının oluşmasını bekle.[1]
    • İlk sezonda yemeklik soğanın olsun istersen fazladan soğan ekmek isteyebilirsin.
  2. 2
    Tohum başlarının kurumasını bekle. Çiçeklerin çoğu kuruyacak ve tohumlar kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır.[2]
  3. 3
    Tohum başlarını ya da şemsiyelerini bitkiden kopar ve tamamen kurumaya bırak.[3]
  4. 4
    Tohumları saplardan ve tohum başını oluşturan diğer kısımlardan ayır. Tohumların çoğu kendiliğinden dökülecektir. Kalanları ayıklamak içinse tohum başlarını bir poşetin içine koyup bu içi dolu poşeti sert bir yüzeye vur.[4] Çok fazla tohumun varsa onları saplardan ve diğer kısımlardan ayırmak için rüzgârı kullanabilirsin. Onları geniş bir kâse kullanarak havaya at veya hafif bir rüzgâr eserken bir kaptan diğerine aktar. Rüzgâr sayesinde daha hafif olan saplar elenecek ve daha ağır olan tohumlar düşüp kâsenin içinde kalacaktır.
    • Filizlendirme yapmadığın sürece tohumlarının içinde birazcık sap veya tohum başı kalmasının bir zararı olmaz. Tohumlarla birlikte ekersen de bunlar toprakta çürüyüp gider.
  5. 5
    Tohumları serin ve kuru bir yerde sakla.[5] Tohumları saklama senesiyle etiketle ya da ılıman bir iklimde hemen ek. Çoğu tohum saklandıktan sonraki ilk sene içerisinde kullanılırsa en iyi sonucu verir, ancak makul bir çimlenme oranına ikinci senede sahip olabilirsin.
    Reklam

İpuçları

  • Soğan iki yıllık bir bitkidir. Yiyeceğin soğanları ekim yaptığın sene içinde hasat edersin. Tohum almak istersen bir sene daha beklemen gerekir. Hem tohumların hem de hasat etmek için soğanların olsun istersen iki yıl için fazladan soğan ek.
  • Soğan, diğer soğan çeşitlerine yakın bir şekilde yetiştirildiği takdirde çapraz tozlaşma gerçekleşecektir. Yani ektiğin kadar ürün hasat edemeyebilirsin. Tohumları yeşilsoğan olarak filizlendiriyorsan veya yetiştiriyorsan ya da genetik çekiliş torbasından soğan yetiştirmek istiyorsan bunun senin için çok bir önemi olmayabilir. Önceki senenin soğan çeşidini alman gerekiyorsa ya çapraz tozlaşmayı engelleyen adımları atmak ya da bu sonucu verebilecek bir kaynaktan tohum satın almak zorundasın.[6]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

  • Bahçe makası, budama makası veya bitkileri kesmeye yarayan benzer bir alet
  • Tohumları yakalamak için kap
  • Tohumları koymak için poşet

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 404 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam